دانشگاه تربیت مدرس

تنها مرکز رسمی علمی – پژوهشی و تخصصی مطالعات آفریقا در کشور در دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس منحل و اساتید بورس شده آن مرکز هم اخراج شدند!

به گزارش مشرق، تنها مرکز رسمی علمی – پژوهشی و تخصصی مطالعات آفریقا در کشور در دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس منحل و ساختمان و امکانات آن در اختیار زمینه­‌های تخصصی رئیس دانشکده علوم انسانی قرار گرفت.

بنابراین گزارش، «مرکز مطالعات آفریقا» به عنوان اولین مرکز مطالعات منطقه‌­ای مرتبط با آفریقا در ایران، در سال 1379 با موافقت قطعی وزارت علوم و در زمره مراکز پژوهشی افتتاح شد

هدف از تأسیس این مرکز، دستیابی به شناخت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی قاره آفریقا و کوشش برای ارتقاء سطح روابط جمهوری اسلامی ایران با این قاره ازطریق تحقیقات علمی است. مرکز مطالعات آفریقا قبل از انحلال از 4 گروه زیر تشکیل شده بود:

گروه مطالعات فرهنگی؛ گروه مطالعات اقتصادی؛ گروه مطالعات ژئوپلیتیک و گروه مطالعات سیاسی. مهمترین وظایف گروههای مطالعاتی مرکز مطالعات آفریقا عبارتند از: اجرای طرح­های تحقیقاتی باتوجه به نیاز دستگاههای اجرائی کشور در زمینه آفریقا؛ گسترش همکاری با سازمان­ها و مراکز علمی و پژوهشی داخل و خارج از کشور و برگزاری همایش­های علمی و میزگردهای تخصصی.

براساس این گزارش باوجود همسویی‌­های فرهنگی و زمینه­‌های بِکر اقتصادی برای حضور ایران در آفریقا؛ تنها مرکز رسمی علمی – پژوهشی و تخصصی مطالعات آفریقا در کشور در دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس منحل و ساختمان و امکانات آن در اختیار زمینه­‌های تخصصی رییس دانشکده علوم انسانی قرار گرفت.

به راستی دلایل اصلی تعلیق و تعطیلی بی ­سروصدای مرکز مطالعاتی با این درجه از اهمیت علمی و توجیهات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی چیست؟ چه عامل مهمتری موجب گردیده است تا این مرکز مهم منحل شود؟ درحالی­که در سال 1391 جهت تقویت فعالیت­های علمی این مرکز تلاش شد تا  با موافقت دانشگاه تربیت مدرس و وزارت علوم، تحقیقات و فنّاوری، 3 عضو جدید هیأت علمی از طریق اعطای بورس تحصیلی با حوزه تخصصی آفریقا جذب مرکز فوق شوند اما اکنون که اعضای جذب شده این مرکز پس از اتمام دوره تحصیل آماده شروع به خدمت هستند، متأسفانه به دلیل مواضع مغرضانه و تنگ‌­نظرانه ریاست دانشکده علوم انسانی نسبت به نیروهای جوان و انقلابی، اساتید مذکور در وضعیت بلاتکلیفی به­سر می‌­برند.

بدیهی است که اهمیت قاره آفریقا و فراهم شدن زمینه‌­های تعاملی و روابط با کشورهای این قاره برای جمهوری اسلامی ایران از منظر فرهنگی و اقتصادی بسیار مهم و حیاتی است، جایی که حتی کشورهای اروپایی و امریکایی نیز در سبد مطالعات علمی خود نسبت به آن جایگاه ویژه­ای را اختصاص داده‌­اند.

مسئولان دانشگاه تربیت مدرس و بانیان تعطیلی مرکز مطالعات آفریقا و حذف کنندگان جوانان بورسیه­ای باید پاسخگوی عملکرد خود در این زمینه باشند و پاسخ دهند که دلیل تعلیق فعالیت‌های این مرکز چیست؟ چرا پس از گذشت ماهها از تعلیق فعالیت­ها، برای احیای این مرکز و استخدام اعضای جذب شده آن، اقدام نکرده­‌اند؟

چگونه است که علیرغم تایید علمی اعضای هیأت علمی مرکز مذکور ازسوی گروه جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، امّا هم مرکز مطالعات آفریقا منحل می‌شود و هم اعضای مذکور اخراج می­‌شوند؟

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس