اندریه اونتیکف

یک کارشناس روس در مسائل خاورمیانه گفت: سوریه یکی از محورهای گفتگو بین دو طرف خواهد بود و روسیه نمی‌تواند ایران را در ارتباط با حضور در سوریه تحت فشار قرار دهد.

به گزارش مشرق، "اندریه اونتیکف" کارشناس روس و متخصص مسائل خاورمیانه ضمن اشاره به دیدار قریب الوقوع بین روسای جمهور آمریکا و روسیه گفت: غیرممکن است با یک دیدار، تمام آتش های منطقه را خاموش کرد، زیرا علاوه بر بحران سوریه، یمن و بحران فلسطینی- اسرائیلی و تنش در شمال لیبی مسائل بسیار زیادی در منطقه وجود دارد.

وی افزود: تمام دیدارهایی که بین دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین انجام شد، نتایج مشخصی داشت به عنوان مثال پس از اولین دیدار دو طرف در مورد ایجاد منطقه کاهش تنش در جنوب سوریه به توافق رسیدند و در دومین دیدار، اظهارات مشترکی در مورد سوریه داشتند از همین رو بعید نیست سومین دیدار ترامپ و پوتین نتایج مثبتی به همراه داشته باشد و دو طرف در مورد سوریه به توافق برسند.

موافقت پوتین با شروط معامله قرن بعید است

کارشناس روس گفت : سران دو کشور در دیدار بعدی بر روند صلح(سازش) در خاورمیانه متمرکز خواهند شد و آمریکا آنچه را که معامله قرن می نامد مطرح خواهد کرد زیرا در این مورد نیازمند حمایت روسیه به عنوان بازیگر مهم و بخش اصلی روند صلح است که در کمیته چهارجانبه نقش میانجی را دارد، از همین رو بعید نیست ترامپ درصدد برآید پوتین را در مورد لزوم موافقت با پیشنهادهای واشنگتن در مورد معامله قرن متقاعد کند، اما اینکه آیا پوتین با این شروط موافقت خواهد کرد جای شک و تردید دارد زیرا بر اساس اخباری که از رسانه ها درز کرده است روشن است که این شروط غیر قابل قبول است.

ایران به عنوان کشوری مستقل درباره حضور خود در سوریه تصمیم می‌گیرد

اونتیکف افزود: درباره اینکه آیا واشنگتن از روسیه خواهد خواست ایران را به منظور اصلاح مواضع خود در قبال برخی مسائل منطقه به ویژه در مورد سوریه تحت فشار قرار دهد یاخیر؟ باید گفت، موضوع حضور نیروهای ایرانی در سوریه از جمله مباحثی است که در دیدار ترامپ و پوتین مطرح خواهد شد اما یک نکته مهم وجود دارد و آن تفاهم نتیجه بخش بین روسیه و ایران است و اینکه دو کشور در مورد سوریه همکاری مستمری دارند.

علاوه براین باید در نظر داشت که ایران یک کشور مستقل و دارای حاکمیت است و روسیه ممکن است به نوعی در صدد متقاعد کردن آن برآید اما ایران است که تصمیم می گیرد نه روسیه.

اونتیکف در ادامه این گفتگو تاکید کرد، حضور نیروهای ایرانی در سوریه به دعوت روسیه نبوده است بلکه با دعوت سوریه انجام شده است، از همین رو پاسخ به هرگونه سوالی درمورد حضور و یا خروج آنان باید از سوی مسئولان دمشق باشد نه مسکو و این چیزی است که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه به روشنی به آن اشاره داشته و گفت که خروج ایران از تمام مناطق سوریه و بستن پرونده حضور آن محال است.

در همین ارتباط باید گفت موضع روسیه نیز کاملا پیش از دیدار پوتین و ترامپ روشن است و علاوه بر این روسیه کاملا متوجه است که ایران بازیگر اصلی درمنطقه خاورمیانه و سوریه است از همین رو هر کس تصور کند شاید روسیه ایران را برای خروج از سوریه تحت فشار قرار می دهد، کاملا در آن بزرگنمایی کرده است، زیرا همانطور که گفته شد ایران یک کشور مستقل و دارای حاکمیت مستقل است و اختیار تصمیم گیری دارد و روسیه در مورد سیاست ایران تصمیم نمی گیرد.

آمریکا به راحتی سوریه را ترک نخواهد کرد

این کارشناس روس در بخش دیگری از این گفتگو اظهار داشت: بعید نیست که دیدار پوتین و ترامپ به دستیابی به توافق در مورد پایگاه نظامی آمریکا منجر شود زیرا حضور نیروهای آمریکایی در شرق فرات هیچ نشانی مبنی بر تصمیم واشنگتن برای خروج ندارد و علاوه بر این روشن است که آمریکا به دنبال این است که در سوریه نقش داشته باشد و به این راحتی آن را ترک نخواهد کرد.

اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر اینکه درصدد خارج کردن تمام نیروهای آمریکایی از سوریه است در حالی است که با اظهارات رهبری ائتلاف بین المللی تناقض دارد، اما آمریکا نمی خواهد فکر حضور در سوریه رابه طور کامل از سر بیرون کند، حتی ترامپ موضوع حضور نیروهای عربی به جای نیروهای آمریکایی در سوریه را مطرح کرده است و یا اینکه کشورهای ثروتمند عربی در مقابل حضور نیروهای آمریکایی در سوریه به او مبلغی بپردازند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس