کد خبر 872922
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۷
مقتدی صدر

رسانه‌های عراقی امروز دوشنبه از آغاز شمارش دستی آرای انتخابات پارلمانی اخیر این کشور در ۶ استان خبر داد.

به گزارش مشرق، یک منبع عراقی آگاه به شبکه تلویزیونی السومریه نیوز گفت: روند بازشماری دستی آرای 6 استان امروز در نمایشگاه بین المللی بغداد در مرکز این شهر آغاز شد.

وی که خواست نامش فاش شود، افزود: این روند زیر نظر قضات برای تضمین سلامت نتایجی که اعلام خواهد شد، صورت می گیرد.

این منبع تصریح کرد: ورود خبرنگاران ممنوع شده است.

کمیته ناظر بر شمار دستی عراق اخیرا روند بازشماری دستی آرا در استان کرکوک در شمال عراق را به پایان برد. منابع آگاه گفتند که بیش از 300 صندوق از مجموع 525 صندوق مورد شکایت بازشماری شد.

این کمیته سپس به استان سلیمانیه در شمال عراق برای بازشماری دستی آرای این استان رفت.

انتخابات اخیر پارلمانی عراق با بروز برخی تخلفات همراه بوده است که باعث شده تا دستور بازشماری دستی آرا در حوزه های شکایت شده صادر شود.

* نمایندگان احزاب کرد معترض شمارش آرا در سلیمانیه را تحریم کردند

نمایندگان احزاب کرد عراقی متعرض به نتایج انتخابات امروز دوشنبه روند بازشماری دستی آرا در استان سلیمانیه را در اعتراض به اقدامات مربوط به این بازشماری تحریم کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، نمایندگان جنبش التغییر، جماعت اسلامی، ائتلاف دموکراسی و عدالت و اتحادیه اسلامی کردستان و حزب کمونیست و جنبش اسلامی کردستان عراق سالن شمارش دستی آرا را در اعتراض به نحوه روند بازشماری آرا ترک کردند.

این اقدام بعد از آن صورت گرفت که کمیته بازشماری آرا تصمیم گرفت که فقط 188 صندوق را بازشماری دستی کند و سازوکارهای این فرایند روشن نبود و نمایندگان احزاب و تشکل های سیاسی نیز حدود 15 متر از محل بازشماری دور نگه داشته شدند.

تحریم کنندگان بازشماری آرا این روند را "غیرشفاف" توصیف کردند و خواهان برخورد با آنها براساس قانون شدند.

آنها تاکید کردند که درخصوص نتایج شکایت خواهند کرد.

* درخواست اعراب کرکوک برای لغو نتایج انتخابات

وصفی العاصی رئیس فهرست باب العرب در استان کرکوک گفت که اعراب ساکن این استان خواهان لغو نتایج انتخابات و برگزاری مجدد آن هستند.

وی به شبکه تلویزیونی الفرات نیوز گفت: اهالی عرب و ترکمان و کرد در کرکوک بازشماری دستی آرا را با دقت زیر نظر دارند و اقشار کرکوک معتقدند که انتخابات سرنوشت ساز است و نمی توان از نتایج آن چشم پوشی کرد.

العاصی ابراز عقیده کرد: نمی توانیم بگوییم که بازشماری دستی آرا بسیار دقیق بوده است و شک و تردیدی در آن نیست زیرا تقلب فرایند انتخاباتی در نبود امکان مدیریت کامل پرونده انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات بوده است. صندوق هایی است که نمی توان آنها را شمرد زیرا حاوی برچسب نیست و این امر بیانگر اختلال در روند مدیریت پرونده انتخابات است. تقلب در مناطق عرب نشین با پرکردن صندوقها با فرم ها و کارت رای دهنده بوده است.

وی گفت: موضع کرکوک فراتر از اختلافی سیاسی بر سر انتخابات است. فضای مردمی بسیار ملتهب است و هرگونه اظهار نظری باعث برانگیختگی آن می شود. لازم است که منتظر اعلام نتایج از طریق کمیسیون انتخابات بود. ما معترضیم و همه نتایج را رد خواهیم کرد و خواهان برگزاری دوباره انتخابات در کرکوک خواهیم شد.

* ائتلاف سائرون: با ائتلاف دولت قانون مذاکره نکرده ایم

رائد فهمی نامزد پیروز ائتلاف سائرون به ریاست مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق و دبیر کمیته مرکزی حزب کمونیست این کشور گفت که ائتلاف سائرون تاکنون با ائتلاف دولت قانون درخصوص تشکیل دولت آینده گفت وگو نکرده است.

وی به شبکه تلویزیونی الفرات نیوز گفت: تماس ها با طرف های زیادی در جریان است و به مرحله تشکیل بزرگترین فراکسیون نرسیده ایم. برخی طرف ها وعده های اولیه ای داده اند.

فهمی گفت: دیدار بین ائتلاف سائرون و نیروهای کردستان عراق در روزهای آینده با آمدن هیئتی کامل به بغداد برگزار خواهد شد. فکر می کنیم که طرف کردستان عراق باید شریکی واقعی باشد و نه شراکت او محدود به پارلمان باشد بلکه باید در تصمیم گیری شرکت کند.

وی تصریح کرد: تا این لحظه گفت وگویی با دولت قانون نشده است. ما خواهان مبارزه با فساد هستیم.

* مخالفت حزب دموکرات کردستان عراق با دولت اکثریت

صبحی المندلاوی عضو حزب دموکرات کردستان عراق گفت که این حزب با مفهوم اکثریت سیاسی برای تشکیل دولت آینده مخالف است و ما شاهد اختلاف دیدگاه هستیم و چه بسا یک ساختار دولتی جدیدی وجود داشته باشد که نظیر دفعات سابق نباشد.

المندلاوی به شبکه تلویزیونی الفرات گفت: رایزنی ها و تفاهم های جاری در راستای تداوم رایزنی است که در بغداد انجام شد. این رایزنی ها اولیه بود زیرا دادگاه عالی فدرال نتایج نهایی انتخابات را هنوز تایید نکرده است و بازشماری دستی آرا در جریان است و نمی توان به هیچ یک از تفاهم ها بدون تایید نتایج از سوی دادگاه اتکا کرد.

وی تصریح کرد: کردها و حزب دموکرات کردستان عراق خواهان تشکیل دولت شراکت ملی مشترک است که کسی در آن کنار زده نشود و متکی به یک برنامه مفصل متکی به اجرای قانون اساسی باشد و دولتی واقعی تشکیل شود که بحران های کشور را حل کند.

المندلاوی درباره سفر اخیر هیئتی از ائتلاف الفتح و ائتلاف دولت قانون به منطقه کردستان عراق گفت: تفاهم و بستر مناسبی وجود دارد و الفتح و دولت قانون آماده اجرای قانون اساسی و برنامه کاری هستند. تفاهم مشترکی با احزاب کرد است اما این امر کفایت نمی کند و ما همچنان در حال شکل دهی به تفاهم ها هستیم.

وی تصریح کرد: ما مخالف اکثریت سیاسی هستیم زیرا با اکثریت سیاسی نمی توان در عراق حکومت کرد و وضعیت عراق اجازه چنین حکومتی را نمی دهد.

* درخواست مقتدی صدر برای قطع روابط با آمریکا و همسایگان درباره ائتلاف ها

مقتدی صدر رهبر جریان صدر از فراکسیون های سیاسی خواسته است تا "گفت گو با آمریکا و کشورهای همجوار را درباره تشکیل ائتلاف ها را قطع کنند".

صدر  همچنین بر "آمادگی کامل خود برای همکاری به منظور ایجاد ائتلاف های فراتر از سهمیه بندی طائفه ای و حزبی و قومی" تاکید کرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس