کد خبر 872214
تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۲
منا

رییس سازمان حج و زیارت یکی از بخش های مهم حج را ایام تشریق و حضور در مشاعر دانست و گفت: یکی از چالشهایی که قطعا امسال نه تنها حجاج ایران بلکه حجاج همه کشورها با آن روبه‌رو هستند، فضای محدود منا است.

به گزارش مشرق، حمید محمدی با اشاره به برنامه‌های انجام شده برای حج امسال اظهار کرد: خدمت به حجاج که جز عاشقی برای آن توجیهی ندارد، افتخاری است که همه باید قدردان آن باشیم. 

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: با توجه میانگین سنی بالای حجاج   و این امر مهم که افزایش  آگاهی زائر قبل از سفر بسیار حایز اهمیت است، باید بر اطلاع‌رسانی دقیق به حجاج تاکید کرد که  مدیران محترم کاروان ها باید نسبت به این امر، اقدام جدی داشته باشند. 

بیشتر بخوانید:

دلایل تفاوت قیمت کاروان‌ها در حج تمتع

محمدی توضیح داد:  اهم انتظارات و مطالبات برای تسهیل ارائه خدمات به حجاج ایرانی در توافق‌نامه‌ای با وزارت حج عربستان آمده است. 

وی اظهار کرد: تمام مباحث مربوط به امنیت، عزت و کرامت زائران ایرانی در این توافقنامه ذکر شده است که بر همین اساس امسال بیش از 85 هزار نفر به سرزمین وحی سفر خواهند کرد. 

رییس سازمان حج و زیارت به ارایه خدمات پزشکی‌، تغذیه، تدارکات‌، حمل و نقل‌، امداد و ... اشاره کرد و افزود: همه تلاش‌های صورت گرفته در راستای ارتقا خدمات بوده است و دست‌اندرکاران باید ‌به درستی برنامه‌ها را برای زائران تبیین کنند. 

محمدی یکی از بخش‌های مهم حج را ایام تشریق و حضور در مشاعر دانست و گفت: مدیران محترم کاروانها باید برنامه زمانبندی عزیمت به جمرات را همانند سال گذشته به‌صورت دقیق و کاملی اجرا کنند.  
 
محمدی تصریح کرد: یکی از چالشهایی که قطعا امسال نه تنها حجاج ایران بلکه حجاج همه کشورها با آن روبه‌رو هستند، فضای محدود منا است؛ حجاج عزیز باید با همکاری و مساعدت بیشتر وضعیت تنگی جا در عرفات و به ویژه منا را با بردباری پشت سر گذارند؛ باید به کمک هم مشکل مضیقه جا را به درستی مدیریت کنیم.  

وی با اشاره به طرح آزمایشی وزارت حج عربستان برای استفاده از تخت در تعداد محدودی خیمه در منا اظهار کرد:  طبق بررسی‌های اولیه، گذاشتن تخت در چادرها فضای اضافی برای زائران ایجاد نمی‌کند. 

رئیس سازمان حج و زیارت  خطاب به عوامل حج تمتع 97 گفت: هرچند مطمئن هستیم همه خادمین حجاج در تمام سطوح برای خدمات بهتر به زائران عاشقانه سعی و  تلاش خواهند کرد، سازمان با استفاده از نظرسنجی‌ها برترین‌ها مشخص می شوند و مدیران مجموعه، مدیران کاروان و سایر خادمین  برتر به عنوان تشویق در برنامه تشرف سال آینده قرار خواهند گرفت. 
 
محمدی با عنایت به اینکه حج ایران همیشه زبانزد و مطرح بوده است، تاکید کرد: مدیران محترم کاروانها باید حجاج را کاملا توجیه کنند که جلوه زیبای نظافت، پاکیزگی و سفیر فرهنگ والای ایران اسلامی هستند و در ایام تشریق، بخصوص در منا و به ویژه در روز عید قربان، با رعایت نظافت اطراف خیمه‌ها، این مهم را نشان دهند؛ مدیران مجموعه نیز باید نهایت سعی خود را به‌کار بندند تا چهره خیمه‌های حجاج ایرانی در روز دهم و هنگام حلق، با بی‌توجهی به موضوع مهم نظافت که در دین مبین اسلام بسیار بر آن تاکید شده است، مخدوش نشود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس