شب شعر مرگ بر آمریکا

موج ها سر به سنگ می کوبند/خون به رقص درآمده است در دریا/ابیات آغازین سروده دوم شکری فرد که تقدیم به ملت مظلوم یمن شد در ادامه آمده است./چنان که نیست در دل تهمتن ترس /همیشه بانگ رجزهای ما.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - شب شعر و موسیقی«بزم رزم»همزمان با هفته حقوق بشر امریکایی با حضور خانواده شهدای ترور، شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم، اساتید، خوانندگان و شاعران انقلابی، در شهر تبریز برگزار شد. شب شعر و موسیقی«بزم رزم»همزمان با هفته حقوق بشر امریکایی با حضور خانواده شهدای ترور، شهدای دفاع مقدس و مدافع حرم، اساتید، خوانندگان و شاعران انقلابی، در شهر تبریز برگزار شد.بنابر این گزارش پس از پخش کلیپی با عنوان فتنه رنگ ها علی زکریایی خواننده و طنزپرداز انقلابی به عنوان مجری برنامه روی سن حاضر شد.در ادامه این شب شعر و موسیقی، حمیدرضا استادیان برای اجرای قطعه جعبه سیاه به روی سن حاضر شد.بعد از حمیدرضا استادیان، دکتر رضا شیبانی اصل از شاعران انقلابی تبریز برای خواندن شعرش که درباره مسائل و وضعیت کشور بود، روی سن آمد که بخشی از ابیات سروده وی را در ادامه می خوانید.

امروز تو ابریشم دیروز تو کرباس

امروز تو دارا پریروز تو ندار

ای شیخ که از کوه رسیدی به کاخ

از کوخ نشینان وطن به یاد آر

دکتر شیبانی اصل، شعر دیگر خود را هم درباره سلطه طلبی و زورگویی امریکا برای حاضران خواند که با استقبال حاضران روبرو شد. در ادامه ابیاتی از سروده وی آمده است.

آنقدر که ای کدخدای گندم و نیرنگ

ای ناخدای قرن‌ها در زخم پهلوی تمدن لنگرافکنده

مشرق‌زمین را

دریای خون کردی

آنسان که انسان را اگر از جور تو نانی به دست آمد

در کاسه خون زد

بر اساس این گزارش، در ادامه این برنامه، «رجز حرمله» توسط مجتبی الله وردی، خواننده جوان جبهه انقلاب دیگر قسمت از برنامه شب شعر مرگ بر جام سراب بود که با شعری از مجتبی باغی اجرا شد، تنظیم آهنگ این شعر بر عهده مزدک عباسی و مستر علی نصیرنژاد بود.در ادامه شاعر جوان و انقلابی علی فردوسی برای قرائت شعر خودش بالای سن آمد.فردوسی در ابتدا شعری درباره حمله موشکی ناو وینسنس امریکا علیه هواپیمای مسافربری کشورمان خواند که ابیاتی از آن را در ادامه می خوانید.

آسمون پر شد از یه دود سیاه

دل ساحل عجیب شور افتاد

تو کجای مرام آزادی

آدمای بی‌گناه می‌میرن؟

به کدام منطق حقوق بشر

واسه کشتن مدال می‌گیرن

علی فردوسی شعر دوم خود را نیز درباره دشمن امریکا علیه کشورمان قرائت کرد.

با تیر، نشد تیغ، نشد چوب، نشد سنگ

با هرچه به دستم برسد آمده ام جنگ

 گر دست تعدّی است، وگر پای تجاوز

آن دست کنم کوته، آن پای کنم لنگ

بنابرین گزارش، در ادامه محمدحسین رضایی، خواننده نوجوان انقلابی، قطعه «مرگ بر امریکا» را اجرا کرد. این اثر با ترانه‌سرایی علی فردوسی، آهنگسازی پیمان فروتن تهیه شده است. بعد از این اجرا، با درخواست مجری و همراهی حاضران شعار مرگ بر امریکا در سالن برنامه سر داده شد.

براساس این گزارش، آیتم بعدی این مراسم، استنداپ کمدی محمد امین میمندیان از طنزپردازان جوان باشگاه طنز و کاریکاتور انقلاب اسلامی بود. او استنداپ کمدی خود را درباره امید بستن برخی به برجام و عدم پایبندی غربی ها به آن و همچنین مشکلات اخیر کشور از جمله گرانی های اخیر اجرا کرد با استقبال و تشویق حاضران مواجه شد.

قاسم صرافان شاعر انقلابی که بیشتر با شعرهای آیینی خودش شناخته می شود، سروده ای درباره «آزادی» خواند که ابیاتی از آن در ادامه می آید.

پاک می کنن اشکاتو تا باور کنی شادی

گاهی اسیرت می کنن با اسم آزادی

تو روز روشن با سیاها عکس میگیرن

شب ها که مستن بچه هایی تشنه میمیرن

دام اگه پیش پرنده دونه میریزن

گل می خرن تا که نفهمی اهل پاییزن

صرافان شعر دیگرش را هم درباره جنایات امریکا علیه ملتهای دنیا با ترجیع بند «مرگ بر امریکا» قرائت کرد که با تشویق حاضران مواجه شد.ابیات آغازین این سروده را در ادامه می خوانید.

برخیز ببین و داغ فلسطین را

بر خاک یمن، کودک خونین را

این شاعر انقلابی در پایان سروده کوتاهی را هم درباره مدافعان حرم قرائت کرد که ابیاتی از آن در ادامه می آید.

در جان ما غرور و غژم آفریده‌اند

هر یک ز ما حریف دو صد لشکر یزید

زین رو ز شیعه عده کم آفریده‌اند

دجّال ها و حرمله ها را مهاجم و ...

... ما را مدافعان حرم آفریده‌اند

بنابرین گزارش، در ادامه این برنامه، استاد اسفندیار قره باغی، خواننده سرودهای ضداستکباری سالهای انقلابی، قطعه «تندیس آزادی» را درباره جنایات آمریکا اجرا کرد. این قطعه با شعر رضا شیبانی اصل، آهنگسازی غلامرضا میرزاده و چشمه خاور در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب آذربایجان شرقی تهیه شده است.

استاد قره باغی بعد از این اجرا در سخنانی با اشاره به سرود «امریکا ننگ به نیرنگ تو» گفت: برخی این سرود را را غیرانسانی عنوان می کنند در حالی که آنها، خودشان، افراد را با بمب هایشان می‌کشند و وقتی ما در سرودمان این جنایات آنها را می گوییم آن را غیرانسانی می دانند.

قره باغی در بخشی دیگر از سخنانش با بیان شعر «دشتمان گرگ، اگر داشت نمی‌نالیدم / نیمی از گله‌ی ما را سگ چوپان خورده» و تمسخر اقوام توسط برخی اظهار داشت: این مسئله از نظر من، بزرگترین خیانتی است که برخی افراد می کنند.

وی ادامه داد: معتقدم از کناره های رود ارس تا خلیج فارس، تا سیستان و خراسان و جای جای کشورمان، همه برای مردم کشور است، اگر خوبی دارد برای خودمان است اگر هم بدی دارد باید سعی کنیم آن را رفع کنیم نه اینکه به آن شدت ببخشیم.

وی در پایان سخنانش تصریح کرد: جلساتی مثل همین شب شعر و موسیقی بزم رزم، می توانند شناخت ما را از مسائل بالا ببرند تا زمانی که باید انتخاب کنیم، درست انتخاب کنیم.

قره باغی تاکید کرد: آرزوی همه مان این است که جوانان کشور با تلاش و کوشش خود بتوانند کشور را به سر و سامان مطلوب برسانند.

بنابرین گزارش، استاد قره باغی قطعه دوم خودش را هم با عنوان «تیر نمرود» درباره هدف قرار دادن هواپیمای مسافری ایران از طرف ناو امریکایی اجرا کرد. این قطعه هم با شعری از رضا شیبانی اصل، تنظیم چشمه خاور و آهنگسازی غلامرضا امیرزاده تهیه شده است.

محمدمهدی سیار، شاعر جوان و انقلابی دیگیری بود که در ادامه این برنامه برای قرائت شعرش روی سن آمد. ابیاتی از شعر او را در ادامه می خوایند.

یک

لحظه لحظه خاطرات بهمنی که یک دفعه بهار شد

بهمنی که بوی گل گرفت و سوسن و یاسمن

بهمنی که غرق شوق و شور بود

انفجار نور بود

سیار، سروده بعدی خود را هم درباره جنایات امریکا با ترجیع بند مرگ بر امریکا خواند که با همراهی مردم در تکرار ترجیع بندهای این سروده ماوجه شد. ابیاتی از این شعر را در ادامه می خوانید.

مرگ برتازیانه ها

تازیانه های بی امان

به گرده های بی گناه بردگان

مرگ بر مرگ ناگهانی صد هزار زندگی

بنابرین گزارش، بعد از این شعرخوانی، شعار مرگ بر امریکای حاضران در سالن طنین انداز شد.

در ادامه این مراسم، علی نصیرنژاد از خوانندگان جوان موسیقی انقلاب قطعه طنز من و کاخ سفید یهویی را اجرا کرد. قطعه موسیقایی «من و کاخ سفید یهویی» با موضوع مذاکرات هسته ای و رابطه با آمریکا توسط باشگاه ترانه و موسیقی «راه» تهیه شده است.

محمد شکری فرد، شاعر جوان دیگری بود با حضور در روی سن دو سروده خود را برای حاضران قرائت کرد. ابیات ابتدایی شعر اول او که تقدیم به شهدای هوایپمای مسافری ایرباس ۶۵۵ شد، در ادامه آمده است.

موج ها سر به سنگ می کوبند

خون به رقص درآمده است در دریا

ابیات آغازین سروده دوم شکری فرد که تقدیم به ملت مظلوم یمن شد در ادامه آمده است.

چنان که نیست در دل تهمتن ترس

همیشه بانگ رجزهای ما، دشمن ترس

بنابرین گزارش، حسن نریمانی، دیگر خواننده جوان موسیقی انقلاب، نفر بعدی بود قطعه «مرگ بر امریکا» را اجرا کرد.

در ادامه این برنامه، گروه سرود شهید تجلایی، روی سن برنامه حاضر شد و سرودی با عنوان «بپا خیزید ای مستضعفین» را اجرا کرد.

اجرای دوم این گروه سرود دانش آموزی پایان بخش این مراسم شب شعر و موسیقی بود که شعر آن به زبان فارسی و ترکی بود و به شهید مدافع حرم صادق عدالت اکبری و پدر این شهید که روز گذشته از دنیا رفتند، تقدیم شد، با عنوان «به راه حقیقت» اجرا شد.

لازم به ذکر است این شب شعر و موسیقی «بزم رزم» با همکاری باشگاه ترانه و موسیقی راه و دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در تبریز برگزار شد و هشتم تیر ماه در شهر اهواز و چهاردهم تیر ماه در شهر شیراز نیز چنین برنامه ای برگزار خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
    0 0
    موافقم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس