کد خبر 867717
تاریخ انتشار: ۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۷
ابو مازان و بن سلمان

یک رسانه غربی از حمایت عربستان و امارات از طرح آمریکایی موسوم به معامله قرن و انتظار کشیدن دولت ترامپ برای رفتن ابومازن رئیس بیمار تشکیلات خودگردان فلسطین از قدرت خبر داد.

به گزارش مشرق، روزنامه واشنگتنن پست امروز شنبه در گزارشی به بررسی سفر هیئت آمریکایی به منطقه خاورمیانه و دیدار آن با سران برخی کشورهای عرب منطقه برای بازاریابی طرح سازش موسوم به معامله قرن پرداخت که به‌گفته ناظران سیاسی هدف نهایی آن از بین بردن مسئله فلسطین است.

بیشتر بخوانید:

افشای رقابت میلیاردی قطر و عربستان برای جذب اردن

در گزارش این روزنامه آمده است: برخی دیپلمات‌ها و مسئولان پیش‌بینی می‌کنند که طرح معامله قرن برای آغاز مذاکره بین طرف‌های ذی‌ربط در طول هفته‌های آینده و چه‌بسا تابستان امسال ارایه شود.

به‌نوشته این روزنامه، موضوع تأخیر چندماهه در طرح معامله قرن نیز به‌علت تحریم آن از فلسطینی‌ها در اعتراض به سیاست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بوده است که شهر اشغالی قدس را پایتخت رژیم اسرائیل دانسته است. ممکن است که ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چارچوب مطرح‌شده در آینده (چارچوب بحث درباره معامله قرن) را به‌طور کامل رد کند.

این روزنامه به نقل از یک مسئول بلندپایه دولت ترامپ به مخالفت ابومازن برای مطالعه پیشنهاد (طرح معامله قرن) و سفر هیئت آمریکایی متشکل از سفر جیسون گرینبلات فرستاده ویژه دولت آمریکا به خاورمیانه و کوشنر داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ برای تشویق برخی سران عرب به‌منظور فشار بر فلسطینی‌ها و ابومازن برای مطالعه طرح معامله قرن اشاره کرد و نوشت: پیش‌بینی می‌شود که طرح معامله قرن که ترسیم آن ۱۸ ماه طول کشیده است، حاوی پیشنهاد آمریکا برای حل اختلافات ۷۰ساله از جمله وضعیت قدس و نیز پیشنهادهای اقتصادی برای کاهش فشار اقتصادی به فلسطینی‌ها باشد اما انتظار نمی‌رود که فلسطینی‌ها را راضی کند که خواهان پایان اشغالگری اسرائیل هستند.

واشنگتن پست نوشت: دولت ترامپ از طریق سران عرب نظیر عبدالله دوم شاه اردن تلاش کرد که به ابومازن فشار بیاورد و دیدار روز سه‌شنبه هیئت آمریکایی با عبدالله دوم هم در همین راستا بود.

این روزنامه خاطرنشان کرد: گزارش‌های زیادی در رسانه‌های اسرائیلی مطرح شده است که حکایت از آمادگی عربستان و امارات برای حمایت از طرح معامله قرن و فشار به ابومازن برای تن دادن به ورود به مذاکره است، علاوه بر این عربستان، امارات و کویت (در راستای فشار به اردن) کمک‌های اقتصادی به این کشور کرده و وعده دو میلیارد و نیم میلیون دلار داده‌اند. قطر نیز وعده ۵۰۰ میلیون دلار به اردن داده است.

این روزنامه نوشت: تصمیم ترامپ برای اعلام طرح خود بدون وجود نشانه‌ای از اینکه ابومازن آن را قبول خواهد کرد؛ به این معنا است دولت ترامپ منتظر کسی است که بعد از ابومازن ۸۰ساله بیمار به ریاست تشکیلات خودگردان خواهد رسید.

واشنگتن پست با اشاره به اختلافات آشکار ابومازن و تیم ترامپ در هفته‌های اخیر، به نقل از مسئول یادشده گفت: بخشی از راهبرد آمریکا گذر از نیروهای قدیمی تشکیلات خودگردان برای بازاریابی طرح معامله قرن است.

صائب عریقات از مسئولان ارشد تشکیلات خودگردان گفت: "طرحی وجود ندارد... اما کوشنر و گرینبلات می‌خواهند راهکاری را تحمیل کنند که قدس را پایتخت اسرائیل قرار دهد و شهرک‌ها را قانونی کند و درگیری را از یک درگیری سیاسی به یک درگیری انسانی تبدیل کند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس