image.jpeg

رهبرانقلاب فرمودند: مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند.

به گزارش مشرق، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس و نمایندگان و جمعی از کارکنان مجلس شورای اسلامی، مجلس را رکن رکین نظام و به فرموده امام راحل، عصاره فضائل یعنی جوهره برترین خصوصیات ملت خواندند و افزودند: نمایندگان در قانونگذاری و عمل به وظایف اساسی خود مسائل مهمی همچون «اولویت‌های کشور، رفع مشکلات مردم بویژه طبقات ضعیف و متوسط، تأثیرناپذیری از دیدگاههای غربی، انقلابی‌گری و پرهیز از اشرافی‌گری» را مورد توجه کامل قرار دهند.

ببینید

عکس/ دیدار نمایندگان مجلس با رهبر انقلاب


حضرت آیت الله خامنه‌ای در ابتدای سخنانشان خدمت خالصانه به مردم را برترین عبادات دانستند و گفتند: همه اقدامات، رفتار و گفتار نمایندگان اگر برای خدا و در راه رضای او باشد، خدمت واقعی و موجب تقرب به پروردگار است.

ایشان با تأکید بر اینکه کیفیت مجلس در هر دوره باید نسبت به دوره قبل افزایش یابد، دستیابی به این هدف را در گرو کار بیشتر و بهتر برشمردند و خاطرنشان کردند: لازمه در صدر قرار گرفتن در میدان خدمت، کار برتر و اقدام و عمل اساسی است.

رهبر انقلاب اسلامی، گزارش رئیس مجلس از کارهای انجام‌شده را خوب ارزیابی کردند و در عین حال افزودند: شاخصهای کمّی همچون تعداد مصوبات برای این ارزیابی کافی نیست بلکه باید وزن مصوبات در مدیریت کشور یعنی تأثیر قوانین در پیشرفت ایران و رفع مشکلات مردم، اندازه‌گیری شود.


ایشان با اشاره به تعبیر امام بزرگوار از مجلس به‌عنوان «عصاره فضائل ملت»، خاطرنشان کردند: ملت ایران در تاریخ نماد فضائلی همچون «ایمان، علم، اعتماد به‌نفس، استقلال، پایداری و افتخار به داشته‌های خود» بوده است و بر همین اساس، مجلس و نمایندگان آن باید عصاره چنین فضائلی و مظهر عزت ملی، اقتدار و استحکام نظام اسلامی باشند.


حضرت آیت الله خامنه‌ای در همین زمینه تأکید کردند: مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند.


رهبر انقلاب اسلامی با یادآوری دو نمونه تاریخی از تهاجم بیگانگان یعنی ورود سلجوقیان و مغول‌ها به ایران و همچنین با اشاره به ورود اسلام عزیز به ایران، خاطرنشان کردند: در همه این دوره‌ها زبان فارسی و فرهنگ و هنر و تمدن ایرانی محفوظ ماند و روز به روز پیشرفت کرد که این نشانه اقتدار و استحکام ملت است.


ایشان، با اشاره به دشمنی همه‌جانبه با مردم ایران در چهل سال گذشته افزودند: چهل سال است که جبهه عظیمی از دشمنان همچون جنگ احزاب در صدر اسلام با هر کار ممکن مانند جنگ و تحریم و توطئه امنیتی، سخت‌ترین اقدامات خصمانه را علیه ملت ایران انجام داده‌اند اما امروز علم، اقتدار، پیشرفت، عظمت و حضور بین‌المللی ایران روزافزون و غیرقابل مقایسه با روز اول انقلاب است.


حضرت آیت الله خامنه‌ای در نوعی جمع‌بندی از این بخشِ سخنانشان خطاب به نمایندگان تأکید کردند: ملت ایران چنین ملت پرافتخار و ممتازی است، بنابراین شما که عصاره فضائل آنها هستید با این نگاه به خود و مجلس بنگرید و وظایفتان را انجام دهید.


رهبر انقلاب اسلامی، «قانون گذاری و ریل گذاری حرکت اجرایی کشور» را مهمترین وظیفه مجلس خواندند و با تأکید بر افزایش مستمر کیفیت قانون گذاری، نکات مهمی را در این زمینه بیان کردند.


«توجه به اولویتهای کشور و پرهیز کامل از قانونگذاری در زمینه مسائل کم اهمیت» نخستین نکته ایشان بود.


حضرت آیت الله خامنه ای به نمایندگان ملت خاطرنشان کردند: شما برای خدمت به ملت فقط چهار سال مهلت دارید، بنابراین لحظه‌لحظه‌ی آن را صرف قانونگذاری در مسائل مهم و دارای اولویت کنید.


«عملی بودن قوانین» و «پرهیز از قانونگذاری در مسائل خلاف مصلحت کشور» دو نکته دیگر رهبر انقلاب خطاب به نمایندگان مجلس بود.


ایشان در همین بحث در زمینه معاهدات و کنوانسیونهای بین المللی گفتند: این معاهدات ابتدا در اتاقهای فکر قدرتهای بزرگ و برای تأمین منافع و مصالح آنها پخت و پز می‌شود و سپس با پیوستن دولتهای همسو یا دنباله رو یا مرعوب، شکلِ به ظاهر بین‌المللی می‌گیرد به‌گونه‌ای که اگر کشور مستقلی مانند ایران، آنها را قبول نکند او را مورد هجوم شدید قرار می‌دهند که مثلاً ۱۵۰ کشور پذیرفته اند شما چطور آن را رد می کنید؟


رهبر انقلاب در تبیین راه صحیح برخورد با این گونه کنوانسیونها افزودند: همانگونه که درباره «برخی کنوانسیونهای بین‌المللیِ اخیراً مطرح شده در مجلس» گفتیم، مجلس شورای اسلامی که رشید و بالغ و عاقل است، باید مستقلاً در موضوعاتی مثل  مبارزه با تروریسم یا مبارزه با پولشویی قانونگذاری کند.


ایشان افزودند: البته ممکن است برخی مفاد معاهدات بین المللی خوب باشد اما هیچ ضرورتی ندارد با استناد به این مفاد به کنوانسیونهایی بپیوندیم که از عمق اهداف آنها آگاه نیستیم یا می‌دانیم که مشکلاتی دارند.


حضرت آیت الله خامنه ای در ادامه بحث ضرورتهای قانونگذاری افزودند: قانون در درجه اول باید در جهت رفع مشکلات مردم بویژه طبقات ضعیف و متوسط باشد و به گونه ای نباشد که آلت دست و در خدمت صاحبان زر و زور قرار گیرد.


«رعایت کامل جنبه های کارشناسی با استفاده از توانمندی‌های مرکز پژوهشهای مجلس و نیز آرا و دیدگاههای نخبگان خارج از مجلس» نکته دیگری بود که رهبر انقلاب به نمایندگان ملت توصیه مؤکد کردند.


ایشان با انتقاد از برخی تأثیرپذیری‌ها در مجلس از دیدگاههای غربی در بحث و بررسی مسائل مربوط به «خانواده» گفتند: در قانون گذاری در پی حل واقعی مشکلات باشید.


حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: سبک زندگی غربی در تعارض با معنای حقیقی خانواده است و مشکلات لاعلاجی را برای آنها به‌وجود آورده است، بنابراین در قانون گذاری برای حل مشکلات خانواده های ایرانی، نباید به نگاه غربی ها به زن، فرزند، پدر و مادر توجه کرد.


«قانونگذاری در جهت اولویت مهم کشور یعنی حل معضلات اقتصادی» دستور کار دیگری بود که رهبر انقلاب برای مجلس ترسیم کردند.


ایشان با ابراز خرسندی از تشکیل جلسه سران و عناصر سه قوه برای ورود جدی به مسائل اقتصادی گفتند: این جلسه باید بِبُرد و با تصمیمات قوی، راه را برای حل مشکلات موجود باز و مجلس نیز در همین جهت حرکت کند و به دشمنان اجازه سوءاستفاده از مشکلات اقتصادی ندهد.


«تازه گردانی و تنقیح قوانین»، «حذف برخی قوانین گذشته که فلسفه وجودی و منطق تصویب خود را از دست داده اند»، «رفع برخی قوانین متضاد و مشکل آفرین از جمله برای تسهیل در فضای کسب و کار»، نکته دیگر رهبر انقلاب در باب ضرورتهای قانونگذاری در خانه ملت بود.


ایشان با انتقاد از اجرا نشدن یا تأخیر در اجرای قوانین در برخی دستگاهها تأکید کردند: قانون برای اجرا تصویب می شود و مجلس اجرای قوانین را پیگیری و مطالبه جدی کند.


حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر رفتار انقلابی نمایندگان یعنی «رفتار عاقلانه، مدبرانه و مجاهدانه» خاطرنشان کردند: شما در سوگند نمایندگی متعهد می شوید که از مبانی و دستاوردهای انقلاب و نظام صیانت کنید و عمل به این سوگند جز با رفتار انقلابی به معنای صحیح آن ممکن نیست، ضمن اینکه اگر به این تعهد عمل نشود، حضور نماینده در مجلس از لحاظ قانون اساسی و شرع دچار اشکال می شود.


رهبر انقلاب با اشاره به توصیه همیشگی خود به مسئولان کشور برای «مدیریت جهادی» گفتند: باید روحیه، ایمان و انگیزه انقلابی بر رفتار، سخن گفتن و اقدامات نمایندگان مجلس حاکم باشد.


«حضور به موقع و کامل در کمیسیونها و صحن علنی مجلس»، «پرهیز کامل از سفرهای خارجی غیر ضرور» و «پرهیز از اشرافی‌گری» توصیه های دیگر رهبر انقلاب به نمایندگان بود.


حضرت آیت الله خامنه ای، «اشرافی‌گری» را بلای بزرگ کشور خواندند و افزودند: اگر خلق‌وخوی اشرافی جزو سبک زندگی ما شد، تبعات منفی آن از جمله ریزشها پایانی نخواهد داشت و کار خیلی مشکل می شود.


رهبر انقلاب در ادامه سخنانشان بحث «نظارت بر رفتار نمایندگان» را حتی از نظارت مجلس بر دولت و دیگر مجموعه‌ها مهمتر دانستند و تأکید کردند: هیأتی که در این زمینه در مجلس ایجاد شده باید تقویت شود و به معنای حقیقی کلمه بر رفتار نمایندگان نظارت کند.


ایشان عملکرد مجلس شورای اسلامی به عنوان یک رکن اساسی نظام را تا به امروز خوب و رو به پیشرفت خواندند و تأکید کردند: این حرکت باید هرچه بیشتر تقویت شود، زیرا کشور به استحکام ساخت درونی ملت و نظام نیاز دارد.


حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به آشکار شدن روزافزون خباثت ذاتی زورگویان بین‌المللی افزودند: دیدن تصاویر جنایت جدا کردن هزاران فرزند از مادرانشان در آمریکا، انسان را بی‌طاقت می کند اما آمریکایی‌ها با خباثت کامل، فرزندان را از والدین مهاجر جدا می کنند.


ایشان حملات جنایت‌بار و خونین چند کشور دارای تسلیحات پیشرفته برای خارج کردن یک بندر از دست مردم مظلوم یمن را نمونه‌ای دیگر از ذات خبیث زورگویان جهانی خواندند و افزودند: این دشمنان بشریت به علت ایستادگی و عدالت طلبی ملت ایران با جمهوری اسلامی نیز دشمنی می کنند اما ملت ایران به فضل الهی با حفظ استحکام داخلی، بر آمریکا و دیگر دشمنان پیروز خواهد شد.


رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند:این جنایتکاران، شمرهای زمان هستند و به‌فرموده قرآن، هیچ عهد و پیمان آنها مورد اعتماد نیست و این حقیقت را ملت ایران امروز به روشنی می بیند.


حضرت آیت الله خامنه ای در پایان سخنانشان تأکید کردند: دشمنان ملت ایران به معنای واقعی کلمه باج‌طلب و زورگو هستند و بدیهی است که نظام، ملت و مسئولان ایران زیر بار هیچ باج‌طلب و زورگویی نخواهند رفت.


پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس مجلس با بیان گزارشی از اقدامات مجلس در حوزه نظارت و قانون‌گذاری، گفت: در مجلس، ۲۰۰ جلسه علنی برگزار شد و ۱۰۹ قانون و ۱۴ مورد تحقیق و تفحص به تصویب رسید.


آقای لاریجانی با اشاره به برخی از قوانینی که در مجلس دهم تصویب شده، خاطرنشان کرد: ۲۶ جلسه مجلس به موضوعات مهمی نظیر بررسی وضعیت صندوق‌های بازنشستگی، مشکلات آب، مسئله‌سازی‌های دی‌ماه سال گذشته، مسائل هسته‌ای و منطقه‌ای، وضعیت بانک‌ها و اشتغال و اولویت‌های اقتصادی کشور اختصاص یافت.


رئیس مجلس افزود: مشکل تورم و طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام مورد توجه مجلس است و در بودجه سال ۹۷ سازوکار جدیدی برای حل آن در نظر گرفته شد.


آقای لاریجانی حساسیت نمایندگان به اقدامات خصمانه آمریکا و مقابله با تحریم‌ها را بسیار جدی خواند و گفت: در شرایط حساس امروز ایران با تدابیر هوشمندانه رهبر انقلاب ملت با سرافرازی از چالش‌ها عبور خواهد کرد.


رئیس مجلس افزود: مجلس شورای اسلامی با همه توان، در مقابله با دسیسه‌های بیگانگان می‌ایستد و در جهت امنیت و سعادت ملت ایران بویژه در ابعاد اقتصادی با قوای دیگر همکاری صمیمانه خواهد داشت.

منبع: khamenei.ir

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 20
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  86 22
  قابل توجه لاریجانی
 • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  سلام بیکران الهی بر رهبری بصیرت آفرین که حتی در مسائل بین المللی هم پرچمدار حقوق مردم و مبارزه با مستکبرین است، چرا نمایندگان مردم، مطلب به این روشنی را تشخیص نمیدهند تا رهبری مجبور شود به آنها تذکر دهد؟
  • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   7 16
   جانم به قربانت خامنه ای
 • یکی از ارتش US ۱۳:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  نماد دانش و درایت. نوکرتیم اقای خامنه ای
 • امیر IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  60 24
  حجت تمام! .........ی مجلس
 • US ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  الله اکبر خامنه ای رهبر
 • IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  25 33
  Fatf ایرانی را تصویب کنید
  • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   اخوی ؛ اشاره حضرت آقا رو نگرفتی ؟ دولت و مجلس باز دارند خرابکاری می کنند و ایشون مجبور به تذکر شدند.
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  مجلس که خیلی وقته تعطیل شده فقط فقط سالی دو بار میان حاضری میزنن از بیت‌المال عقب نیفتن
 • DASA IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  کاش نمایندگان مجلس احترام و شاءنی که رهبری برایشان قایل هستن رو درک میکردن و میفهمیدن و در مجلس دنباله رو چندتا غرب زده معلوم الحال نمشدن.
 • علی IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  این هم نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرمودند این قراردادهای که به ضرر کشور است تصویب نشود مثل fitf
 • NL ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  رکن رکینی که نتواند کار و نظارت و برنامه ریزی و پیگری و ... کند فقط می شود محلی برای رانت کاش به سخن فرد بلندپایه ترین مسئول نظام گوش میکردند
 • 01 GB ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  نماینده عزیز احمق نباش و این سخنان حکیمانه رهبر حکیم و فرزانه رو آویزه گوشت قرار بده و مبنای عملت و الا به بد بلایی گرفتار میشی.
  • FR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   27 19
   باادب باش دوست عزیز
  • IR ۲۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   0 6
   مرگ بر ادب. وقتی نسبت به دشمنان خدا ابراز شود.
 • AU ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  خائنین و منفعلان خوب هواسشان باشه. این لوایح ننگین دیگر برجام کذایی نیست که نیروهای متعهد صبر ایوب بخرج دهند.
 • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  حالا هر کی به fatf رای مثبت داد بدونید خائن به کشوره.اما افسوس مجلس ما شفاف نیست و نمیتونیم بفهمیم کی به کی رای داده
 • DK ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  66 31
  اگر بنا باشد مجلس دستوری عمل کند خوب اصلا چه نیازی به مجلس است،خودتون همه چیز رو راست و ریز کنین خوب،بعدش هم حتما آقا در جریان نیستند این غربیهای چپاولگر ملتها قانون گذاشتند که هر شخص حقیقی و حقوقی باید زیر FATF را امضا کنه و الا حسابی برایش باز نمیکنند!
  • ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   1 5
   چون بعد می گن دستور رهبری است ،ما خطوط قرمز را رعایت کردیم یک کلام امان از فتنه های آخرالزمان
  • IR ۲۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   2 4
   راست می گویی. اما این دستور صرفا اتمام حجت بود. خواهی دید لاریجانی به گونه ای دیگر حتما FATF را در پاچه ایران خواهد کرد.
 • عباس IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  سخنان آقا باید برای نمایندگان فصل الخطاب باشد.
 • محمد IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  28 87
  مزدور افسادی.... تا میتونی با وی پی ان منفی بده خداروشکر...ه بودن و دشمنیت اثبات میکنید و نشون میدید سگ های وفادار غربی ها هستید مشرق منتشر کن
  • محمد IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   13 65
   چرا کلمه حرومزاده سانسور کردی خوب حرومزادست دیگه
 • مصطفی IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  30 28
  دوست دارم بدونم علی لاریجانی چی واسه گفتن داشته!!! اگه من جای ایشون بودم از خجالت و شرمندگی پیش رهبرم آب می شدم، او رو نمی دونم!!!
  • عباس IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   2 2
   سنگ پا که آب نمیشه
  • AE ۲۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
   10 2
   شما شاید شرمنده بشید اما لاریجانی بلد نیست شرمنده بشه
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  11 18
  خامنه ای خمینی دیگر است ولابتش ولایت حیدر است
 • رضا IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  3 4
  من در همینجا به شما قول میدهم لاریجانی علیرغم تذکر مستقیم رهبر انقلاب ,FATF را تصویب خواهد کرد. م...
 • IR ۱۹:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  13 3
  لاریجانی کار خودش را خواهد کرد. این خط و این نشان. صد رحمت به کروبی.
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  2 4
  باسیدعلی تاقیامت ...ای کاش مجلس پخته ای داشتیم وبفکرفقرا ومستضعفین بود .این معاهدات مشکوک مثل برجام حتی بدترند .
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  2 6
  ای کاش آقا زوتر ورود میکردن . تا این همه فشار به مردم از طریق اخلال گران ایجاد نمیشد
 • AE ۲۳:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  6 164
  سنخان رهبر فصل الخطاب است اگر گوش شنوایی در میان نمایندگان چلوخور و سلفی بگیر وجود داشته باشه
 • DE ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۰
  193 5
  ایران خودش یک کشور تروریستی حامی تروریسم بین المللی معلوم که چنین چیزی نباید در مجلسش تقویب بشه
 • IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۳۱
  16 41
  سلامتی مقام معظم رهبری صلوات

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس