کد خبر 865895
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
نوزاد

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: نمایندگان مجلس پیگیر تعیین تکلیف لایحه هویت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی هستند.

به گزارش مشرق، رسول خضری در واکنش به ثبت هفتگی ۱۰ نوزاد بی هویت در بیمارستان های پایتخت، گفت: متاسفانه هیچ دوره ای با این میزان تولد کودکان بی هویت در کشور مواجه نبودیم و این معضل در کشور در حال افزایش است.

بیشتر بخوانید:

تولد ماهانه ۱۰۰ کودک بی هویت در تهران

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، تولد کودکان بی هویت را یکی از معضلات و آسیب های اجتماعی جدی کشور دانست و افزود: وزارت کشور، تعاون، سازمان بهزیستی و سایر وزارت خانه ها باید نسبت به ریشه یابی آسیب های اجتماعی اقدام و با شناسایی علت ها با آسیب ها مبارزه و استراتژی راهبردی برای مقابله با آنها تعیین کنند.

وی با انتقاد از اینکه اقدامات مسئولان برای کاهش آسیب های اجتماعی کارساز نبوده و آسیب ها جلوتر از اقدامات دستگاه ها در حال پیشروی هستند، تصریح کرد: استراتژی راهبردی، کارآمد و عملی برای مقابله با آسیب ها وجود ندارد بنابراین در کشور با افزایش تولد کودکان بی هویت مواجه هستیم.

بخشی زیادی از کودکان بی هویت از والدین معتاد متولد می شوند

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بخشی از کودکان بی هویت از والدین معتاد متولد می شوند، گفت: برخی از کودکان بی هویت حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی و برخی  نیز حاصل روابط نامشروع است.

خضری افزایش سن ازدواج را در بروز روابط نامشروع، ازدواج های سفید و تولد کودکان بی هویت موثر دانست و افزود: ۱۲ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج داریم که تعدادی هر چند بسیار کم به ازدواج سفید و روابط نامشروع روی می آورند که حاصل چنین روابطی تولد کودکان بی هویت می باشد. به طور قطع بیکاری و مسائل اقتصادی در کشیده شدن جوانان به سمت فساد اخلاقی و مواد مخدر بسیار موثر است.

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم، با تاکید بر لزوم تعیین تکلیف تابعیت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع بیگانه، تصریح کرد: در مجلس نهم تدوین طرحی برای تعیین تکلیف هویت این کودکان در دستور کار مجلس قرار گرفت که متاسفانه وزارت کشور به شدت با آن مخالفت و در نهایت رد شد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس پیگیر تعیین تکلیف هویت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی است، گفت: در هیچکدام از کشورهای دنیا با معضل بی هویتی به این شکل مواجه نیستیم و اغلب کشورها این موضوع را حل و فصل کرده و انتقال تابعیت از طریق مادر را پذیرفته اند اما متاسفانه در قوانین موجود تبعیض جنسیتی وجود داشته و میان پدر و مادر تبعیض قائل شده بنابراین هویت کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع درگیر مشکل شده است.

حضور ۲ و نیم میلیون افاغنه غیرمجاز در کشور

وی با یادآوری حضور ۲ و نیم میلیون افاغنه غیرمجاز در کشور، گفت: باید همانطور که اتباع افغان را تحت پوشش بیمه سلامت قرار دادیم وزارت کشور و دولت به رفع مشکلات هویتی آنان نیز توجهی جدی داشته باشند.   

نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه دولت باید لایحه ای برای تعیین تکلیف هویت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی به مجلس ارائه کند، تصریح کرد: متاسفانه دولت اراده ای برای تعیین تکلیف تابعیت بی هویت ها ندارد و نه تنها خود در این رابطه اقدامی انجام نمی دهد بلکه با طرح های نمایندگان مجلس نیز به شدت مخالفت می کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه آمار دقیقی از تعداد بی شناسنامه ها و بی هویت ها در دست نیست، گفت: آمارهای ارائه شده درست نبوده و بیشتر بر اساس حدس و گمان است زیرا هیچ اطلاعاتی از این افراد ثبت نمی شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۸
    14 10
    بي هويت يعني همان حرام زاده؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس