یاسمن اشکی

یاسی اشکی مهمان برنامه ماه عسل در گفت‌وگویی از پشت پرده‌های حضورش در این برنامه تلویزیونی و حاشیه‌های ایجاد شده پس از آن گفت.

به گزارش مشرق، موضوع واکسن Hpv و حضور یاسمن اشکی در برنامه ماه عسل چند هفته‌ای است که به موضوع اصلی بحث در رسانه‌ها و فضای مجازی تبدیل شده است. از طرفی وزارت بهداشتی‌ها به حمایت تمام قد از این پروژه پرداخته و دائم در حال مصاحبه درباره فواید این واکسن هستند، به امید اینکه همراهی مردم را در این راه به دست بیاورند و از طرفی مردم و برخی از کارشناسان هستند که نسبت به این نوع رفتار و تبلیغ خوش بین نبوده و به مخالفت با آن پرداخته‌اند.

بیشتر بخوانید:

فیلم/ پشت پرده مهمان جنجالی "ماه عسل"

فیلم/ توضیحات احسان علیخانی درباره لغو مناظره درباره واکسن HPV

واکنش تعدادی از پزشکان به ادعاهای مهمان ماه عسل

ویکی‌پدیا صفحه «یاسی اشکی» را حذف کرد +عکس

«هزار داستان» را هزار دستان نمی‌گذارند دیده شود!

اما در این پروژه، حضور یاسی اشکی در برنامه ماه عسل بیشتر از همه نظر مخاطبان را جلب کرده است، فردی که به گفته خودش در آمریکا بیمار بوده و پس از مدتی تحت درمان قرار گرفته و در نهایت به شکل معجزه آسایی شفا پیدا کرده است. عده‌ای هم معتقدند که هیچ مدرکی دال بر بیماری اشکی وجود ندارد.

همین حاشیه‌های ایجاد شد باعث شد تا جلسه‌ای با حضور یاسمن اشکی برگزار کنیم و با وی درباره ادعاهایش به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه مشروح آن را از نظرتان می‌گذرد

  ابتدا خودتان را معرفی کنید و اینکه چه سالی متوجه شدید بیمار هستید؟

اشکی: من یاسمن (هدیه) اشکی متولد ۲۴ تیر سال ۱۳۶۰ هستم و بیش از ۲۰ سال از شروع بیماری من می‌گذرد. علائم بیماری در ۱۷ سالگی بروز کرد در ۲۴ سالگی با ویزای دانشجویی به آمریکا رفتم و بعد از حدود ۳ سال، بیماری تشخیص داده شد. بعد از آن به مدت ۳ سال و نیم غیر متناوب تحت درمانهای دوره‌ای شیمی‌درمانی بودم و در ۶ سال اخیر به طور متمرکز دریک انجمن فعالیت کرده‌ام.

 درباره بیماری‌تان توضیح دهید، علت اینکه در برنامه ماه عسل نام این بیماری را نبردید چیست؟

اشکی:‌ بیماری من

Myalgia and myositis, unspecified and Non-arthropod borne viral disease of CNS

(Central Nervous System) نام دارد، از دسته بیماری‌های خود ایمنی است که دلیل عدم ذکر نام کامل آن جز کمبود وقت در برنامه زنده نبود. این بیماری و  بیماری‌های خود ایمنی نظیر ام اس یا لوپوس، بیماری‌هایی با منشأ ناشناخته در علم پزشکی به حساب می آیند و علت فعال شدن ژن آنها در بدن بیمار کاملاً مشخص نیست.

من در بیمارستان Stanford و Open Medicine Clinic  زیر نظر Professor Jose Montaya  و Dr. Andrias Kogelnik تحت درمان بوده‌ام.

 طبیعتا پرونده پزشکی من مثل سایر بیماران در ایران یا خارج از ایران در اینترنت موجود نیست. در ضمن من و سایر داوطلبان انجمن، در طول سال‌های فعالیت خود موکداً، هیچ گونه مصاحبه‌ای با رسانه های معاند جمهوری اسلامی نداشته‌ایم. البته ما علیرغم پیشنهادهای فراوان؛ در قوانین خود ملاحظات جدی در مصاحبه با برخی رسانه‌های خارجی را داریم. همانطور که بارها از شبکه‌های معاند نظام درخواست مصاحبه داشته‌ام ولی هیچ وقت قبول نکردم.

من در کمپین دانشجویی «ضد جنگ» چهار دقیقه برای صلح در سال ۹۱ در حمایت از ایران و علیه تحریم‌ها، در گفت‌وگو با یک پادکست دانشجویی مطلبی گفتم که در حال شیمی‌درمانی هستم اما آنها با تقطیع و تحریف حرفهایم آن را به «شیمیایی»  تغییر داده و منتشر کردند که فایل گفتگوی من موجود است.

  با توجه به اینکه این واکسن سال‌هاست که در کشور موجود بوده و هست و در صورت لزوم و تشخیص پزشک متخصص زنان به فرد بیمار تزریق می‌شود، چه لزومی بر تبلیغ و مطرح کردن این موضوع در رسانه ملی بود؟ مگر تمام واکسن‌های تخصصی دیگر به این صورت در رسانه ملی تبلیغ می‌شود؟

اشکی: ماه عسل یک برنامه قصه محور است و ماهیت حضور من در این برنامه یک نکته بوده و آن هم به خاطر اینکه من یک بیمار بودم که شفا پیدا کردم و پس از آن یک نذری داشتم و الان هم پای نذرم مانده‌ام. 

ورود به این برنامه پیشنهاد وزارت بهداشت بود. البته به خاطر اینکه تعریف درد و رنج زندگی خصوصی‌ام در بین بود زیاد راضی به انجام این کار نبودم اما به خاطر اینکه احساس کردم از این راه می‌توانم پیامم را برسانم پذیرفتم که در برنامه شرکت کنم.

اینکه موضوع واکسن مطرح شد اصلاً نیت اصلی من نبود. قصد نداشتم که بیایم بیماری یا واکسن مطرح کنم، نقش انجمن ما فقط گلریزان برای یک امر خیر بود و این اقدام برای تولید یک واکسن ملی بود.

بنده متخصص نیستم اما درباره مسائلی که صحبت کردم اطمینان دارم. البته یک موردی درباره انتقال بیماری HPV از مادر به جنین مطرح کردیم که اینجا این نکته را اصلاح می‌کنم، این بیماری در لحظه تولد ممکن است منتقل شود و البته در زایمان سزارین این اتفاق نمی‌افتد و می‌شود از آن پیش‌گیری کرد.

علت مطرح شدن این واکسن هم صرفاً یک امر خیر بود، البته انجمن ما نه تصمیم می‌گیرد چه واکسنی ضروری است و یا اینکه چه واکسنی تولید شود و نه تصمیمی درباره وضعیت واردات آن داشته و داریم.

ما فقط مسئول جمع‌آوری کمک‌های مردمی شدیم و این قصه از اینجا شروع شد و سامانه‌ای هم برای مشارکت‌های مردمی در بحث تولید این واکسن در اختیار ما قرار گرفت.

  شما الان معتقدید که سیستم بهداشت و درمان کشور درگیر یک بیماری خطرناک است و حتی درباره سونامی آن نیز هشدار داده‌اید و در صحبت‌های خود گفتید اگر مردم واکسن تزریق کنند بیمارستان‌ها خالی می‌شوند آیا این مسئله ریشه علمی و تخصصی دارد؟

اشکی:‌ من پیش از این هم نگفتم که سونامی این بیماری وجود دارد، الان هم می‌گویم اینطور نیست و تنها ممکن است در آینده با توجه به گسترش این بیماری در غرب این مشکل به ایران هم سرایت کند.

 شما می‌دانید سالی چند نفر به HPV مبتلا می‌شوند و آماری از این بیماری و فراگیری آن در کشور دارید و آیا این نوع بیماری آن طور که هشدار دادید همه‌گیر و خطرناک هست یا خیر؟

اشکی:‌ خیر، آمار دقیقی از بیماری HPV و تعداد مبتلایان به آن در کشور ندارم.

  شما به عنوان کسی که متولی این موضوع معرفی شده‌اید و در حال تبلیغ و آموزش بیماری HPV هستید چطور از تعداد مبتلایان  و آمار این بیماری اطلاع ندارید؟

اشکی: از آمار مبتلایان در کشور خبر ندارم اما آمار جهانی را می‌دانم، من آماری ندارم ولی شاید وزارت بهداشت یا جامعه پزشکی داشته باشند، تعداد را دقیق نمی‌دانم ولی زیاد نیست و فکر می‌کنم ۶۰۰ نفر در سال به بیماری سرطان رحم مبتلا شوند.

 شما یک تفاهم‌نامه با وزارت بهداشت درباره این واکسن داشته‌اید در این باره توضیح دهید.

اشکی: این تفاهم‌نامه بین انجمن ما، وزارت بهداشت و انستیتو پاستور صورت پذیرفته است که طبق آن هر مبلغی که انجمن از پرداختی‌های مردم جمع‌آوری کند وزارت بهداشت نیز همان مقدار پرداخت می‌کند تا انستیتو پاستور ملزم به انجام تحقیقات برای تولید این واکسن در کشور شود. این حساب مشترک بین انجمن راه و انستیتو پاستور است و تا این لحظه بیش از ۲ میلیارد تومان در این حساب توسط مردم واریز شده است.

 با توجه به اینکه فراگیری این بیماری سالیانه در حدود چند صدنفر هم نیست، آیا صلاح هست که در رسانه ملی موجی از استرس و تشویش ایجاد کنیم و مردم را از طریق اظهارات غیرکارشناسی بترسانیم؟ آن هم در شرایطی که واکسن تولید داخل وجود ندارد و مردم مجبور می‌شوند برای تزریق واکسن وارداتی هجوم بیاورند، سود این کار نصیب چه کسی خواهد شد؟

اشکی: بعضی از انواع این بیماری ممکن است به سرطان تبدیل شود، در کشورهای غربی با توجه به آمار بالای ایدز این بیماری هم آمار قابل توجهی دارد. البته ما وقتی در ایران سونامی ایدز نداشته‌ایم و نداریم و مردم از باب رعایت مسائل فرهنگی و اخلاقی مراقب هستند، قطعاً این اتفاق هم نخواهد افتاد و سونامی این بیماری در کشور با مراقبت‌ و پیشگیری رخ نخواهد داد.

من در رسانه ملی سه نکته را مطرح کردم که نخستین آن تعالیم معنوی و سلامت اخلاق خانواده بود، مسئله دوم بحث شناخت بیماری است و نحوه پیشگیری و انتقال آن. اما مسئله سوم درباره واکسن بود که اگر مراقبت‌های رفتاری و تعالیم معنوی رعایت شود قطعاً پای این بیماری به کشور باز نشده و شایع نخواهد شد.

 اولویت این بیماری در نظام سلامت بین ۶۰-۷۰ است از نگاه شما ضرورت پرداختن به این بیماری چیست و با توجه به اینکه واکسن HPV در بازار موجود بوده و در حال حاضر هم موجود هست فکر نمی‌کنید مطرح کردن بیماری‌های شایع و مهم‌ترین از این باید در اولویت قرار گیرد؟

اشکی: من مسئول جمع‌آوری مالی هستم، مسئول تشخیص اولویت واکسن نیستم، حضورم در ماه عسل نیز اول به عنوان یک فرد بود که یک داستان داشت و در درجه دوم به عنوان نماینده یک انجمن. اما اینکه وزیر بهداشت این واکسن را مطرح می‌کند و می‌خواهد نصف هزینه را بپردازد انتخاب من نیست و باید از شخص وزیر سؤال کنید. در حال حاضر وزیر بهداشت به عنوان بالاترین مقام در وزارت بهداشت تصمیم گرفتند که مردم کمک کنند و تولید این واکسن صورت پذیرد آیا من باید جوابگوی تصمیم وزیر بهداشت باشم. الان فرد اول سلامت کشور این دستور را داده ما هم پذیرفتیم. از دکتر هاشمی بپرسید چرا این تفاهم‌نامه را امضا کردند. این صرفاً یک پیشنهاد بوده ولی ما نمی‌دانیم چرا مورد لطف وزیر قرار گرفتیم و این اعتماد را به ما کردند.

  به نظر شما عجیب نیست که واکسنی که سه سال آینده قرار است تولید شود و قطعاً رقم قابل توجهی هم برای تولید آن نیاز نیست وارد چنین پروژه رسانه‌ای می‌شود و از حالا برای ۳ تا ۵ سال آینده تبلیغ می‌کنند داروهای دیگر در زمان راه‌اندازی خط تولید معرفی می‌شوند چرا وزارت بهداشت از فعالان فضای مجازی خواسته است تا درباره این واکسن صحبت کنند و آقای ایازی معاون اجتماعی وزیر دراین باره با آنها جلسات توجیهی گذاشته است؟

اشکی: من به نفس مشارکت اعتقاد دارم ولو اینکه مبلغ کمی جمع شود. ما مدتها درباره مسائل خودمراقبتی با مردم صحبت می‌کردیم حالا اگر قسمت واکسن پررنگ شده آیا من دعوت کرده‌ام از مردم، باید از معاونت اجتماعی بپرسید که چرا با آنها جلسه گذاشته و چنین موضوعی مطرح شده است.

چراکه من درباره رعایت مسائل اخلاقی هم صحبت کردم اما به آنها پرداخته نشد و در جامعه فقط مسئله واکسن را مطرح کردند.

البته نادیده نگیرید که من هم دفعه اولی بود که در یک برنامه زنده تلویزیونی شرکت می‌کردم باید طبق زمان‌بندی‌هایی که به من گفتند درباره زندگی خودم صحبت می‌کردم و در آخر هم موضوع بیماری و جمع‌آوری کمک‌ها را مطرح می‌کردم. البته نتوانستم مدیریت کنم و بحث از دستم در رفت و موضوع واکسن بزرگ‌نمایی شد.من به واردات واکسن اعتقاد ندارم و قصدم هم در برنامه ماه عسل منتقل کردن این مفهوم نبود.

  آیا قبول می‌کنید که اکثر صحبت‌های شما در برنامه ماه عسل باعث کمبود و افزایش قیمت این واکسن شده است؟

اشکی: بله، دقیقاً همینطور است من چندین مطلب را مطرح کردم ولی عواقب آن به عهده من نیست و توان کنترل این طوفان را ندارم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  77 3
  اشکی: بله، دقیقاً همینطور است من چندین مطلب را مطرح کردم ولی عواقب آن به عهده من نیست و توان کنترل این طوفان را ندارم. رسما خسته نباشی
  • US ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   25 4
   با ویزای دانشجویی به آمریکا رفتم نمیدونم چند نفر تو ایران پول رفتن به آمریکا رو دارن و از 190 کشور چرا امریکا؟
  • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   0 0
   این خانوم گفته بودن به اتفاق خانواده و بنا به تصمیمی که خانواده گرفتن به آمریکا مهاجرت کردیم الان شد ویزای دانشجویی؟؟!!
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
   0 0
   این خانم دروغگو را رسوا نکنید شاید نیتش خیر باشد
 • واکسن الزامی GB ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  5 102
  بنده معتقد هستم که تمام ادعا های مطرح شده در برنامه محبوب ماه عسل صحیح میباشد و باید فورا اقدام به تهیه و تزریق اجباری این واکسن برای چیزی حدود 80 میلیون ایرانی کنیم .
  • حسین PL ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   72 4
   جالبه که بی بی سی هم همین را به سرعت مطرح کرد. اگر یک واکسنی مهلک باشه 100% برای کنترل جمعیت ایران مورد توجه انگلیس خواهد بود.
  • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   44 1
   امر دیگه ای هم باشه در خدمتیم!!
  • IR ۰۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   31 3
   جناب واکسن الزامی با پرچم انگلیس ، بنده هم معتقدم باید واکسن شما و هم پالگیهای اصلاح طلب نفوذیت رو با سرنگ گاوها بزنن چون اونطوری بهتر بهتون اثر میکنه
  • IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   21 1
   اگه زبان بلدی یه سرچی بکن تو اینترنت ببین واکسن گارداسیل چه فجایعی به بار آورده. بخشی از فجایعش رو همین مشرق مطرح کرد. نمیگم مطالب مشرق رو بخون برو خودت سرچ کن ببین چه کابوسی برای کسانی که واکسن hpv رو زدن درست کرده اونوقت بیا از این چرندیات بباف! هر چند جماعتی مثل شما فقط درگیر شانتاژ و شارلاتانیزم رسانه ای هستن و از تحقیق و پژوهش هیچ بهره ای نبردن! اینا همش در راستای پروژه کنترل و کاهش جمعیت ایرانه.
  • US ۰۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   20 2
   اول باید واسه مردها رحم مصنوعی بسازیم که 80 میلیون سرطان رحم داشته باشیم و بعد واکسن بزنیم.
  • ج IR ۰۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   4 4
   دست بده عمو ببینم...
  • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   12 4
   خفه شو گلابی
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۳
  54 9
  از یک طرف هم بد نیستا لیبرال دارن با نگهداری گربه و این واکسن ها نسلشون منقرض می کنن قثط باید قشر مذهبی اگاه کرد که نزنن
  • IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   58 3
   آقا منم همینو میگم. عدو شد سبب خیر اگر خدا خواهد. مذهبی ها نزنن. باقی خود دانن
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   1 0
   آنچه برای خود نمیپسندی برای ریگران هم نپسند جناب مذهبی.
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  50 6
  نه بانوی محترم! شما کاسبی، دلالی... ویزیتوری...کارت همینه.شنونده باید عاقل باشه
  • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   13 2
   بهش نگو «بانوی محترم»... اگه محترم بود مبلغ این پروژه شیطانی نمیشد
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  35 3
  میگه طبیعتا پرونده بیماری من توی سایت ایرانی و خارجی نیست!!!!! طبیعتا؟!!!!! چرااااا طبیعتا؟!!!
 • محمد IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  42 1
  خانوم اشکی به نظرت بااین چیزاهاوآموزشهاجنسی که پدرمردم وبچهاشونودرمیاری ارزش داره خودتم میدونی که فقط بخاطرپول داری اینکارومیکنی به وزیرم بگوتوازدرمان سرطان که مثل سرماخوردگی شده توکشورموندی نمیخوادازچیزی حمایت کنی که نمیدونی چیه هروقت خودتون برای بچهاتون ازاین واکسن زدیدمردم عادیم میزنن
 • IR ۰۱:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  17 0
  به خانم اشکی میگن شاهدت کیه میگه وزارت بهداشت
 • محمد IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  18 0
  اگر حرفهای ایشان درست باشد یعنی مافیای دارویی که در وزارت بهداشت سالها لانه کرده از بازیگری این خانم و صداوسیما سوء استفاده و به نوعی کلاهبرداری کرده است
 • حسین FR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  27 1
  به نظرمن براصحت ودرستی موضوع اول باید وزیربهداشت وخانواده اش با کارکنان وزارت این واکسن راعلنی ازطریق صداوسیما پخش ککندکه دارن تززیق میکنند تاتمام سوء ظن ها برطرف بشه..
 • IR ۰۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  25 2
  چقدر خر تو ایران زیاده کل دنیا 600 نفر نفر مبتلا هستن بعد ما پول جمع می می کنیم تا آن شاالله توی 5سال آینده ما هم جزء از این 600 نفر باشیم انگلیسی ها جدیدا گفته بودن جمعيت ایران باید 30میلیون باشه اینم یکی از کارهاشون
 • ایمان IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  15 1
  هروقت دیدید توی رسانه های بیگانه، دارند از یه چیزی تعریف میکنند، نباید سراغش رفت و برعکس. بی بی سی و رادیو فردا و صدای آمریکا و غیره، هیچکدوم خیر و صلاح مملکت اسلامی را نمیخواند. این وزیر بهداشت جمهوری اسلامیه، ولی ظاهرا تصمیمات و اقدامات و باطنش در سمت و سوی با معاندان و صهیونیست هاست.
 • IR ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  18 1
  رفته خارج معلوم نیس چه مریضی ای گرفته الان اومده برامون ادای ناجی ملت رو در میاره. جالبه که میگه موج ایجاد شده بمن ربطی نداره!! اگه مملکت صاحب داشته باشه باید بگیرنش و ته قضیه رو در بیارن. این جماعت مثل گربه رو دارن برای رضای خدا موش نمیگیره
 • IR ۰۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  9 3
  قانع کننده نبود
 • مهدی IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  20 1
  کجای برنامه از تعالیم معنوی و سلامت اخلاق خانواده حرف زدین؟؟؟!!! من برنامه رو کامل دیدم...
  • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   0 0
   منم دیدم!!!!!!!!! نبود! اصلا کلا همه چیزو که انکار کرده الان! روانی
 • مهدی IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  15 1
  کجای برنامه از تعالیم معنوی و سلامت اخلاق خانواده حرف زدین؟؟؟!!! من برنامه رو کامل دیدم...
 • IR ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  19 1
  حالا فهمیدید چطوری وزیر 1000 میلیارد ثروت جمع کرده؟
 • US ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  28 2
  خانم شما نمیخواد پاسخگوی وزارت بهدلشت باشی. پاسخگوی خودتان باشید که اولا چطور به اج می وی مبتلا شدید؟ اگر به بیماری دیگری مبتلا شدید چرا راجع به اج پی وی با کودکان حرف میزنید؟ اگر تخصص ندارید غلط میکتید در این رابطه حرف میزنید. اگر خود راد به پول یا هر چیز دیگری نفروخته اید، غلط کردید به سناریوی خطرناک وزارت بهداشت یا هر سازمان دیگری که شما را مامور ویرانی فرهنگ و جامعه ایران و هرزه گرایی و بی حیایی و بیمار کردن کودکان کرده را پذیرفتید. دوما چرا کل نتیایج و گذارشات کامل درمان خود را برای مردم منتشر نمیکنید تا هم داستان دروغینتان را باور کنند و هم پزشکان از آن در درمان کودکان بهره مند شون و مرد، باورشانشود شما دلسوزشان هستید. سوما شما هزرنه د مان و تحصیلتان را در خارج از کشور ز کجا آوردید، و اصلا چگونه ویزای تحصیلی گرفتید؟ مگر شما چه نابغه ای بودی؟ با کدان سوابق درخشان تخقیقاتی و تحصیلی و در کجا و چه زمان؟ چهارما چرا بجای صحبت با بزرگسا لان و بیماری خودتان سراغ کودکان با طرح نسائل جنسی رفتید؟ واسطه و معرفت کی بود؟ پروپوزالتان را بدقت برای مردن بگویید چه بود؟ آیا تمامی بیماران مبتلا به بیماریهای صعب العلاج درمان شده در جهان مثل شما یک شبه متخصص و خیر و مدعی العام شدن؟ مثلا یکی که سرطان داشته از فردا باید بره بجای متخصص ایدز با مردم اونم با کودکان حرف بزنه؟ چرا این همه جامعه شناس و روانشاس و پزشک متخصص در کشور تا حالا نتونستن چنین قرادادی رو با وازارت بهداشت امضاء کنن؟ چرا اونها تا حالا به فکر کودکان نیافتادن؟ نکنه توهم دارین این همه متخصص با این همه سوابق درخشان در کشور شعورشان به اندازه شما نبود، و دلسوزیشان برلی ملت و کودکان بقدر شما نیست؟ ن
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
   0 4
   شماهم غلط کردید با پرچم آمریکا اومدی
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  22 1
  دو احتمال وجود داره که چرا این واکسن نایاب شده ؟ یا فاسد زیاد داریم یا ابله
 • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  0 1
  متولد تیرماهه ..تیرماهی ها دروغگو نیستن ...سنشون هم بالاست ولی جوانتر بهش میآد ..
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  5 0
  پسوند فامیلیش اشکی هست فامیلی اصلیش رو نگفت ..
 • IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  1 2
  اتفاقا خوبه این واکسن بزنن به اسلاحتلبا نسلشون منقرض شه به امید خدا
 • IR ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  1 6
  بنده خدا رو راحت بگذارید ایشون نیتش خیر بوده و کاره ای نیست.
 • IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۴
  3 0
  مشرق خبر شنیدی جدیدا میگن واکسن در ایران تولید شده !!!!! ایسنا گذاشته ! چه خبره خداییش!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس