والیبال ایران - فرانسه

پیشکسوت والیبال کشورمان گفت: نتایج دور سوم مسابقات جام ملتهای والیبال نشان داد تیم ما با جوانانش هم می تواند ظرفیت های بالایش را به دنیا نشان بدهد.

سرویس ورزش مشرق – رقم خوردن دو شکست در دیدارهای پایانی دور سوم لیگ ملتهای والیبال برای تیم ملی کشورمان گرچه تلخ بود ولی ارائه بازی زیبا و پرقدرت به ویژه از سوی جوانانی که در ترکیب این تیم به میدان رفته بودند باعث دلگرمی علاقمندان به این رشته شد.

بهنام محمودی در گفت و گو با مشرق، درباره شرایط تیم ملی والیبال در پایان این دور از رقابتها حرف زد.

متن صحبتهای وی در ادامه می آید:

* دیدار با برزیل و روسیه یک نقطه مثبت داشت

بچه های تیم ملی در هفته سوم بازی های خوبی به نمایش گذاشتند و فکر می کنم عملکردشان در دیدار با برزیل و روسیه قابل قبول بود. نقطه مثبت این دو بازی اضافه شدن چند تن از بازیکنان جوان بود که باید کم کم وارد ترکیب اصلی شوند.

*جوانان آینده تیم ملی را می سازند

سه چهار نفر از این جوانان هستند که اگر درست روی آنها سرمایه گذاری شود می توان به دورهای بعد امیدوار شد.  توخته، کاظمی، صالحی، مجرد، شریفی، شفیعی و حضرت پور جوانانی هستند که می توانند آینده والیبال را بسازند و حرفی برای گفتن داشته باشند. حضور آنها کنار باتجربه ها از جمله سعید معروف به سود تیم ملی و خود آنها شد.

*با این جوانان به المپیک می رسیم

قطعا این جوانان می توانند در دو سال بعد تا المپیک تیم را به این رقابتها برسانند. البته باید ۲۰ تا ۳۰ درصد نسل قبلی تیم ملی مان را هم داشته باشیم. باید از نسل قدیمی مان درست استفاده کنیم و روند استهلاکی را درباره شان بکار نگیریم. نسل قدیمی ما باید انگیزه خوبی برای خودشان داشته باشند و جوانان مان هم در کمال احترام باید با قدیمی ترها رقابت کنند و تا ۲۰۲۰ هم به ترکیب اصلی اضافه شوند.

*درباره جایگاه والیبال عوام فریبی نکنیم

جایگاه واقعی والیبال ما سوم دنیا نیست. ما نباید عوام فریبی کنیم چون جایگاه واقعی ما رده های هفتم و هشتم دنیاست. اگر بخواهیم جزو چهار تیم برتر دنیا باشیم باید از نظر سخت افزاری و نرم افزاری لیگ و باشگاه هایمان را تجهیز کنیم تا بالا بیاییم. وگرنه اگر بخواهیم واقعیت را بگوییم با این امکانات و وضعیت برگزاری لیگ و باشگاهداری، جوانان ما ظرفیت بالای شان را نشان می دهند که می توانند روبروی تیم های مطرح دنیا بایستند و این بازیها را ارائه دهند.

*شکست به ژاپن اتفاقی بود

آنهایی که نقد می کنند ما با ژاپن بد بازی کردیم واقع بین باشند. من هم این باخت را قابل توجیه نمی دانستم ولی در ورزش گاهی این اتفاقات می افتد. چطورما روزی آمریکا را بردیم؟ من اعتقاد دارم ۱۰ بار دیگر هم با ژاپن بازی کنیم این تیم را می بریم ولی پارسال که در جام بین قاره ای سوم شدیم آمریکا را بردیم و این تیم خوب را شکست دادیم. آن روز بردیم چون روز بد آمریکا بود ولی ۱۰ بار دیگر با آنها بازی کنیم باز هم به آمریکا می بازیم و این از جذابیت های ورزش است.

*محکوم به پیشرفتیم

بالاخره باید از تجربه ای که داریم استفاده کنیم. ما محکوم به پیشرفت هستیم و عواملی که گفتم دست به دست هم می دهند که مدیریت در ورزش و پشتوانه سازی همه از جمله عواملی هستند که دست به دست هم می دهند.

*لیگ باید بازیکن ساز باشد

خیلی خوشحالم که تعدادی از بازیکنان ما لژیونر شدند و به لیگ های معتبر اروپا رفتند. این ظرفیت بالای والیبال ما را نشان می دهد ولی اصل این کار این است که باید لیگ مان را با قدرت برگزار کنیم هر زمان توانستیم سطح فنی بازیکنان مان را در لیگ بالا ببریم موفقیت بچه های والیبال را در اروپا تضمین می کنیم. این انگیزه را باید در لیگ ایجاد کنیم. زمانی که من به ایتالیا رفتم موج خوبی راه افتاد ولی این کافی نیست.

*تیم ملی ویترین والیبال است

ویترین والیبال ما در تیم ملی است و بازیکنان اگر خوب بازی نمی کردند تیم های اروپایی سراغ شان نمی آمدند. این بچه ها در لیگ خوب بودند که به تیم ملی رسیدند و در دیدارهای بین المللی دیده شدند. اما اگر لیگ بد برگزار شود قطعا خروجی خوبی برای لژیونر داشتن ندارد.

*والیبال حرفه ای مصدوم هم دارد

وقتی سن و سال بازیکنان بالا می رود مصدومیت ها هم بیشتر می شود. فشار ناشی از لیگ و بلافاصله برگزاری اردوهای تیم ملی و سفرهای مکرر از این سوی دنیا به آنسوی جهان باعث بروز این آسیب دیدگی ها می شود. البته آسیب دیدگی هم جزئی از ورزش قهرمانی است. شهرام برادرم الان به خاطر همین وضعیت از ناحیه کمر آسیب دیده و بالاجبار بیرون مانده است. اگر آسیب دیدگی نبود من هم هنوز بازی می کردم!

*کولاکوویچ را برای بلند مدت حفظ کنیم

کولاکوویچ مربی است که تجربه اش نشان داده با جوانان خوب کار می کند و البته مهمترین چیز این است که نباید دائم مربی تغییر بدهیم چون به ضرر ما تمام می شود. باید از یک مربی برنامه بلند مدت بخواهیم تا بیاید و کار کند و پشتوانه بسازد. هر مربی دیگری را بیاورید مانند ولاسکو، من یا عطایی باز هم همین است. شاید با ۵ درصد بالاتر و پایین تر است. مهم این است که ظرفیت والیبال ما خوب است و جوانان خوبی داریم که اگر درست هدایت شوند نتایج مؤثری برای تیم ملی خواهند داشت. کمیته فنی فدراسیون یا اتاق فکر آن باید بنشینند و نظرات و پیشنهادات شان را به او ارائه کنند و کولاکوویچ هم با استفاده از این نظرات تصمیم بهتری بگیرد.

*شهرام مشکل نخاع دارد

شهرام برادرم به دلیل اسپاسم عضلانی که داشت از ناحیه کمر آسیب دید. البته این فشار به نخاع او آسیب زد و در نهایت باعث شد تا مهره هایش آسیب ببیند. امیدوارم که هر چه زودتر بهبود پیدا کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس