کد خبر 863578
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۷
ترامپ مشت - نمایه

یک روزنامه آمریکایی در گزارشی به تشریح نحوه تصمیم‌گیری‌های رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای برجام پرداخته است.

به گزارش مشرق، در شرایطی که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا قرار است کمتر از یک روز آینده در سنگاپور با «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی دیدار کند روزنامه «وال‌استریت‌ژورنال» به تاکتیک‌های ترامپ برای تصمیم‌گیری در حوزه سیاست خارجی پرداخته است.

ترامپ، تا کنون با خروج از برجام، متحدان اروپایی آمریکا را سنگ روی یخ کرده، آنها را به افزایش تعرفه فلزات وارداتی از اروپا تهدید کرده و با دعوت از روسیه برای پیوستن دوباره به گروه هفت، خشم آنها را موجب شده است. او روز شنبه هم امضایش از بیانیه پایانی نشست گروه هفت پس گرفت تا اسباب خشم بیشتر آنها را فراهم آورد.

یک مشاور ارشد دولت ترامپ، درباره رئیس‌جمهور آمریکا به وال‌استریت‌ژورنال گفت: «او انتظارات غیرواقع‌بینانه‌ای دارد و من این را از باب تعریف و تمجید از او می‌گویم.»

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در ادامه به ترفندهایی پرداخته که محور دیدگاه‌های ترامپ درباره مسائل سیاست خارجی را تشکیل می‌دهند. در بخشی از این گزارش، نحوه تفکر ترامپ و جزئیات رسیدن او به تصمیم برای خروج از برجام تشریح شده است. 

بیشتر بخوانید:

مشکل آب وگرگی که می‌خواهد میش باشد

قاسمی: کره شمالی مراقب بدعهدی‌های آمریکا باشد

 «خودم به تنهایی درستش می‌کنم.»

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، یکی از روش‌های ترامپ برای تصمیم‌گیری درباره مسائل سیاست خارجی، شیوه «خودم تنهایی درستش می‌کنم» است. این حرف را اولین بار در جریان نشست مجمع ملی جمهوری‌خواهان ابراز کرد. 22 ماه بعد، او در تاریخ 8 مه 2018، به تنهایی به میز چوبی کوچکی در زیرزمین کاخ سفید تکیه زد. در حالی که دوربین‌های تلویزیونی روی او زوم کرده بودند، تنها حلقه کوچکی از نزدیک‌ترین کارکنانش توانستند از دور نظاره‌گر اسنادی باشند که او برای خارج کردن آمریکا از توافق 7 جانبه برجام امضا کرد.

مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند این اقدام به نوعی نمایش فن بازیگری بود که او خودش با به کارگیری فنونی که از برنامه‌های زنده تلویزیونی یاد گرفته بود آن را طراحی کرده بود. او بعد از 2 سال مخالفت با برجام، می‌خواست دنیا نظاره‌گر لحظه‌ای باشد که قلم را روی کاغذ قرار می‌دهد. 

یک منبع مطلع گفت که در ماه ژانویه ترامپ در جلسه‌ای با دستیارانش در مسائل سیاست خارجی در دفتر بیضی‌شکل کاخ سفید نشسته بود و گفت کاری که 6 ماه پیش برای تأیید برجام انجام داده بود را تکرار نخواهد کرد.

او بعد از یک ساعت چانه‌زنی و گوش دادن به حرف‌های تیمش که استدلال می‌کردند دیپلمات‌ها در آستانه توافق با متحدان اروپایی‌ آمریکا هستند، سرانجام گفت: «لعنت! یک بار دیگر برایتان تمدیدش می‌کنم.»

طبق گزارش وال‌استریت‌ژورنال، ترامپ با آنکه ارزشی برای ادامه مذاکرات با اروپایی‌ها یا اعطای فرصتی دیگر به کنگره برای تغییر برجام و سخت‌گیرانه‌تر کردن آن نداشت، آن بار از خودش نرمش نشان داد. 

«باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا می‌گوید: «تمایل ذاتی‌اش این بود که بهتر است ما از توافق خارج شویم. چندین بار این را با من در میان گذاشت. در اعماق وجودش، به نظرم دوست نذاشت مذاکره با اروپایی‌ها موفق شود.»

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha