کد خبر 859708
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۷
سید حسن نصرالله و نبیه بری

روزنامه الاخبار در شماره امروز خود جزئیاتی از دیدار جمعه‌شب رئیس پارلمان لبنان و دبیرکل حزب‌الله را منتشر کرد.

به گزارش مشرق، روزنامه الاخبار لبنان در شماره امروز خود به بررسی جزئیاتی از دیدار چند روز پیش نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان پرداخته و می‌نویسد: این اولین دیدار بین دو طرف از حدود پنج سال پیش تاکنون است که تنها چند ساعت برای مقدمه‌چینی آن زمان صرف شد. روز جمعه گذشته بلافاصله بعد از اینکه سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان سخنرانی تلویزیونی خود را به‌مناسبت سالروز عید مقاومت و آزادسازی جنوب لبنان به‌پایان رساند، خود را آماده دیدار با نبیه بری رئیس پارلمان کرد که بخشی از آن عاطفی بود و دو طرف همدیگر را در آغوش کشیدند.

این دیدار که مملو از حس اطمینان دو طرف نسبت به یکدیگر بود با حضور معاونان سیاسی دو طرف یعنی علی حسن الخلیل و الحاج حسین الخلیل برگزار شد.

الاخبار می‌نویسد که این دیدار از  حدود ساعت 9 آغاز شد و تا اندکی قبل از نیمه‌های شب ادامه پیدا کرد. رهبران دو حزب بزرگ شیعی لبنان، درباره مسائل منطقه از سوریه، عراق، یمن و ایران تا فلسطین به‌ویژه و تحولات داخلی لبنان گفت‌وگو کردند. نبیه بری و سید حسن نصرالله همچنین  بر عدم نگرانی از خطر آمریکا و رژیم صهیونیستی به‌ویژه پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، تأکید کردند.

بر اساس این گزارش موضوعاتی چون نبرد موشکی اخیر سوریه و رژیم صهیونیستی در ارتفاعات جولان اشغالی، آزادسازی حومه دمشق، بازگشت آوارگان و پناهجویان سوری، حتمی بودن عملیات در جنوب سوریه برای پاکسازی آن از تروریست‌ها، پرونده انتخابات و اوضاع عراق، بخشی از رایزنی دو طرف بر سر تحولات منطقه بود.

بیشتر بخوانید:

نصرالله و بری همچنین بر ضرورت حمایت کامل و با همه ابزارها از ملت فلسطین در مبارزه علیه رژیم صهیونیستی تأکید کردند.

الاخبار می‌نویسد که رئیس پارلمان لبنان و دبیرکل حزب‌الله، نتایج انتخابات پارلمانی اخیر لبنان را که سه هفته پیش برگزار شد، مثبت دانستند و حضور گسترده مردم را تأییدی برای پایبندی به مقاومت، روند دولت‌سازی و برنامه سیاسی حزب‌الله و جنبش امل و همپیمانانش خواندند. نصرالله و بری از انتخاب رئیس مجلس و تعیین نخست وزیر برای تشکیل کابینه رضایت خود را اعلام و ابراز امیدواری کردند که این اقدامات با تشکیل سریع دولت وحدت ملی فراگیر تکمیل شود.

به‌نوشته الاخبار در این دیدار فقط برای چند دقیقه بر سر سهم شیعیان در کابینه و چگونگی توزیع وزرا میان جنبش امل و حزب‌الله رایزنی شد.دو طرف با تأکید بر حضور 6 وزیر شیعه در کابینه موافقت خود را برای دو نیم کردن این سهم اعلام کردند، بدین ترتیب 3 وزیر از سوی حزب‌الله و 3 وزیر از جنبش امل در دولت حضور خواهند یافت.

سپس نصرالله ضمن تکرار موضع حزب‌الله در جدایی مأموریت وزارت از نمایندگی مجلس، امور را به نبیه بری تفویض کرد و قرار شد پس از اینکه سعد الحریری نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه لبنان، تقسیم‌بندی هر وزارت را مشخص کرد، اسامی وزرا از سوی حزب‌الله معرفی شود.

دیگر موضوع داخلی مطرح‌شده نیز مبارزه با فساد بود که دو طرف با تأکید بر این مسئله موافقت خود را مبنی بر ادامه راه با قدرت تمام از راه‌ها و ابزارهایی گوناگون اعلام کردند، ضمن اینکه پیشنهاد به‌عهده گرفتن مأموریت کرسی وزارتی «وزیر مشاور در امور توسعه اداری» از سوی «محمد فنیش» وزیر حزب‌الله نیز بررسی شد.

همچنین در این دیدار با مطرح شدن پرونده «استراتژی دفاعی لبنان» نصرالله با صراحت تصمیم‌گیری و اداره امور در این زمینه را به بری واگذار کرد.

بری و نصرالله همچنین به بررسی معانی و ابعاد دیدار بین میشل عون رئیس جمهور و نبیه بری رئیس مجلس لبنان که یک روز بعد از انتخابات پارلمانی برگزار شد، پرداخت و تأثیرات این دیدار بر آینده مناسبات بین این دو شخصیت لبنانی را مورد توجه قرار دادند.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس