کد خبر 859544
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
امتحان نهایی

به رغم‌ آنکه مسئولان آموزش و پرورش عنوان می‌کنند که حداکثر شهریه در مدارس غیردولتی حدود ۱۰ میلیون تومان است اما شهریه‌هایی که برخی خانواده‌ها می‌پردازند دو برابر یا چندین برابر این میزان است.

به گزارش مشرق، این روزها با پایان یافتن دوره تحصیلی در دبستان‌های کشور، روزهای پر تب و تاب انتخاب مدرسه و ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس کشور، آغاز شده است. 

منوی 23 مدرسه‌ای برای ثبت‌نام دانش‌آموزان

قاسم احمدی لاشکی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار کرده است که « 23 نوع مدرسه در ایران داریم که می‌توان به مدارس نمونه مردمی، شاهد و غیره اشاره کرد این در حالی است که در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست».

بیشتر بخوانید:

داروفروشان ناصرخسرو در مدارس هم شعبه ریتالین زدند!

با توجه به وجود این تعداد مدرسه باید گفت منوی انتخاب مدرسه برای خانواده‌ها آنقدر گسترده است که برای ثبت‌نام فرزند خود در مدرسه، دچار تشویش و نگرانی می‌شوند. 

یکی از گزینه‌های انتخاب مدرسه، مدارس غیردولتی هستند؛ مدارسی که با ارائه خدماتی بیش از مدارس دولتی کشور، تلاش دارند که دانش‌آموزان را جذب کنند.

این روزها نیز شهریه مدارس غیردولتی بر اساس الگوی تعیین شهریه به این مدارس ابلاغ شده است و آموزش و پرورش اعلام کرده است که شهریه مدارس غیردولتی در سطح کشور به طور میانگین 13.5 درصد افزایش داشته است.  

رقم‌هایی که با واقعیت فاصله دارد

چند روز پیش در نشست خبری مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی حداقل و حداکثر شهریه مدارس غیردولتی اعلام شد.

زینی‌وند گفت: در تهران میانگین افزایش شهریه 13 درصد است که میانگین افزایش شهریه در ابتدایی 15 درصد، در متوسطه اول 13 درصد و متوسطه دوم 11 درصد است.

وی به حداکثر شهریه‌ها در سال تحصیلی آینده اشاره کرد و افزود: در دوره ابتدایی حداکثر شهریه در مدارس غیردولتی در سال تحصیلی جاری 6 میلیون و 295 هزار تومان بود که در سال آینده به 7 میلیون و 140 هزار تومان می‌رسد.

زینی‌وند اضافه کرد: در دوره متوسطه اول حداکثر شهریه 7 میلیون و 848 هزار تومان در سال تحصیلی جاری بود که به 8 میلیون و 267 هزار تومان در سال تحصیلی آینده افزایش می‌یابد؛ همچنین  در دوره متوسطه دوم حداکثر شهریه 9 میلیون و 620 هزار تومان در سال تحصیلی جاری بود که به 10 میلیون و 134 هزار تومان در سال تحصیلی آینده می‌رسد.

وی در خصوص حداقل شهریه نیز گفت: در دوره ابتدایی حداقل شهریه 2 میلیون و 70 هزار تومان در سال تحصیلی جاری بود که به 2 میلیون و 252 هزار تومان در سال تحصیلی آینده افزایش می‌یابد؛ در دوره متوسطه اول حداقل شهریه 3 میلیون و 200 هزار تومان در سال تحصیلی جاری بود که به 3 میلیون و 628 هزار تومان در سال تحصیلی آینده می‌رسد و در دوره متوسطه دوم حداقل شهریه 3 میلیون و 795 هزار تومان در سال تحصیلی جاری است که به 4 میلیون و 180 هزار تومان در سال تحصیلی آینده افزایش می‌یابد.

اما آنچه زینی‌وند گفت با آنچه برخی مردم می‌گویند بسیار متفاوت است و رقم‌هایی از شهریه مدارس اعلام می‌شود که گوش سوت می‌کشد!!

شهریه 22 میلیون تومانی برای دانش‌آموز پایه دوازدهم

البته مدارس غیردولتی در تهران با ویژگی‌ بسیار متفاوتی از مدارس سایر استان‌های کشور قرار دارند؛ احمدی لاشکی نیز عنوان کرده است که «در شهرستان‌ها، مدارس غیردولتی با شهریه یک میلیون و تا یک میلیون و 200 هزار تومان فعالیت می‌کنند».

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به کارمندی اشاره می‌کند که «برای ثبت‌نام فرزندش در پایه دوازدهم علوم انسانی باید مبلغ 22 میلیون تومان هزینه کند».

اما شب گذشته در برنامه تیتر شبکه خبر که با حضور مجتبی زینی‌وند رئیس سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی و قاسم احمدی لاشکی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس  برگزار شد، 3 والدین، تماس تلفنی داشتند.

مدرسه فقط 40 درصد خدماتی که اعلام کرده بود را انجام داد

یک پدر دانش‌آموز گفت: بنده فرزندم کلاس دهم است؛ سال گذشته برای ثبت‌نام او به مدارس غیردولتی زیادی مراجعه کردیم.

وی ادامه داد: مدارسی که در منطقه ما فعالیت می‌کردند از قیمت‌های متنوعی برخوردار بودند و خدماتی که در موقع ثبت‌نام اعلام می‌کردند، زیاد بود اما در ادامه سال تحصیلی بیش از 40 درصد از خدماتی که اعلام می‌کردند، محقق نشد.

این پدر دانش‌آموز افزود: بارها با مسئولان مدرسه و اعضای عالی‌رتبه‌تر دبیرستان صحبت شد؛ جلسات حضوری، از طریق ارسال نامه و ارسال ایمیل پیگیری کردیم و هیچ‌کدام از درخواست‌ها محقق نشد.

وی اضافه کرد: تصمیم دارم فرزندم را از این مدرسه خارج کنم و باز هم باید به دنبال مدرسه‌ای بگردیم که خواسته‌های ما را برآورده کند. 

مجبوریم برای تمام درس‌ها معلم خصوصی بگیریم

مادر یک دانش‌آموز گفت: دخترم پایه ششم است و در سال تحصیلی جدید به پایه هفتم می‌رود؛ او د حال حاضر در مدرسه غیرانتفاعی در منطقه یک درس می‌خواند.

وی افزود: ما تقریباً 16.5 میلیون تومان از اسفند ماه متناوب چک دادیم و لیست خاصی ندارند که این هزینه‌ها کجا خرج می‌شود.

مادر این دانش‌آموز ادامه داد: در طول سال تحصیلی باید برای تمام درس‌ها برای دانش‌آموز، معلم خصوصی بگیریم و هزینه ناهار و هزینه سرویس جداست البته مدارسی هستند که از این میزان شهریه بالاتر می‌گیرند و وسع ما نمی‌رسد.

پرداخت شهریه 25 میلیون تومانی برای دانش‌آموز کلاس اولی

مادر دانش‌آموز دیگری نیز گفت: من فرزندم در پایه اول دبستان در منطقه یک درس می‌خواند و برای شهریه آن 25 میلیون تومان پرداخت کردیم البته این غیر از حواشی و برنامه‌های جداگانه بود.

کمتر از 100 مدرسه غیردولتی تخلف از قانون دارند/ شهریه اضافه را بر می‌گردانیم

مجتبی زینی‌وند تصریح کرد:  مدارسی که شهریه اضافه گرفتند پیگیری می‌کنیم که شهریه اضافه را برگردانند اما در مناطق 1 تا 6 ناظر مستقر داریم که در اداره آموزش و پرورش مناطق حضور دارند و در سایر مناطق نیز کارشناسی مشارکت‌های هر منطقه هستند و مردم می‌توانند مراجعه کنند و شکایت‌های خود را مطرح کنند.

وی با بیان اینکه کمتر از 100 مدرسه غیر دولتی هستند که تخلف از قانون دارند، گفت: ما اجازه نمی‌دهیم این افرادی که عدول از قانون دارند چهره مقدس مسئولان مدارس غیر دولتی و خیرین مدرسه‌دار مخدوش کنند و در برخورد با این مدارس کوتاهی نمی‌کنیم.

 وی در خصوص برخورد با مدارس غیردولتی متخلف بیان کرد: بر اساس ماده 32 و 33 قانون مدارس غیردولتی برخوردها از تذکر کتبی تا محرومیت از حضور در مدرسه و انحلال مدارس انجام می شود.

 برگرداندن شهریه کافی نیست

اما احمدی لاشکی خطاب به معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه تخم مرغ دزد شتر مرغ دزد می شود، گفت: برگرداندن شهریه کافی نیست و باید با مدارس متخلف برخورد شود اگر ما این کارها را به خوبی در کشور انجام می دادیم اکنون «سه هزار میلیارد، هزار میلیارد» از کشور خارج نمی‌شد باید با کسی که تخلف کرده برخورد شود.

 وی با اشاره به اینکه برخی از مدیران مدارس غیردولتی در بخش شهریه آتش به اختیار هستند، اظهار کرد: به جز شهریه، هزینه‌های دیگری مانند اردو از دانش‌آموزان گرفته می‌شود؛ برخی مدیران خودسرانه در مدارس غیردولتی فعالیت می‌کنند و فقط برگرداندن شهریه کفایت نمی‌کند.

 به نظر می‌آید در بحث شهریه حرف‌های زیادی وجود دارد که در یک گزارش نمی‌گنجد؛ در گزارش‌های دیگر به ابعاد دیگر وضعیت مدارس غیردولتی و روند شهریه‌ها اشاره می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • حسین IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  12 1
  خاک بر سر نظام آموزشی ما
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۷
  6 0
  احتمالا انیشتین تحویل میدن، طفلک اون بچه!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس