رهبری

رهبر معظم انقلاب اسلامی تأکید کردند، از اول انقلاب تا امروز،آمریکا انواع دشمنی‌ها را برای ضربه‌زدن به جمهوری اسلامی انجام داده است.

به گزارش مشرق، در هفتمین روز از ماه مبارک رمضان، سران قوا، مسئولان، کارگزاران و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های مختلف کشوری و لشکری عصر امروز (چهارشنبه) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار به شرح زیر است:

از اول انقلاب تا امروز، آمریکا انواع دشمنی‌ها را برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی انجام داده است و انواع کارهای سیاسی،‌ اقتصادی، نظامی و تبلیغاتی را علیه جمهوری اسلامی سازماندهی کرده است.همه‌ی این کارها هم هدفش «براندازی» بود و این کلمه که تکرار می‌شود، چیز جدیدی نیست.

همه‌ی این توطئه‌ها هم شکست خورده؛ شما جمهوری اسلامی را مقایسه کنید که بعد از ۴۰ سال با توانایی‌های گوناگون دارد حرکت می‌کند و پیش می‌رود. و همه‌ی این‌ها شکست خورده ... مثل گربه‌ی معروف داستان تام و جری؛ و باز هم شکست خواهد خورد. ما در شکست دشمن شک نداریم و هرکس که با معارف اسلامی آشنا باشد این را می‌داند.


رئیس جمهوری کنونی آمریکا هم سرنوشتی بهتر از اسلافش مانند بوش و نئوکان‌ها و ریگان نخواهد داشت و در تاریخ گم خواهد شد.

مقدمه‌ی هر تصمیمی این است که ما به تجربه‌های گذشته‌ی خودمان مراجعه کنیم؛ "من جَرّب المُجرّب حَلّت به النّدامة" اگر از تجربه‌ها درس نگرفتیم قطعاً ضرر خواهیم کرد.


چندین تجربه در مقابل ماست؛ من حالا چند تجربه‌ی واضح را که عرض بکنم همه تصدیق خواهید کرد. این‌ها، هم برای تصمیم‌گیری امروز ما مهم است هم برای آیندگان مهم است:

۱. تجربه‌ی اول این است که دولت جمهوری اسلامی نمی‌تواند با آمریکا تعامل بکند؛ این تجربه اول. چرا؟ برای خاطر اینکه آمریکا پابند به تعهدات خودش نیست. نگویید این‌ها کار این دولت است و کار ترامپ است. نه! دولت قبل آمریکا هم که با ما نشست و صحبت کرد؛ آن‌ها هم همین‌جور عمل کردند ... به شکل دیگری نقض کردند. آن‌ها هم تهدید کردند، آن‌ها هم برخلاف تعهدات خودشان عمل کردند. این، جواب آن کسانی که بارها و بارها به ما در طول زمان می‌گفتند که آقا چرا با آمریکا مذاکره نمی‌کنید، چرا با آمریکا تعامل نمیکنید، این جوابش.

۲. تجربه‌ی دوم، عمق دشمنی آمریکا با ایران است. دشمنی آمریکا بر محور مسئله‌ای مثل اتمی نیست، بحث فراتر است: نظامی که قد برافراشته و نسبت به آمریکا هیچ ملاحظه‌کاری‌ای نمی‌کند و پرچم اسلام را در دست گرفته است. آمریکا با چنین نظامی عمیقاً مخالف است. آمریکا می‌خواهد مؤلفه‌های قدرت را در جمهوری اسلامی از بین ببرد.

۳. تجربه‌ی سوم این است که انعطاف در برابر این دشمن، تیغ او را کُند نخواهد کرد بلکه او را گستاخ‌تر خواهد کرد؛ همان بوش دوم در مقابل انعطاف دولت وقت، اسم محور شرارت را روی او گذاشت. اگر می‌خواهید کاری کنید که دشمنی کم شود، انجام بدهید ولی راهش نرمش و انعطاف نیست.

۴. تجربه‌ی چهارم این است که ایستادگی در مقابل آمریکا باعث عقب نشاندن او می‌شود. اینکه سازمان ملل حق غنی‌سازی ما را امروز به رسمیت شناخته، منشأش مذاکره نیست، منشأش پیشرفت ما در زمینه‌ی هسته‌ای است که این‌ها حالا به تب راضی شده‌اند.

۵. تجربه‌ی پنجم، تجربه‌ی همراهی اروپا با آمریکا در مسائل مهم است. ما بنای دعوا با اروپا نداریم اما این سه کشور نشان داده‌اند در حساس‌ترین موارد با آمریکا همراهند. حرکت زشت فرانسه در نقش پلیس بد مذاکرات هسته‌ای و کارشکنی انگلیسی‌ها در تهیه‌ی کیک زرد از این موارد بود.

۶. تجربه‌ی ششم، گره نزدن مسائل کشور به برجام و مسائل خارجی است... ما نباید مسائل کشورمان را به امری که از اختیارمان خارج است گره بزنیم.

نباید از یک سوراخ دو بار گزیده شویم و از تجربه‌هایمان استفاده نکنیم و به چیزهای کم‌اهمیت دل خوش کنیم.


مثلاً اینکه می‌گویند در این قضیه‌ی برجام، آمریکا از نظر اخلاقی و آبرو شکست خورده ... خب بله، اما آیا ما مذاکره کردیم که آمریکا بی‌آبرو شود یا مذاکره کردیم که تحریم‌ها برداشته شود؟ حالا هم که گفته‌اند تحریم‌های ثانویه هم برمی‌گردد.


یا گفته می‌شود که رابطه‌ی بین اروپا و آمریکا شکرآب شده ... مگر برای این مذاکره کردیم؟ البته اروپا مخالفتی هم با آمریکا نخواهد کرد.

در قضیه‌ی مواجهه‌ی با برجام حتماً لازم است که عناصر سیاسی و مطبوعاتی از سرزنش یکدیگر پرهیز کنند. انتقاد منصفانه ایرادی ندارد اما اهانت و هتک حرمت نشود و دوقطبی بر اساس برجام به وجود نیاید. وحدت و اتحاد و همدلی را نقض نکنیم.

ببینید:

فیلم/ بیانات رهبر انقلاب در دیدار کارگزاران نظام

اعلام شروط جمهوری اسلامی ایران برای ادامه برجام با اروپا از سوی رهبر انقلاب:


۳ کشور اروپایی در ۱۳-۱۴سال قبل یک بدعهدی بزرگی کردند در مذاکرات هسته ای سال۸۳-۸۴، قول دادند و عمل نکردند، باید ثابت کنند امروز آن بی صداقتی و بدعهدی آن روز را نخواهند داشت. در دوسال گذشته آمریکا بارها برجام را نقض کرده است و اروپایی ها ساکت مانده اند. اروپا باید آن سکوت را جبران کند.


آمریکا قطعنامه‌ی ۲۲۳۱ را نقض کرده است؛ اروپا باید یک قطعنامه علیه نقض آمریکا، صادر کند.


اروپا باید متعهد شود که بحث موشکی و منطقه‌ای جمهوری اسلامی را مطرح نخواهد کرد.


اروپا باید با هر گونه تحریم جمهوری اسلامی مقابله کند و مقابل تحریم‌های آمریکا صریح بایستد.


اروپا باید فروش کامل نفت ایران را تضمین کند. چنانچه آمریکایی‌ها توانستند به فروش نفت ما ضربه بزنند، باید بتوانیم آن مقدار نفت که می‌خواهیم بفروشیم. اروپایی‌ها به‌نحو تضمین‌شده‌ای باید جبران کنند و نفت ایران را خریداری کنند.


بانک‌های اروپایی باید تجارت با جمهوری اسلامی را تضمین کنند. ما با این سه کشور دعوا نداریم، اما اعتماد نداریم به آن‌ها؛ آن هم متکی است به سابقه‌شان.


اگر اروپایی‌ها در پاسخگویی به مطالبات ما تعلل کردند، حق ایران برای آغاز فعالیت‌های هسته‌ای محفوظ است. وقتی دیدیم برجام فایده‌ای ندارد، یکی از راه‌هایش این است که برویم سراغ بازیافت فعالیت‌های تعطیل‌شده.

در ادامه مشروح بیانات رهبر انقلاب را می خوانید:

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار سران قوا و جمعی از مسئولان و کارگزاران نظام، با اشاره به دشمنی مبنایی، عمیق و مستمر آمریکا با اصل نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران تأکید کردند: شکست آمریکا در ماجرای اخیر در صورت ادای وظایف مسئولان، قطعی و بدون تردید خواهد بود.


رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار در سخنان مهمی در دو محورِ «رفتار صحیح در قبال امریکا، برجام و اروپا» و نیز «لوازم و ضرورت های حرکت راهگشای اقتصادی در داخل کشور»، چندین تجربه عبرت آموز در روابط ایران و غرب را یادآوری و تضمین‌های لازم اروپا برای ادامه یافتن برجام را تشریح کردند.


رهبر انقلاب اسلامی در ابتدای سخنان خود از ماه مبارک رمضان به عنوان فرصت خاص برای طراوت بخشیدن روح ایمان و معنویت یاد و خاطرنشان کردند: این فرصت برای همه مردم فراهم است اما این ماه برای نخبگان و مدیران کشور یک امتیاز مضاعف دارد تا با ارتباط بیش از پیش با خدا و تضرع و دعا، معنویت خود را جهت انجام رسالت سنگین مسئولیت، تقویت کنند.


حضرت آیت الله خامنه ای سپس وارد بحث اصلی خود شدند و با اشاره به مقاطع مختلف نظام جمهوری اسلامی و آزمون های مهم در هر یک از این مقاطع گفتند: جمهوری اسلامی در چهل سال گذشته همه مقاطع و حوادث گوناگون آنها را با قدرت و استقامت و با تدبیر پشت سر گذاشته و مقطع فعلی را نیز با قدرت و تدبیر، پشت سر خواهد گذاشت و مسیر پیشرفت خود را ادامه خواهد داد.


ایشان افزودند: از ابتدای انقلاب اسلامی و در همه این مقاطع، رژیم امریکا دشمن اصلی ملت ایران بوده و از همه ابزارها و ترفندهای سیاسی، اقتصادی امنیتی، نظامی و تبلیغاتی نیز استفاده کرده است اما در همه موارد هم شکست خورده است.


رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تکرار تعبیر «براندازی» در صحبتهای مقامات امریکایی گفتند: این تعبیر، جدید نیست و مقامات امریکایی از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، آن را بکار می بردند. حتی همان رئیس جمهوری که می گفت بدنبال براندازی نیستم، به دنبال براندازی بود و نیت و اهداف او نیز مشخص شد.


ایشان با تأکید بر اینکه بر اساس سنت الهی، در شکست دشمن هیچ تردیدی وجود ندارد، خاطرنشان کردند: سرنوشت رئیس جمهور کنونی امریکا بهتر از سرنوشت اسلاف خود همچون بوش و ریگان نخواهد بود و همانند آنها در تاریخ گم خواهد شد.


رهبر انقلاب اسلامی افزودند: البته براساس سنت الهی وظایفی هم بر عهده ما است و اگر این وظایف را انجام ندهیم، نمی توان درخصوص رسیدن به نتایج مورد نظر، اطمینان داشت.


حضرت آیت الله خامنه ای لازمه انجام وظایف و اتخاذ تصمیم صحیح در مقطع فعلی را بهره‌مندی از تجربه های گذشته دانستند و بر همین اساس به بیان ۶ تجربه و درس مهم در خصوص امریکا پرداختند.


ایشان در بیان تجربه اول گفتند: مجموعه برخوردهای امریکا از ابتدای مذاکرات هسته ای تاکنون، این تجربه مهم را به دست می دهد که جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با امریکا تعامل کند زیرا امریکا پایبند به تعهدات خود نیست.


رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: برخی نگویند که پایبند نبودن به تعهدات، مربوط به این رئیس جمهور و به این دولت امریکا است، خیر؛ دولت قبل هم که با ما مذاکره کرد، تقریباً به همین روش عمل کرد و آنها نیز برجام را نقض و ایران را تحریم کردند.


ایشان با اشاره به سخنان دیپلمات های کشور درباره نقض مکرر روح و جسم برجام از جانب امریکا افزودند: با دولتی که معاهدات بین المللی را به راحتی و همانند آب خوردن، نقض می‌کند، نمی توان تعامل کرد. تجربه برجام، جواب آن کسانی است که بارها می گفتند چرا با امریکا، مذاکره و تعامل نمی کنید. بنابراین همه باید از این تجربه درس بیاموزند و بدانند که نمی توان با چنین دولتی تعامل و مذاکره کرد.


حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: تجربه بدعهدی امریکا فقط مختص ایران نیست بلکه امریکا حتی با افراد تسلیم و نوکر خود همچون محمدرضا پهلوی و حسنی مبارک نیز چنین رفتاری داشته و دارد.


ایشان آشکار شدن عمق دشمنی امریکا با جمهوری اسلامی ایران را دومین تجربه برشمردند و گفتند: در مذاکرات سالهای اخیر و بعد از برجام، کاملاً مشخص شد که موضوعاتی همچون هسته‌ای و موشکی، مسئله اصلی نیستند بلکه مخالفت و دشمنی عمیق امریکا با اصل نظام اسلامی و ملت ایران به دلیل سربلندی این نظام در منطقه حساس و توسعه روحیه مقاومت و مخالفت بی ملاحظه با ظلم های امریکا و بلند کردن پرچم اسلام است و آنها می خواهند نظام اسلامی را از مؤلفه های قدرت و اقتدار خود تهی کنند.


ایشان به یک تجربه دیگر اشاره کردند و گفتند: هرگونه انعطاف در مقابل امریکا، به دلیل مصلحت سنجی های موسمی نه تنها دشمنی او را کمتر نخواهد کرد بلکه این دشمن را گستاخ تر خواهد کرد.


رهبر انقلاب اسلامی به انعطاف های دولت ایران در زمان بوش دوم اشاره و خاطرنشان کردند: در آن زمان برغم این انعطاف ها، بوش، جمهوری اسلامی ایران را محور شرارت نامید.


حضرت آیت الله خامنه ای به تحریم های دولت امریکا بعد از برجام نیز اشاره کردند و افزودند: در مقابل بسیاری از این تحریم ها اعتراض شد اما هیچ اقدام قوی انجام نگرفت و نتیجه این شد که رئیس جمهور امریکا، گستاخ تر و وقیحانه تر سخن می گوید.


ایشان با تأکید بر اینکه راه جلوگیری از دشمنی امریکا، انعطاف و کوتاه آمدن نیست، گفتند: این موضوع فقط مختص امریکایی‌ها نیست، همه غربی‌ها عمدتاً همین‌گونه هستند و ما فراموش نمی‌کنیم دوره ای را که رئیس جمهور ما طرفدار نرمش با غرب بود اما همین رئیس جمهور بر اساس موضوعاتی بی اساس، از طرف آلمان به دادگاه احضار شد.


رهبر انقلاب اسلامی در تبیین چهارمین تجربه تأکید کردند: ایستادگی در مقابل غربی ها، امکان بسیار زیاد عقب نشاندن آنها را بوجود می آورد.


حضرت آیت الله خامنه ای برای این تجربه به قضایای هسته ای در سالهای ۸۳ و ۸۴ اشاره کردند و گفتند: در آن سالها، برای آنکه پرونده هسته ای ایران در آژانس عادی شود، پذیرفته شد که تأسیسات هسته ای تعطیل و مهر و موم شوند اما آنها در مقابل نرمش ها و عقب نشینی های آن زمان، به هیأت ایرانی گفتند که باید تمام تأسیسات هسته ای ایران، جمع آوری و نابود شوند.


ایشان افزودند: در آن زمان، آنها حتی اجازه راه اندازی دو یا سه سانتریفیوژ را هم نمی دادند اما از زمانی که در مقابل زیاده خواهی های آنها ایستادیم و مهر و موم ها را شکستیم و جوانان مؤمن و انقلابی ما غنی سازی بیست درصد را انجام دادند، غربی‌ها به التماس افتادند و ضمن قبول غنی سازی ۳.۵ درصد، با ادامه فعالیت پنج تا شش هزار سانتریفیوژ نیز موافقت کردند.


رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: البته منشأ به رسمیت شناختن حق غنی سازی ایران، مذاکره نیست بلکه پیشرفت دانشمندان جوان ما و دستیابی به غنی سازی بیست درصد است وگرنه با مذاکره هیچ گاه حق ما را به رسمیت نمی شناختند.


حضرت آیت الله خامنه ای در جمع بندی این تجربه گفتند: باید در مقابل زیاده خواهی طرف مقابل، حرکت شجاعانه انجام داد.


ایشان، پنجمین تجربه درس آموز را، همراهی اروپا با امریکا در مهمترین موارد برشمردند و افزودند: ما بنای دعوا با اروپا را نداریم اما این سه کشور اروپایی نشان داده اند که در حساس‌ترین مواقع، با امریکا همراهی می کنند.


رهبر انقلاب اسلامی حرکت زشت وزیر امور خارجه فرانسه در مذاکرات هسته ای و تقسیم نقش پلیس بد و پلیس خوب با امریکا و همچنین مانع تراشی دولت انگلیس در قبال حق خرید کیک زرد براساس برجام را نمونه هایی از همراهی اروپا با امریکا برشمردند و تأکید کردند: اروپایی ها حرفهایی می زنند اما تاکنون ندیده ایم که به معنی واقعی کلمه در مقابل امریکا ایستاده باشند.


حضرت آیت الله خامنه ای در بیان ششمین تجربه مهم در قضایای برجام گفتند: در سالهای اخیر، این درس گرفته شد که گره زدن حل مسائل کشور بخصوص مسائل اقتصادی به برجام و خارج از کشور، یک خطای بزرگ است.


ایشان افزودند: هنگامی که ما مسائل اقتصادی و کسب و کار را به برجام گره می زنیم، نتیجه این می شود که صاحبان کار و سرمایه چند ماه منتظر امضا شدن یا نشدن برجام می مانند و بعد از آن هم منتظر اجرا شدن و یا اجرا نشدن آن هستند و سپس نیز منتظر اینکه آیا امریکا در برجام می‌ماند یا نمی ماند و در نهایت دستگاه فعال اقتصادی کشور همیشه معطل خارجی ها است.


رهبر انقلاب اسلامی در جمع بندی مباحث مربوط به تجربه های برجام تأکید کردند: باید در قضایای بعدی مراقب بود تا این تجربه ها تکرار نشوند و از یک سوراخ، دو بار گزیده نشویم.


رهبر انقلاب دل خوش کردن به مسائلی نظیر بی آبرو شدن امریکا و یا بروز اختلاف ظاهری میان امریکا و اروپا در ماجرای اخیر را نافی استفاده از تجربیات خواندند و افزودند: اینها واقعیات است اما مگر ما برای این چیزها مذاکره کردیم که حالا به آنها دلخوش کنیم.


ایشان خاطرنشان کردند: هدف از مذاکرات هسته ای برداشته شدن تحریم ها بود که بسیاری از آنها برداشته نشد، ضمن اینکه اخیراً تهدید می کنند تحریم ها را با وجود تأکید قطعنامه سازمان ملل باز می گردانند.


رهبر انقلاب همچنین در نکته ای مهم و اساسی با پرهیز دادن «عناصر سیاسی، مدیریتی و مطبوعاتی» از سرزنش یکدیگر درباره برجام تأکید کردند: نقد صحیح، منصفانه و عاقلانه ایراد ندارد و مسئولان هم باید به آنها توجه کنند اما اهانت، هتک حرمت، اتهام و ایجاد دو قطبی بر سر برجام نباید صورت گیرد و وحدت و همزبانی نباید نقض شود.


حضرت آیت الله خامنه ای سپس به طرح یک سؤال اساسی پرداختند: نحوه صحیح مواجهه با برجام بعد از خروج امریکا چیست؟


ایشان با بیان چند نکته در پاسخ به این سوال گفتند: نکته اول این است که باید مسائل را واقع بینانه ببینیم و بدون دلخوش کردن به احتمالات، آنها را صریح و واقع بینانه با مردم در میان بگذاریم.


رهبر انقلاب در همین زمینه به تصور باطل ورود ۱۰۰ میلیارد دلار به کشور پس از انعقاد برجام اشاره کردند و افزودند: متأسفانه برخی این تصور واهی را به مردم هم منتقل کردند.


دومین نکته ای که رهبر انقلاب درباره «نحوه مواجهه صحیح با برجام در شرایط فعلی» بیان کردند این واقعیت بود که اقتصاد کشور را از راه «برجام اروپایی» نمی توان درست کرد.


ایشان افزودند: برجام اروپایی البته مسئله ای است اما قرائن فراوان از جمله انصراف و تردید شرکت های بزرگ اروپایی و نیز سخنان مسئولان سه کشور اروپایی نشان می دهد اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی توان به جلو برد.


حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به بدعهدی و بی صداقتی ۳ کشور اروپایی در اوایل دهه ۸۰ بر سر مسئله هسته ای افزودند: اروپایی ها باید ثابت کنند که این بار قصد تکرار آن بدعهدی را ندارند.


رهبر انقلاب اعتراض نکردن ۳ کشور اروپایی به امریکا در نقض مکرر روح و جسم برجام را مورد انتقاد قرار دادند و افزودند: اگر آنها به امریکا اعتراض می کردند ممکن بود کار به اینجا نرسد، اروپایی ها باید این غفلت را جبران کنند.


حضرت آیت الله خامنه ای خروج امریکا از برجام را نقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل خواندند و افزودند: اروپایی ها باید قطعنامه ای علیه امریکا به شورای امنیت ببرند و به این حرکت امریکا اعتراض کنند.


رهبر انقلاب اسلامی در تبیین شرایط لازم برای ادامه برجام با اروپایی ها تأکید کردند: سران ۳ کشور باید متعهد شوند و قول دهند که بحث موشک و حضور منطقه ای ایران را مطلقاً مطرح نخواهند کرد.


حضرت آیت الله خامنه ای مقابله صریح اروپایی ها با هرگونه تحریم امریکا علیه ایران را از دیگر شرایط ضروری برشمردند و خاطرنشان کردند: همه بدانند جمهوری اسلامی از مؤلفه های قدرت خود از جمله دفاع از راه دور قطعاً دست نمی کشد.


ایشان عمق راهبردی را از دیگر مؤلفه های اقتدار ایران خواندند و افزودند: حضور در منطقه و طرفداری ملتها از جمهوری اسلامی، عمق راهبردی ماست و هیچ دولت عاقلی از این مؤلفه های قدرت بخش صرف نظر نمی کند.


حضرت آیت الله خامنه ای همچنین اتحاد و اجتماع مردم زیر پرچم اسلام و افتخار نظام به شعارهای اسلامی را مایه قوام و استحکام کشور دانستند.


رهبر انقلاب اسلامی در باب تضمین های لازم اروپایی ها برای ادامه برجام افزودند: اگر امریکایی ها توانستند در فروش نفت ایران خلل وارد کنند اروپایی ها باید خرید نفت از ایران به مقدار مورد نیاز ما را تضمین کنند.


تضمین بانکهای اروپایی درباره دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی از دیگر نکاتی بود که حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه بیان کردند.


ایشان خاطرنشان کردند: ایران با ۳ کشور اروپایی دعوا ندارد بلکه با توجه به سابقه اروپایی ها، ما به آنها اعتماد نداریم و به همین علت آنها باید تضمین های واقعی بدهند.


رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: اگر اروپایی ها در پاسخ به مطالبات ما تعلل کردند حق ایران برای آغاز فعالیتهای تعطیل شده هسته ای محفوظ است.


ایشان مسئولان سازمان انرژی اتمی را به آمادگی برای شروع احتمالی اینگونه فعالیتها فراخواندند و افزودند: الان غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز نمی کنیم ولی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیتهای تعطیل شده بواسطه برجام از سرگرفته شود.


بخش دوم سخنان رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام به مسائل داخلی اختصاص داشت.


ایشان مسئله اول کشور را مسئله اقتصادی خواندند و افزودند: فعالیتهای دولت باید با گسترش خدمات ادامه پیدا کند اما با همه تلاشها وضع اقتصادی کشور تعریفی ندارد و بسیاری از مردم در فشار شدید گرانی و مشکلات هستند.


حضرت آیت الله خامنه ای حل مشکلات اقتصادی را در درجه اول در گرو اعتقاد قلبی مسئولان به چند مسئله دانستند و افزودند: باید عمیقاً باور کنیم که مشکلات اقتصادی با تکیه بر ظرفیتهای فراوان داخل کشور قابل حل است و نسخه های غربی نه در زمینه اقتصاد و نه در عرصه های دیگر نظیر جمعیت، حلّال مسائل و دشواریهای کشور نیستند.


ایشان به مسئولان خاطرنشان کردند: سپردن کارها به خارجی ها با توجه به بدقولی های آنها باید فقط در حد اضطرار باشد و فقط وقتی از امکانات داخلی مأیوس شدیم سراغ دیگران برویم.


حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به منابع و ذخایر طبیعی و معدنی، ظرفیتهای سرزمینی، نیروی انسانی جوان و تحصیلکرده، دسترسی به آبهای بین المللی و دیگر نقاط قوت کشور تأکید کردند: کارشناسان معتقدند اگر ایران از این ظرفیتها بدرستی استفاده کند جزو اقتصادهای پیشرفته خواهد شد.


ایشان افزودند: باید با توجه به این واقعیتها برنامه ریزی و تدبیر کرد و به پیش رفت.


رهبر انقلاب با اشاره به جلسه چند هفته پیش با مسئولان کشور درباره مسائل اقتصادی افزودند: تصمیمات آن جلسه باید با جدیت پیگیری شود.


حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اینکه امریکایی ها وزارت خزانه داری خود را به اتاق جنگ علیه ایران تبدیل کرده اند افزودند: باید ستاد مقابله با این شرارت دشمن در مرکز اقتصادی دولت تشکیل شود و وزارت خارجه نیز به این مسئله کمک کند.


رهبر انقلاب افزودند: اقتصاد مقاومتی علاج همه مشکلات کشور است و امروز با توجه به اقدامات دشمن، باید بخشهایی از اقتصاد مقاومتی در اولویت قرار گیرد.


حضرت آیت الله خامنه ای، «اقتصاد مردمی» و ورود واقعی مردم به عرصه اقتصاد را کاملاً ضروری خواندند و افزودند: اقتصاد دولتی جواب نمی دهد و همانگونه که بارها گفته ام باید سیاستهای اصل ۴۴ جدی گرفته شود و بخش خصوصی را وارد میدان کنیم.


رهبر انقلاب فلسفه تشکیل صندوق توسعه ملی را کمک به بخش خصوصی برشمردند و خاطرنشان کردند: این صندوق کاملاً در اختیار دولت است اما منابع صندوق باید در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار گیرد و نباید صرف مصارف جاری شود.


حضرت آیت الله خامنه ای اقتصاد نفتی را از عیوب اساسی اقتصاد ایران خواندند و خاطرنشان کردند: ۲۰ سال پیش گفتیم باید به جایی برسیم که هر وقت اراده کردیم درِ چاههای نفت را ببندیم و این ممکن است.


رهبر انقلاب افزودند: امروز ما اسیر نفت هستیم چرا که قیمت گذاری و خرید یا عدم خرید آن دست دیگران است این وضع باید تغییر کند و نفت به عنوان سرمایه ملی، واقعاً در اختیار ما باشد و وابستگی به آن را روز به روز کم کنیم.


اهمیت دادن به اقتصاد دانش بنیان، توجه به جوانان کارآفرین در رسانه ها، تقویت تولید داخل، اهمیت فراوان به کالای ایرانی و خودداری مطلق همه دستگاهها از خرید محصولات غیر ایرانی از دیگر نکاتی بود که رهبر انقلاب مورد تأکید قرار دادند.


ایشان در نکته پایانی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: مسائل اقتصاد را نباید به برجام و امثال آن گره بزنیم، دیدید با برجام هم مشکل اقتصاد درست نشد بنابراین اقتصاد به عوامل دیگری نیاز دارد.


حضرت آیت الله خامنه‌ای در ادامه به سیاست خصمانه امریکایی‌ها در القای بن‌بست و تزریق ناامیدی و ناتوانی در جامعه اشاره کردند و گفتند: ملت ایران امروز به استقلال، ایستادگی، آبروی بین‌المللی و نفوذ منطقه‌ای خود افتخار می‌کند اما دشمن به دنبال آن است که با شایعه، دروغ و برجسته‌سازی ضعف‌ها، این احساس افتخار را از ملت سلب کند و با شکست جلوه دادن پیروزی‌ها و پیشرفت‌ها، حرکت امیدوارانه را که حلال مشکلات کشور است، از بین ببرد.


ایشان هدف جمهوری اسلامی را سربلند کردن اسلام وتحقق شریعت اسلامی در جامعه خواندند و در جمع‌بندی این بخش از سخنانشان تأکید کردند: ما با شناخت ظرفیت‌ها و توجه به تجربه‌ها و از همه مهمتر با استمداد از خداوند متعال،بدون تردید توانایی غلبه بر همه مشکلات اقتصادی را خواهیم داشت.


بخش پایانی سخنان رهبر انقلاب اسلامی به ارزیابی عملکرد سازمان ملل و تأکید بر لزوم پیگیری چند پرونده مهم از جنایات حقوق بشری امریکا اختصاص داشت.


ایشان عملکرد سازمان ملل را نامناسب و تحت نفوذ امریکا دانستند و گفتند: چندی قبل دبیرکل سازمان ملل یک روز پس از محکوم کردن جنایات سعودی‌ها علیه مردم یمن، حرف خود را پس گرفت. این نمونه‌ها نشان می‌دهد سازمان ملل تحت فشار امریکا و قارون‌های منطقه خلیج فارس است.


رهبر انقلاب اسلامی در برشمردن جنایات و پرونده‌های حقوق بشری امریکا به مواردی همچون «سوزاندن اعضای فرقه داودی‌ها در امریکا در زمان کلینتون»، «نگهداری و شکنجه فجیع زندانیان در زندان های گوانتانامو، ابوغریب عراق و یک زندان امریکایی در افغانستان»، «آزادی فروش سلاح در امریکا به دلیل منافع کمپانیهای اسلحه‌سازی»، «رفتار وحشیانه پلیس امریکا با سیاهپوستان»، «نقش مؤثر امریکا در ایجاد و حمایت از داعش»، «کمک به رژیم صهیونیستی در کشتار مردم از جمله در کشتار اخیر غزه» و «کمک و حمایت از سعودی‌ها در کشتار مردم یمن و سرکوب مردم بحرین» اشاره و تأکید کردند: سازمان ملل اگر سازمان ملل است و وابسته به رژیم امریکا نیست باید این پرونده‌ها را به‌طور جدی پیگیری و کوتاهی‌های گذشته خود را جبران کند.


حضرت آیت الله خامنه‌ای در پایان، سخنان جمهوری اسلامی را در مسائل مختلف سخنانی متین، مستدل و قابل اثبات خواندند و افزودند: جمهوری اسلامی در این سالها روزبروز قوی‌تر شده است و حرکت به سمت اقتدار بیشتر را در پرتو استحکام ساخت داخلی و رفتار صحیح مسئولان با مردم همچنان به پیش خواهد برد.


پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، رئیس‌جمهور ماه رمضان را ماه رحمت الهی و ماه مقاومت خواند و افزود: در طول ۴۰ سال گذشته مردم آزمایش خود را به‌خوبی پس داده‌اند و در همه فراز و نشیب‌ها از نظام، انقلاب، کشور و منافع ملی حراست کردند.


آقای روحانی با اشاره به مقاومت مردم در برابر فشارهای خارجی در سالیان اخیر، گفت: آنچه امروز سردمداران رژیم آمریکامی‌گویند برای مردم ایران تازگی ندارد چرا که این حرف‌ها کهنه و متعلق به چهل سال پیش است.


رئیس‌جمهور افزود: در برابر اقدام آمریکا در خروج از برجام به استثنای یک رژیم نامشروع و چند کشور کوچک، همه کشورهای جهان مخالفت کردند که این به معنای پیروزی ایران در صحنه سیاسی و حقوقی است.


رئیس‌جمهور با بیان اینکه در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنما و هادی دولت بوده اند، خاطرنشان کرد: امروز در حال مذاکره با پنج کشور دیگر برجام هستیم و اگر چه آنها در زبان و اعلامیه‌های سیاسی، خود را متعهد به برجام می‌دانند اما باید در مقام عمل ببینیم که چگونه عمل خواهند کرد.


آقای روحانی از دیدار خود با رهبران دو کشور چین و روسیه و تماس با سه کشور دیگر اروپایی در هفته‌های آینده خبر داد و افزود: اگر این پنج کشور بتوانند منافع کشورمان بویژه منافع اقتصادی ما را در برجام تامین کنند برجام را بدون آمریکا ادامه خواهیم داد وگرنه تصمیم لازم را می‌گیریم و کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد.


رئیس‌جمهور دستاورد بزرگ حاصل از اقدامات اخیر آمریکا را هم‌صداتر شدن و متحدتر شدن ملت بزرگ ایران خواند و تصریح کرد: تردیدی نداریم که در شرایطی که ملت متحد ایران پشت سر رهبر انقلاب قرار گرفته، هیچ قدرتی نمی‌تواند این ملت بزرگ را به زانو در آورد.


آقای روحانی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان در سال‌های ۹۰ و ۹۱، شرایط امروز کشور را با آن زمان متفاوت دانست و گفت: امروز شرایط بین‌المللی نیز متفاوت شده و آمریکا در انزوا قرار گرفته است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور قانون و صلح و کشوری که به عهد خود وفا می‌کند، مورد تجلیل افکار عمومی جهانیان است.


رئیس‌جمهور در تشریح اوضاع اقتصادی کشور گفت: در حال حاضر اتکا به نفت کمتر شده است، ضمن اینکه در دو ماه اول سال ۹۷ درآمدهای ارزی غیرنفتی نسبت به دو ماه مشابه سال گذشته ۲۸ و نیم درصد افزایش پیدا کرده که این به معنای آن است که ملت و بنگاه‌های اقتصادی مسیر خود را در راستای اقتصاد مقاومتی به‌خوبی طی کرده‌اند.


آقای روحانی درآمد ارزی غیرنفتی ایران در دو ماه گذشته را دارای تراز مثبت خواند و اعلام کرد: در همین مقطع تورم تک رقمی بوده و بازار سرمایه نسبت به سال ۹۲ حدود سه برابر افزایش پیدا کرده است.


رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز نیازی به واردات گازوییل نداریم، گفت: می‌توانیم تا پایان سال جاری در تولید بنزین خودکفا شویم.


آقای روحانی خاطرنشان کرد: در مجموع در دولت یازدهم و دوازدهم ۱۱ فاز را در پارس جنوبی به بهره برداری رساندیم و تا پایان امسال چهار فاز دیگر در پارس جنوبی به بهره برداری خواهد رسید.


رئیس‌جمهور با اعلام اینکه در گندم امسال همانند دو سال گذشته خودکفا هستیم و در بسیاری از کالاهای اساسی در حال حرکت به سمت خودکفایی هستیم، گفت: تحریم‌ها و فشارها تأثیری در برنامه‌ریزی‌های سال ۹۷ و سال‌های بعد نخواهد داشت و مردم مطمئن باشند در هر شرایطی اداره کشور به‌خوبی پیش خواهد رفت.


رئیس‌جمهور با بیان اینکه بسیاری از مشکلات را از جمله در مورد موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز پشت سر گذاشته‌ایم، خاطرنشان کرد: در زمینه آب اگر چه با کمبود منابع آبی روبرو هستیم اما دولت همه اقدامات لازم را برای استان‌های مختلف بخصوص استان‌هایی که دچار خشکسالی هستند انجام داده است.


آقای روحانی با اشاره به مسئله ارز، افزود: شاید از نظر آمریکایی‌ها پاشنه آشیل کشورمان موضوع ارز و هرج و مرج در بازار ارز بود اما این احتمال را از ماه‌ها پیش می‌دادیم لذا برنامه‌ریزی لازم را برای هر شرایطی حتی بدون برجام انجام داده‌ایم و در هر شرایطی ارز مورد نیاز مردم تامین خواهد شد.


آقای روحانی با بیان اینکه مردم در شرایط امروز کشور مسیر و راه انقلابی،دینی و ملی خود را ادامه خواهند داد، تاکید کرد: با استقامت و ایستادگی و تقوا، نصرت الهی را خواهیم دید و بدون تردید پیروزی نهایی از آن ملت ایران خواهد بود.

منبع: khamenei.ir

نظرات

 • انتشار یافته: 82
 • در انتظار بررسی: 6
 • غیر قابل انتشار: 24
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  سلامتی مقام معظم رهبری صلوات
  • IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   رفع سلامتی دشمنان رهبری صلوات
  • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   کاش به جای اعتماد به کدخدای خودسر به ناخدای کشتی انقلاب اعتماد می کردند.
  • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   94 25
   انرژی هسته ای را باز پس میگیریم...انرژی هسته ای حق مسلم ماست
  • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   73 35
   هرجا نشستی بلند بگو " انرژی هسته ای حق مسلم ماست"
  • سلام IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   49 11
   بسم الله برای مقاومت... دوم خرداد نماند چون رنگ‌ و‌ بوی دنیا و جاه طلبی داشت . اما سوم خرداد ماند چون رنگ ایثار و خدا دارد . بامید فتح جهادی خرمشهرهای نفس در بند شیطان و اقتصاد در بند بی عرضگی . #فتح_خرمشهر_مبارک #فریبکاری_میرود #ایثار_میماند
  • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   گر چه مردان همگی بار سفر بر بستن / شیر مردی چو علی خامنه ای هست هنوز
 • محمد IR ۲۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  جانم فدای رهبر عزیزم نایب به حق مولا امام زمان اللهم عجل لولیک الفرج صلوات مرگ بر امریکا واسراییل وفرانسه وانگلیس وسعودی و خاینان
 • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  حسن مصطفوی دقیقن چی نظامه ؟
  • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   خوب سوالی بس زیبا و توخالی در محتوا است
  • ناشناس IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   6 38
   از خدا خواهیم توفیق ادب بی ادب محروم ماند از لطف رب اولا در این دیدار هیچ کس بدون دعوت نمی آید ثانیا اگر بی دعوت هم آمده باشه در جایگاه مسئولین نظام کنار سران قوا یعنی رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس و رئیس محترم مجلس خبرگان جا بهش نمی دادند ثالثا به تو چه که سید حسن خمینی آمده؟ رابعا هیچ کس از ادب کردن کوچک نمی شه بهتر نبود می نوشتی سید حسن خمینی؟ خامسا همه ما یعنی من و تو، سر سفره ای نشستیم که جد بزرگوار همین آقا برایمان پهن کرده و شهدای عزیز مانع برچیده شدن آن سفره شدند
 • IR ۲۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  الفاتحه معه الصلوات
  • IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   برجام خیلی وقته که فاتحه اش خونده شده .از اولم مرده به دنیا اومد.
 • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  جانم فدای رهبر...
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران IR ۲۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  آخ جون
 • hadi IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  خداوندا برطول عمر این رهبر فرزانه بیفزا وسایه پربرکت ایشان را بر سرمسلمین مستدام بدار
 • مسعود2003 ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  حسن مصطفوی. (سیدحسن خمینی استوانه نظامه) از رهبرای دینی اسلامه همچون پدرش وپدربزرگش. حداقل_ احترام اولاد پیغمبر رو داشته باش لقب سید رو حذف نکن بنده خدا
  • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   همین استوانه ها باعث وضعیت الان کشور شدن آقا زادگی و رانت و فساد و اشرافیت مسئولین از توی همین استوانه ها بیرون زد
  • IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   120 7
   استوانه تو خالی که اسم خمینی بهش نقش و نگار داده
  • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   72 4
   در اسلام پایبندی به دستورات پیامبر اهمیت دارد نه وابستگی خونی.هرچند ما احترام وابستگی خونی را هم نگه میداریم.
  • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   98 5
   استوانه تو خالی
  • IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   37 13
   استوانه رو خوب اومدی!
  • US ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   192 8
   حاجی گیرم پدر او ابوفاضل از فضل او تورا چه حاصل >نسب باعث برتری نیست تقوا و عمل صالح وایمان اصل > برادر امام زمان هم سید بود جعفر کذاب > بنی صدر هم سید بود برو بچسب به دینت گردن خودتا واسه کسی پل قرار نده یا علی
  • حامد IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   26 19
   ايشون هيچ نسبتي باحضرت امام وپدربزرگوارشون ندارن. لطفااطلاعات خودتون روبه روزكنيد.
  • AU ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   66 8
   به تاریخ مراجعه کنید معلوم می‌شود که تمام اولاد پیغمبر اکرم و حتی فرزندان پیامبران اولوالعزم محترم نبودند. در مقابل برخی از فرزندان ظالمین مقابل ظلم قرار گرفتند و از این بابت محترم هستند. در انقلاب اسلامی هم از این موارد بین معاریف وجود دارد.
  • IR ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   فرزندان خميني كساني هستند كه به آرمانهاي آن مرد بزرگ اعتقاد دارند...
  • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   خدايا ، خدايا تا انقلاب مهدي، خامنه اي نگهدار .......از عمر ما بكاه و بر عمر رهبر افزا ..... تا چش همه دشمناش در بياد!؟
  • IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   رهبر دینی فقط یک نفر است و چند رهبر نداریم رهبر فقط حضرت آیت الله خامنه ای مرد الهی عاقل و شجاع و میهن پرست واقعی
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  43 48
  مثل بوش خوبه که. یعنی دور دوم هم انتخاب میشه و اینکه جنگ راه میندازه با ایران؟
  • IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
   خخخخخخخخه در کجای عالمی عزیز؟! بوش تا افغانستان وعراق رو هم گرفت ولی جرئت انداختن یک سنگریزه به مرزهای ما را پیدا نکرد.فقط از دور رجز خوند وخودش رو ضایع کرد .
  • IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   امریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
 • نادر IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  مسلمان ازیک سوراخ دو بار گزیده نمی شود کسی که اصرار بر مذاکرات کشنده و پوچ و بیهوده اصرار دارد مسلمان نیست امروز برسر میز مذاکره نشستن ما نشانه عجز متقن است
  • حسيني IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   5 102
   آقا نادر عجب صبري خدا دارد ظاهرا شما مقسم بهشت وجهنم هستيد
 • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  یک عده تندرو فکر میکنند با توهین به عده ای در نظام مثلا سید حسن آقا یا ...خوشمزه میشن اما نمیدونند که دقیقا دارند رفتاری رو انجام میدن که ضد انقلاب میخواد ..این در جواب اوم دستمون که به سیدحسن آقا توهین گرده بود
  • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   131 6
   اگر در خط امام و رهبری بودن اسمش تندروی است ما فرزندان انقلاب تندرو هستیم بذار نوه و نوه نوه امام تاج گذاری بکنند و سخنان امام را تحریف کنند
 • YasharTurk IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  خداوند حافظ جان رهبر شجاع و عالم ایران باشد وقتی سایتهای خبری دیگر را نگاه میکنم میبینم که بعضی از سایتهای ایرانی به اصطلاح روشنفکر و آزاد اندیش که هرروز مطالبی درباره عدالت و اخلاق در سایتشان مینویسند چطور کینه توزانه هفت سطر آخر گفته های رهبر انقلاب را سانسور میکنند و تنها دو سطر اول تجربه ششم را مینویسند؟؟؟ دشمنان ملت ایران را باید این گونه شناخت بد بختانه نام ایران را هم بر سایت خود گذاشته اند آخر وقحاحت تا چه حد؟؟؟
 • US ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  خدایا شکر که در پس این همه ناسپاسی ما ، نعمت وجود این بزرگوار رو به ما عنایت کردی، انشاله پرچم عزت و حقیقت و اسلام ناب توسط ایشان به امام عصر عج الله داده بشه و جهان روزهای خوش بی ظلم و ستم و پر از ازادی ازادگی مردانگی انسانیت ببینه و این همه اهریمن کثیف از سرتاسر عالم نابود بشوند
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  24 38
  بجای برجام فضایی ایجاد که هموطنان غربت نشین مابرگردند. ایرانی بسازیم دتراز جهانی. راه رهایی بستر آزادی و داد است
 • IR ۲۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  واقعا راه عاقبت به خیری در همه چه فردی چه اجتماعی چه سیاسی پیروی از تک تک راهنمایی های راه گشا ی رهبر عزیزمون -نایب امام زمان- است . و البته افرادی که حتی کمی خود رای عمل کرده اند و تابع رهبر نبوده اند و خط ترسیمی توسط حضرت اقا را دنبال نکرده اندهمواره به عزت و موفقیت نرسیده اند و راه به جایی نبرده اند.
 • DE ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  63 12
  امام خامنه‌ای: مگر مذاکره کردیم که آمریکا بی‌آبرو شود؟
 • بهرام IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  57 14
  فردا نوبخت پدر استدلال بی تدبیری و ناامیدی همانند شروط 9گانه قبلی باسفسطه بافی در هاله ای از فراموشی و توجیه ....قرارمیده و میگه انجام شد.
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  67 23
  هیچکس به اروپا خوشبین نیست؛ هیچکدام از این ها به عهد و پیمانشان پایبند نیستند.
 • IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  84 20
  امیدوارم روحانی از ملت بابت فریب و ۳ سال خسارت عذرخواهی کنه
 • IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۲
  خوشحالم که رهبرم یک تنه مقابل کشورهای زورگو و زیاده خواه و احمقها و خائنان داخلی ایستاده و به اندازه پشه ای برایشان ارزش قائل نیست
 • علی IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  تکبیر. مرگ بر امریکا. مرگ بر اسرائیل. مرگ بر انگلیس. مرگ بر منافق.
 • ناشناس IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  آقایان روحانی و ظریف و عراقچی خوب توجه کنند .
 • محمد IR ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  21 85
  جونم آقا / الفاتحه
 • سورنا US ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  یک هفته هست که منتظر یک همچین برخورد قاطع و محکم رو داشتم دست مریزاد به رهبری !!!
 • GB ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  75 22
  بنزین که دولت نهم شروع کرد اونم به پای خودتون ننویسید
 • عباس IR ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  جانم فدای رهبر
 • امید DE ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  درود و صلوات بر رھبر عزیز و واقع بین ایران اسلامی، اگر ھمه به فرمایشات ایشان عمل کنند واقعا ایران در عرض مدت کوتاھی گلستان خواھد شد ،آرزوی سلامتی و طول عمر برای رھبر عزیز تا خواستاریم
 • انقلابی IR ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  کو گوش شنوای آقایان- جانم فدای رهبرم، سلامتی رهبر صلوات
 • IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  همه‌ی این توطئه‌ها هم شکست خورده؛ شما جمهوری اسلامی را مقایسه کنید که بعد از ۴۰ سال با توانایی‌های گوناگون دارد حرکت می‌کند و پیش می‌رود. و همه‌ی این‌ها شکست خورده ... مثل گربه‌ی معروف داستان تام و جری؛ و باز هم شکست خواهد خورد. ما در شکست دشمن شک نداریم و هرکس که با معارف اسلامی آشنا باشد این را می‌داند.
 • حسن IR ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  خدارهبرشجاع ماراحفظ کندکه تودهنی محکمی ترامپ رازدند.
 • حامد IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  اقاجانم.
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  80 21
  باید زودتر تحقیقات اتمی از سر گرفته بشود. پاکستان و هند در سالها ی نه چندان دور همیشه مورد تهاجم کشورهای دیگه بودند اما از وقتی اتمی شدند کسی جرات حمله بهشون را نداره . برخلاف آنها افغانستان حالا چجور هست.
 • IR ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  رهبری را عشق است...
 • AE ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  75 40
  سکوت .. مشرق که غیر قابل منتشر میزنه
 • IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  31 18
  ای کاش رهبری معظم خودشون با اروپا مذاکره کنن و کار رو دست رئیس جمهور ندن
 • ناشناس IR ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  29 9
  آیا اگر اروپا خرید نفت را تضمین کند همان قرارداد کنسرسیوم نفت نمیشود؟اگر اینطور میشود پس حواستان باشد! ممنونم..
  • M.sh IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
   36 12
   خب باشه. یکی داناتر از رهبری ومشرف تر به اوضاع پیدا شده!
 • رضا CA ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  سلام و درود خدا بر رهبر فرزانه جمهوری اسلامی ایران. به خدا قسم اگر پشت سر رهبر و تسلیم فرمایشات ایشان باشیم هیچ قدرتی جرات تجاوز به ایران عزیز را نخواهد داشت و روز به روز بر عزت و اقتدار ما افزوده خواهد شد.
 • IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  سلام و درود خدا بر امام و شهدا سلام بر نایب بر حق سیدعلی جان فدانا چراغ هدایت کشور بر دوش بزرگمردی است که پوزه دشمنان را به خاک خواهد مالید تا وقتی مطیع رهبر باشیم مشکلی نمی آید ولی بزرگان و آنرا و وزرا اگر فرموده های رهبری را پشت گوش اندازید ذلیل تر خواهید شد پیروزی و عزت در ایستادگی است نه سرخم کردن جلوی اجنوی که به خون ما تشنه است
 • حمیذ IR ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  مسئول باید جگر داشته باشه ولی افسوس که جگر دولتمردان داره پیش کش خانم موگرینی میشه . دم رهبری گرم به خدا
 • محمد IR ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  درودبررهبرفرزانه شماعربستان رابایک تهدیدلفظی درجریان منالرزاندی پس این توان وقدرت راداری باهمه منابع موجودی که خداوندبه کشورمان عطا کرده وضعیت معیشت مردم رابهترکنید مردم شریف ایران درصحنه بودندوهیچ کوتاهی تاحالانکردن حالا وظیفه مسوولان است باجهادوتلاش کمی ازمصائب مردم کم کنندانشاالله
 • mojtaba CA ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  جانم فدای رهبر عزیزم نایب به حق مولا امام زمان اللهم عجل لولیک الفرج صلوات مرگ بر امریکا واسراییل وفرانسه وانگلیس وسعودی و خاینان
 • محمد محمدی IR ۰۸:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  به حول وقوه الهی پشت سر رهبر انقلاب اسلامی تا آخر ایستاده ایم.ما ار از تحریم وگرسنگی ونرسیدن کالا نترسایند. ما در مکتی عاشورا درس مقاومت وشهادت آموخته ایم.
 • سیدعلی طباطبائی IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  تو شفای دل بیمارمنی خامنه ای تو دوای تن تب دار منی خامنه ای هرچند که این مدعیان سنگ زنند تو میون رگ حلقوم منی خامنه ای.
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  سلام اقاجان جانم فدای تو بشه انشاالله . اقاجان زمین این وزرا زمین محکمی نیست ادم نگران روی زمین اینها ساختمان بنا کنه ادم می ترسه از این که به دست خیانت اینها دچار نشود . فقط دعات می کنیم و گوش بفرمانت هستیم تا از همه چیز خود بگذریم .
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  سلام خدا بر تو رهبرم سلام اولیای خدا بر تو رهبرم ... اما کو گوش شنوا...آیا دولت مردانی که اکثرا به غرب وابستگی دارند و در آنجا منفعت دارند به سخنان شما گوش می دهند!!! آیا اینان به سخنان شما عمل می کنند؟ آیا در قضیه برجام خطوط قرمز تعیین شده از سوی شما را رعایت کرند و ....
 • IR ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  روحانی اگه سنگم بود از خجالت باید اب میشد !!
 • IR ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  مثل همیشه مقام عظمای ولایت خط و دستور راه را به شکل زیبا و دقیق مشخص کردند.
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  50 12
  بزار بمیرم برات اقا جان
 • سید IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  93 16
  سلام/(خاک بر سرآنهایی )که درخصوص سخنرانی وطرفداری از رهبری که حرف حق می زندوبرای کشور ومردم عزت می خواهد(نظرمنفی داده اند)این افرادبی غیرت وبی خردند وفقط به فکربی قیدی وخوش گذرانی وشکم خودهستند.پس فرق انسان وحیوان چیست؟
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  76 7
  عالی بود
 • احدی IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  137 6
  قابل توجه مسئولین دیدید و شنیدید مواضع محکم و شفاف حضرت آقا را امیدواریم اگر فردا در مواجهه با اروپا گند زدید دو مرتبه گردن رهبری نیاندازید واقعا راه از این روشنتر بروید و عمل کنید تا در دنیا سربلند بمانید
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  رهبر ایران یک وطن پرست واقعیه
 • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  32 22
  اینهایکه منفی میزنندیاهنوز بین حق وباطل تشخیص نمیدن و کوته فکرند یا اینکه منافق هستنداز این دو خارج نیست ولی برهر دوشون لعنت .چون هرضربه ای میخوریم از همیناست
 • IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  عالی بود. جملاتی که آقا درباره آماده کردن شرایط تاسیسات صنعت هسته ای توسط مسئولین و سازمان انرژی اتمی برای از سرگیری غنی سازی 20 درصد هسته ای در صورت تعلل اروپا در جبران مضرات برجام و عهدشکنی آمریکا خیلی خیلی خیلی مهم بود...... اون بخش رو حتما با صدای بلند به گوش همه مردم برسونید چون بعضی از روزنامه های دولتی و مدعیان اصلاح طلبی و خبرگزاری های دولتی اون قسمت مهم و اساسی رو به مردم نگفتن.
 • IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  167 5
  بابا یه کم برید تاریخ بخونید. اینکه چرا بعد از این همه شهیدی که پیامبر در جنک با کفار مکه در جنگ های بدر و احد و خندق دادند، صلح حدیبیه رو با کفار نوشتند و اون امتیازات رو به اونا دادند.
 • IR ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  مثلاً اینکه می‌گویند در این قضیه‌ی برجام، آمریکا از نظر اخلاقی و آبرو شکست خورده ... خب بله، اما آیا ما مذاکره کردیم که آمریکا بی‌آبرو شود یا مذاکره کردیم که تحریم‌ها برداشته شود؟ حالا هم که گفته‌اند تحریم‌های ثانویه هم برمی‌گردد.
 • ناشناس IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
  درود بر رهبر عزيز، مسئولان نظام همگي چند بار فرمايشات رهبر بزرگ انقلاب را با دقت بخوانند و اطاعت كنند، خلاف آن عمل كردن يعني شكست و نابودي كشور.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس