کد خبر 857083
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
 دیدار کمیسیونر انرژی اروپا با صالحی

کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش مشرق، «میگل آریاس کانیته» کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا که در تهران به سر می‌برد، بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با محمدجواد ظریف وزیر خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی که در رأس هیأتی به تهران سفر کرده، دیروز (شنبه) نیز با علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

بیشتر بخوانید:

بیاینه کمیسیون اروپا در پی دیدار صالحی و کمیسیونر انرژی اروپا

کانیته پس از این دیدار در جمع خبرنگاران گفت‌وگوها با صالحی را سازنده خواند و گفت: اتحادیه اروپا از خروج آمریکا از برجام ابراز تاسف می‌کند.

وی با بیان اینکه از نظر اتحادیه اروپا توافق برجام از اهمیت خاصی برخوردار است، خاطرنشان کرد: این توافقنامه هم برای صلح منطقه و هم صلح جهانی اهمیت دارد.

کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا اضافه کرد: خروج آمریکا از برجام اثری ندارد، ما تلاش داریم براساس این توافق و در کنار این توافق بتوانیم همکاری‌های اقتصادی را بین اتحادیه و ایران حفظ کنیم. معتقدیم منافع اقتصادی این همکاری‌ها برای کشور و مردم ایران است و همچنین برای ما منافعی را خواهد داشت، به همین خاطر کمیسیون انرژی اتحادیه اروپا ابزارها و ساختارهایی را برای تسهیل دستیابی به این اهداف برنامه ریزی کرده است.

کانیته بیان کرد: سعی خواهیم کرد از این طریق از طرف اتحادیه اروپا تحریم‌ها و مجازات‌هایی که احیانا از طرف آمریکا علیه این شرکت‌ها اجرا خواهد شد را خنثی کنیم. ما این اقدامات را به صورت هماهنگ صورت می‌دهیم. هدف ما این است که بتوانیم همکاری‌های اقتصادی و تجاری که بین ایران و اتحادیه اروپا وجود دارد را از طریق راهکارها و کانال‌های قانونی تنظیم و پیگیری کنیم.

وی با ذکر این نکته که ایران تمامی تعهداتش را در قبال برجام اجرا کرده و به آنها پایبند بوده، عنوان کرد: بر این اساس با توجه به واکنش‌ها و بازخوردهای مثبتی که دریافت کردیم، اتحادیه اروپا تمامی تعهداتش را اجرا خواهد کرد و به دوستان ایرانی اعلام کردیم که همه تعهداتمان را برای اجرای مفاد برجام انجام خواهیم داد و دوباره اعلام می‌کنیم که اتحادیه اروپا در مقابل آمریکا و مخالفت‌های آن خواهد ایستاد.

دیدار و گفت‌وگو با وزرای نفت و نیرو

کمیسیونر انرژی اروپا همچنین عصر دیروز (شنبه) با بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت دیدار و گفت‌وگو کرد.

کانیته امروز (یکشنبه) نیز با رضا اردکانیان وزیر نیرو دیدار کرد و در این دیدار  با اشاره به اینکه با توجه به تحریم‌های جدید علیه ایران کمیته‌ای در اتحادیه اروپا تشکیل شده است، خاطرنشان کرد: این کمیته تلاش خواهد کرد موانع بر سر سرمایه‌گذاری با ایران را بردارد تا شرکت‌های اروپایی را برای سرمایه‌گذاری در ایران متقاعد کند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس