کد خبر 856964
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۵
ربیع خواه

بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس گفت: من ذاتاً انسان ساکتی هستم اما در تیمی مثل پرسپولیس ساکت بودن همیشه خوب نیست.

به گزارش مشرق، دو سال قبل بود که بازیکنی به نام محسن ربیع‌خواه به پرسپولیس پیوست. از همان زمان حضورش در پرسپولیس صحبت‌های زیادی درباره نوع حضور او در این تیم و پشت پرده‌هایی که پیوستنش به پرسپولیس داشت مطرح می‌شد. همین صحبت‌ها باعث شد تا هجمه‌های زیادی روی این بازیکن به وجود بیاید و او همواره زیر تیغ انتقادات قرار داشت در حالی که برانکو اعتقاد زیادی به نحوه بازی کردن این بازیکن داشت.

با این همه اتفاق تلخی برای این بازیکن رخ داد و در اواخر لیگی که گذشت ربیع‌خواه با پارگی رباط صلیبی روبه‌رو شد. این موضوع نگاه‌ها را به سمت ربیع‌خواه برگرداند و او حالا جایگاه خوبی در پرسپولیس دارد.

در ادامه مشروح صحبت‌های بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس را در زیر می‌خوانید.

 درباره فصلی که پشت‌سر گذاشتی صحبت کن.

ما فصل بسیار سختی را پشت‌سر گذاشتیم چرا که فصل قبل‌تر آن قهرمان شده بودیم و این مسأله فشار زیادی به ما می‌آورد چون باید از این عنوان دفاع می‌کردیم و همه می‌دانند که حفظ قهرمانی از خود قهرمان شدن سخت‌تر است.برای همین می‌دانستیم کار سختی داریم و حتی مربیان به ما می‌گفتند که باید دو برابر فصل قبل تلاش کنیم و زحماتمان را بیشتر کنیم تا بتوانیم به موفقیت برسیم. واقعاً ما سال سختی داشتیم و خیلی از وقت‌ها دور از خانواده بودیم. امسال بازی‌های زیادی انجام دادیم و ما را اذیت کرد اما خدا را شکر آخرش با قهرمانی همراه بود و چند هفته زودتر قهرمان لیگ شدیم و به جمع هشت تیم برتر آسیا هم صعود کردیم و با این نتایج مزد زحماتمان را گرفتیم. معتقدم که کار کردن برای تیمی مثل پرسپولیس واقعاً سخت است الان همه تیم‌ها می‌دانند که پرسپولیس یک سر و گردن از آنها بالاتر است و برای اینکه مقابل ما خودشان را نشان دهند دو برابر انرژی مقابل ما می‌گذارند و این مسأله کار ما را سخت می‌کند.

 شاید فصل برای پرسپولیس خوب آورد اما فصل برای تو خوب به پایان نرسید و مصدوم شدی.

این مصدومیت کام من را تلخ کرد اما آنقدر بردهای خوب داشتیم و شیرینی زیادی به دست آوردیم که اصلاً تلخی آن را احساس نکردم، شاید چند ماه باید دور باشم اما فصل شیرینی داشتیم که کامم تلخ نشد.

 فصل پرفراز و نشیبی داشتید و اتفاقات تلخ و شیرین زیاد داشتید. اگر بخواهی اتفاق خوب و بد را بگویی چه می‌گویی؟

من زیاد خاطرات به یادم نمی‌ماند اما به هر حال در فوتبال باخت هم وجود دارد و شما نمی‌توانید تیمی را پیدا کنید که همیشه می‌برد. به هر حال یک روزهایی هم باخت وجود دارد و تا ابد شما نمی‌توانید همیشه  برنده باشید چرا که فراز و نشیب همواره است اما خوشبختانه خوبی تیم ما این است که اجازه ندادیم این باخت‌ها ادامه دار باشد و همیشه بعد از یک نتیجه بعد تلاشمان را بیشتر کردیم تا نتیجه بگیریم.

 از عملکرد خودت در فصلی که گذشت راضی بودی و اینکه چه نمره‌ای به خودت می‌دهی؟

هیچ وقت به خودم نمره ندادم و همیشه سعی کردم هر کجا که بازی می‌کنم تلاش کردم تا خواسته‌های مربی را اجرا کنم. حالا اینکه عملکردم خوب یا بد بوده موضوعی است که باید مربیانم درباره‌اش صحبت کنند. اما نظر خودم این است که وقتی شما یک فصل مدام در زمین هستی یعنی اینکه مربی از شما راضی بوده است. تبعاً در اکثر بازی‌ها در زمین بودم و این نشان می‌دهد که آنچه مربیان خواستند انجام دادم.

 چند وقت پیش شایعه شده بود که تو با گریه از برانکو خواسته‌ای که نیمکت‌نشین باشی و بازی نکنی! آیا این موضوع صحت دارد؟

بعد از دربی بود که فکر می‌کنم دو بازی را بازی نکردم و مقابل الوصل در بازی رفت و برگشت به میدان نرفتم به هر حال ما یک باخت بد داده بودیم و مربی تغییر استراتژی داد و با نظر مربی بازی نکردم چون شرایط روحی‌ام خیلی خوب نبود. برانکو یک روانشناس فوق‌العاده است و بازیکنانش را خیلی خوب می‌شناسد. او خیلی خوب می‌داند که چه بازیکنی خوب است و چه روزی خوب نیست. آنجا بود که برانکو فهمید که شرایط روحی خوبی ندارم و نیمکت‌نشین شدم.

 پس اینکه می‌گفتند تو گریه کردی صحت دارد؟

نه، چنین چیزی صحت ندارد و من گریه نکردم. این مسأله‌ای است که در رسانه‌ها عنوان شد. این طور نبود که برانکو بخواهد من را بیرون بگذارد اگر بازیکنی این گونه رفتار کند مربی می‌گوید که او به درد من نمی‌خورد چون آنقدر قوی نیست که هر بازی بتواند به میدان برود و در این صورت مربی او را بیرون می‌گذارد.

 این شرایط بد که از آن صحبت می‌کنی یعنی چه؟

من بازیکن ساکت و آرامی هستم و در تیمی مثل پرسپولیس اگر زیاد ساکت باشید خوب نیست اما متأسفانه من خیلی ساکت هستم. از طرفی هواداران دوست دارند پرسپولیس همیشه ببرد و وقتی تیم نتیجه نمی‌گیرد فشارها بالاست اما من واقعاً خیلی اذیت شدم گرچه هواداران واقعی پرسپولیس هیچ وقت مرا اذیت نکردند اما تعدادی که هوادار واقعی نبودند مرا اذیت کردند البته یکسری هم که همکاران خود شما بودند شرایط سختی برایم به وجود آوردند. واقعاً سخت است که شما دو سال تحت فشار زیاد فوتبال بازی کنید.

 رابطه‌ات با هواداران پرسپولیس سینوسی بود. خودت آن را چطور تعریف می‌کنی؟

نمی‌دانم چرا هواداران روی من زوم بودند شاید به خاطر بازی با فولاد خوزستان در ورزشگاه آزادی که روی اشتباه من گل خوردیم این فشارها به وجود آمد البته اگر همان صحنه بود خیلی بحث مهمی به وجود نمی‌آورد اما برخی از برنامه‌های تلویزیونی به این مسأله آب و تاب دادند و فشار زیادی به من وارد کردند و باعث شد هواداران علیه من موضع بگیرند.

 هواداران پرسپولیس می‌گویند به برانکو اعتقاد و اعتماد دارند اما چرا به تصمیم او درباره بازی دادن به تو این اعتماد کافی وجود نداشت؟

همان‌طور که گفتم تعداد کمی این فشارها را به من می‌آورند شاید اوایل روی من شناختی نداشتند اما هر چه جلوتر رفتیم شرایط بهتر شد عده کمی بودند که روی من فشار می‌آوردند آن هم به خاطر اینکه تحت تأثیر رسانه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی بودند بالاخره این مسائل و مطالب روی افکار عمومی تأثیر می‌گذارد. فکر می‌کنم دلیل اصلی این موضوع همان بود اما خوشبختانه الان شرایطم بهتر است و مردم وقتی دیدند که برانکو به من اعتماد دارد آنها هم بازی کردن مرا پذیرفتند. حتی در فضای مجازی یک هشتگ به راه افتاد با عنوان هر چه برانکو بگه! خدا را شکر شرایطم خیلی خوب شد.

 اما به نظر می‌رسد با مصدومیت و پارگی رباط محبوبیت بین هواداران چند برابر شده است. ناراحت نشدی که به خاطر مصدومیت محبوب شدی؟

شاید تا قبل از مصدومیت کمتر دیده می‌شدم، شاید در صفحات مجازی و اینستاگرام انتقادهای زیادی از من شد اما حقیقت ماجرا این نبود من در میان مردم زندگی می‌کنم و رفتار آنها را می‌بینم. در همین خبرگزاری فارس دیدید که چقدر از همکاران شما به من احترام گذاشتند و با من عکس گرفتند این نشان می‌دهد که احترام متقابلی بین ما به وجود بیاید و منتقدان من بیشتر در فضای مجازی فعالیت می‌کردند. فکر نمی‌کنم چون مصدوم شدم محبوب شدم. هواداران همیشه به من لطف داشتند و بعد از مصدومیتم دیدید که طرح موزاییکی اجرا کردند که مرا شوکه کرد. واقعیتش این است که من بازی با السد نمی‌خواستم به ورزشگاه بروم چرا که راه رفتن برایم سخت بود اما وقتی دیدم در آن سرما و باران وقتی مردم به ورزشگاه می‌روند دلم نیامد که به استادیوم نروم. این موضوع باعث شد که به استادیوم بروم و شرمنده هواداران شدم.

 فکر می‌کنی بهترین بازی که انجام دادی کدام بازی بوده است؟

من خیلی دنبال این نیستم که ببینم کدام بازی بهتر بازی کردم اما شاید بازی با الاهلی عربستان یا لخویا قطر بهترین بازی‌های من بوده است. البته مقابل ذوب آهن در تهران هم خوب بازی کردم.

 در جام حذفی یک پنالتی برای پرسپولیس زدی که شاید خیلی‌ها را ترساند!

من اصلاً پنالتی‌زن نیستم! خیلی کم پیش آمده که من پنالتی بزنم. در بازی با نفت ‌آبادان پنالتی زدم و فکر می‌کنم فقط همان پنالتی را زدم به هر حال پنالتی آخر بود و همه استرس داشتند، قرار هم نبود من پنالتی بزنم چرا که در تمرین روز قبل از بازی تمرین پنالتی می‌کردیم. من یک پنالتی زدم که دروازه‌بان تیم آن را گرفت که بعد به رختکن رفتم همان لحظه مهدی طارمی به من گفت که اگر فردا مقابل نفت آبادان پنالتی شد پشت پنالتی نروی! چون هواداران هم هستند و فشار روی تو زیاد است. من هم به مهدی جواب دادم که من اصلاً پنالتی نمی‌زنم اما از شانس من بازی با نفت آبادان به پنالتی کشیده شد و آقای باقری به من گفت که آیا پنالتی می‌زنی؟ من به او جواب دادم اگر پنالتی یازدهم به من افتاد آن را می‌زنم! تلویحاً به آقا کریم گفتم که پنالتی نمی‌زنم اما در ضربات پنالتی کسی حاضر نبود پنالتی پنجم را بزند و وقتی از هم سؤال می‌پرسیدیم که چه کسی پنالتی پنجم را بزند همه پشت‌شان را به هم می‌کردند حتی می‌گفتیم که مردم دارند این صحنه‌ها را تماشا می‌کنند و زشت است اگر کسی پنالتی نزند. چون همه منتظر بودند یک نفر پنالتی بزند. همان زمان بود که من گفتم من پشت پنالتی می‌روم و ضربه را زدم آن هم در حالی که همه استرس داشتند چون روز قبل در تمرین پنالتی‌ام را خراب کرده بودم در نهایت با توکل به خدا پنالتی را خوب زدم و گل هم زدم.

 می‌خواهم یک مقایسه انجام دهم قصد دارم تو را با علی دایی در تیم برانکو تشبیه کنم!  تو و علی دایی وجه تشابهی به نام برانکو دارید. خیلی‌ها از بازی کردن تو و علی دایی در پرسپولیس و تیم ملی ایران انتقادهایی را به برانکو مطرح می‌کردند اما در نهایت هر دو نفر برانکو را سربلند کردید. قصد من مقایسه تو و علی دایی نیست بلکه بحث درباره شرایط تو و علی دایی در تیم‌های برانکو است.

اول از هر چیزی بگویم که من اصلاً و ابداً با آقای دایی قابل مقایسه نیستم او جایگاهی بسیار بالا دارد و جزو مطرح ترین فوتبالیست‌های دنیا به حساب می‌آید. دایی آقای گل جهان بوده و باید بدانیم که یک مربی مثل پدر خانواده است که هر روز از وضعیت تیمش خبر دارد. مربی در نظر دارد که چه بازیکنی خوب تمرین می‌کند و با همین تفکرات ارنج تیم را می‌چیند. با شناختی که من از آقای دایی دارم و چیزهایی که شنیدم این بوده که ‌آقای دایی از سخت‌کوش‌ترین فوتبالیست‌ها بوده و مطمئناً هر مربی بازیکنی مثل آقای دایی داشته باشد او را به زمین بفرستد. قصد مقایسه ندارم اما من هم هر بار در تمرینات هستم با تمام وجود تمرین می‌کنم و حتی در تمرین همه انرژی‌ام را می‌گذارم و شاید نقطه اشتراک من و آقای دایی تلاش و پشتکاری است که داریم.

 پستت به گونه‌ای است که شاید خیلی در زمین دیده نشوی اما تلاش زیادی می‌کنی. از این ناراحت نیستی که چرا در این پست بازی می‌کنی و چرا آن زمان که فوتبال را  آغاز کردی در پستی دیگر به میدان نرفتی؟

من دوست داشتم فوروارد بازی کنیم تا همیشه گل بزنم و پاس گل بدهم اما هر کسی در زمین نقشی دارد وقتی مربی می‌گوید که شما در یک پشت بهتر هستید چرا باید پستم را عوض کنم البته من پستم را به عنوان فوروارد آغاز کردم اما پله پله عقب آمدم. بیشتر مربیانی که داشتم از من در پست دفاع استفاده کردند و در پست هافبک دفاعی به میدان رفتم و این نشان می‌دهد که من در این پست تواناترم پس دلیلی ندارد که بخواهم به دنبال تغییر پست باشم. البته باید بگویم که خودم بازی کردن در پست هافبک دفاعی را خیلی دوست دارم.

 قراردادت برای دو سال دیگر تمدید شد. در این خصوص چه صحبتی داری؟

درباره این مسأله باید بگویم که قبل از هر چیز باید از بچه‌های تیم و آقای برانکو تشکر کنم که از من حمایت خوبی کردند و همچنین باید از مدیران باشگاه تشکر کنم که همواره پیگیر حالم بودند و بعد از مصدومیت در کنار من حضور داشتند. همه آنها به من گفتند نگران قرارداد فصل بعدت نباش چون بازیکنی هستی که باید بمانی حتی برانکو گفت که من تو را می‌خواهم و آقای گرشاسبی هم به من زنگ زد و گفت که کارهای قراردادت را انجام می‌دهیم و قبل از مصدومیت‌ات هم می‌خواستیم که قراردادت را تمدید کنیم. البته این را بگویم که قبل از اینکه مصدوم شوم گفته بودم که اشتیاق دارم در پرسپولیس بمانم چون این تیم از نقل و انتقالات محروم بود و بازی کردن در پرسپولیس هم یک افتخار به حساب می‌آید. ان شاءالله دو فصل دیگر در خدمت پرسپولیس هستم.

 اینکه بازیکنان می‌گویند برای جریمه‌هایی که از مدیریت قبل شده‌اند ناراضی هستند آن را تأیید می‌کنی؟

من اصلاً باشگاه نرفتم که پیگیر این مسائل شوم و نمی‌دانم که چقدر جریمه شدم البته قرارداد من خیلی کمتر از سایر بازیکنان است به همین دلیل پیگیر این مسائل هم نبودم اما مدیریت باشگاه قول داد که جریمه‌ها را می‌بخشد تا بازیکنان راضی باشند.

 فکر می‌کنی پرسپولیس امسال بتواند در قهرمانی هت‌تریک کند؟

ما این پتانسیل را داریم که فصل بعد هم قهرمان شویم با تلاش و توکل و با باقی ماندن سایر بازیکنان و با ثبات کادر فنی و مدیریت می‌توانیم سومین قهرمانی متوالی را هم به دست بیاوریم و روند خوبی را که داریم ادامه دهیم.

 با شهرتی که از حضور در پرسپولیس به دست آوردی چطور کنار آمدی؟

خیلی در قید و بند شهرت و اینکه کسی من را بشناسد نیستم به هر حال شناخته شدن باعث می‌شود که شما شرایط سختی داشته باشید و این مسائل شما را از هدفی که دارید دور می‌کند. خیلی خودم را درگیر این مسائل نمی‌کنم البته برایم افتخار است که مردم مرا می‌شناسند. برای من باعث خوشحالی است که در تیم بزرگی مثل پرسپولیس هستم و مردم ما را دوست دارند.

 رابطه‌ات با فضای مجازی چطور است؟

من اینستاگرام دارم اما خیلی برای فضای مجازی وقت نمی‌گذارم چون احساس می‌کنم که این مسأله من را از هدفم دور می‌کند. من فقط در این حد که در فضای مجازی چه کنم ببینم آیا پیامی برای من از طرف اقوام آورده باشد استفاده می‌کنم و اینکه بخواهم کانال راه برای خودم داشته باشم این طور نیست. در اینستاگرام هم فقط برای اینکه یک صفحه داشته باشم فعالیت می‌کنم و اینکه بخواهم وقت زیادی برای آن بگذارم این طور نیست. من وقت زیادی برای اینکه بخواهم در فضای مجازی بگردم ندارم اما نهایتاً استفاده من از اینستاگرام این است که ببینم تیم محبوب خارجی‌ام چه فعالیتی داشته و چه تمریناتی داشته است. اگر فردی بخواهد از اینستاگرام سوءاستفاده کند در حق فوتبالیست‌ها و افراد معروف خیانت کرده است.

 رخصت گرفتن تو قبل از آغاز بازی‌های لیگ هم نکته جالبی بود چرا که معمولاً رسم بر این است که بازیکنی که با یک مربی یا در باشگاهی کار کرده از او رخصت بگیرد اما تو امسال از همه مربیان رخصت گرفتی! این مسأله دلیل خاصی دارد؟

به هر حال مربیانی که الان در لیگ کار می‌کنند همگی جزو فوتبالیست‌های بزرگ این مملکت بوده‌اند به هر حال یا با آنها کار کردم یا اینکه آنها را می‌شناسم. برای خود من افتخار است که آقای دایی یا آقای قلعه‌نویی سرمربی تیم رقیب باشند چون آنها از بزرگان فوتبال هستند و ادب را می‌رساند که از آنها رخصت بگیرید و این بد نیست.

 دوست داشتی به جای کدام فوتبالیست بودی؟ هم ایرانی بگو و هم خارجی!

سؤال سختی پرسیدید در ایران شاید دوست داشتم جای کریم باقری باشم چون هم فوتبالیست بزرگی است و هم انسان باشخصیتی است. او ساده زندگی می‌کند و دوست داشتم جای او باشم اما درباره خارجی‌ها باید بگویم که دوست داشتم جای استیون‌ جرارد باشم.

 در جام جهانی 2018  طرفدار چه تیمی هستی؟

صد درصد طرفدار تیم ملی ایران هستم اما در بین تیم‌های خارجی هوادار آرژانتینم. واقعاً پیش‌بینی کردن سخت است که بخواهم بگویم چه تیمی قهرمان می‌شود. من دوست دارم آرژانتین امسال قهرمان شود و  البته کار هم نشد ندارد.

 گروه تیم ملی در جام جهانی را چطور ارزیابی می‌کنی؟

گروه واقعاً سختی داریم، مراکش، اسپانیا و پرتغال تیم‌های بسیار خوبی هستند آنها تیم‌های آماده دنیا هستند و کار برای تیم ملی سخت است. کار سختی در جام جهانی داریم اما احتمال هر چیزی وجود دارد و می‌توانیم موفق شویم.

 با روزهای پس از عمل جراحی و مصدومیت چطور کنار می‌آیی؟

من پیش از این تجربه عمل رباط صلیبی داشته‌ام و واقعاً سخت است که 5 ماه شما بیرون بمانید و انفرادی مجبور هستید تمرین کنید این مسائل انسان را اذیت می‌کند. اما به هر حال باید تلاش کرد تا به آمادگی رسید. تلاشم این است که بیشتر از قبل تمرین کنم و پایم را خوب کنم تا هر چه زودتر برگردم تا بیشتر در خدمت پرسپولیس باشم.

 حتما شنیده‌ای که درباره تو و شجاع خلیل‌زاده می‌گویند پسر برانکو هستید!

لقب پسر برانکو به پیشانی فرشاد احمدزاده چسبیده است! من شاید بچه آخر باشم! شجاع پسر ارشد برانکو است و بعد فرشاد و من هم پسر کوچک هستم! سنم از این دو نفر بیشتر است اما ته‌ تغاری برانکو به حساب می‌آیم!

 در پایان مصاحبه اگر صحبت خاصی مانده بگو.

باید از هم‌تیمی‌ها و مربیان به خصوص آقای برانکو تشکر کنم همچنین باید از گرشاسبی مدیریت باشگاه قدردانی کنم که از من حمایت کردند. همچنین باید از هواداران هم که حامی ما بودند ممنون باشم. یک تشکر ویژه هم از خانواده‌ام انجام می‌دهم به خصوص همسرم که در این چند سال دوری و تنهایی را تحمل کرد و سختی‌های زیادی کشید به خصوص از روزی که بچه‌دار شدیم و نبودن‌های من کار را سخت‌تر می‌کرد. امیدوارم که روزی این کمبودها و نبودن‌هایم را جبران کنم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس