کد خبر 856578
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۴
سهام عدالت

بر اساس شنیده‌ها مراحل بررسی و تصویب لایحه سهام عدالت در نیمه نخست سال به پایان می‌رسد.

به گزارش مشرق، طرح توزیع سهام عدالت در حالی از سال 1385 تا کنون در کشور در حال اجرا است که طبق قانون قرار شد پس از گذشت مدت 10 سال و پایان پرداخت اقساط این سهام از محل سود سالیانه مجامع شرکت‌های سرمایه‌پذیر، علاوه بر پرداخت نقدی سود سهام عدالت به مشولان، از سال 1396 این سهام قابلیت خرید و فروش پیدا کند.

اما همانند واگذاری‌های دولت که قرار بود در سال 1393 پایان پیدا کند و به دلیل نبود عزم و اراده‌ای محکم برای پایان خصوصی‌سازی، واگذاری‌های دولت کماکان ادامه‌دار، داستان آزادسازی سهام عدالت نیز فعلا با تاخیر در حال پیگیری است.

بیشتر بخوانید

پرونده سود سهام عدالت ۹۵ بسته شد

بر این اساس در سال 93 بود که لایحه آزادسازی سهام عدالت از سوی وزارت امور اقتصاد و دارایی برای تایید و ارسال به مجلس، روانه میز هیات دولت شد. البته پس از تاخیری چند ساله سرانجام این لایحه در زمستان سال گذشته به تایید هیات وزیران رسید و توسط رئیس جمهور به مجلس ارسال شد تا پس از بحث و بررسی توسط نمایندگان تایید و برای اجرایی شدن به دولت ابلاغ شود.

در این راستا شنیده‌ها حکایت از این دارد که مراحل بررسی و تصویب لایحه سهام عدالت در نیمه نخست سال به پایان می‌رسد.

در این بین نیز گفته می‌شود که هم‌اکنون به غیر از مجلس، لایحه آزادسازی سهام عدالت در کمیته تدوین مقررات سازمان بورس و نیز بورس تهران در دست بررسی است. از قرار معلوم و بر اساس اطلاعات دریافتی، کمیته تدوین مقررات سازمان بورس در حال بررسی ابعاد و جزئیات عرضه صندوق سهام عدالت در بورس است و به‌طور همزمان بورس تهران هم کمیته‌ای را برای بررسی این لایحه تشکیل داده و در حال فراهم‌آوردن مقدمات معامله واحدهای صندوق سهام عدالت است.

گفتنی است در این لایحه پیشنهاد شده است تا سهام عدالت در قالب صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله مورد دادوستد قرار گیرد. بر این اساس باید منتظر ماند و دید آزادسازی سهام عدالت هم به سرنوشت واگذاری‌های دولت گرفتار می شود؟ یا این که به دلیل جذابیت‌های پوپولیستی این طرح برای دولت‌ها، سهام عدالت بزودی در دولت دوازدهم قابلیت خرید و فروش پیدا می‌کند؟!

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha