اتفاقات کازرون

تجمعات چند شب پیش کازرون در حالی رخ داد که عملا موضوع تفکیک بخش‌هایی از این شهرستان متوقف شده است، از سوی دیگر رسانه‌های بیگانه سعی می‌کنند با تحریک، احساسات مردم را به خشونت بکشانند.

به گزارش مشرق، در پی درگیری‌های چهارشنبه شب گذشته در شهرستان کازرون یک نفر کشته و ۶ نفر زخمی شدند. دعوت به تجمع و آشوب در کازرون درحالی صورت گرفت که پیش از این معاون‌اول رئیس‌جمهور و استاندار فارس از منتفی شدن طرح موسوم به انتزاع کازرون خبر داده بودند. در دوماه گذشته اعتراضات گسترده‌ای در کازرون نسبت به ایجاد شهرستان جدید کوه‌چنار صورت گرفته بود که جمعیت حاضر در برخی تجمعات بیش از ۵ هزار نفر تخمین زده می‌شد، اما رفتار توام با متانت و آرامش مردم و رفتار بسیار مناسب نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی سبب شده بود کوچکترین درگیری و اتفاقی در این شهرستان رخ ندهد.

با این حال شامگاه چهارشنبه با فراخوان مشکوک عده‌ای در تلگرام، جمعیتی اندک تجمع کرده و با سر دادن شعارهای انحرافی و به آتش کشیدن یکی از مقرهای پلیس کازرون، برای نخستین‌بار اعتراضات این شهرستان را به خشونت کشیدند. این درحالی است که پس از سفر دوهفته پیش استاندار فارس به کازرون و قول قطعی مبنی بر تحقق مطالبات مردم، هیچ اعتراضی دیگر در این شهرستان صورت نگرفته بود و اساساً تجمع شامگاه گذشته این افراد مشکوک است.


همچنین حجت‌الاسلام خرسند امام‌جمعه کازرون که خود یکی از معترضان جدی به طرح انتزاع کازرون به شمار می‌رود، در خطبه‌های ۳ هفته پیش نمازجمعه این شهرستان با ارائه گزارشی از سفر یک هفته‌ای خود به تهران و دیدار با مسئولان عالی‌رتبه کشور گفته بود: دیگر هیچ تجمعی نباید در کازرون شکل بگیرد، چراکه مسئولان قول پیگیری دغدغه‌ها را داده‌ و بحث تشکیل شهرستان جدید هم متوقف شده است.

ماجرا از کجا آغاز شد ؟

داستان از انتخابات مجلس شروع شد؛ آن هنگام که حسین رضازاده نماینده فعلی کازرون در مجلس عزم حضور در خانه ملت کرد، گمانش را هم نمی‌کرد که هنوز دو سال از ورودش به مجلس نگذشته، این همه جنجال در حوزه انتخابیه‌اش به پا شود.رضازاده که اصالتاً اهل یکی از بخش‌های کازرون بنام «چنارشاهیجان» است، از همان ابتدا با اعتراض مردم مرکز شهرستان مواجه شد که معتقد بودند اگر رضازاده نماینده شود، کازرون را تجزیه کرده و زادگاه خود را به شهرستانی جدید تبدیل می‌کند.


گذر روزگار پای رضازاده را به خانه ملت باز کرد و هنوز یک‌سال نگذشته، زمزمه ایجاد شهرستان جدید شنیده شد. نماینده کازرون که ترجیح می‌داد در پاسخ به سؤالات دراین‌باره تنها سکوت اختیار کند، آرام‌آرام درخواست مردم زادگاه خود و کار ایجاد شهرستان «کوه‌چنار» را که قرار است از تلفیق دو بخش «کوهمره‌نودان» و «چنارشاهیجان» تشکیل شود به جلو می‌بُرد و در سوی مقابل، مردم کازرون هم روزبه‌روز نسبت به این قضیه حساس‌تر می‌شدند.


فراخوان تجمع مشکوک و آتش زدن ساختمان پلیس


درنهایت کار به تجمعات خیابانی و اعتراضات مردمی کشیده شد. در تمام این تجمعات که از ابتدای سال ۹۷ کلید خورد، هزاران کازرونی اعتراض خود را نسبت به این تصمیم اعلام می‌کردند، اما هرچه که بود مسالمت‌آمیز و آرام بود. مردم کازرون به اعتراضات خود خاتمه دادند و از همان روز ۷ اردیبهشت که حجت‌الاسلام خرسند در خطبه‌های نمازجمعه خود از توقف طرح تشکیل شهرستان جدید در کازرون خبر داد و گفت دیگر تجمعی نباید شکل بگیرد، هیچ اعتراض و تجمع جدیدی گزارش نشد، تا اینکه ناگهان چهارشنبه گذشته در اتفاقی مشکوک، فراخوان تجمعی در برخی گروه‌های تلگرامی دست‌به‌دست شد.

این درحالی بود که هیچ اتفاق جدیدی در طی این ۲۰ روز رقم نخورده و مسئله کازرون خاتمه‌یافته تلقی می‌شد.در پی این فراخوان که علت و منشاء آن هنوز مشخص نیست، عده‌ای اندک جمع شده و شعارهای تندی سر دادند. پلیس که همواره در مقابل تجمعات مردم کازرون با سعه‌صدر رفتار کرده و آنقدر برخورد مناسبی داشت که مردم در تمام اعتراضات قبلی با سر دادن شعارهایی از نیروهای امنیتی و انتظامی تشکر می‌کردند، به ناچار تصمیم گرفت تعدادی از معترضان را در فضایی آرام بازداشت کرده تا بتواند سرنخ ماجرا را کشف کند. اما به محض دستگیری این افراد، پیام‌های تحریک‌آمیزی با ادبیاتی همچون «فرزندان غیور دیار سلمان فارسی را تنها نگذارید» و... به‌صورت گسترده در میان مردم کازرون توزیع شد.


جالب آنکه برخلاف تجمعات قبل که در میادین اصلی شهر برگزار می‌شد، در فراخوان این تجمع از مردم خواسته شد در مقابل مقرّ پلیس حضور یابند و باز هم برخلاف تمام تجمعاتِ قبل که علیرغم حضور چندین‌هزار نفری مردم، کوچکترین درگیری رخ نمی‌داد، این‌بار شعارهای رادیکالی سر داده شد که هیچ ربطی به موضوع انتزاع شهرستان نداشت و اعتراضات این تعداد اندک، به‌سرعت روی خشونت به خود گرفت؛ تا آنجا که با فاصله کوتاهی از آغاز تجمع، حتی ساختمان اطلاعات امنیت پلیس کازرون به آتش کشیده شد. پلیس که همچون تمام نیروهای امنیتی جهان وظیفه برقراری نظم، تامین امنیت و برخورد با اغتشاش‌گران را برعهده‌دارد، ناچار به درگیری شد تا حداقل از مسلح شدن اغتشاش‌گران جلوگیری کند.در این بین یک نفر کشته و ۶ نفر هم زخمی شدند؛ اما فضای رسانه‌ای آن‌سوی آب‌ها با پروپاگاندای رسانه‌ای، هشتگ «کازرون در خون» را تِرند کرده و به دروغ گفتند ده‌ها نفر کشته و زخمی شده‌اند. رضا پهلوی فرزند شاه مخلوع نیز در اقدامی فوری توئیت کرد و با هشتگ کازرون در خون نوشت: «قلب من برای شما هم‌میهنان دلاورم در کازرون می‌تپد. یقین دارم که ایستادگی‌ و دلیری‌تان به بار خواهد نشست و ایران‌مان به زودی، آزادی و دموکراسی را به آغوش خواهد کشید.»


ماجرا وقتی مشکوک‌تر می‌شود که سازمان منافقین هم که به‌قول مسعود رجوی سرکرده این سازمان تنها در فاصله یک سال بین ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۱، ۱۲ هزار نفر از مردم و مسئولان ایران را ترور کرده است، به‌سرعت فراخوان داد و نوشت: از هموطنانمان در کازرون و شهرهای مجاور می‌خواهیم به کمک دستگیرشدگان بشتابند.


موج سواری رسانه‌های ضد انقلاب با تحریک احساسات مردم


به گزارش فارس البته مردم کازرون که عملیات کور سازمان منافقین و ترور بزرگان استان فارس ازجمله شهید آیت‌الله دستغیب و شهید صیاد شیرازی را هرگز از یاد نمی‌بَرَند، به‌سرعت صف خود را از آشوبگران جدا کرده و براساس آنچه استاندار فارس در جمع خبرنگاران گفته است، هم‌اکنون اوضاع کازرون کاملاً تحت کنترل است و افرادی که بدنبال سوءاستفاده از احساسات پاک مردم هستند، راه بجایی نخواهند برد. در بیانیه وزارت کشور درخصوص حوادث این شهرستان نیز تاکید شده است :« معتقدیم؛ این حوادث، بیش از آنکه جنبه تقسیماتی داشته باشد ریشه در عوامل دیگری دارد که باید مورد شناسایی دقیق قرار گیرد. »همچنین گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که مردم کازرون صف خود را از اغتشاش‌گران جدا کرده و خواستار برخورد قاطع پلیس با مخّلان نظم و امنیت هستند.

به هر ترتیب آنچه در چهارشنبه شب گذشته در کازرون رخ داد، بازتاب زیادی در رسانه‌های خارجی یافت، به طوری که برخی رسانه‌های ضدانقلاب مانند من و تو، بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا و... به طور ویژه به این مسئله پرداخته و سعی کردند که به اقدامات خرابکارانه و خشونت‌های عده‌ای ناشناس در میان تجمع‌کنندگان، با تحریک رسانه‌ای دامن بزنند، دقیقا همان کاری که در دی ماه سال گذشته نیز در جریان اعتراضات اقتصادی مردم انجام داده و سمت و سوی مطالبات اقتصادی مردم را به سوی درگیری و خشونت کشاندند.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 32
 • IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  68 31
  من کسی هستم که حوادث سوریه را هفت سال نه از تلویزیون ایران و نه از بی بی سی و سی ان ان و اسکای نیوز عربی و الجزیره که از کانالهای عمومی گروه هایی چون النصره و داعش و ارتش ازاد و توئیتر اعضای فعالشون و وب سایتهایی چون مراسلون و ... پیگیری کردم. الان از سوریه مونده یک مشت خاک و چند تکه ی تجزیه شده که یکطرفش را ترکیه هپلو کرده، یک طرفش را قراره عربستان (رقه) هپلو کنه و یک طرفش را کردها جدا کردند با نیروهای فرانسوش و امریکایی و جنوب هم که اردن و اسراییل خط قرمز اعلام کردند. این چیزی است که تحریکات الجزیره و امریکا و ترکیه برای سوریه و مردمش بار اورد. یک کشور ورشکسته، ویران، دو میلیون کشته، 15 میلیون اواره و یک قرن از کل جهان عقب افتاده. حالا اون هشتگ پراکنان توئیتری به قول خودشون برانداز نشسته در پاریس و وانشگتن و استانبول و ریاض و لندن به کنار که سر هر موضوع اینچنینی ذوق می کنند که ایران هم داره تبدیل میشه به سوریه و لابد پس فردا بعد نابودیش مثل عراق امریکا اینها را برمیداره میکنه سرپرست موقت کشور! ولی انصافا اون کازرونی و تهرانی و مشهدی و خوزستانی که میمیرند تو این حوادث یا میشن یک پله برای بالا رفتن براندازان پاریس و لندن نشین و مریم رجوی و بیانیه دادن پمپئو واقعا باور کردن مثلا اونا دارن سنگ مردم را به سینه میزنن؟ مایک پمپئو؟ مریم رجوی؟ رضا پهلوی؟ اون هم از کاخ های واشنگتن و پاریس و لندنشون؟ اره، میتونن مثل سوری ها بگن ما برای ازادی!! بانک وپلیس اتیش میزنیم، مردم سوریه هم میگفتند، حالا اون منفی ده ها و کامنت گزاران خارج نشین به این پست من به کنار داخلی ها یک نگاه بندازن پس فردا تو اون شلوغی ها کی میخواد حواسش بی کی باشه که چه غلطی میکنه و انتقام چی را از کی میگیره؟ تو سوریه و عراق فکر کردید ادم سنج گذاشتند فقط به خواهر و مادر و دختر فلان دسته تجاوز شد؟ نخیر! همه بدبخت شدند جز اونی که استانبول و ریاض و دبی نشسته بود به مردم گرا میداد امروز به کجا حمله کنید! دختر و زن و بچه اون تو استخر کرال میرفتند و خودش دعوت به نشست ژنو و اسلو میشد!!
  • حمید IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   14 8
   درود به شرفت. عالی بود
 • روزبه IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  12 17
  معادله دو مجهولی :نسبت دموکراسی و ازادی با سلطنت و پادشاهی و سازمان تروریستی چیست؟
 • نام IR ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  27 60
  هر کی بخواد حتی فکر براندازی نظام باشه زنا زادست .
 • IR ۰۳:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  60 15
  می شود لطف کنید رسانه های خارجی که ضد انقلاب نیستند معرفی کنید که ما از آنجا کسب اطلاع کنیم؟ رسانه داخلی که تمام سانسور است خارجی هایم که ضد انقلابه پس تکلیف مردم چیه؟ تلگرام را هم که بستید مردم چکار کنند.
 • IR ۰۴:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  27 18
  مرگ بر منافقین آشوبگر
  • IR ۱۴:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   13 4
   منافق آشوبگر پشت میز نشسته و دستورات تحریک آمیز میده و مردم هم احساساتی میشن !
 • IR ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  21 49
  چرا میگید دعوت مشکوک؟!!''' کجاش مشکوکه؟!''' کاملایقینی وقطعیه که کار منافقین وضدانقلاب وشبکه های بیگانگانه
 • IR ۰۴:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  20 15
  چرا میگید دعوت مشکوک؟!!''' کجاش مشکوکه؟!''' کاملایقینی وقطعیه که کار منافقین وضدانقلاب وشبکه های بیگانگانه
 • IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  31 2
  داداش اتفاق مشکوکی نبوده. این نماینده بی‌شعور توی یه جمع محدود توی یکی از روستاها سخنرانی کرده و گفته کار تمامه و فقط امضای ریس جمهور مونده و اعتراضات مردم به جایی نمیرسه. فیلم این سخنرانی بین مردم پخش شده و خونشون رو به جوش آورده. محض رضای خدا درست اطلاع رسانی کنید تا مردم نرن سمت رسانه های اونور آبی.
 • IR ۰۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  51 2
  بازخودتون بی تقصیرید
 • حمید IR ۰۵:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  12 25
  فتوکپی برابر اصل دولت هاشمی: استبدادرای، امنیتی سازی، ناراضی سازی و اغتشاش آفرینی
 • محمد IR ۰۵:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  15 2
  شهید صیاد شیرازی که مشهدیه
 • IR ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  3 6
  مملکت رو مفت گرفتن ؟ پس از همه شهید چی
 • فقر و فساد US ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  26 5
  ماجرا از فقر و فساد و بیکاری و هزاران مشکل اختلاف طبقاتی که به لطف حاکمان در جامعه غوغا می کند شروع شده و این معترضان خود مردم عادی هستند که از این وضعیت اسفبار به ستوه امدند
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  18 57
  مرگ بر منافق جانم فدای رهبر
 • مشتری IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  10 4
  عجـــــــــــــــــب !!!!
 • IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  23 17
  مرگ بر منافق -مرگ بر ربع پهلوی ومرگ بر آمریکا.همه شما کور خوندید مااگر گوشت هم را بخوریم استخون هم را دور نمی ریزیم. درداخل کشور شاید بواسطه تصمیمی عده ای معترض باشند .چه ربطی به اجنبی ها دارد .یعنی شما اینقدر دلتان برای مردم میسوزد.اگر اینچنین است چرا هرروز بفکر تحریم هستید
 • مهدی ص IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  13 13
  بی تدبیرهای دولت فخیمه روحانی حالا حالاها ادامه داره و اینجور سوار شدن به موج اعتراضات مردمی فقط ازبیم و امید برمیاد!!!!!!!! دیگه برجام که جز خسارت محض نبود چاره ای براشون نمونده جز فرافکنی افکار عمومی!!!!!! روحانی جهانگیری ظریف نوبخت سیف ...بس کنید این عوامفریبی مسخره رو .........!!!!!!!!!!!!!!!
 • ایرانیم IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  13 5
  شک نکنیم خیلی ازمسولین ازمناطق بدترن عمداً کاری میکنن صدای مردم دربياد. باید با عاملين به شدت برخورد شود
 • IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  13 4
  قطع یقین بدانید که مردم ایران یا توجه به تجربه تلخ خود از کسی یا گروهی که با آلت دست قراردادن بسم الله صلوات بخواهد کارهایش را بخورد مردم بدهد متنفرند و بدنبال منافقین یا داعش نیستند که مسئولان هر حرکت را به پای طرفداری مردم از این گروهای فاسد میگذارندو بهتر است ماجرا را بدرستی تحلیل بکنید.
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  11 0
  برای اینکه خودش دوباره نماینده بشه رمدم را قربانی کرد
 • حسین AE ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  17 7
  خیلی فازت قشنگه مشرق جنسش سنتی بوده یا صنعتی که اینقدر توب جواب داده؟؟!!
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  7 8
  واقعا شورش درآمده ....تا تقی به توقی میخورد یک عده بیکار و علاف راه میافتند
 • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  10 8
  شورش درآمده ... خدا وکیلی تقسیم اداری یک شهر هم شد بهانه؟!
 • محمد IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  7 8
  دیگه خسته شدیم ...آخه خدا وکیلی تقسیم اداری یک شهر هم شد بهانه؟! اینکه میگن ما جهان سومی هستیم بخاطر همین دهاتی بازیهاست
 • محمد IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  20 10
  واقعا شورش درآمده ....تا تقی به توقی میخورد یک عده بیکار و علاف راه میافتند و با خرابکاری و بلوا هم زن و بچه های مردم را میترسانند و هم دشمنان تو قبر خوابیده را شاد میکنند ....دیگه خسته شدیم ...آخه خدا وکیلی تقسیم اداری یک شهر هم شد بهانه؟! اینکه میگن ما جهان سومی هستیم بخاطر همین دهاتی بازیهاست
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  13 36
  ریشه یابی آن آسان است. سراغ اصلاح طلبان بروید ببینید اراذل و اوباش را چطوری استخدام می کنند. راه دور نروید.
  • IR ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   7 15
   راست میگه ابن افساد طلبها وقتی میخواهتد حواس ملت روپرت کنند از گند کاریشون زود یک مشت جیره خور بین مردم میندازه تا بلوا درست کنندمثل زمان شعبان بی مخ که حکومت منحوس پهلوی براه می انداخت
  • IR ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
   1 3
   استخدام کرد؟
 • IR ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  8 1
  خلاصه همه چیز پشت پرده دارد الا آنچه روی پرده است
 • هموطن IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  11 4
  وقتی مردم دو سه ماه خیلی آروم و منطقی اعتراض خودشون را نشان میدهند و مسئولین خودشان را به خواب میزنند این اتفاقها قابل پیش بینی هستند ... درست مثل بلایی که وزیر آموزش و پرورش بر سر دانش آموزان کلاس ششم دبستان و خانواده هایشان در آورد و الان 3 ماه است که به اعتراضات منطقی و مسالمت آمیز خانواده ها اهمیت نمیدهد و مدام وعده هفته به هفته میدهد ..
 • ترنیوس IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
  13 0
  باید درد کل مردم در کشور چیه ؟ همین .چی باعث میشه مردم با گرفتن ان هر کاری انجام دهند
 • سیدمهدی مصباحی IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۳۱
  0 0
  شهید صیاد شیرازی ،خراسانی بودند نه از استان فارس(شیراز)

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس