کد خبر 855944
تاریخ انتشار: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷
مجتبی شاکری

عضو پیشین شورای شهر تهران گفت: این دوره شورا به دوره اول شورا شباهت دارد و شورای پنجم هم همان سرنوشت شورای اول را خواهد داشت.

به گزارش مشرق، مجتبی شاکری عضو پیشین شورای شهر تهران درباره ویژگی ها و آینده خدمات رسانی در شهر تهران با توجه به روندهای سیاسی در پیش گرفته شده در شهردرای گفت: به‌نظر می‌رسد که شورای شهر باید و می‌توانست بهتر از این عمل کند. زیرا تهران باتوجه به اینکه یک کلان شهر است و مسائلی چند برابر شهرهای دیگر دارد، نیاز به شهرداری دارد که بتواند به‌دور از جنجال‌های سیاسی کار کند و حاشیه‌ساز نباشد و این مسئله برای تهران بسیار بااهمیت است. در دوره‌ای که آقای افشانی استاندار فارس بودند، مجموعه نمایندگان مجلس در شیراز علیه او اعتراض کردند و حتی مردم نیز اعتراضات فراوانی به او داشتند که منتهی به تقدیم استعفا از سوی ایشان شد. مسلماً برای کسی که می‌خواهد مدیریت کلان‌شهر تهران را برعهده بگیرد، از همین ابتدا این اتفاق و سابقه کاری علامت سوالی بزرگ روی شخصیت او و روابط ایشان با مدیران و شهروندان و شهرداران ایجاد خواهد نمود. بنده از این تعجب می‌کنم که در شورای شهر شعار روند را سیاسی نکنیم سرمی‌دهند، اما یک مهره نسبتاً تند سیاسی را برای تصدی صندلی شهردار تهران انتخاب کردند.

بیشتر بخوانید:

شهرداری که از پستوهای حزب اعتماد ملی خارج شد

شاکری همچنین گفت: پدیده نادرست دیگری که در شورای شهر شکل گرفته این است‌ که جلسات هم‌اندیشی شکل گرفته است که تصمیمات اساسی و مهم در همان جلسات انجام می‌شود. علی‌رغم اینکه شورای پنجم قصد شفاف‌سازی مسائل را داشته است و اینکه در شورا به روی همه خبرنگاران باز است تا صحبت‌ها و روند شورا را ضبط کنند و در آن حضور داشته باشند و نشان می‌دهند که مسئله محرمانه‌ای وجود ندارد، اما متاسفانه می‌بینیم که جلسات صحن علنی به جلساتی بی‌خاصیت تبدیل شده که بحثی در آن صورت نمی‌گیرد و همه مسائل و تحلیل‌ها در جلسه هم‌اندیشی صورت می‌گیرد که خبرنگاران در آن اجازه حضور ندارند.

در جلسات شورا فقط اعلام آراء و نظرات نهایی انجام می‌شود که این کار باعث ایجاد فاصله بین شورای شهر و خبرنگاران و به تبع آن فاصله شورای شهر با مردم می‌شود. زیرا این حق مردم و خبرنگاران است که بدانند و مطلع باشند که چگونه نمایندگان‌شان از حق و نظر مردم دفاع می‌کنند. الان جلسات صحن علنی شورا بی‌هیجان و بی‌گفتگو است و فقط اعلام آراء نهایی در آن صورت می‌گیرد که این پدیده با شعار این دوستان که دم از شفاف‌سازی می‌زنند کاملا در تضاد است. ضمن اینکه خود چالش‌هایی که مباحث استدلالی مفیدی برای شهر و شهروندان است، در این جلسات بیان نمی‌شود و کسی متوجه استدلال نمایندگان نمی‌شود.

شاکری در پایان گفت: بنده به انتخاب آقای افشانی و عملکرد ایشان در آینده خوشبین نیستم. در دوره‌های قبلی شورا مانند شورای چهارم که بنده هم در آن حضور داشتم، حدود 13نفر از اصلاح‌طلبان و 15نفر از نیروهای انقلابی حضور داشتند و در دوره سوم هم این ترکیب جاری بود و حتی در آن دوره آقای قالیباف با رای 7و8 رای آورد و حتی اصلاح‌طلبان رای بیشتری به ایشان دادند. از این رو اینکه می‌گویند دوره‌های قبلی شورا در دست گروه خاصی بوده به نظرم کاملاً اشتباه است. این دوره شورا به دوره اول شورا شباهت دارد و شورای پنجم هم همان سرنوشت شورای اول را خواهد داشت. مسئله دیگر این است ‌که مسائل شهر عموماً از جنس مباحث و مسائل سیاسی نیست و بردن آن به سمت و سوی مسائل سیاسی همان سرنوشتی را برای شورای پنجم رقم خواهد زد که برای شورای اول رقم خورد و هنوز خسارات آن برجای خود باقی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس