روحانی ظریف

اکنون ایران در جایگاه طلبکار قرار گرفته و آمریکا و اروپا بدهکار است. پس چرا باید ما به بدهکار تضمین بدهیم؟! آیا این رویکرد نشان دهنده دیپلماسی تدبیر و امید است؟

سرویس سیاست مشرق - پایگاه تحلیلی «پولیتیکو»-شنبه ۲۲ اردیبهشت- گزارش قابل تأملی را منتشر کرد. در این گزارش آمده است:

«"فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اجلاسی در شهر فلورانس ایتالیا گفته است از "حسن روحانی" رئیس‌جمهور ایران تضمین گرفته که این کشور علی‌رغم تصمیم "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران، همچنان در توافق می‌ماند»!

انتشار این خبر، در حالی است که پس از خروج ترامپ از برجام، دولتمردان تاکید داشتند که به دنبال گرفتن تضمین از طرف اروپایی هستند.

ایران از ابتدای امضای برجام و به استناد گزارش‌های متعدد آژانس، تاکنون تمامی تعهدات خود را انجام داده است. در سوی مقابل، آمریکا از اولین روز اجرای برجام- در دولت اوباما- این توافق را نقض کرده و این عهدشکنی در دولت ترامپ نیز ادامه داشته است. علاوه بر آمریکا، اروپا نیز به تعهدات خود ذیل برجام پایبند نبوده است.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه-اسفند ۹۶- در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت:

«در حال حاضر دو گروه برجام را نقض کرده‌اند؛ امریکایی‌ها و اروپایی‌ها. آمریکایی‌ها به دلیل سیاست‌های واشنگتن و اروپایی‌ها به دلیل سیاست‌های امریکا. اروپایی‌ها در برخی موارد به دلیل سیاست‌های امریکا نتوانستند تعهدهای برجامی خود را به ویژه در حوزه روابط بانکی اجرا کنند».

با این تفاسیر، کاملاً واضح و مبرهن است که این اروپایی‌ها هستند که باید به ایران تضمین بدهند، نه اینکه دولت ایران به آنها تضمین بدهد!

هر چه تهران بگوید!

روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد- مهر ۹۶- با انتشار تصویر بزرگ «فدریکا موگرینی» در صفحه نخست در گزارشی با عنوان «هر چه تهران بگوید» نوشته بود:

«فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد:"هیچ رئیس جمهوری نمی‌تواند برجام را لغو کند. رئیس جمهور آمریکا اختیارات زیادی دارد ولی این مسئله، از جمله اختیارات او نیست. باید از مقام‌های تهران پرسید که آیا مایل به مذاکره مجدد هستند یا خیر. به عنوان کسی که وظیفه نظارت بر برجام را دارد، باید بگویم که انتظار دارم تمامی طرف‌ها مانند دو سال گذشته به برجام پایبند باشند". این رویکرد موگرینی را می‌توان نقطه‌ای طلایی در دیپلماسی موفق سال‌های اخیر کشور تلقی کرد. هرگونه مذاکرات مجدد نه منوط به اظهارنظرهای واشنگتن است و نه با فشار اتحادیه اروپا راه به جایی می‌برد. تنها و تنها تهران تصمیم گیرنده خواهد بود».

این روزنامه اصلاح طلب با بزک اروپایی که تا دیروز او را آقا اجازهٔ آمریکا معرفی می‌کرد، مدعی شده است که اروپا می‌گوید: «هر چه تهران بگوید». این در حالی است که موگرینی در اظهارات اخیر در اجلاسی در شهر فلورانس ایتالیا با لحنی گستاخانه گفته است: «ما برای حفظ این توافق مصمم هستیم و تنها ایران قدرت خراب کردن یک‌جانبه برجام را دارد»!

منظورتان این بود؟!

روزنامه آفتاب یزد که تا پیش از این در بزک برجام سنگ تمام گذاشته بود، چندی پیش اعتراف کرد:

«دولت ماه‌ها پس از توافق هسته‌ای، به هوای چیدن میوه‌های برجام نشست و بر پایه این دلخوشی، برنامه‌ها و سیاست‌های کاری خود-دوران پسابرجام- را نوشت اما ماحصل این انتظار، فرصت سوزی، از دست رفتن منابع موجود به هوای گشایش برجام و در نهایت کاهش صبر اجتماعی با استمرار فشارهای اقتصادی بود».

از این قبیل اعترافات در ماه‌های اخیر به وفور در رسانه‌های اصلاح طلب قابل مشاهده است. از «پلاستیکی نامیدن برجام» تا «امیرکبیرِ ناکام نامیدن ظریف» و...

اما همزمان با این اعتراف دیرهنگام، در ماه‌های اخیر اصلاح‌طلبان و مقامات دولت به صورت گسترده اقدام به بزک اروپا کرده و اینگونه القا کرده‌اند که شکاف عمیقی میان اروپا و آمریکا در موضوع برجام ایجاد شده است!

این رویکرد غلط در حقیقت اصرار به فرصت سوزی و بی‌توجهی به ظرفیت‌های عظیم داخلی است.

نکته قابل توجه اینجاست که متأسفانه تاکنون دولت در مقابل اظهارات موگرینی درخصوص تضمین روحانی به اروپا، سکوت کرده است!

حال سؤال اینجاست که منظور حامیان دولت از «هر چه تهران بگوید»، تضمین روحانی به موگرینی بود؟!

تضمین به بدهکار!

اکنون ایران در جایگاه طلبکار قرار گرفته و آمریکا و اروپا بدهکار است. پس چرا باید ما به بدهکار تضمین بدهیم؟! آیا این رویکرد نشان دهنده دیپلماسی تدبیر و امید است؟! آیا این مصداق تسلط به زبان دیپلماسی است؟! آیا قراردادن خود در موضع انفعال و ضعف، همسو با منافع است؟!

مقامات ارشد دولت آقای روحانی بارها مدعی شده‌اند که «به زبان دیپلماسی مسلط هستند»! و با «تعامل و تنش‌زدایی و مذاکره برد-برد»! موجب افزایش عزت ایران و ایرانی در جهان می‌شوند؛ اما حکایت «تضمین روحانی به موگرینی»، حکایت ادعای «خزانه خالی» در ابتدای مذاکرات هسته‌ای است و حکایت همان بمب نداشته آمریکاست که به قول ظریف در ۵ دقیقه می‌تواند ما را نابود کند.

آیا اظهاراتی همچون «آمریکا کدخداست»! «آمریکا می‌تواند تمام توان نظامی ما را ظرف ۵ دقیقه نابود کند»! «رفع تحریم‌ها و حل مشکل‌اشتغال و تولید و آب خوردن و آلودگی هوا، متوقف به توافق است»! «اوباما فردی مؤدب وباهوش است»! «دولت آمریکا معتدل است و می‌توان با او توافق کرد»! «ما نمی‌توانیم با قهر و انزوا در دنیا زندگی کنیم»! «نباید مقابل قدرت‌های بزرگ ایستاد، آن هم با شعارهایی که بعضاً توخالی است»! و...نشان‌دهنده تعامل مقتدرانه است؟! یا اظهاراتی از موضع یک بدهکار؟!

در روزهای گذشته، سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان با صدور بیانیه‌ای ظاهراً از حفظ برجام سخن گفته‌اند اما با تکرار اظهارات سخیف ترامپ، به دولت ایران دستور داده‌اند که باید درخصوص توان موشکی و قدرت منطقه‌ای خود به طرف مقابل جواب پس بدهد! و علاوه بر این، محدودیت‌های مدت دار برجامی را نیز به محدودیت‌های دائمی تبدیل کند! این موارد دقیقاً همان فاکتورهایی است که ترامپ اعلام کرده بود که باید به برجام اضافه و توافق بدین صورت اصلاح شود.

همچنین در روزهای گذشته دولت‌های اروپایی به صراحت اعلام کرده‌اند که هیچ تضمینی به شرکت‌های اروپایی برای تجارت با ایران نمی‌دهند.

به نظر شما، بااین‌وجود باز هم باید بگوییم، بین اروپا و آمریکا شکاف ایجاد شده است؟! متأسفانه رویکرد غلط دولت در «حفظ برجام به هر قیمت» منجر به فرصت سوزی و بی‌توجهی به ظرفیت‌های عظیم داخلی شده است. دولت همچنان اصرار به ادامه این رویکرد غلط دارد!

برچسب‌ها

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 6
 • احمد IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  70 4
  تقریباً هرروزه صفحات اکثر روزنامه هارو میخونم، بچگانه ترین و بی بصیرت ترین و ... مطالب رو آفتاب یزد، آرمان و شرق میزنن
  • جانباز IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   46 2
   بعضی سفارت خونه ها با بعضی خبرنگاران کاملآ در تماس هستن...
  • علیرضا IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   19 6
   همچنین شرق که فکر میکند روسیه عاشق چشم و ابرو ما و یار استراتژیکی ما محسوب می گردد!!!
  • IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   16 1
   اتفاقاً با نیت استحمار و تَکرار استحمار مردم این تیترها را میزنند متأسفیم که نظارتی بر تیتترهای ضد منافع ملی آنها نمی شود
  • خرم IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   7 10
   با این تعصب و لجبازی در بحث برجام فکر کنم اگر اروپا تضمین ندهد که ظاهرا نمیدهد، روحانی استعفا بدهد . خدا رحم کند کشور را شلوغ نکنند این فرافکنان
 • IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  44 1
  راستی مشرق جان چرا از محکومیت روزنامه افتاب با بیشترین آرای در خصوص نشر اکاذیب و جعل اخبار چیزی نمی نویسی ؟بنویس تا بعضی ها بفهمند که افکارشان با اصلاعات دروغ پا گرفته است و در کل زندگیشان به بطالت و نابود کردن کشور خواهد گذشت
  • علیرضا IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   6 17
   آخه خود مشرق هم کم نمی نویسه و ترس از آمدن این بلا به سرش داره!
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  19 7
  مشرق وقتی میگم... نفوذین بهت برمیخوره حرفارو سانسورمیکنی .من نمیدونم حتما باید نوشدارو بعدازمرگ سهراب بشه.سربازای امریکا بالگد دربازکنن بیان توخونه ....
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   18 1
   اگر کار دست اصلاح طلب وطن فروش باشه درست گفتی و الا تو یکی دوغتو بنوش کوچولو
 • ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  14 0
  اینکه دقیقا قوانین تجمعات اعتراض آمیز در این مقطع در هیئت دولت تصویب میشود باید حساس شد که برای برجام 2 بعد از خروج آمریکا از برجام چه تدبیری کرده اند که از خروش مردم واهمه دارند؟
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  15 0
  نحوه نقد اصلاح طلبها خیلی خجولانه است..چراادبیات رو تند نمیکیند ..چرا با صراحت به نقش روحانی و اصرارش بر برجام تاکید نمی کنید؟ کلا منفعلیم
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  6 17
  یه تیتر مزخرف از یه منبع نا معلوم زدین دارین روش مانور میدین واقعا که بدبختین
  • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   6 2
   خفه شو مزدور
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   0 4
   طرفدار دولت پخیمه!!
  • IR ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
   2 0
   آدم بدبخت باشه ولی احمق نباشه .
 • IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  12 0
  الا لعنه الله علی القوم الظالمین
 • IR ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  16 0
  مورگینی رسما اعلام کرد به ایران تضمین نمی دهیم!!.....علی برکت الله
 • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  15 0
  ادامه مذاکرات یعنی ادامه ذلت و خفت و حقارت . خدایا ما را از آفت خانمانسوز اصلاحات با ان افکار پوسیده و پاشیده اش نجات عنایت بفرما
 • سیدحامد ES ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  21 5
  این قضیه خروج امریکا از برجام اصلا چیز خاصی نیست مثل اینکه پنج تا رفیق بخواند برند شمال یهو یکیشون بگه من نمیام اصلا اتفاق خاصی نمییوفته فقط مشکل اینه اونی که نمییاد همونیه که ماشین داره...
 • کریمیار IR ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  13 1
  روز سه‌شنبه با حضور ولادیمیر پوتین، «پل کریمه» افتتاح شد. این یعنی تضمین عملی
  • SE ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   7 0
   ما هم بدست نادانی بی تدبیران داشته های هسته ای مان را در جام برجام رییختیم و دادیم یانکیها تا بسلامتی صهیونیستها تا تهش راهم نوش جان کنند و حالا مست شده اند و جامهای دیگر میخواهند منتها با واسطه گری و حیله کری اروپا
  • SE ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
   6 0
   ما هم بدست نادانی بی تدبیران داشته های هسته ای مان را در جام برجام رییختیم و دادیم یانکیها تا بسلامتی صهیونیستها تا تهش راهم نوش جان کنند و حالا مست شده اند و جامهای دیگر میخواهند منتها با واسطه گری و حیله کری اروپا
 • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  28 0
  مرگ بر آمریکا
 • میثم CN ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  19 0
  دولت روحانی آبروی ما رو برده، رفته به خارجی ها اثبات کرده ما بدبختیم، ما بیچاره ایم، ما نون نداریم بخوریم، در واقع رفته گدایی..
 • مهدی IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  4 0
  دولت مدبر و همیشه امیدوار با شعار مذاکره مستقیم با "کدخدا" رای آورد حالابا لجبازی می خواهد ثابت کندکه "کدخدا" واقعا "کدخداست" حتی کدخدای اروپایی ها البته دولت و اروپا هردو در عمل ثابت کرده اندکه اروپا رعیت آمریکا است ولی ظاهرا ....
 • IR ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  1 0
  خدا ریشه اینارو کم کنه
 • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  21 0
  کشور دوست و برادر چین هم به ایران تضمین نداد چه برسه به اروپا .....!! خود روسیه هم تضمین نمیده......مگر اینکه!!!!
 • IR ۲۳:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۶
  3 0
  خاک بر سر احمقها.
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
  5 5
  اینجا یک مهره داره برای غرب خوش رقصی میکنه و بعد به منتقدین حمله میکنه
 • IR ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
  6 4
  روحانی خیلی زود افتاد تو سراشیبی سقوط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس