حاشیه های جلسه هیات دولت

بیانیه دولت در خصوص خروج آمریکا از توافقنامه برجام منتشر شد و در بخشی از این بیانیه تاکید کرد که هیچیک از مفاد برجام و چارچوب زمانی آن که موضوع مذاکرات ۱۲ ساله بوده، به هیچ شکلی قابل مذاکره نیست.

به گزارش مشرق، در پی خروج غیر قانونی آمریکا از توافقنامه برجام، دولت جمهوری اسلامی ایران بیانیه‌ای را منتشر کرد:

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

خروج غیرقانونی رییس جمهور آمریکا از برجام آخرین حلقه از موارد متعدد و مستمر نقض برجام توسط ایالات متحده به ویژه پس از روی کار آمدن دولت تندروی جدید آمریکاست.  صحبت‌های سخیف ترامپ علیه مردم بزرگ ایران نشان‌دهنده منتهای جهالت و بی‌خردی و اتهامات بی‌پایه او علیه دولت جمهوری اسلامی ایران تنها برازنده رژیمی است که خود با تجاوزاتش منطقه خاورمیانه را به آشوب کشیده و افراط و تروریزم را دامن زده و متحدین صهیونیستش مرزهای قساوت، نقض حقوق بشر و تجاوزگری را درنوردیده و اذناب وابسته‌اش بانیان تشکیل همه گروههای تروریستی‌ هستند که ترامپ در یک ادعای مضحک آنها را به جمهوری اسلامی ایران نسبت داد.  باعث تأسف است که چنین فردی بر ملت متمدن و صلح طلب آمریکا حکومت می کند.

بیشتر بخوانید

با سه چهره صهیونیست پشت‌پرده خروج ترامپ از برجام آشنا شوید +عکس

 ترامپ از زمان مبارزات انتخاباتی کینه خود را از توافقی که جهان آن را به عنوان پیروزی دیپلماسی شناسایی کرده است اعلام کرده بود و حتی پس از بدست گرفتن زمام امور در آمریکا برخلاف نص صریح برجام نه تنها رسما و علنا علیه برجام موضعگیری نموده‌ بود، بلکه در عمل نیز از اجرای تعهدات ایالات متحده جز در موارد شکلی امتناع می‌کرد. جمهوری اسلامی ایران این موارد را طی نامه‌های متعدد در برجام ثبت کرده که نشان دهنده سوء نیت دولت کنونی آمریکا در رابطه با برجام و نقض مستمر آن توسط آن دولت است. لذا اقدام رییس جمهور آمریکا تحول جدیدی نیست و به معنی پایان حضور مزاحم آمریکا در برجام است. البته برجام یک توافق چندجانبه است که توسط قطعنامه شورای امنیت با رای همه اعضای شورا به تصویب رسیده و بر خلاف ادعای رییس جمهور آمریکا، تنها توافق رییس جمهور قبلی نیست که رییس جمهور بعدی بتواند از زیر بار اجرای آن شانه خالی کند.

این اقدام رییس جمهور ایالات متحده تنها منحصر به برجام نیست، بلکه قانون گریزی و نقض عهد به عنوان یک رویه ایالات متحده در این دوره درآمده و از توافق تغییرات آب و هوا تا توافق همکاری‌های اقیانوس آرام را در برمی‌گیرد. ولی به دلیل اجماع جهانی و استحکام درونی برجام، خروج رسمی و علنی ایالات متحده شانزده ماه به درازا کشید. 

خروج ایالات متحده از برجام بیش از آن‌که باعث بی‌اعتباری هرچه بیشتر ایالات متحده در صحنه جهانی شود، مبانی روابط بین‌المللی در جهان کنونی و اعتبار توافقات دو جانبه با آمریکا و چندجانبه با حضور آمریکا را به شدت زیر سوال برده و نظم حقوقی جهانی را با خطر جدی مواجه ساخته است. 

ایران برخلاف آمریکا همواره به تعهدات بین‌المللی خود پایبند بوده و اصل وفای به عهد را از اصول بنیادین دینی خود و قواعد مسلم و زیربنایی حقوقی بین‌الملل می‌داند. پایبندی ایران به برجام توسط تنها مرجع شناخته شده بین‌المللی که در برجام نیز به عنوان مرجع نهایی شناخته شده است 11 بار تایید شده و کلیه دولت‌های عضو به شمول ایالات متحده مکررا به آن اذعان کرده‌اند. ادعاهای بی‌اساس و نمایش‌های مضحک تبلیغاتی هیچ ارزش و اعتباری در برجام ندارد به ویژه آن که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز پس از اتهامات ترامپ و همدستانش مجددا پایبندی ایران را تأیید کرده است.  

ایران به عنوان کشوری که  به تعهدات حقوقی خود پایبند است، اقدام ایالات متحده به خروج از برجام را طبق مقررات و مفاد برجام پیگیری نموده و در صورتی که خروج آمریکا از برجام جبران نگردد و منافع کامل مردم ایران بر اساس برجام به شکلی که مقام معظم رهبری در سخنان مهم 19 اردیبهشت 97 خود مشخص فرمودند تضمین نشود، حق قانونی خود را در اقدام متقابلی که خود به مصلحت بداند اعمال خواهد کرد. سایر طرف‌های برجام و به ویژه سه کشور اروپایی موظفند اقدامات لازم را برای حراست از برجام و اجرای تعهدات خود -- که حتی در زمان حضور شکلی ایالات متحده در برجام به دلیل مزاحمت‌های رژیم ترامپ از اجرای کامل آن ناتوان بودند – را بدون هیچ قید و شرطی از مرحله وعده‌ به مرحله اجرا درآورند. 

بیشتر بخوانید

بدعهدی آمریکا علنی شد؛ نوبت آزمون اروپا است

هیچیک از مفاد برجام و چارچوب زمانی آن که موضوع مذاکرات 12 ساله بوده، به هیچ شکلی قابل مذاکره نیست. ایالات متحده که با دخالت‌ها و سیاست‌های غلط خود منطقه ما را به آتش افراط و تندروی تروریستی و ویرانی و جنگ و کودک کشی گرفتار کرده‌، نمی‌تواند نسبت به حضور قانونی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خود و حمایت مؤثر ایران از مردم سوریه و عراق برای سرکوب افراطیون دست‌پرورده اذنابش تعیین تکلیف کند. آمریکا و متحدانش که با حمایت از رژیم صدام و تجهیز او به سلاح شیمیایی و پیشرفته‌ترین جنگ‌افزارها هشت سال مردم ایران را هدف قرار دادند و دسترسی ایران به هرگونه ابزار دفاعی را مسدود نموده و امروز نیز با فروش صدها میلیارد دلار جنگ‌افزارهای پیشرفته سرمایه‌های منطقه را بلعیده و منطقه ما را به انباری از باروت تبدیل کرده‌اند نمی‌توانند ابزار مشروع دفاعی جمهوری اسلامی ایران و منجمله دفاع موشکی ما -- که برای حمل سلاح‌های متعارف با توجه به تجارب تلخ جنگ تحمیلی طراحی شده‌اند -- محدودیتی قائل شوند؛ چنین اقدامی خلاف صریح اصول حقوق بین‌الملل و حق دفاع مشروع جمهوری اسلامی ایران در ماده 51 منشور ملل متحد است.

همانگونه که ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در 18 اردیبهشت 97 اعلام کردند وزیر امور خارجه موظف شده است تا اقدامات لازم را برای گرفتن تضمین‌های لازم از بقیه اعضای برجام و سایر شرکای اقتصادی کشور پیگیری کند و نتیجه را فورا گزارش نماید.  همچنین رییس سازمان انرژی اتمی نیز موظف شده است که کلیه آمادگی‌های لازم برای ورود به مرحله غنی سازی صنعتی بدون هیچگونه محدودیت و با استفاده از آخرین پیشرفت‌های تحقیق و توسعه دانشمندان غیور هسته‌ای کشور را فراهم نماید.

مردم ایران با اطمینان و آرامش مسیر پیشرفت و سازندگی را ادامه داده و دولت تمام تمهیدات لازم برای همه شرایط را در نظر گرفته است.  جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری امن و پرقدرت که امنیت و توسعه اقتصادیاش درون زا و مرهون مشارکت و مقاومت هوشمندانه مردم متمدن و دلاور ایران است، خواهان تعامل سازنده و عزتمنداند با جهان است و با اجرای برجام علیرغم عهدشکنی‌های مستمر آمریکا نشان‌داده است که شریکی مطمئن و متعهد برای تمام کسانی است که آمادگی همکاری مبتنی بر منافع مشترک و احترام متقابل را دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 13
 • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  103 1
  دلبستگی اروپاهم کشکه برجام مرده بدنیا آمد اگربفکرتضمین گرفتن بودید این همه خسارت ببارنمی آمد .
  • اردکانی IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
   7 0
   یکی از دلائل اصلی التماس برجامی به اروپا : تهدید جدی رانتها و کمیسیونهای ژنهای خوب و اطرافیان در قراردادهای نجومی واردات خودرو و... از اروپا است متاسفانه
  • SE ۰۳:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
   2 0
   یک مشت هالو هفت شنبه با بی تدبیری و خودخواهی وخود بزرگ بینی و حرف حساب نشنوی کشور در مخمصه قرار دادند
 • IR ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  50 5
  ایول . یاد جلیلی افتادم. فقط خیلی دیر.
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  119 2
  چه دندان شکن ! قراربود اورانیوم غنی کنند چی شد پس رسید به بیانیه حتما بعدش میگن خروج آمریکا مصرف داخلی داره
 • DE ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  26 1
  اروپا خودش را با آمریکا درگیر نمی کند . از حالا تعدادی از شرکتهای آلمانی همکاری با ایران را تعلیق کرده اند . دولتی که حتی قادر نیست ارزش پول کشورش را حفظ بکند و هر روز به عمد یا با ندانم کاری به بازار سیاه ارز دامن میزند ، بهتر است از این بیانیه های شکمی خود داری کند .
 • علي IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  6 6
  افتاب تابانه برجام ودلواپسان بدعهدي وتزويرامريكاهم برونزجهنم !
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  8 10
  سلام لطفا در سخنان خودتون بفرمایید که چند صد نفر از مسیحیان عراق توسط داعش کشته شدند و هزاران زن و دختر ایزدی را مورد تجاوز قرار دادند و بفرمایید که داعش را امریکا و اسراییل بوجود آوردند تا اسلام را خشن معرفی کنند که به لطف خدا همگی نابود شدند
 • علیرضا IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  17 4
  اوفففف چه واکنشی سوختم!!
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  14 7
  متمدن و صلح طلب آمریکا رو خوب اومدی!
  • IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
   6 0
   خاک بر سرشون کنم فقط یکی از صلح طلبی های امریکا رو به ما بگن!!!!!
 • ناشناس CH ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  3 0
  تیم مذاکره کننده اتمی ظریف بازی را ۶-۰ باختند و اکنون تمام سعی اروپا در حفظ و نگهداشتن ایران در برجامی هست که با وجود ماندن در تحریم ها و اضافه شدن به آنها هیچ سودی برای ایران ندارد و چون اروپا تابع امریکاست دو هدف را دنبال می کند ۱- وقت کشی با وعده های توخالی تلفنی که هیچ ضمانت اجرایی ندارد جهت حفظ منافع یکطرفه اروپا ۲- کنترل سایت های اتمی ایران ؛ دلیل خارج نشدن دولت روحانی از برجام این است که خروج از برجام و ام پی تی و شروع مجدد فعالیت های هسته ای هم هزینه بر است و ۱۵ سال فعالیت ها به عقب رانده شده و هم اینکه با تحدید امریکا می تواند برای ایران خطرناک باشد و امریکا را وادار به جنگ اتمی کند .
 • AT ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
  3 0
  ای بزک شده دست از بزک بردار .................
 • علی IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
  4 1
  عجب بیانیه آب دوغ خیاری دولت صادر کرد واقعا کمر امریکا شکست از این بیانیه . دولت و جریان سیاسی حامی او باید نفاق را کنار بگذارند و یکصدا با مردم علیه امریکا و همپیمانان اروپایی او همصدا شوند تا بار دیگر متوجه اتحاد ملت با مسئولین خود شوند و نتوانند از ایران امتیاز جدید طلب کنند
 • حسین IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
  4 0
  این بود واکنش پشیمان کننده یک هفته ای که گفته بودید؟!! آقای رئیس جمهور چه زود مصداق حرف قبلی خودتان شدید « بعضی انگار بزدل سیاسی اند.......» !!!
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
  6 0
  بهترین واکنش دولت اینه استعفا بده تا یک شخص قوی بیاد و‌مملکت اداره کنه نه یک عده ناموفق فریب خورده
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
  6 0
  چقدر واکنش سخت . مهیب و باز دارنده بود ؟؟ هیات دولت تحدید و تخریب بشدت ترسیدند چه رسد به آمریکا !! داش حسن برو ور دست آق دادشت تو صرافی . هم برا تو بصرفس هم برا ملت . نرخشم باهم تعیین کنین .
 • US ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
  4 0
  دولت ضعیف و منفعل نمی تواند در مقابل دشمن بایستد. استعفای روحانی و انتخابات زودهنگام تنها راه اساسی برون رفت از وضعیت کنونی است.
 • IR ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۱
  2 0
  آمریکا پیش از این با رأی مجلس نمایندگان و تنظیم و اعمال تحریم های جدید، از برجام خارج شده بود؛ اکنون تنها موضوع رسمی شده است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس