روحانی/ماکرون

رئیس جمهور نقض عهدهای مکرر آمریکا از ابتدای توافق مهم برجام را سرشکستگی تاریخی برای دولت این کشور دانست و گفت: اروپا در شرایط کنونی فرصت بسیار محدودی برای حفظ برجام در اختیار دارد.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان عصر چهارشنبه و در تماس تلفنی «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه با وی، گفت: برجام در نتیجه تلاش‌های طولانی و مستمر از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ حاصل شد و بواسطه تایید آن در شورای امنیت سازمان ملل متحد، توافقی بین المللی است.

رئیس جمهور با سخیف برشمردن اقدام رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اعلام خروج از برجام، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران  ضمن پایبندی صد در صدی به تعهدات خود در برجام، دستیابی به منافع ملی را دنبال کرده و خواهد کرد؛ اما متاسفانه طرف مقابل در اجرای تعهدات، عملکرد رضایت بخشی نداشته است.

روحانی افزود: برخلاف خیالات ترامپ، غنی سازی در ایران هرگز برای دستیابی به سلاح هسته ای نبوده بلکه این تلاش علمی و فنی در راستای تقویت غرور ملی و نیازهای مردم ایران انجام شده و خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه وزرای خارجه و گروه‌های کارشناسی ایران و کشورهای اتحادیه اروپا باید در مدت کوتاه چند هفته‌ای با جلسات مکرر مسائل مربوط به حفظ برجام را بررسی و به تصمیمی واضح و شفاف برسند، گفت: باید منافع ایران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، روابط بانکی، سرمایه گذاری ها و بیمه به طور روشن و صریح مشخص و تضمین شود.

وی با بیان اینکه "همچنین باید تصمیم شرکت های خارجی طرف قرارداد و سرمایه گذار در ایران برای مواجهه با خروج آمریکا از برجام صریح و شفاف اعلام شود"، گفت: اگر در مدتی محدود و معین به تصمیم روشنی درباره برجام برسیم، می توانیم تعامل گسترده تری میان ایران و اروپا را شاهد باشیم.

رئیس جمهور تصریح کرد: رایزنی‌ و همکاری ایران و فرانسه در راستای حفظ منافع مشترک و امنیت وثبات منطقه ادامه خواهد داشت.

روحانی با اشاره به اینکه "امروز یک مسئولیت تاریخی در راستای حفظ برجام بر عهده داریم و آینده تاریخ ثابت می کند که ترامپ دچار اشتباه بزرگی شده است"، خاطرنشان کرد: متاسفانه اروپا فرصت ۴ ماهه‌ای که می توانست از آن برای حفظ برجام استفاده کند را از دست داد و آن را صرف راضی کردن دولت جدید آمریکا برای ماندن در برجام کرد.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه نیز در این گفتگوی تلفنی، با ابراز تاسف از تصمیم ترامپ مبنی بر خروج آمریکا از برجام، گفت: کشورهای اروپایی در عکس العملی جمعی اعتراض خود را نسبت به این تصمیم اعلام کردند.

رئیس جمهور فرانسه با بیان اینکه تصمیم ترامپ حتی موجب ایجاد تضاد بزرگی در آمریکا شده است، بر ضرورت حفظ چارچوب برجام و پایبندی همه طرف ها به تعهداتشان تاکید کرد و افزود: اروپا به طور منسجم برای پایداری و حفظ برجام تلاش خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه با گسترش همکاری‌ها می توانیم در زمینه چگونگی فعالیت های فراتر از برجام برنامه‌ریزی کنیم، اظهار داشت: همکاری گسترده ایران و اروپا برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای بسیار حائز اهمیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۲۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
  7 1
  این چه هشداری بود این بیشتر پیام خیلی مخلصیم بود وهمین بی تفاوتی باعث شده که چنین تصمیماتی ترامپ ودار دستش بگیرند
 • DE ۲۲:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
  1 8
  همین الان برجام 2 را تصویب کنید و مردم را اینقدر بازی ندهید.
 • دکتر IR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
  6 0
  اگر در مدتی محدود و معین به تصمیم روشنی درباره برجام برسیم، می توانیم تعامل گسترده تری میان ایران و اروپا را شاهد باشیم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!وی با اشاره به اینکه با گسترش همکاری‌ها می توانیم در زمینه چگونگی فعالیت های فراتر از برجام برنامه‌ریزی کنیم!!!!!! ...جالبه جناب روحانی رسما به اروپایها پیشنهاد اصلاح برجام رو داده و مکروم هم قبول کرده.....!!!
 • US ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
  9 1
  هنر روحانی ژست قهرمانانه است با این کارنامه خالی باید به این میزان ژست تبریک گفت
 • IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
  3 0
  اگه آلمان توی جنگ جهانی دوم پیروز شده بود، الان دنیا یه شکل دیگه بود.
 • US ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  7 0
  سر برجام سلامت اگر تمام جهان هم از برجام خارج شن
 • IR ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  5 0
  قبل از خروج ترامپ مسئولین اصلاح طلب هی خط و نشون کشیدن اما بعد از خروج در منتهای خواری گفتن بازم ادامه میدیم . این پالس بسیار بدی به آمریکا و اروپا بود یعنی ما بشدت بهمین باقیمونده درب و داغون برجام هم نیازمندیم . شکی نیست اروپاییها با وقوف بر این مطلب در زمان پیش رو بدتر از آمریکاییها ما رو بازی میدن . فرانسه و انگلیس و آلمان دوستان صمیمی اسراییل و بسیار مکارن . برجام خیلی وقته رفته قعر چاه توآلت . برجام چی کشک چی دلتون خوشه ها
 • IR ۰۱:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  7 1
  روحانی به مذاکره مجدد تن داد و این خلاف عقلانیت است مصلما اروپا خواسته های ترامپ را برای ماندن در برجام مطرح می کنند و این بازی از قبل طراحی شده بود که ایران را به مذاکره مجدد مجبور کنند وای برما که روحانی وطن فروش چه خواهد کرد؟
 • IR ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  4 1
  رسانه های روسی از دیشب خط خبری جدیدی ر وکار می کنن از موافقت با برجام منطقه ای و موشکی!!!!!...مشرق جان بررسی کن
 • احسان IR ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  7 0
  مگه اروپا میاد خودش و فدای اصلاح طلبان کنه؟ نه عزیز من گذشته از اینکه ما جرم مسلمان بودن و انقلابی بودن را داریم منافع اقتصادی اروپا با آمریکا صد برابر منافع ارتباطش با ایرانه پس این آرزوی تخیلی حمایت اروپا از برجام واقعیت پیدا نمی کنه
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  7 1
  برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ برجام = خیانت بزرگ
 • US ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  9 0
  برجام خسارت محض
 • US ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  10 0
  اعلام تمام شدن تحریمها دروغ به مردم و فریب دادن مردم بود.
 • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  0 0
  عرضه داشته باش روحانی بی بخار نباش
 • امین IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۰
  0 0
  روحانی در مناظرات : آقای رئیسی شما بلدید با دنیا مذاکره کنید؟! شما که بلد بودید چه گلی به سر ایران زدید ؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس