کد خبر 852941
تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۲
 پاول دورف

بعد از این تهدید صریحِ پاول دورف منتظر بودیم مسئولین کشورمان رجزی بخوانند مناسب با این تهدید.

به گزارش مشرق، «حمید وحیدیان» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت:

رجزخوانی نقش مهمی در جنگ ایفا می‌کند. نه اینکه این امر مخصوص جنگهای صدر اسلام باشد و یا رسمی صرفا عربی باشد. همین امروز هم سران کشورهای دنیا برای هم رجز می‌خوانند و اتفاقا همین رجزها نقش مهمی در رقم زدن جنگ ایفا می‌کند. به عنوان نمونه در همین حمله چند روز پیش ایالات متحده به سوریه رجزخوانی‌های صریح و تند ترامپ و پوتین را شنیدیم. وقتی ترامپ اعلام کرد قصد حمله به سوریه را دارد پوتین به عنوان متحد سوریه در مبارزه با داعش، آمریکا را تهدید کرد و نتیجه این رجزخوانی‌ها آن شد که حمله ترامپ به سوریه آن قدر ضعیف انجام شد که حتی صدای سران گروههای معارض مسلح سوری را هم در آورد.

بیشتر بخوانید:

مخالفتی مخالف شأن ریاست جمهوری


در روزهای گذشته هم شاهد یک رجزخوانی خیلی تند از جانب پاول دورف برای مردم ایران بودیم که متاسفانه اصلا آن طور که شایسته است مورد توجه قرار نگرفت. اساسا یک نکته مهم در رجزخوانی‌ها آن است که باید رجزها به هم مرتبط باشند. به عنوان نمونه در جنگ احد وقتی مسلمانان شکست سختی خوردند ابوسفیان در حالی که بت‏های بزرگ را روی دست گرفته و غرق سرور و شادی بود، از این فرصت مناسب استفاده کرده و فریاد می‏کشید: «اعل هبل، اعل هبل؛ سرفراز باد بت ما، هبل»؛ یعنی این پیروزی ما به بت‏پرستی مربوط است. پیامبر(ص) به محض آنکه متوجه شد فوراً به علی (ع) و سایر مسلمانان دستور داد، پاسخ این منادی شرک را چنین بگویند: «الله‌أعلی و أجلّ، الله أعلی و أجلّ؛ خدا بزرگ و توانا است. ابوسفیان باز دست از تبلیغ افکار مسموم خود نکشید و گفت: «نحن لنا العزّی و لا عزّی لکم؛ ما بت عزّی داریم و شما چنین بتی ندارید». پیامبر، فرصت را از دشمن گرفت و دستور داد که مسلمانان همگی فریاد بزنند «الله مولانا و لا مولی لکم؛ یعنی اگر شما به یک‏ بت که قطعه سنگ و یا چوبی بیش نیست، متکی هستید، تکیه‏گاه ما خداوند بزرگ و توانا است. با دقت در این موارد تاریخی و امروزی این گونه رجزخوانی‌ها روشن می‌شود اصل رجزخوانی خودش بخش مهمی از جنگ روانی و تعیین‌کننده مناسبات دو طرف نزاع است.


دو هفته قبل مسئولین نظام اسلامی اعلام کردند که تصمیم نظام برای کنار گذاشتن تلگرام قطعی است و به جهت ضررهای فراوان امنیتی، اخلاقی و اقتصادی تلگرام قطعا این شبکه اجتماعی در ایران فیلتر خواهد شد. اگر به درصد بالای سهم ایران از بازار تلگرام دقت کنیم این تصمیم تهدیدی جدی و مستقیم برای پاول دورف محسوب می‌شود. پاول دورف در پاسخ این تهدید تنها به یک جمله بسنده کرد. گفت فیلم مورد علاقه من «۳۰۰» است. به راستی این رجزخوانی چه مناسبتی با تهدیدات مسئولین جمهوری اسلامی دارد؟ آیا صرفا این تحلیل که بگوییم او خواسته بگوید ایرانیان را انسانهایی خشن و وحشی می‌دانم تحلیل مناسبی است؟


پاسخ با اندکی دقت در مضمون فیلم سیصد روشن می‌شود.


فیلم «۳۰۰» ماجرای حمله سپاه چند صد هزار نفری ایرانیان به فرماندهی خشایارشا به یونان را روایت می‌کند. در این فیلم لئونیداس پادشاه یونان که نماد شجاعت، دلیری و حمایت از آزادی غرب در برابر هجوم وحشیانه ایرانیان است، موافق نبرد با ایرانیان است و الهه جنگ که باید اجازه جنگ را صادر کند مخالف این نبرد است. از آنجا که لئونیداس نمی‌تواند موافقت وی را بگیرد با سپاه سیصد نفری خود به استقبال سپاه ایران می‌رود. در ابتدای نبرد، سربازان اسپارتی هزاران نفر از سربازان ایرانی را قلع و قمع می‌کنند.

روز دوم گارد جاویدان که سربازان زبده سپاه ایران هستند به جنگ اسپارتها می‌روند که آنها هم شکست می‌خورند سپاه ایران غول‌های خونخواری دارد که اتفاقا لئونیداس سر یکی از همین غولها را جدا می‌کند و آنها هم کاری از پیش نمی‌برند درمرحله بعد فیلهای ایرانی وارد میدان می‌شوند که آنها هم شکست می‌خورند و ته دره می‌افتند. نکته جالب توجه در این فیلم آن است که خشایارشا برای مذاکره نزد لئونیداس می‌رود ولی لئونیداس می‌گوید ما برای دموکراسی و آزادی غرب حاضریم کشته شویم. در روز سوم هم کرگدنها و جادوگرهای ایرانی حریف اسپارتها نمی‌شوند. در روز بعد با خیانت یک یونانی، سپاه ایران موفق می‌شود سپاه اسپارتها را دور بزند و آنها را شکست بدهد اما در اثنای همین نبرد در داخل یونان هم اتفاقاتی می‌افتد و سپاه پر تعداد یونان در مقابل لشکر به شدت ضعیف شده ایران صف‌آرایی می‌کند.


از منظر پاول دورف آنچه در این فیلم می‌تواند پاسخ رجزخوانی‌های مسئولین کشورمان باشد همان مقاومت قهرمانانه سپاه ۳۰۰ نفری اسپارتها در برابر لشکر چند صد هزار نفری تا بن دندان مسلح خشایارشا است. دورف می‌خواهد بگوید اگر همه ۸۰ میلیون نفر شما هم در برابر من و تیمم صف‌آرایی کنید و تمامی امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری‌تان را به میدان بیاورید مقابل همه شما می‌ایستیم. می‌خواهد بگوید ما از نسل اسپارتها هستیم که برای آزادی و دموکراسی حاضریم هر اقدامی را انجام دهیم. این تهدید یعنی به سخره گرفتن تمام مواضع مسئولین کشورمان در برابر تلگرام و تهدید به بی‌اثر بودن آنها. یعنی اگر کانال رئیس‌جمهور و معاون اول او و... در تلگرام تعطیل شود و به پیام‌رسانهای ایرانی منتقل شود و اگر تلگرام فیلتر شود و اگر... باز هم مقابل شما می‌ایستم و میدان را خالی نمی‌کنم.


بعد از این تهدید صریحِ پاول دورف منتظر بودیم مسئولین کشورمان رجزی بخوانند مناسب با این تهدید. شایسته نبود رئیس‌جمهور محترم دوباره در سخنرانی خود و یا در پستی که در توئیتر به‌اشتراک گذاشت یک دو قطبی درست کند و چنین القا کند که مخالفین ادامه فعالیت تلگرام در واقع زندگی مردم را مختل می‌کنند یا اینکه فیلتر تلگرام باعث از بین رفتن رقم قابل توجهی از ‌اشتغال مردم خواهد شد. یا اینکه فیلتر تلگرام به معنای نامحرم بودن مردم است. ایشان به عنوان نماینده ملت غیور ایران باید قبل از آنکه به فکر تسویه‌حساب با جناح‌های سیاسی داخلی باشد به فکر پاسخی دندان شکن به این تهدید آشکار دورف می‌بود. مثلا کاش با همان ادبیات دورف به وی می‌گفت من هم از انیمیشن نبرد خلیج‌فارس ۲ خوشم می‌آید. تا هم نسبت او با آمریکا را یادآوری کند و هم عزم جدی مردم ایران در مقابله با استکبار را. البته هنوز هم برای یک رجزِ درخور دیر نیست. ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است. واقعا اگر مردم را محرم می‌دانند قراردادی که دولت محترم با مالک تلگرام امضاء کرده‌اند را در معرض عموم قرار دهند.


نکته دیگر آن است که وقتی کسی رجزخوانی می‌کند یعنی پذیرفته است که در یک نزاع و نبرد وارد شده است. پاول دورف خودش را در جبهه مقابل ملت و دولت ایران تصویر می‌کند (هر چند این امر مطلب تازه‌ای نیست و قبلا هم نشانه‌های فراوانی از این امر ارائه شد اما رجزخوانی اخیر، این صف‌آرایی را بسیار روشن فریاد می‌زند). شایسته است مسئولین بلند مرتبه  ما در دولت و مجلس و... ابعاد این نبرد را برای مردم توضیح دهند. اگر محرمانه نداریم مسئولین به جای شانه خالی کردن از زیر بار فیلتر تلگرام و به دوش یکدیگر انداختن مسئولیت آن، بیایند و عرصه‌های مختلف رویارویی تلگرام با ملت ایران را توضیح دهند. آمار و اطلاعاتی که از جرائم سازمان یافته در تلگرام و عدم کنترل و نظارت دولت بر این فضا را برای مردم روشن کنند. مردم ایران اسلامی بارها نشان داده‌اند آن‌قدر با عظمت هستند که در برابر هیچ رجزی میدان را خالی نمی‌کنند و از هیچ معرکه‌ای شکست خورده بیرون نمی‌روند. کافی است مسئولین اندکی با مردم همراه شوند و واقعیتهای تلگرام را با مردم در میان بگذارند. همان واقعیتها و آمار و ارقامی که کشورهای اروپایی و روسیه را وادار کرده تصمیم جدی‌ای برای مقابله با این به ظاهر پیام رسان بگیرند.

 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 31
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 9
 • AE ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  42 4
  درد همه شده تلگرام ! داریم بنزین 1000 تومنی میسوزونیم و کسی هم اعتراض نمیکنه ، کلان شهر شهردار نداره به خیال کسی هم نیست ...
  • ایمان IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
   25 40
   خفه شو مشرق حالم ازتون بهم میخوره داعشیای بی شرف
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
   13 14
   دورف غلط کرده است که تلگرام راه انداخته است. با اجازه چه کسی تلگرام راه انداخته؟
  • erfan AF ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
   0 2
   بابا چرته تلگرام حیفه برای مردم ایران
 • IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  40 13
  اقای رئیس جمهور به این دلیل از تلگرام و پاول دورف حمایت می کند چونکه پیروز شدن در انتخابات را مدیدون او است
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  40 3
  بابا دست بردارید از این اراجیف، ملت بیکارن، گشنه هستند، بدبختی از سز و کول مملکت داره بالا میرع، اونوقت چسبیدید به تلگرام، معصوم علیه السلام فرموده فقر از در بیاید ایمان از پنجره می رود، ایمان که برود انقلاب و مملکت و اسلام و خون شهدا هم می رود، بیدار بشید تا بیدارتون نکردن....
 • زهرا IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  20 12
  اووووه چقدر پیچوندیش. یعنی میخواستی تحلیل کنی؟؟؟؟
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
   4 4
   همیشه این جماعت بی عرضگی و بیسوادی خودشان را گردن دیگران می اندازند ! روده درازی هم از صفات بارزشان است .
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  4 8
  عجب
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  19 13
  آره با تحریک تعصب و احساسات میهن پرستی میشه جلوی پاول ایستاد
 • مسعود IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  3 7
  جااان؟
 • IR ۰۲:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  17 9
  تو خوب میگی هر چی تو بگی جناب شریعت مداری
 • IR ۰۳:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  10 30
  امثال دوروف در حدی نیستند رئیس جمهور کشور پاسخشان را بدهد.
  • مانی IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
   5 2
   بخواب بابا سیرابی !!!
 • AE ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  19 19
  چرت و پرت این مقاله
 • SE ۰۳:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  11 4
  مرد گلاسکویی مال این حرفها نیست. تا... نکرده باید عزل شود
 • علیرضا CA ۰۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  19 18
  خبرگزاریِ شرق شما چطور میتوانید تا این حد رذل و بی محتوا و جیره خور باشید؟؟؟
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  14 38
  حجت تمام شد! دیگه کسی نبایداز تلگرام استفاده بکنه... مرگ بر تلگرام
  • admin IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
   2 2
   آروم باش!!
 • مانی IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  22 4
  از کی ؟ از حسن روحانی توقع جواب دارید ؟؟؟!!! زهی خیال باطل !!!
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  2 10
  درست تفسیر کنید .به نظر من درست گفته
 • علی کاظمی IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  13 14
  یعنی تو روحت با این تحلیل سیاسی
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  4 8
  مزخرف نگو.....
 • ملت IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  16 7
  خدا شریعت مداری به راه راست هدایت کنه...... انشا الله
 • محمد IR ۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  12 4
  خداوند همه را شفا عنایت فرماید انشاالله
 • ناشناس IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  14 6
  احسنت به این سخن منطقی
 • رضا IR ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  14 21
  پاول دورف هیچ غلطی نمی تواند بکند وبداند که کشور عزیزمان ایران اسلامی هزاران هزار نفر دلیرمردانی همچون رئیسعلی درواری ومیرزاکوچک خان جنگلی و....دارد.
 • شبنم IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۷
  15 0
  یعنی الان تمام مشکلات مملکت زیر سر تلگرامه؟ از وقتی تلگرام تعطیل شده نه تنها مشکلات مردم حل نشده بلکه دلار 1000 تومن هم گرون تر شده!
 • حرف حق IR ۰۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۸
  0 0
  عزیزم خبرت و تحلیلت بیشتر به یک جک شبیه بود تا تحلیل
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۹
  0 0
  پزیه افسانه رو به ما نده ماحماسه ی مجسمیم یه تنه 8سال مقابل جهان جنگیدیم ماهمون مردمیم
 • ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۱
  0 0
  لطفا دولت وملت ونظام را با هم بکارنبرید اینها یکی نیستند در ضمن از قدیم گفته اند به عمل کار برآید به سخندانی نیست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس