سید ابراهیم رئیسی

تولیت آستان قدس رضوی گفت: خدا نگذرد از آن کسی که این شبهه را در ذهن‌ها ایجاد کرده است. مالیات آستان قدس تا ۳۵ سال به امر امام (ره) بود که آستان قدس رضوی و شرکت‌های تابعه از مالیات معاف خواهند بود.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی شامگاه دوشنبه در نشستی صمیمی با دانشگاهیان که در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار داشت: حضور در جمع دانشجویان و دانشگاهیان توفیقی است که امروز فراهم شد تا سخنان برخی از شما را بشنوم. همواره آمادگی شنیدن حرف‌های دغدغه‌مندان دانشجو و دانشگاهی را دارم و شنیدن این سخنان را برای خودم و همه مسئولان یک نعمت می‌دانم.  

وی افزود: من با لحن دانشجویان ناآشنا نیستم؛ عموم سخنان دانشجویان و دانشگاهیان به عنوان کسانی که از یک مرکز علمی مسائل اجتماعی و دستگاه‌ها را رصد می‌کنند باید شنیده شود.  

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به تبیین شاخص و نقشه راه برای آستان قدس رضوی گفت:  ما در سال گذشته یک برنامه راهبردی تهیه و بیش از ۴۰۰ شاخص از همه کارهای آستان احصاء شده تا همه معاونان و سازمان‌ها عملکرد خود را ببینند که البته معتقدیم کامل نیست و امسال قرار است بازنگری در آن انجام شود.  

رئیسی خاطرنشان کرد: حتماً اولویت ما این است که از جوانان و نیروهای فرهیخته مشهد مقدس با کارآمدی که دارند در آستان قدس استفاده کنیم اما در برخی بخش‌ها باید از چهره‌های ملی نیز استفاده کنیم.  

وی در پاسخ به سئوالی درباره عملکرد خود در سازمان بازرسی کل کشور گفت: من در سازمان بازرسی کل کشور با دولت‌های مختلف و با سلایق سیاسی متفاوتی کار کردم اما همگان معتقد بودند که سازمان بازرسی نگاه منصفانه داشته و من نیز سه سال بعد از فرمان مقام معظم رهبری درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی تمام دستگاه‌های اجرایی کشور را پشت ویترین به نمایش گذاشتم و ۵ هزار از مدیران عالی و میانی از نمایشگاهی که برگزار کردیم بازدید کرده و جمع بندی تمام نظرات آنها این بود که آسیب‌شناسی مهمی انجام شده است اما مسئله مهم در کشور ما آسیب‌زدایی و عزم و اراده‌ای است که این آسیب‌ها را از بین ببرد.  

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه خط قرمز ما بی‌استناد حرف زدن است، تصریح کرد: ما در این نمایشگاه در حوزه‌های مختلف غرقه تشکیل دادیم و تمام مسائل کشور را در موضوعات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و به‌طور ویژه مفاسد اقتصادی بررسی کردیم. بیشترین و بیش از ۹۰درصد از حجم پرونده‌های اعلامی آن‌وقت به دستگاه‌های مختلف در نمایشگاه ارائه شد و مقام معظم رهبری در جلسه‌ای با سران قوا در این باره تشکر کردند و گفتند که چندین نماینده از دفتر ما از نمایشگاه بازدید کرده و گفتند به خوبی آسیب‌شناسی شده است. 

رئیسی ادامه داد: در حوزه‌های مختلف اگر نارسایی دیدم اول به مسئولان مربوطه و سپس به دفتر منتقل می‌کردم اما در مورد اعلام عمومی شاید برخی از این اعلام‌ها را موثر ندانیم ولی اجرای عدالت و رفع نارسایی و آسیب را باید دنبال کرد و من همواره تلاشم این بوده که کاری کنم که اقتضای اجرای عدالت است. 

وی با اشاره به اینکه هزاران کارگر کارگاه‌هایی تولید در خراسان رضوی بیکار شدند، گفت: ما تلاش می‌کنیم نیروهایی در آستان قدس کار می‌کنند بیکار نشوند تلاش ما در این دو سال این بوده یک کارگر آستان قدس بیکار نشود و تا اسفندماه سال گذشته یک کارگر و یک کارمند از میان بیش از ۱۸ هزار حقوق‌بگیر آستان قدس نداریم که  حقوق و عیدی خود را دریافت نکرده باشد.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: تلاش کردیم شغل ایجاد کنیم البته اضافه کردن نیرو نباید بدون بدون شغل و جایگاه تعریف شده و ایجاد خط تولید جدید باشد در واقع باید اول شغل تعریف شود و سپس نیروی جدید اضافه شود. 

رئیسی با تاکید بر اینکه خراسان بزرگ همواره مورد توجه بوده و اولویت ما بوده است، گفت:  در جنوب خراسان قنات‌هایی را لایروبی کردیم که ۷۰۰-۶۰۰ شغل ایجاد شد، در کلات دام‌های سبک در اختیار بسیاری از مردم قرار گرفت،  برای کارهای دستی مددجویان کمیته امداد که بازار توزیع نداشتند اطراف حرم مطهر را در اختیارشان گذاشتیم؛ همچنین "سوغات زائر" را باب کردیم تا بسیاری شرکت‌ها و کارگاه‌هایی تولیدی بتوانند محصولات خود را عرضه کنند.  

وی با تاکید بر اینکه آستان قدس حامی بخش خصوصی است نه رقیب آن، گفت:  بودجه ما یک هزارم بودجه دولت است اما در دو سال گذشته  بیش از ۲۵۰۰ شغل ایجاد کردیم پس با تمام محدودیت‌هایی داریم این توانایی‌ در کشور وجود دارد اما باید این توانایی‌ها در عرصه اقدام و عمل به کار گرفته شوند.  

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه اکثر شرکت‌های آستان قدس زیانده هستند، گفت: راهکارهای برون رفت مشکلات مورد بررسی قرار می‌گیرد تا اگر قرار است شرکتی واگذار شود، ابتدا سودده شود بعد واگذار شود بنابراین به شفافیت اعتقاد دارم و وضعیت هرکدام از شرکت‌ها قابل تبیین است تا بدانید وضعیت درآمدی آستان قدس به چه شکل است. 

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره مالیات ‌های آستان قدس، گفت: خدا نگذرد از آن کسی که این شبهه را در ذهن‌ها ایجاد کرده است. مالیات آستان قدس تا ۳۵ سال به امر امام (ره) بود که آستان قدس رضوی و شرکت‌های تابعه از مالیات معاف خواهند بود؛ روزی که بنده وارد آستان شدم به مقام معظم رهبری در این باره نامه نوشتم و براساس فرموده ایشان مالیات تکلیفی، ارزش افزوده و جمعی خرجی را پرداخت می‌کنیم و حتی چندروز پیش رئیس سازمان مالیاتی و همراهانشان برای تقدیر از آستان قدس به عنوان سازمانی که در پرداخت مالیات خوش‌حساب است، آمدند. 

تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: چرا یقه سفیدانی که مالیات پرداخت نمی‌کنند را نمی‌گویید؟ چرا از افرادی که "فرار مالیاتی" دارند چیزی نمی‌گویند؟ کارمند دانشگاه فردوسی و فلان دستگاه اول مالیات می‌دهد اما فلان فرد که درآمد نجومی دارد فرار مالیاتی می‌کند. 

رئیسی با تاکید بر اینکه آسیب‌زدایی اراده جدی می‌خواهد، گفت: واقعاً مشکل ما برنامه است؟ چقدر پایان نامه تحصیلات تکمیلی با پیشنهادات کارگشا داریم؟ مجریانی که باید این پیشنهادات و برنامه پنجم و ششم توسعه کشور را اجرایی کنند کجا هستند؟

وی درباره حمایت از هنرمندان تصریح کرد: به مرکز هنرهای آستان قدس تاکید می‌کنم از فرهیختگان و هنرمندان حمایت کنند. هنر مشهد ما همیشه آمیخته با حکمت بوده و هنرمندانی که کارهای فاخر انجام می‌دهند مورد حمایت استان هستند و زمینه بروز و ظهور آن را نیز فراهیم می‌کنیم. 

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه احداث  ۵۳۰ واحد برای جوانان متاهل در برنامه آستان قدس است، ادامه داد: درمورد خوابگاه دختران و پسران آماده ازدواج، زمین از ما ساختمان از شما؛ مجموعه وزارت علوم امکاناتش را بگذارد و بگذارید تا ازدواج جوانان پا بگیرد؛ همچنین برای مراکز زیارتی برای دانشجویان عزیز از سراسر کشور نیز همکاری می‌کنیم. 

رئیسی خاطرنشان کرد: بازنشسته‌ها باید به عنوان چراغ راه و مشاور مورد توجه قرار گیرند اما در حوزه عمل خیر؛  بنده ۲۰ ساله بودم دادستان کرج شدم امام زمینه توجه به جوانان را فراهم کردند و معتقدیم کشور از میدان دادن به جوانان هیچ وقت ضرر نکرده و نخواهد کرد لذا باید در عمل به جوانان توجه کرد. 

وی در پاسخ به سوالی با بیان اینکه جریان منافقان سال ۶۰ داعشی‌های آن سال بود، گفت: منافقین در آن سال  ۱۷ هزار نفر را به شهادت رساندند و جریان نفاق جریان خطرناکی در این کشور بود. در آن زمان، برخی افراد به لحاظ حکمی مشمول قانون بودند و حکم آنان روشن بود ضمن اینکه من آن زمان دادستان بودم؛ رئیس دادگاه حکم صادر می‌کند و دادستان مدعی‌العموم است اما فردی که ادعای حقوقی بودن دارد فرق بین رئیس دادگاه و دادستان را نمی‌دانست.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه قهرمان ملی برخورد با نفاق امام خمینی است، گفت: جریان نفاق از آن برخوردهایی است که افتخارش مال امام است و ایشان پیشتاز این قضیه بود. از افتخارات نظام برخورد با جریان نفاق است؛ از افتخارات بنده این است که با فساد، نفاق، دزدی و شرارت مبارزه کردم و مبارزه خواهم کرد.

رئیسی خاطرنشان کرد: شناخت وظیفه و ایستادگی در راه هدف وظیفه ما است و در این راه حاضرم در جلسات دیگری برای روشن شدن موضوعات شرکت کنم اما در این جلسات اگر ابهام زدایی شد و افراد حاضر مبلغ آن قضیه باشند. 

وی با بیان اینکه مشهد باید دارای مرجعیت علمی شود، ادامه داد: دانشگاه‌های مشهد و خراسان حوزه علمیه کهن خراسان در کنار آستان قدس ظرفیت بالقوه‌ای دارند؛ دستیابی به مرجعیت علمی امری دست نیافتنی نیست این ظرفیت وجود دارد و از شما اساتید و دانشگاهیان می‌خواهم کمک کنید این امر تحقق یابد که  به نفع کشور و نظام است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
  57 14
  همه باید مالیات بدهند والسلام
  • IR ۰۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
   15 23
   امام رضا ع) ولی نعمت ایران و صاحب ایرانه. اونایی که از آستان قدس هم مالیات میگیرن یه مشت نامردن. منم با آقای رئیسی موافقم. تو هم حرف بیخود نزن.
  • IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
   9 5
   سلام اقای حقوقدان و قانون گذار
 • سحر DE ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
  8 13
  ایا روحانی خودش از کوخ نشینی به کاخ نشینی رسید تا حالا مالیات داده ؟ بخدا اگر حتی یک ریال داده باشه و برادرش فریدون
 • IR ۰۴:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
  14 21
  جدای از تقاص شدید در روز قیامت / شما فکر می کنید اینکه این دولت الان مثل چی در گل گیر کرده از کجا ناشی میشود ؟ تو دهنی امام رضا (ع ) . هنوز منتظر جاهای بهترش باشید . هرکه با ائمه و معصومین در افتاد طوری ورافتاد که درس عبرتی بشه برای آیندگان
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
   13 6
   چرا چرت میگی ، مگر امامان ما ظالم هستند که تقاص بگیرند...
 • درود بر رییسی IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
  15 22
  حیف که این مردم ساده لوح گول حسن روحانی رو خوردند و حالا هم دارند چوبش رو می خورند وهنوز هم آدم نشده اند. حیف که رییسی رو ازدست دادند.خلایق هر چه لایق
  • صادق CA ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
   14 21
   ساده لوح تویی با هم جناحی های عزیزت که از احمدی نژاد هزاره سوم ساختید و ......
  • ناشناس IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
   9 13
   منم بانظر شما موافقم اونایی که به روحانی رای دادن لیاقت بهترشو نداشتن من تو ستاد آقای رئیسی بودم و از مریدای ایشونم ولی خدا رو شکر میکنم که رای نیاوردن با شرایط داخلی و خارجی فعلی وگرنه میتونست برای اصولگرایی گرون تموم بشه
  • RU ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
   11 5
   گوشت خورده نشده، خوشمزه است؟ یا مرغ همسایه غازه؟
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۱
  19 23
  رییسی بت شکن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس