کد خبر 850511
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
نوبخت

معاون رئیس‌جمهور از افزایش ۶۴ درصدی بودجه کشور و ۹۰ درصدی بودجه عمرانی خبر داد و گفت: بودجه مصوب دولت در سال ۹۲ حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال جاری به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان رسید.

به گزارش مشرق، محمدباقر نوبخت شامگاه پنج‌شنبه در شورای برنامه‌ریزی و توسعه خراسان رضوی که در سالن جلسات استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با بیان این‌که گزارش‌هایی راجع به شاخص تورم، کاهش بیکاری و افزایش اشتغال ارائه شد، اظهار کرد: روند متغیرها و شاخص‌ها مثبت بود البته به این معنی نیست که استان در رفاه است و مشکلی ندارد بلکه با اهداف موردنظر فاصله زیادی داریم که باید محقق شود.

وی گفت: آمدن مسؤولان ملی به استان‌ها برکاتی دارد از این نظر که هم می‌توانند در جریان مسائل قرار بگیرند و هم در توسعه استان و حل مشکلات مشارکت داشته باشند.

معاون رئیس‌جمهور با اشاره به سفر قبلی آقای روحانی به استان ادامه داد: در این سفر ۷۳۱ میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌ها تصویب شد که تا امروز بیش از یک هزار میلیارد تومان در این استان برای دولت تعهد ایجاد شده است.

وی افزود: تعهدات دولت در مواردی فراتر از بودجه مصوب پرداخت شده، به‌عنوان مثال برای مترو به شهرداری ۷۰۰ میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد که این مبلغ به ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد و پرداخت شد.

نوبخت خاطرنشان کرد: در سال گذشته باید قانون برنامه ششم توسعه و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را اجرایی می‌کردیم، مقام معظم رهبری از ۲۴ سیاست اقتصاد مقاومتی دو سیاست تولید و اشتغال را متمایز کردند و این استان در این خصوص نسبت به سال ۹۵ رشد داشته است.

وی یادآور شد: قیمت هر بشکه نفت در آبان ۹۲ حدود ۱۰۴ دلار بود که بر اساس آخرین گزارش وزارت نفت، متوسط قیمت نفت در ۶ ماه اول سال گذشته ۴۷ دلار برای هر بشکه بوده است؛ منابع درآمدی در حوزه نفت از ۲۵۱ میلیارد دلار در سال ۹۲ به ۱۵۷ میلیارد دلار در سال ۹۵ کاهش پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید:

دولت ۸ درصد از افزایش حقوق حداقل‌بگیران کم کرد! / هیئت تطبیق، مصوبه دولت را باطل کند

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه اظهار کرد: طبق اعلام صندوق بین‌الملل پول، پس از تحلیل ۴۰ شاخص در ۷ بخش از چند سال اخیر، ایران موفق به تقلیل نرخ بیکاری از سال ۹۴ شده است و توانسته تورم را تک‌نرخی قرار دهد.

وی افزود: ما برای چرخیدن چرخ اقتصادی کشور، علاوه بر سرمایه‌گذاری خارجی از دو مسیر پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی بخش خصوصی و اختصاص اعتبارات دولتی برای اجرای طرح‌های عمرانی اقدام کردیم که در این راستا، پیش‌بینی ما پرداخت ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی بود اما درخواست برای تسهیلات به ۱۷ هزار و ۹۰۰ واحد رسید و هم‌اکنون به ۲۵ هزار واحد تولیدی در کشور تسهیلات پرداخت شده، این در حالی است که کل واحدهای تولیدی در کشور ۸۰ هزار واحد است.

نوبخت از افزایش ۶۴ درصدی بودجه کشور و ۹۰ درصدی بودجه عمرانی خبر داد و گفت: درآمدهای دولت در چهار سال گذشته رشد چندانی نداشت، از سوی دیگر بودجه مصوب سال ۹۲ حدود ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در سال جاری به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان رسید.

وی بیان کرد: در سال ۹۲ حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی کشور پرداخت شد که این مبلغ در سال گذشته به ۴۲ هزار میلیارد تومان رسید.

معاون رئیس‌جمهور اضافه کرد: در سال ۹۲ بودجه جاری کشور ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بود که این مبلغ در پایان سال گذشته به ۲۰۵ هزار میلیارد تومان رسید که نشان‌دهنده رشد ۷۰ درصدی در این بخش است.

بیشتر بخوانید:

تخلف جدید در بودجه سال ۹۶

وی افزود: بودجه‌ریزی در سال آینده متفاوت از سال‌های دیگر خواهد بود، به این صورت که بودجه به وزارتخانه داده نمی‌شود و ادارات دولتی در استان‌ها بودجه مربوط به خود را از محل توزیع استانی مصوب شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان دریافت می‌کنند.

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه به پروژه برقی کردن قطار مشهد ـ تهران اشاره کرد و گفت: دولت ۱۵ درصد پیش‌پرداخت خود در زمینه فاینانس پروژه برقی کردن قطار مشهد ـ تهران را تا آذرماه پرداخت می‌کند.

وی از پیش‌بینی ردیف بودجه برای زیارت استان خراسان رضوی در بودجه سال آینده خبر داد.

نوبخت در خصوص عامل افزایش ارز اظهار کرد: عامل اول این افزایش، مقاصد سیاسی بود، دشمنان تلاش کردند در کشور ناامنی سرمایه گزاری ایجاد کنند و عامل دیگر در افزایش نرخ ارز، کاهش نرخ ارز بانکی است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس