عبدالله شهبازی

تا جنازه ادعایی (به فرض صحت و در صورت پذیرش تصاویر منتشرشده و سلفی معروف) مورد آزمایش قرار نگیرد نمی‌توان انتساب آن را به رضا شاه تأئید کرد.

به گزارش مشرق؛ عبدالله شهبازی تاریخ دان و نویسنده، در کانال خود نتیجه آخرین تحقیقاتش درباره کشف جنازه رضاشاه در شهر ری را منتشر کرد:

۱- فیلم‌های موجود از تخریب مقبره رضا شاه (اردیبهشت ۱۳۵۹) را با دقت دیدم. به روشنی نشان می‌دهد که هدف نبش قبر و یافتن جسد نبوده بلکه فقط تخریب آرامگاه بوده. در فیلم‌ها مشاهده می‌شود که ‌از همان ابتدا بنا را از بالا تخریب می‌کنند و مصالح ساختمان به کف محوطه، یعنی محل دفن رضا شاه، فرومی‌ریزد.

یادداشت دیگری از شهبازی در همین زمینه:

«مومیایی» منسوب به رضا شاه شیادی است +عکس

بعبارت دیگر، اصولاً در پی نبش قبر و یافتن و معدوم کردن جسد نبودند و سپس، علی‌القاعده با این انگیزه که هواداران سلطنت پهلوی ‌مقبره رضا شاه را تمام‌شده فرض کنند، ادعا شد جنازه‌ای در مقبره نبوده در حالی که اصلاً نبش قبر انجام نگرفته.

۲- طبق تحقیق دوستان مطلع، محل حفاری کنونی با محل دفن رضا شاه منطبق است.

۳- تا جنازه ادعایی (به فرض صحت و در صورت پذیرش تصاویر منتشرشده و سلفی معروف) مورد آزمایش قرار نگیرد نمی‌توان انتساب آن را به رضا شاه تأئید کرد، و با توجه به سکوت تولیت آستانه حضرت عبدالعظیم (س) و رویه دفن جنازه‌هایی که در جریان کار ساختمانی به دست می‌آید، بنظر می‌رسد جنازه مفروض مجدداً دفن شده و این معما لاینحل خواهد ماند.

در رابطه با صحت و سقم انتساب جسد به رضا شاه دو فرضیه مطرح است:

فرضیه الف) جسد ساختگی است و کاملاً شبیه به عکس رسمی و معروف رضا شاه در تابوت بازسازی و حتی عکاسی شده.

دلیل اصلی که بر ساختگی بودن جسد می‌توان ارائه داد، و از همان ابتدا مورد توجه من قرار گرفت و در یادداشت اولم منعکس شد، بقایای پوسیده لباس بر تن جنازه است بنحوی که حتی آستین با عکس تابوت منطبق است، و نیز نحوه قرار دادن جنازه برای گرفتن عکس که کاملاً شبیه به حالت جنازه در عکس معروف و رسمی تابوت است. طبعاً حالت جسد پس از مراسم تکفین و دفن باید با عکس رسمی جنازه در تابوت متفاوت باشد نه عین آن.

فرضیه ب) جنازه واقعی است و به رضا شاه تعلق دارد.

دلایلی که به سود واقعی بودن جنازه می‌توان ارائه داد به شرح زیر است:‌

۱- جنازه در محل دفن جسد رضا شاه به دست آمده. طبق تحقیقات دوستان مطلع و مورد اعتماد و بومی شهر ری این ادعا ثابت شد. مراجعه شود به عکس زیر که امروز ، ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، از محل عملیات حفاری گرفته شده:

۲- محمدرضا خلیلی عراقی در گزارش نیمه رسمی مراسم تدفین رضا شاه، که همان زمان منتشر شد (بازگشت: بمناسبت چهلمین روز تدفین، تهران: چاپ تابان، پنج‌شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۲۹)، مکرر بر تکفین جنازه تأکید کرده ولی روایت او مبهم است.

احتمال دارد جسد رضا شاه به سبک معمول،‌ یعنی برهنه، تکفین نشده باشد و با لباس رسمی دفن شده و کفن را بر روی لباس رسمی پوشانیده باشند. با این فرض، وجود بقایای پوسیده لباس بر روی تصویر جسد کشف‌شده قابل توضیح است.

‌چه جنازه جنجالی ادعایی را ساختگی بدانیم چه واقعی، با اتکاء به شناخت و تجربه‌ام، می‌توانم ادعا کنم که کسانی، در چنان قدوقواره‌ای که بسط ید داشتند و قطعاً چهار کارگر و راننده ساده نبودند، یا از وجود جنازه مطلع بودند یا بنحوی «جنازه‌سازی» کردند که در آستانه سالگرد تاجگذاری رضا شاه (۴ اردیبهشت ۱۳۰۵) «کشف» و به مهم‌ترین موضوع جنجالی روز تبدیل شود.

هر چند اتفاقات «تصادفی»‌ را نمی‌توان منکر شد، ولی در این مورد ماجرا ‌«سناریو» بنظر می‌رسد بمنظور ایجاد جنجال جدید از سوی کانون‌های معین، که ‌سابقه طولانی در ایجاد چنین جنجال‌هایی دارند، و در فضای سیاسی کنونی ایجاد بحران‌های پیاپی در درون ایران را، با هدف «فروپاشی از درون»، به شدت دنبال می‌کنند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  هدفشون اینه که ربع پهلوی بیاد ایران برای تشخیص جنازه بعدهم یک عده شاه دوست بدنبالش و شایعه های بعدی و اعلام سقوط جمهوری اسلامی هه
  • IR ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
   87 10
   خدا شفات بده
 • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  رضا پالانی مرده است و او مقبولیتی نداشته و ندارد
 • IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  74 31
  به نظرم انقلاب اسلامی با بیرون کشیدن جنازه ی رضا شاه منافقین درون نظام رو بیچاره کرده ، از تناقضاتشون میشه فهمید . میشه گفت خدا کودتا کرده به نفع مردم مظلوم
 • US ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  85 10
  وجدانا خودت فهمیدی چی گفتی؟
 • IR ۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  اگه کمی تاریخ با اتکا به منابع مختلف مطالعه کرده باشید و اوضاع ایران در اون زمان و تفاوت آن با کشورهای همسایه بررسی کرده باشید ... میگید گور پدر رضاخان ..
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  8 41
  دولت فعلی اعتدالی و متمایل به اصلاح طلب هاست و بخاطر رقابت هم که باشد با سلطنتی شدن ایران مخالف است بنا بر این این که گمان شود دولتی های اعتدالی یا اصلاح طلب جنازه جعلی نشان داده اند تا منفعت سیاسی ببرند درست نیست .
  • IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۸
   2 4
   ازاین دولت هرچی بگی برمیاد
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  12 41
  احسنت.تحلیل عالی بود
 • IR ۱۶:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۷
  دوره پادشاهی در ایران را تمام شده بدانید
 • IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۸
  28 3
  اگه جنازه. رضا خانه که با احترام خاکش کنن. اگرم. نیست بازم با احترام خاکش کنن. اقایان میت. رو زمین نمونه. کراهت داره بخدا
 • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۸
  4 25
  زنده اش چه غلتی کرد که حالا مرده ش چه غلتی بکنه.گور به گور شده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس