جسارت‌های جمهوری آذربایجان علیه ایران در آستانه نوروزی

در دوره چند ساله اخیر نقش شبکه آ.ان.اس. در بازی‌های سیاسی باکو با تهران، به روزنامه «ینی مساوات» محول شده است و باکو نمی‌تواند در قبال جسارت‌های این روزنامه به ایران از خود سلب مسئولیت کند.

به گزارش مشرق، جسارت وقیحانه روزنامه «ینی مساوات» چاپ باکو به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و به ویژه آرم «الله» در پرچم ایران همزمان با سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به باکو همانند سایر بدکرداری‌های باکو در قبال ایران با اغماض و چشم پوشی سپری شد.

نه از سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو و نه از وزارت امور خارجه کشورمان صدای اعتراضی بلند شد که از باکو بخواهند دستکم در زمان حضور نماینده عالی رتبه دولت ایران در باکو، زمام روزنامه ینی مساوات را بکشد تا دستکم صورت ظاهر حفظ شود.

زیرا، در دوره چند ساله اخیر نقش شبکه آ.ان.اس. در بازی‌های سیاسی باکو با تهران ، به روزنامه «ینی مساوات» محول شده است و باکو نمی‌تواند در قبال جسارت‌های این روزنامه به ایران از خود سلب مسئولیت کند.

اما، اصل ماجرا از این قرار بود که روزنامه «ینی مساوات» در مطلبی تحت عنوان «طرحی دیگر از همسایه جنوبی‌مان ضد آذربایجان» به عقده گشایی علیه جمهوری اسلامی ایران پرداخت و در آستانه ورود محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به باکو در طرحی که در کنار این مطلب منتشر کرد، با اهانت به پرچم جمهوری اسلامی ایران، پرچم کشورمان را همانند پازلی به هم ریخته به تصویر کشید و آرم «الله» را نیز در مرکز پرچم ایران به صورت به هم ریخته ترسیم کرد تا در چارچوب یکی از محورهای همیشگی تبلیغات دائمی خود ضد ایران، اسلامیت کشورمان را نفی کند.

اینکه روزنامه ینی مساوات برای اهانت و جسارت به ایران، حتی حاضر می شود به کلمه جلاله «الله» جسارت کند، برای کسانی که به ماهیت این روزنامه و سوابق هیئت حاکمه باکو آشنایی کافی دارند، تعجب آور نیست. واقعیت این است که در روزنامه «ینی مساوات»، "دیندار" و "ملحد" دوش به دوش هم و در ماکتی کوچک از به اصطلاح «چندفرهنگ گرایی» باکو با به اصطلاح "همبستگی" به فعالیت مشغولند و در واقع نقش بازی می‌کنند.

به همین علت، مشاهده حرکت‌های ضدو نقیض و البته حساب شده از این روزنامه، برای آشنایان احوال این رسانه که مطالبش در واقع حاصل نزدیکی‌های نامشروع و التقاط افکار ، رویه‌ها و سیاست‌های متعارض است، موضوع غریبی نیست.

به عنوان نمونه، همین روزنامه در همان روز ورود وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به باکو در مطلبی تحت عنوان «نشست وزرای خارجه آذربایجان، ترکیه و ایران در باکو، راحتی کشور اشغالگر را برهم زده است»، از تاثیراتی که حضور وزیر خارجه ایران در باکو و اجرای طرح شمال – جنوب در ارتقای موقعیت جمهوری آذربایجان در منطقه و به ویژه در مقابل ارمنستان دارد، قلم فرسایی کرده و در واقع نقش سخنگوی وزارت امور خارجه باکو را به عهده گرفته است

اکنون این سوال مطرح می شود که اگر ایران و حتی صرفا نام ایران تا این حد برای باکو مفید است و سبب ارتقای موقعیت منطقه‌ای جمهوری آذربایجان می‌شود، جسارت‌ها و هتاکی‌های رسانه ای باکو علیه ایران برای چیست؟ زمانی که همین سوال از مقامات دولتی و رسانه‌ای باکو مطرح می‌شود، همه آنها در پاسخی کلیشه‌ای ، این ضرب المثل آذری را که «اومان یِردَن کوسَرلَر» (از کسی که از آن انتظار داری، قهر هم می‌کنی ) یادآوری می‌کنند و از مسئولیت خود طفره می‌روند.

اما، متاسفانه جسارت‌های رسانه‌های باکو به ارزش‌ها و مقدسات جمهوری اسلامی ایران بسیار فراتر از قهر کردن افراد خام و ناپخته است که این ضرب المثل نیز بتواند درباره آنها مصداق داشته باشد. باکو و دستگاه رسانه‌ای‌اش برای جسارت به ایران حتی به اهانت آشکار به اسلام و خداوند نیز مبادرت می‌کند. به عنوان نمونه در گذشته در زمانی که هنوز شبکه آ.ان.اس. تعطیل نشده بود و سخنگوی اصلی و البته غیررسمی باکو محسوب می‌شد و در داخل جمهوری آذربایجان لقب «.... دست آموز » حاکمیت را از آن خود کرده بود، همین شبکه باز هم به بهانه مناسبات ایران با ارمنستان، به جای کلمه الله در «بسم الله الرحمن الرحیم» ، کلمه «ارمنستان» را جایگزین و قرائت کرد تا کینه و نفرت خود را علیه ایران بپراکند. در آن زمان برخلاف امروز، مقامات مسئول ایرانی دستکم تذکرات و اعتراض شفاهی به میرشاهین آقایف، سردبیر ارشد شبکه آ.ان.اس. و واحد مصطفی اف، رئیس این شبکه و عاملان مستقیم این جسارت دادند.

همچنین رسانه‌های تخصصی ایران در حوزه جمهوری آذربایجان و قفقاز به روشنگری درباره رویه نادرست و ضداسلامی باکو در تبلیغات ضدایرانی می‌پرداختند و فضای مسمومی را که رسانه‌های باکو علیه ایران می‌ساختند، خنثی می‌کردند.

اما، در دوره کنونی نه تنها بر بدکرداری‌های رسانه‌ای باکو علیه ایران اغماض می‌شود، بلکه رسانه‌های تخصصی حوزه قفقاز و جمهوری آذربایجان نیز بر جسارتی همچون اهانت به آرم «الله» در روزنامه «ینی مساوات» به منظور مخدوش نشان دادن پایبندی ایران به اسلام و الله ، چشم می‌پوشند و ناخواسته این پیام را به باکو می‌دهند که هر اقدام عملی و سیاسی و تبلیغاتی آن علیه ایران بی پاسخ خواهد ماند.

نتیجه چنین رویکردی در قبال جمهوری آذربایجان طی سال‌های گذشته صرفا این بوده است که بر شمار دیدارهای دیپلماتیک میان تهران و باکو افزوده شده است و به موازات آن، باکو توانسته است در کنار اخذ امتیازات مادی و سیاسی و حتی سرزمینی از ایران، در فضایی راحت تر سیاست سرکوب اسلام و اسلام گرایان را در جمهوری آذربایجان به پیش ببرد.

به نحوی که هم اکنون شمار زیادی از صدیق ترین یاران انقلاب اسلامی و ایران در جمهوری آذربایجان به اتهامات واهی در زندان به سر می‌برند.

رفتارشناسی باکو و ماشین تبلیغاتی‌اش نشان می‌دهد انفعال و سستی که در قبال اهانت به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و آرم «الله» در روزنامه «ینی مساوات » نشان داده شد، سبب پیشروی هرچه بیشتر باکو در این زمینه خواهد شد.

واقعیت این است که باکو به موازات تظاهر به گسترش روابط با ایران، تمام توان خود را نیز برای برهم زدن مناسبات ایران با ارمنستان به کار بسته است تا پروژه بهبود روابط باکو با تهران را با سردی روابط تهران با ایروان تکمیل کند و در واقع، یکی از اهداف تعیین شده برای این پروژه به حداقل رساندن رابطه ایران با ارمنستان و کنار آمدن ایران با پدیده نفوذ سرطانی صهیونیسم و اسرائیل در جمهوری است

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 61
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 55
 • علی شیرازی IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  ایران به دنبال دوستی با ارمنستان است و طبیعتا این به مذاق آذربایجان خوش نمی آید لذا ایران بایستی حرمت همسایگان را داشته باشد : آذربایجان بد است ترکیه بد است عربستان بد است امارات بد است مگر می شود ؟؟ بایستی به حسن همجواری احترام گذاشت .
  • IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   مشکل ارمنستان نیست ، مشکل اطاعت از دستورات صهیونیست ها و امریکایی هاست . حکومتی که از دپر به پسر رسیده با کمک و موافقت امریکایی هاست ، ارسال پهبادهای شناسایی از اسمان انها ، ایجاد ایستگاه شنود در خاک اذربایجان ، دستگیری و مخالفت با مومنان و شیعیان اذربایجان به حکم موساد است . ایجاد زندان مخفی امریکا در خاک اذربایجان و....خیانت های حکومت فاسد اذربایجان است
  • محمد IR ۱۸:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   97 85
   ارمنی ها جزوی از ایران هستن همنطور که آذری ها هستن تاریخ روابط ایران و ارمنستان به قبل اسلام برمیگرده اگر بدانی چه جنگهایی و کشمکش هایی که بین ایران روم بر سر امنستان شده اینطور حرف نمیرنی اهمیت ارمنستان برا ما بسیار بالاست
  • IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   33 12
   احسنت
  • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   19 36
   سیاست خارجی ما مشکل داره ما باید به فکر منافع ملی خود باشیم همین و بس باید با آمریکا و اسراییل رابطه برقرار کنیم آنگاه این کشورهای فزرتی جرات حرف زدن هم نخواهند داشت
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   14 20
   حالا بد بودن عربستان و ترکیه چه ربطی به تو داره مگه تو مزدور آنها هستی
  • SE ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   16 12
   دولتیان ما خاک بر سرند که عرضه و وجودش را ندارند تو دهن کثافت اوف بزنند
  • IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   35 23
   ارمنستان بهترین دوست ایران در منطقه است
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  40 15
  این ملت پرچمشم بدخواه داره
  • محمد IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   36 3
   درسته ارمنستان بخشی از ایران بوده ولی آذربایجان خود ایرانه
 • علی IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  22 5
  مطمئنی ممشرق ؟؟ مجوز شبکه آ ان اس بخاطر حمایت از کودتای ترکیه ، طی همون هفته لغو و شبکه تعطیل شد .
 • بیتا فاطمی AU ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  51 68
  باید به خدا پناه برد از دست کافران لعنت خدا و فرشتکانانش به این دولت باکو باشد آنها به الله عالمیان توهین کردن نه به ایران خدا حسابشون خواهد رسید و با دست اسلامیان به مجازاتشان می رسونه انشالله امین
  • IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   48 53
   دوستی با ارمنستان اشغالگر دشمنی با الله نیست؟؟؟؟
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   19 16
   ارمنستان همونقدر اشغالگره که یزیدوف و دار و دسته مزدور صهیونش هستن، ارمنستان قره باغ رو اشغال کرده و یزیدوف کل آذربایجان شمال ارس رو! ان شاء الله هر دو رو آزاد خواهیم کرد و شیعیان غیور آذری از لوث وجود مزدوران صهیون راحت خواهند شد
 • جانباز IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  39 39
  این به اصطلاح سفیر ما اونجا چکار میکنه؟ آذربایجان اندازه دو سه استان ما هم نمیشه. یک جراتی. یک جسارتی . چرا امور خارجه ما اینقدر ساده از کنار مسایل ارزشی رد میشه؟؟؟؟!!!!!
  • IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   64 14
   بزرگی کشور به وسعت ان نیست به بزرگی مردمان ان کشور هست
  • IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   37 17
   جانباز جان اینها همش به تحریک صهیونیستهاست چون مدتهاست آذربایجان شمال ارس تبدیل شده به پایگاه صهیونیستها و یزیدوف مزدور صهیونیستهاست
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  39 6
  ننگ بر دولتی که زبان دیپلماسی با دنیا رو بلد نیست. چطور آب و صابون بیاریم روتون رو بشورید؟
 • CA ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  24 13
  همه اینها بخاطر اقتداره!!!!!
 • IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  48 15
  در کشورهای دموکراتیک دولت نمیتواند به یک روزنامه خط بدهد و روزنامه ها مستقل و آزاد هستند
  • FR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   27 21
   دموکراتیک؟ یزیدوف مزدور صهیون و دموکراسی؟؟؟!!!!
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  45 9
  روابط ايران با ارمنستان وآذربايجان بايد دوستانه باشه حالا هر كى ناراحت شد به جهنم. اما اگر كشورى يا هر كسى به كشورمان ايران اهانت كنه حالا هرجور اهانتى باشه بايد مسولان كشور با اقتدار جواب بدن نه اينكه فقط مفت بخورن و بخوابن شكمشونو بدن جلو بايد غيرت داشته باشن مردانه جواب بدن كه فكر نكنم كسى از مسولان كشور چنينن غيرتى داشته باشن بجز چن نفر كه يكيشون سردار اسلام قاسم سليمانيه اما اون وظيفش نيست كه جواب اينهارو بده وظيفه سردار عمله كه اگه دستور بدن عمل ميكنه نه حرف ومضخرفات بزنه
 • سلام IR ۱۹:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  50 30
  ببینید به کجا رسیده ایم که این استان جدا شده از ایران اینجور برای ما شاخ وشونه میکشه!بایستی روابط با این کشورک حامی تجزیه طلبان در تبریز را محدود و حتی قطع کرد.
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  18 25
  مشرق پانتورک تو دیگه چرا نقش بازی می کنی و خود را مخالف جمهوری زبان پرست آذربایجان نشان می دهی؟
 • IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  31 4
  ايران داره هم با ارمنستان رابطه ميگيره هم آذربايجان بالاخره اين وسط صداي چهار نَفَر هم درميارن شما جدي نگير زياد
 • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  27 38
  اسراییل و ار منستان در حال نابودی هستند..
  • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   31 12
   ان شاء الله رژیم غاصب صهیونیست نابود خواهد شد همراه با تمام نوکرانش(اعم از تجزیه طلبان پانترک و پانکرد) و نوکران منطقه ایش همچون یزیدوف و عردوغان؛ بعد از اون مردم منطقه به آرامش خواهند رسید
  • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   19 9
   هم ارمنستان و هم آذربایجان جز خاک ایران هستند
 • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  26 34
  بزرگی به کویر بودن نیست..به بالا نشین بودن و کیفیت هست
  • IR ۲۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   21 18
   اولا. کویر این سرزمین مثل قلب مردامانش بزرگ هستش. دوما.کدوم کشور اطراف ما بالانشین شده که ما خبر نداشتیم.
  • پسر گیلان و مازندران IR ۲۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   20 17
   شما که کیفیت دارید پس چرا هر جا که میریم ی چند تا آذری آواره ی فراری از آذربایجان هست ؟
 • IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  58 27
  اگر دشمنی باشد و چشم طمع به خاک ایران داشته باشد شک نکنید این دشمن ترکیه است.کشور جعلی باکو با حمایت ترکیه با جنگ نرم علیه تمامیت ارضی کشورمان تبلیغ می کنند.
 • IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  28 70
  شیعیان اذربایجان شهروندان اون کشور هستنن نه ایران . دولت باکو حق داره با شهروندانش مطابق قانون خودش رفتار کنه و به هیچکسی مربوط نیست.
  • IR ۲۰:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   21 11
   در مکتب اسلام و آزادگی،مرزی وجود نداره
  • IR ۲۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   34 15
   دولت مزدور صهیون یزیدوف غلط میکنه به شیعیان مظلوم آذربایجان ظلم کنه
  • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   26 21
   مرتیکه نفهم کل آذربایجان و مردمش جز خاک ایرا ن هستند و روزی باید به مام میهن برگردند
  • IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   16 10
   شما وکیل دولت باکو هستی؟
  • NL ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   16 23
   نفهمهایی همانند تو با ادعای خاک دیگر گشورها باعث مشکلات دیبلماسی برای کشورمون میشوند
  • FR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   39 8
   دولت یزیدوف مزدور صهیون بیجا میکنه با شیعیان بدرفتاری کنه، بزودی تکلیف خودش و مزدوران بوزگوردش رو روشن می کنیم
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  20 24
  ارمنستان مهره ی کوچولوی ازربایجان هست...
  • IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   14 12
   زر زیادی هم بسیار ست.
  • ناشناس US ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   12 20
   آب بکش بابا آب بکش
 • عشق IR ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  34 41
  مشرق ترک ستیز دنبال چی هستی این چه خبره زدی واقعا مسخره است
 • علی RO ۲۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  11 10
  از ماست که بر ماست
 • IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  14 4
  آقا مقصر این کشورها نیستن مقصر دولته که داره به کل کشورها کولی میده و دیپلماسی اقتدار رو اصلا نمیدونه چیه به منم کولی بدن سوار میشم فازتون چیه با این نوع دیپلماسی گل و بلبلی و همه چی خوبتون آب قطعه داداش
  • IR ۲۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   5 4
   درود بر دکتر احمدی نژاد
 • IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  23 17
  از این حیدر علی اف اصلا اصلا خوشم نمیاد چرا این شده پادشاه مطلق آذربایجان
 • جانباز IR ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  35 18
  داداش.در پاسخ به نظرت: ایران هم خودش بزرگه، هم مردمانش. تو از دریچه کوچک مغزت مردم ایران را کوچک میبینی. برای تو وامثال تو متاسفم...
 • IR ۲۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  26 8
  وجدانی با کدام یک از همسایه ها روابط حسنه و دوستانه داریم؟! توی دنیا یک دوست واقعی داریم؟! روز به روز منزوی تر از دیروز...
  • IR ۲۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   7 2
   نمیگم دوست نداشته باشیم اما کدوم یکی از همسایه های ما نرمال هستند که بخواییم به دوستی بگیریم؟؟؟
  • IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
   1 0
   به عمان باج بدیم
 • IR ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  18 22
  وقتش نرسیده از تالشهای باکو حمایت کنید؟
 • IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  29 5
  بنظرم حداقل رسانه ها در پاسخ به این داستان بجای جمهوری آذربایجان بگن؛ آذربایجان شمالی... چون آذربایجان غربی و شرقی که داریم. شمالی هم داریم
 • IR ۲۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  2 0
  مهم نیست.
 • علی IR ۲۲:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  20 17
  به نظر من مسئول این سایت یک کورد باشه چون همش خبرای ترکیه و عفرین و.... رو پخش میکنه با اهداف کثیف.دوستان دقت کنید همه این مطالب را تفرقه افکنی هست
 • AE ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  8 15
  آذربایجان بااون رشداقتصادیش وارزش پولش که داره هرروز بالاتر میره..خاک برسر شماکهحتی عرضه ندارید به گرد پای کشورفاسدی چون آذربایجان برسید..تف برشما
 • ناشناس IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  11 8
  ایران این همه نفوذ توی کشورهای همسایه عرب داره ولی باکو را به کلی فراموش کرده اسراییل هم داره هرکاری که بخوادمیکنه
 • منصور IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  13 3
  در جمهوری اسلامی تا بوده همین بوده یک روز آمریکا روز بعد انگلیس بعدش عربستان. بعدش ترکیه وتاجیکستان وعراقو الان هم آذربایجان . مثل اینکه یک عده نشستند ماموریتشان خراب کردن رابطه با تک تک کشورهای دنیاست حالا از کی خط میگیرند خدا میدونه .یا خیلی کم عقلند ویا جاسوس
 • رضا تواضعی IR ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۸
  30 14
  ایران باید به فکر نفوذ اقتصادی و نگاه بلند مدت در قفقاز جنوبی باشد و تا رسیدن به این هدف تا آنجا که می شود باید به بعضی از جفتک های بوزقورد چی های آران " با نگاه عاقل اندر سفیه بنگرد و بگذرد .
 • IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۱
  0 10
  وزارت امور خارجه خواب است
 • بندهخدا IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۱
  11 16
  از ما به شمابه این شیطان اعتماد نکنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس