بن سلمان و ترامپ

مثلث آمریکا – عربستان – اسرائیل تحرکات جدی و جدیدی را در پوشش های مختلف در عراق آغاز کرده اند که نه تنها خطری جدی برای عراق شمرده می شود، بلکه پیامدهای آن دامنگیر محور مقاومت نیز خواهد شد.

سرویس جهان مشرق - اشغال شهر «موصل» و مناطق اطراف آن، در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی توسط گروه تروریستی تکفیری «داعش» بهانه و دستاویز خوبی برای آمریکایی ها بود تا با دستاویز قرار دادن این گروه و به بهانه مبارزه با تروریسم تحرکات و فعالیت های جدید خود را در عراق توجیه کنند.

براساس اظهارات مکرر مقامات مسئول آمریکایی، ماموریت آمریکا در عراق با آزادسازی مناطق اشغال شده توسط داعش از جمله شهر موصل و نابودی این گروه پایان می یافت و این کشور نظامیان خود را از خاک عراق خارج می‌کرد.

اکنون ماه هاست، موصل با همت غیور مردان «حشد الشعبی» عراق آزاد شده، اما نه تنها خبری از خروج نظامیان آمریکایی از عراق نیست، بلکه هر روز خبر جدیدی درباره افزایش حضور آمریکا در این کشور به گوش می رسد.

اولین بار اوت سال گذشته بود که «مزاحم الحویت»، سخنگوی رسمی گروه عشایر عرب استان نینوا افشا کرد که آمریکایی ها عملا احداث بزرگترین پایگاه نظامی خود در عراق را در نزدیکی روستای «کهریز» از توابع منطقه «زمار» در غرب رودخانه دجله در استان نینوا آغاز کرده اند و قرار است، چهار پایگاه نظامی دیگر نیز در مناطق مختلف استان نینوا احداث شود.

دیدار العبادی و ترامپ در آمریکا

به گفته الحویت ماموریت نظامیان آمریکایی که در این پایگاه ها مستقر خواهند شد، نظارت کامل بر مرزهای مشترک عراق و سوریه از منطقه «سنجار» تا «القائم» و جلوگیری از گشوده شدن مسیری زمینی بین تهران و دمشق از طریق مرزهای مشترک عراق و سوریه برای انتقال سلاح و تجهیزات برای محور مقاومت در سوریه است.

در این ارتباط منابع آگاه عراقی چهاردهم مارس جاری اعلام کردند که آمریکا عملا کار احداث بزرگترین پایگاه نظامی خود در عراق را آغاز کرده است.

شهرهای مقدس دروازه نفوذ جدید آمریکا

اما این پایان کار نیست، نگاهی به تحرکات آمریکایی ها طی سه ماه گذشته در عراق نشان می دهد، واشنگتن راهبردهای جدیدی را برای گسترش نفوذ خود در عراق اتخاذ کرده است که یکی از آنها «نفوذ در شهرهای مقدس» است.

در این ارتباط می توان به سفر «داگلاس سالیمون»، سفیر آمریکا در عراق به استان کربلا در ژانویه گذشته اشاره کرد که در طول تاریخ تقریبا بی سابقه بوده و به نوعی، اولین بار است که چنین اتفاقی می افتد.

«داگلاس سالیمون»، سفیر آمریکا در عراق

نمی توان به این سفر به عنوان یک سفر معمولی توسط یک مقام آمریکایی نگریست. بدون شک سفر سفیر آمریکا به استان کربلا دارای ابعاد مهمی است که توسط رسانه های منطقه ای نادیده گرفته شده است.

پیش از این گزارشی از سوی اندیشکده های غربی پیرامون اقدامات سفیر سابق آمریکا در عراق در حوزه فرهنگی، آموزشی و ورزشی منتشر شده بود که شبکه نفوذ آمریکا در عراق را ترسیم می کرد. بنابراین، به نظر می رسد که فاز جدیدی از برنامه نفوذ آمریکا در عراق به ویژه در مناطق شیعی، کلید خورده است.

اظهارات سفیر آمریکا در عراق در جریان سفر به استان کربلاء آشکار می کند که واشنگتن، از لحاظ اقتصادی، چشم طمع به این استان دوخته که سالیانه پذیرای میلیون ها زائر حسینی(ع) از عراق و اقصی نقاط جهان است و در مقایسه با دیگر استان های این کشور از وضعیت اقتصادی بهتری برخوردار است.

دیدار سفیر آمریکا در عراق با عمار حکیم

طبیعی است، آمریکا چشم طمع به وضعیت اقتصادی این استان دوخته باشد و خود را برای آغاز فصلی جدید از مشارکت در پروژه‌های اقتصادی در کربلاء آماده کند. دلیل این مدعی درخواست صریح سفیر ایالات متحده جهت اصلاح برخی قوانین تجاری ـ بازرگانی در کربلاء به منظور مشارکت هرچه بیشتر شرکت های آمریکایی در طرح های اقتصادی این استان است.

وقتی پای سعودی ها نیز باز می شود

تغییر رویکردها نسبت به عراق فقط به آمریکایی ها محدود نمی شود، بلکه به سعودی نیز سرایت کرده است، به ویژه اکنون که عراق در تدارک برای آغاز دوران بازسازی است.

اعلام خبر سفر «محمد بن سلمان»، ولی عهد عربستان سعودی به عراق و اخباری مبنی بر سفر به نجف اشرف در این راستا قابل ارزیابی است که می تواند، رقابت بین آمریکا و عربستان جهت سرمایه گذاری در شهرهای مذهبی عراق را تشدید کند.

در این میان نباید از حربه های فرهنگی و ورزشی برای نفوذ در شهرهای مقدس عراق غافل ماند، چون آمریکایی ها تلاش دارند، از این فعالیت ها به عنوان ابزار نفوذی در شهرهای مقدس عراق بهره برداری کنند.

در این رابطه بیشتر بخوانید:

نخست وزیر آینده عراق کیست؟

آرایش انتخابات پارلمانی عراق چگونه است/ شانس کدامیک از احزاب برای تصدی نخست وزیری بیشتر است؟ +تصاویر

نفوذ در مراکز قدرت شیعیان در آستانه انتخابات

تاثیر گذاری بر روند انتخابات پارلمانی عراق از طریق نفوذ در مراکز قدرت شیعیان در شهرهای مقدس یکی از مهمترین اهداف رویکرد جدید آمریکاست. واشنگتن بر آن است تا از طریق نفوذ در مراکز قدرت شیعیان، در گرایش افکار عمومی شیعی در قبال ائتلافات احزاب و گروه های شیعی، تغییراتی ایجاد کند، درست همان اقدامی که عربستان سعودی به موازات آمریکایی ها در عراق آن را انجام می‌ دهند.

در همین ارتباط، «نهله الهبابی»، نماینده پارلمان عراق می گوید که عربستان سعودی با تبلیغات گسترده علیه شخصیت های شیعی و شرافتمند عراق و با استفاده از امکانات و ظرفیت های مختلف خود، تلاش برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی در آستانه انتخابات را آغاز کرده و آمریکایی ها نیز در همین مسیر همگام با سعودی ها پیش می روند و قصد دارند، پایگاه اجتماعی احزاب شیعی را نزد شیعیان با نفوذ در مراکز قدرت آنها تضعیف و زمینه شکست سنگین ائتلافات شیعی در انتخابات پارلمانی را فراهم کنند.

دیدار مقتدی صدر و بن سلمان در ریاض

سرپوش بر جنایات جنگی

یکی دیگر از اهداف آمریکا از نفوذ در شهرهای مقدس عراق را باید ایجاد سرپوش بر جنایات جنگی این کشور در عراق ملاحظه کرد که طی سالیان متمادی علیه شیعیان مرتکب شدند و پایگاه اجتماعی آنها در این کشور را به شدت متزلزل ساخته است. اکنون مقامات آمریکایی جایگاه خود در عراق را به طرز عجیبی سست می بینند و به همین دلیل به هر ابزاری برای تغییر این جایگاه متوسل می شوند.

اسرائیل ضلع سوم مثلث

غیر ممکن است، در جایی سخن از حضور و فعالیت آمریکا و عربستان به میان آید و نامی از رژیم صهیونیستی برده نشود. «صدر الدین قپانچی»، امام جمعه نجف اشرف ضمن اشاره به تغییر رویکرد ناگهانی عربستان سعودی در قبال عراق و درخواست ریاض جهت از سرگیری روابط با بغداد، همزمان با تسریع روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نسبت به گسترش نفوذ اسرائیل در عراق از طریق شرکت های سعودی هشدار داد.

پیشتر «وین مادسن»، روزنامه ‌نگار آمریکایی در گزارشی افشا کرده بود که رژیم صهیونیستی درصدد توسعه و گسترش حضور خود در عراق است و تلاش می ‌کند با حمایت ‌آمریکا و دلارهای نفتی سعودی رویای «اسرائیل بزرگ» بر بخش‌هایی از خاک عراق محقق کند.

گزارش مادسن از طرح انتقال یهودیان کُرد از سرزمین‌ های اشغالی به شهر موصل و دیگر شهرهای استان نینوا در شمال عراق تحت پوشش سفر هیئت‌ های مذهبی به مزارهای یهودیان قدیم پرده برداشته و تاکید می ‌کند، یهودیان کُرد از زمان اشغال عراق توسط آمریکا در سال ۲۰۰۳ اقدام به خرید زمین‌ هایی در شمال عراق کردند که آن را ملک تاریخی یهود می ‌دانند.

همکاری اسرائیل و آمریکا برای نفوذ در عراق

این روزنامه ‌نگار آمریکایی دلایل توجه صهیونیست‌ ها به این مناطق را وجود مزار پیامبرانی چون ناحوم، یونس، دانیال، حزقیال و عزرا می‌ داند و می افزاید: رژیم صهیونیستی به این مزارها و اماکن به عنوان بخشی از إسرائیل نگاه می ‌کند، لذا فعالیت های جاسوسی خود را نیز در این مناطق افزایش داده و اقدام به مزدورگیری در این مناطق می کند.

همچنین گزارش هایی وجود دارد که از افزایش فعالیت شرکت های صهیونیستی در پوشش های مختلف و در قالب مراکز فرهنگی و هنری و موسسات خیره به ویژه در بغداد با هدف جذب جوانان عراقی و نفوذ در آنها خبر می دهد.

این درحالی است که در راستای برگزاری رزمایش مشترک رژیم صهیونیستی و آمریکا موسوم به «جونیپر کبری» که قرار است، هزاران نظامی آمریکایی و اسرائیلی در آن مشارکت داشته باشند، روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» افشا کرد، یکی از مهمترین اهداف این رزمایش، آشنایی و آموزش نیروهای ویژه ارتش اسرائیل و نیروهای تفنگدار آمریکایی با شرایط جنگ در عراق و کردستان است.

جروزالم پست می نویسد: در این رزمایش افسران مجرب اسرائیلی نبردهای خیابانی در شهرهای پر جمعیت با کوچه های تنگ و باریک و همچنین نبرد در تونل های زیر زمینی را به تفنگداران آمریکایی آموزش خواهند داد.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی در این رزمایش قرار است، ۱۴۰۰ تفنگدار آمریکایی و ۲۰۰۰ نظامی اسرائیلی در کنار ۱۱۰۰ نظامی وابسته به نیروی دریایی آمریکا مشارکت داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 47
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  71 16
  برای حفظ موقعیت ایران در هر جای دنیا باید پول خرج کرد که فعلا موجود نیست
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  90 19
  ایران طلب 1000 میلیارد دلاری اش بابت خسارت جنگ را از عراق وصول بکنه، دیگه فکرشون جای بد نمیره.
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  22 57
  هیچ غلطی نمیتوانند بکنن
  • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   23 6
   حیدر العبادی مقتدی صدر عمار حکیم این سه نفر از ستون های اصلی عراق و البته دو نفر آخر از شیعیان با نفوذ که ظاهرا دارن ..... خدا ختم به خیر کنه ماجرا رو
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  18 68
  تازه داریم میشیم مثل زمان شاه که همه تو رقابت با ما بودن اما زورشون نمیرسید
  • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   20 37
   چی میگی تو. مرگ بر شاه
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   14 12
   من که فکر کنم ایران تازه داره قدرت میگیره اینها هم از تس دارند سگ دو میزنن و حریف ایران نیستند
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   7 20
   خاک بر سرت احمق نفهم. عراق و عربستان و امارات و سوریه را با خاک یکسان میکنیم
  • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   17 4
   یاد بگیریم در سال جدید فحش ندیم
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  15 3
  افرین
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  8 47
  من یه چیی میگم به هیچکس نگوی. باشه. لطفا اماده جنگ بزرگی با عربستان و امارات باش
 • IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  21 72
  لعنت بر مشرق پفیوز
  • IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   28 6
   آب رو بریز اونجایی که میسوزه
  • قریشی IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   45 7
   لعنت بر پدر ومادر هر کی نوکر بی جیره و مواجب امریکا واسرائیله و چشم دیدن واقعیت های مشرق رونداره
  • SE ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   19 6
   ما به فحاشی شما مدعیان دروغین دموکراسی از رئیس جمهور و وزیر و وکیلتان گرفته تا تو ناشناسِ چاله میدونی عادت کرده ایم
  • IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   15 5
   شماهامدعی بودیدکه ادب مردبه ز دولت اوست !
  • GB ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   3 0
   بانکرد بشت کوهی خودت هستی نه مشرق
  • GB ۰۱:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۵
   7 0
   اینهمه مرزبانانمون شهید شدند توسط مرزهای بی در و بیکر اقلیم در حوادث اقلیم هم همکاری کردیم با بغداد در اربعین هم میلیونها زائر میرن عراق 8 سال هم کلی اقتصاد و نیروی انسانیمون از بین رفت تابستانها و بهار هم گرد و خاک کویرهای عراق اسمان شهرهای جنوب غرب و غرب ایران را کدر میکنه خسارات صدها میلیارد دلاری جنگ تحمیلی را هم نگرفتیم در حالیکه کویت تا اخرین سنت بصورت قسطی گرفت در حمله داعش هم کلی شهید دادیم و کلی کمکشون کردیم کنترل کمی هم که بر مرزهاشون دارن باعث سیل قاچاق به کشور میشه
 • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  38 1
  خوب حالا دولت ما چه تمهیداتی برای این مثلث شوم بکار بسته است روزی باشد که اجناس این مثلث شوم با تعرفه کم درمقابل اجناس.ایرانی وارد عراق شود
 • IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  32 18
  عراقی ها فقط بخاطر مسایل مالی ظاهرا با ما ادعای دوستی میکنند فعلا دارن به طرف عربستان غش میکنند از تبار صدام انتظاری بیش از این نیست
  • IR ۱۷:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   10 2
   این اعراب اگر گوشت هم رو بخورن استخون هم رو دور نمیندازن. آخرش ماییم که غریبه ایم.
 • سید حبیب IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  9 15
  تنها راهکار راحت شدن از شر آمریکایی های ملعون ناامن کردن عراق برای آنهاست ، یعنی برادران عزیز حشد شعبی باید پایگاه های آمریکا رو هدف قرار بدن یا بمب گذاری کنند ، خودروهاشونو هدف بگیرن ، آمریکا باید در عراق احساس ناامنی کند
  • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   4 3
   برو بخواب خواب دیدی خیره
  • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   8 3
   اون روز که حشدالشعبی در ارتش عراق ادغام شد یعنی اینکه قدرت نفوذ ایران به شدت کم شد . یعنی این رو هم نمیتونید تشخیص بدید.
  • IR ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   1 0
   امثال منیف اشمر ها از احزاب بلند نشدند جوانانی غیرتمند بودند با سازماندهی ای در حد یک پایگاه بسیج ما ما ایمانی بزرگ که عراق چنینی جوانانی ندارد و کسی هم در ایران نیست از خانواده چنین جوانانی حمایت کند همه تو عراق عکس بلدند بگیرند با توپ تفنگ و چفیه
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  9 15
  ریزش خواص در مناطق شیعی و خالص شدن یاران حضرت درآخرالزمان ،فتنه شیراز ی هاو شیعیان انگلیسی
 • IR ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  10 25
  هر کسی از دایره انقلاب اسلامی خارج بشه سقوط میکنه و از بین میره این قانون الهی است انسان مختاره راهشو انتخاب کنه
  • IR ۱۷:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   8 4
   این دایره انقلاب اسلامی، از کی قانون الهی شده عمو
 • رضا IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  1 6
  ایران به سر کردهای عراقی عتماد نکنید قابل عتما دنیستند ما خاطرات خوبی نداریم دولت مردان ایران اشیار باشند امیدوارم دولت اشیار باشد )))
 • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  3 1
  ههههه
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  15 2
  اونا از زاویه دید ما، به مسائل کشورشون نگاه نمی کنند.
 • سید IR ۱۷:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  6 15
  عمار حکیم و مقتدی صدر و امثالهم اگر دل به آمریکا خوش کنند نابود خواهند شد و کشورشان را هم به باد فنا خواهند داد. عراق مثل ایران نیست که اگر خواصش خواب آمریکا را ببینند و دل خوش به غرب باشند، ولی فقیهی باشد که بیدارشان کند یا ترمزشان را در بزنگاه ها بکشد. مردمشان هم ثابت کرده اند که در بی بصیرتی رو دست ندارند و نمیتوانند مثل ملت ایران به صحنه بیایند و فتنه خنثی کنند. حضرت امام خمینی رحمت الله علیه: ""هرکس خواب رابطه با امریکا را میبیند، خدا بیدارش کند""
 • CA ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  7 1
  عراق كه فقط نجف و كربلا نيست متاسفانه تو خيلي از شهرها عراق نظر مثبتي نسبت به ايران نيست علاوه بر اين رهبران خيلي از گروهها شيعه رو عربستان با وعده ها مالي به سمت خودش كشيده هست
 • CA ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  3 0
  عراق كه فقط نجف و كربلا نيست متاسفانه تو خيلي از شهرها عراق نظر مثبتي نسبت به ايران نيست علاوه بر اين رهبران خيلي از گروهها شيعه رو عربستان با وعده ها مالي به سمت خودش كشيده هست
  • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   2 1
   همین مقتدا الشیطان قیافه ش را نگاه کنید شبیه شریح قاضی است که دستور قتل امام حسین را داد چرا در عراق جولان می دهند معلوم نیست
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  15 1
  خیلی خوبه ؛ ما شهید دادیم ؛ از سقوط بغداد جلوگیری کردیم ؛ کربلا و نجف و کاظمین و سامرا رو آباد کردیم ؛ نفعش رو برادران آمریکایی و سعودی ببرن. همیشه همین بوده حالا منتظر باشید و ببینید وقتی اوضاع سوریه آروم شد چه اتفاقی بیافته.
  • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
   7 3
   این تقصیر دیپلماسی ضعیف دولت ماست که فقط برای اروپا و آمریکا غش و ضعف میکنه و اقتصاد کشور را برای سرپا نگهداشتن اقتصاد اون کشورها نابود میکنه
 • IR ۱۹:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  5 3
  علی برکت الله.
 • IR ۲۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  2 0
  اینها مقدمه حمله به ایران است باید ایران و ترکیه شمال وجنوب عراق را بین خودشون تقسیم کنند طوری که ایران به سوریه راه داشته باشد عراقی ها نمی توانند آقای خودشان باشند چون امثال عبادی خاین و مقتدا صدر یا ترسوهایی چون عمار حکیم دارند
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  17 0
  ایران و ترکیه باید بر دولت عراق فشار بیاورند تا ارتش امریکا خاک عراق را تخلیه کند
 • IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  1 3
  نوری مالکی یا ابراهیم جعفری بهتر از این عبادی خاین بودند حداقل خاین نبودند
 • IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  12 1
  هر روزه مرزبانان ما و ترکیه توسط مزدورانی که سلاح و تدارکات از خاک عراق دریافت می کنند شهید می شوند ما سالهاست که با عراق در حال جنگیم
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۳
  10 16
  ایران باید شرط بگذارد اگر امریکا از عراق بیرون نرود ما عراق را ویتنام دومی برای این کشور خواهیم کرد
 • شهروند IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  14 13
  خواستم نظری ننویسم اماهرچه نگاه میکنم میبینم بایدواقعاازشماهاپرسیدکه مسائل داخلی کشورعراق به شماهاچه ربطی داره؟مگه ماعراقی هستیم؟؟؟؟ وقتی پررویی به وقاحت برسه دیگه حدوحیا وشرم رونمیشناسه آخه به شماچه که دولتمردان عراق برای کشورشون چه تصمیمی میگیرن وچکارمیکنن مگه اوناتوامورات مادخالت میکنن؟؟؟واقعالازمه دنیاجمع شه دم ایرانوقیچی کنه تااینقددخالت ودسیسه درکشورهای منطقه نکنه
  • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
   8 2
   فکر کنم شما شهروند عراقی هستید که از نان و نمک ایران میخورید و نمکدانش رو می شکنید. اون موقعی هم که ایران داعش رو با سپر کردن جوانان خودش در عراق به زانو درآورده بود هم این حرفو می زدید؟
 • محمد IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  2 1
  شیطان با تمام قوا در صدد دستیابی وگسترش نفوذ خود در جهان تشیع است دشمن را نباید دست کم گرفت.
 • US ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۴
  11 1
  دولت عراق داره هم از توبره می خوره هم از آخور فعلا که هم غرامت جنگی به ایرانو هپولی کرد هم بدون هزینه از نیرو وپول ایران برای نابودی داعش استفاده کرد و حالا هم داره باشرکتهای غربی مصالحه می کنه بیچاره ملت ایران که کسی نیست دلش براش بسوزه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس