کد خبر 839933
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
برنج

اواخر بهمن ماه سال گذشته محموله ۳۳ هزار تنی برنجهای اروگوئه‌ای وارد بندر امام خمینی شده است که بعد از ترخیص این برنجها از گمرک در انبارهای شهرهای مختلف دپو شده است.

به گزارش مشرق، واردات برنج خارجی در سنوات اخیر همواره با فراز و نشیبهای مختلفی همراه بوده است. برنجهای خارجی معمولا از مقاصدی چون هند و پاکستان و برخی کشورهای امریکایی لاتین وارد کشور می‌شود. میزان واردات سالیان برنج حدود ۱ میلیون تن و ارزشی نزدیک به ۱ میلیارد دلار  می‌باشد. بعضا موضوع آلوده یا تاریخ گذشته بودن برنجهای وارداتی در رسانه ها مطرح  می‌شود اما از سرنوشت نهایی محموله‌ها و نوع برخورد مسئولان با این نوع واردات خبری بدست نمی‌آید.

اما اواخر بهمن ماه سال گذشته محموله ۳۳ هزار تنی برنجهای اروگوئه‌ای وارد بندر امام خمینی شده است که بعد از ترخیص این برنجها از گمرک در انبارهای شهرهای مختلف دپو شده است. ظاهرا بعد از ترخیص این برنجها وارد شهرهای مختلف شده و  به عنوان مثال ۵۰۰ تن از این ۳۳ هزار تن برنج اروگوئه‌ای وارد استان زنجان شده و در حال حاضر نیز در انبارهای استان نگهداری می‌شود که به گفته مسئولان مربوطه  این برنجها به سطح بازار مصرف نرفته است. چندی قبل نیز معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفته بود، ما بعد از مطلع شدن از نتایج آزمایشات تمامی برنجهای اروگوئه‌ای را توقیف کردیم و طی نامه‌ای به سازمان غذا و دارو خواستار تعیین و تکیلف این برنجها شدیم. به نظر میرسد سازمان غذا و دارو مهمترین دستگاهی است که در خصوص فاسد بودن این برنجها موضع گیری داشته است، در ادامه اسناد وارداتی این برنجها بررسی خواهیم کرد تا مقداری موضوع واردات برنجهای فاسد اروگوئه‌ای شفاف شود.

سند زیر قبض انبار محموله برنجهای اروگوئه‌ای که از کشتی اورا تخلیه شده است را نشان می‌دهد. در این سند اطلاعاتی مانند تاریخ  ۵ اسفند ۹۵ به عنوان زمان تخلیه برنجهای اروگوئه‌ای و استقرار در دو انبار  مختلف در بندر امام خمینی درج شده است.

در ادامه  اظهارنامه مربوط به شرکت بازرگانی دولتی ایران به عنوان شرکت واردکننده این محصول  قابل مشاهده است. وزن محموله برنج اروگوئه ای کشتی اورا ۳۳ هزار تن و  برابر با ۶۶۰ هزار کیسه می‌باشد. تاریخ اظهار ۱۲ اسفند بوده و با حقوق ورودی ۴۰ درصدی حدود ۱۹ میلیارد تومان عوارض برای ترخیص برنجها، دریافت شده است.

اما سند تایید سیستمی، مهمترین سندی است که ابعاد مهم واردات برنجهای فاسد اروگوئه ای را نشان می‌دهد، بر این اساس در تایید سیستمی برنج  اسامی کارشناسان دستگاههای مانند وزارت جهاد کشاورزی، سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو دیده می‌شود.

بر این اساس کارشناسان قرنطینه نباتی بندر امام خمینی، اداره استاندارد بندر امام و سازمان غذا و دارو ترخیص برنجهای اروگوئه ای را بلامانع دانسته اند.  حتی همچنان که در سند زیر مشخص است کارسناس سازمان قرنطینه نباتی ۱۵ اسفند ماه اعتبار ترخیص را ۴۵ روز عنوان کرده است، به عبارت دیگر این محموله تا پایان فروردین ماه امکان ترخیص داشته است. اما در ۱۷ اسفند ماه این کارشناس مجددا ترخیص را برای ۲۰ روز تمدید کرده و خروج کالا تا ۲۲ اردیبهشت ماه بلامانع اعلام می‌شود.

حالا سوالی که ایجاد می‌شود این است که چگونه با وجود تاییدیه سه گانه سازمانهای غذا و دارو، استاندارد و قرنطینه نباتی جهاد کشاورزی این برنجها در انبارهای شهری دپو شده و بنا بر اظهار نظرهای مختلف مسئولان غذا و دارو اجازه توزیع پیدا نکرده‌اند. آن طور که یک مقام مسئول در بندر امام خمینی به خبرنگار تسنیم توضیح می‌دهد، اوایل سال جاری یعنی ۳۱ فروردین ماه برنجهای مورد بحث با توجه به تاییده‌های سازمانهای مورد اشاره ترخیص می‌شود اما در انبارهای شهری مانند خوزستان، تهران و...اجازه توزیع پیدا نمی‌کند، گویا دلیل اصلی این ممانعت از توزیع، فاسد یا تاریخ گذشته بودن برنجهای اروگوئه‌ای عنوان شده است.

وی با بیان اینکه این احتمال وجود دارد که در زمان تایید شدن برنجها برای ترخیص، تاریخ انقضا برنجها مشکلی نداشته؛ گفت: به هر حال اگر برنجی وارد محوطه های بندری شود و یک ماه تاریخ انقضا داشته باشد کارشناسان مربوطه وقف مقررات عمل می‌کنند اما اگر برنج یک ماه بعد در انبارها فاسد شود چالش دیگری است که باید برای جلوگیری از تکرار آن برنامه ریزی کرد.

گفتنی است، در یک سال اخیر تنها ۳ محموله بزرگ برنج  از بندر امام خمینی وارد کشور شده است که دو محموله از تایلند (۱۴ هزار تنی)و یک محموله متعلق به کشور هند بوده است.

یکی از نکات جالب در سند تایید سیستمی، عدم ذکر محدودیت زمانی ترخیص از سوی سازمان غذا و دارو است. در واقع محدودیت زمانی از سوی کارشناس سازمان جهاد کشاورزی به صراحت دیده می‌شود اما در این خصوص هیچ محدودیتی از سوی کارشناس سازمان غذا و دارو لحاظ نشده است. کارشناس سازمان استاندارد نیز صرفا به این نکته تاکید که برنج مذکور خوراکی است.

در ادامه مکاتبه رئیس پیشین سازمان غذا و دارو و معاون فنی گمرک در اواسط سال ۹۵ حاکی نکته مهمی است که می‌تواند تا حدودی ابهامات سوال مطرح شده را بر طرف کند. در این مکاتبه آمده است با توجه به سیستمی شدن ارتباط دو سازمان(تی تک و سامانه گمرک) مجوزهای الکترونیک صادره محدودیت زمانی و تاریخ اعتبار ندارد و نیاز به دریافت نامه تمدید مجوز وجود ندارد.

دیناروند تیر ماه امسال و مدتی قبل از کنار رفتن از سازمان غذا و دارو گفته بود، با اجرای طرح کنترل آلاینده‌ها جلوی بسیاری از مشکلات گرفته شده و وضعیت ما در تصمیمات بسیار سازنده است بطوریکه سازمان بازرسی کل کشور تنها گزارش ما را در خصوص برنج‌های آلوده وارداتی و مسائل دارو قبول دارد، زیرا تمام آزمایش‌ها را بطور دقیق انجام می‌دهیم و در سالیان گذشته جلوی واردات دهها تن برنج را گرفته‌ایم.

با توجه به صراحت اسناد منتشر شده لازم است دستگاههای مورد اشاره در خصوص نحوه ترخیص برنجهای اروگوئه‌ای شفاف سازی کنند. در حال حاضر از سرنوشت برنجهای اروگوئه ای اطلاعی در دست نیست اما قاعدتا هنوز در انبارهای مختلف دپو شده و اجازه توزیع پیدا نکرده‌اند اما نکته مهم این است که فرایند ترخیص این کالا همچنان ابهاماتی وجود دارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس