منتظری

دادستان کل کشور با اشاره به اینکه برخی می‌گویند تشخیص و تعقیب جاسوس صرفا برعهده وزارت اطلاعات است گفت: این حرف درست نیست بلکه وزارت اطلاعات، سپاه‌پاسداران، نیروی انتظامی و بسیج ضابط قوه‌قضائیه هستند.

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری امروز در مراسم تودیع و معارفه دادستان مرکز استان گلستان با اشاره به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص عدم تحقق عدالت در جامعه به رغم پیشرفت‎های بسیار در حوزه‎های مختلف اظهارداشت: پیشرفت‎های خوبی در 40 سال گذشته داشته‎ایم اما در تحقق عدالت پیشرفت رضایت‎مندی نداشتیم. در نظام جمهوری اسلامی باید بیش از اینکه هست شاهد تحقق عدالت باشیم.

وی با بیان اینکه شاید نخستین مخاطب این سخنان، دستگاه قضایی است، افزود:  به‎رغم تلاش‎ها بخشی از نارسایی‎ها، کمبودها و مشکلات ناشی از این است که دستگاه قضایی ابزار لازم را در اختیار ندارد. ما هنوز در اعتبارات، بودجه و استخدامی مشکلاتی داریم. هرچند نمی‎خواهم بگویم  که قوه مقننه و مجریه کوتاهی می‎کنند؛ با این‎حال باید سهم قوه‎قضائیه به دلیل اینکه حاکمیتی است و امکان واگذاری مسئولیت‎های آن به بخش خصوصی وجود ندارد، بیشتر ببینند.

منتظری بیان داشت: انتظار ما از مجلس و دولت این‎است که نسبت به نیازهای ضروری دستگاه قضایی بیش از گذشته اهتمام داشته باشند. اگر می‎خواهیم خدمت بیشتری به مردم داشته باشیم باید نیازهای ضروری این بخش را هم تأمین کنیم.

وی در ادامه با تأکید بر مسئله امنیت و وظایف دادستان ها در خصوص برخورد با موارد ضد امنیتی تصریح کرد: یکی از مهم‎ترین وظایف دستگاه قضایی در کنار دستگاه‎های دیگر که باید مورد اهتمام جدی قرار بگیرد، حفظ امنیت است.

 دادستان کل کشور تأکید کرد: امنیت کشور و مردم ما به شدت مورد هدف دشمن قرار دارد و  تحقق آن امری نیازمند هم‎افزایی، همکاری و تعامل همه دستگاه‎ها است. اگر یکی از این دستگاه‎ها در ادای وظایف خود کوتاه بیایند به امنیت مردم صدمه وارد می‎شود.

بیشتر بخوانید:

توکل به خدا رمز موفقیت سازمان اطلاعات سپاه است +عکس

نقوی حسینی: طبق قانون دستگیری جاسوسان از جمله وظایف سازمان اطلاعات سپاه است

وی با اشاره به برخی حوادث ضدامنیتی در ماه‎های گذشته در کشور گفت: اگر رشد و پیشرفت در عرصه‎های مختلف و گوناگون کشور، آرامش و شادی مردم و تحقق عدالت را در جامعه می‎خواهیم همه اینها زیرسایه امنیت محقق خواهد شد. اگر امنیت نباشد رشد اقتصادی و اشتغال ایجاد نمی‎شود و جان و مال و نوامیس مردم در خطر خواهد بود.

 منتظری یادآور شد: دشمن امروز و دیروز ما با تمام توان به میدان آمده برای اینکه امنیت را در این کشور مخدوش کند. همه اطلاعات مربوط به اتاق های فکر و مراکزی که با حضور کارشناسان امنیتی صهیونیست، آمریکایی و انگلیسی در حال تهیه برنامه علیه امنیت کشور و مردم هستند، به ما می رسد.

 وی تأکید کرد: دشمن برای ضربه زدن به امنیت مردم برنامه‎ریزی و سرمایه‎گذاری می‎کند هرچند ما نه از برنامه‎های دشمن واهمه داریم نه ملت اجازه می‎دهد که دشمن بخواهد برنامه‎ها و اهداف شوم خود را محقق کند.

دادستان کل کشور با اشاره به برنامه‎های دشمنان برای ضربه زدن به امنیت جمهوری اسلامی گفت: دشمن برای ما مشکل ایجاد می‎کند و دست بردار هم نیست. آنها برای  چهارشنبه سوری برنامه‎هایی دارند و برای روزهای دیگر نیز برنامه‎هایی ریخته اند. یک روز در پوشش دراویش و یک روز با نام حجاب به دنبال برهم زدن امنیت مردم هستند.

وی تصریح کرد: در برابر برنامه‎های ضد امنیتی؛ دشمنان خارجی و داخلی مطمئن باشند همه دستگاه‎ها کوتاه نخواهند آمد و آنطور که شایسته است هماهنگ با برنامه‎ها و تاکتیک‎های دشمن ما هم تاکتیکی‎ها خود را تقویت خواهیم کرد. دشمنان بدانند جمهوری اسلامی غفلتی در این زمینه نخواهد داشت.

منتظری تصریح کرد: دادستان‎ها موظف هستند در تحقق امنیت، پیش‎بینی‎های لازم را کرده و با دستگاه‎های اطلاعاتی، انتظامی و امنیتی همکاری داشته باشند و تمام نیازهای این دستگاه‎ها را تأمین کنند.

وی با اشاره به حادثه خیابان پاسداران گفت:ما خبر داریم این اندک اغتشاش و آشوب‎گران در کجا ریشه دارند و آبشخور آنها کجا بوده و برای مردم هم به زودی این مسائل نمایان می‎شود.

دادستان کل کشور ادامه داد:  اگر این اطلاعات دیر به مردم می‎رسد به دلیل خاصیت کارهای اطلاعاتی است که باید محرمانه بماند و گرنه مسئولان امنیتی و اطلاعاتی می‎توانستند ریشه‎ها و برنامه‎ها را به مردم بگویند.

وی تأکید کرد: این حرکت مذبوحانه در خیابان پاسداران تهران، برنامه‎های مشابهی که در گذشته داشتند و خواهند داشت حقیرتر از آن است که به درخت تنومند انقلاب و جمهوری اسلامی آسیب برساند.

منتظری در ادامه با اشاره به دست اندازی‎ها و تجاوزاتی که به عرصه‎های منابع ملی از سوی برخی افراد سودجو انجام شده ، گفت: در استان گلستان تجاوز به حقوق عمومی نسبتا قابل توجه است، عرصه جنگل، منابع طبیعی، دریا و آنچه که به عنوان حقوق عمومی در مسائل طبیعی است باید مورد توجه قرار گیرد. برخی از جاهایی که نمی‎خواهم نام ببرم، انسان را به گریه می‎آورد که نشان دهنده کوتاهی مسئولان اجرایی در گذشته است.

وی افزود: استاندار به عنوان نماینده دولت باید مدیران حوزه‎های مربوط به حفظ حقوق عامه را مکلف به انجام وظیفه کنید. نباید اجازه دهیم این خیانت‎ها در جنگل‎ها توسط عناصر فرصت طلب و سودجو از تهران، استان‎های دیگر و از همین استان رخ دهد.

دادستان کل کشور به مسئله نفوذ در دستگاه‎های اجرایی و ارتباط آن با مشکلاتی که امروز گریبان جامعه را گرفته است هم اشاره کرد و اظهارداشت: دشمن از عناصر نفوذی خود در دستگاه‎های مختلف استفاده می‎کند، باید مراقبت‎های لازم را داشته باشیم. فرد نفوذی پرچم به دست نمی‎گیرد و خود را برملا نمی‎کند بلکه در چهره‎های خدوم و چه بسا متدین خود را جلوه می‎دهد.

وی تأکید کرد: باید مسئله نفوذ را در دستگاه‎های مختلف جدی بگیریم. اعتقادم براین‎ست که یکی از مشکلات جامعه ما که مسئله اقتصادی است، به دلیل این ست که عده ای نفوذی نمی‎خواهند اقتصاد مقاومتی مورد نظر رهبرمعظم انقلاب و مسئله‎ای که دولت برای آن ستاد تشکیل داده است، اجرایی شود.

 منتظری با اشاره به وضعیت موسسات مالی و اعتباری و وضعیت امروز بازار ارز خاطرنشان کرد: اگر امروز موسسات مالی و اعتباری با مشکل مواجه شدند، بانک‎ها درگیر برخی چالش‎ها هستند، در قاچاق کالا و ارز مشکل داریم و بازار ارز یکباره وضعیت بدی پیدا کرده است، قطعا این اتفاقات عادی نیست.

وی گفت: در قضیه اخیر که نیروی انتظامی و بانک مرکزی وارد شدند، اتفاقات زیادی رخ داد ولی اخبارش منتشر نشد که ریشه در کجا دارد.

دادستان کل کشور با اشاره به برخی صحبت‎هایی که پیرامون مباحث مربوط به دستگیری و محاکمه برخی عناصر نفوذی و جاسوس ها در کشور مطرح شده، افزود: همه ما نسبت به مسئله جاسوسی و نفوذ مسئولیت داریم. گاهی گفته می‎شود تشخیص جاسوس برعهده وزارت اطلاعات است که بعد برداشت‎هایی از این سخنان از سوی برخی مسئولان می‎شود که خیلی دقیقی نیست.

وی گفت: کسانی که اینگونه سخن می‎گویند اشتباه می‎کنند و مبنای ما قانون است. وظایف وزارت اطلاعات در قانون مشخص شده  و در ماده یک اهداف و ماده 10 وظایف آن تشریح شده است.

 منتظری تصریح کرد: اینکه می‎گویند تشخیص جاسوس فقط برعهده اطلاعات است، حرف درستی نیست زیرا جاسوسی جرم است و وظیفه تشخیص جرم، تعقیب و مجازات بر عهده قوه قضائیه است.

وی افزود: وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران و نیروی بسیج ضابط قوه قضائیه هستند. وقتی جرمی محقق می‎شود تشخیص اینکه جرم هست یا نیست، یا اینکه در چه حد و مرزی هست و تعیین اینکه چه کسانی عامل شریک یا معاون جرم هستند و تعیین مجازات برای عاملین، شرکاء و معاونین برعهده قوه قضائیه است. در کجای قانون گفته شده که تشخیص جاسوس برعهده وزارت اطلاعات است؟

دادستان کل کشور بیان داشت: تشخیص جرم فرد به عنوان جاسوس، یا رد آن برعهده دستگاه قضایی است. اگر فردی در دستگاه قضایی به عنوان جاسوس محاکمه و محکوم شد، نباید کسی بگوید چون اطلاعات تشخیص نداده پس فرد مجرم نیست.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس