امنیت جام جهانی

میدان جام جهانی برای روسیه به فر صتی برای مانور امنیتی تبدیل شده و گویا قرار است این کشور به جهان ثابت کند که احدی توان ایجاد ناامنی در خاک روسیه را ندارد، فیفا در این میان دلخور است.

سرویس ورزش مشرق – جام جهانی 2018 روسیه در راه است و این رویداد بزرگ جهانی در ابعاد مختلف، روسها را به شدت سرگرم و بله درگیر کرده است.

در بعد اقتصادی روسیه از کشورهای اروپایی کمک گرفته و حامیان مالی بزرگ جهان به ضمانت اروپای غربی از جام جهانی 2018 استقبال کرده و حاضر به سرمایه گذاری شده اند.

در بخش امکانات نرم افزاری و سخت افزاری، روسیه مشکل خاصی ندارد و به هر حال به عنوان یکی از کشورهای مدرن و پیشرفته جهان اصلا نمی خواهد مقابل رقبای اروپایی و آمریکای شمالی خود کم بیاورد.

در بخش امنیت اما ماجرا متفاوت است، روسیه خود را صاحب سبک می داند و افت دارد که در این مورد از اروپا و صد البته ناتو کمک بگیرد. ناتو در سه جام ملتهای اروپای گذشته امنیت مطلق این رویداد را بر عهده داشته است اما جام جهانی فرق دارد و جهان در چند شهر روسیه خلاصه خواهد شد.

چندی پیش دیلی میل در یاداشتی کنایه آمیز نوشت: روسیه که برای یک حمله هوایی خود از خبرسازی در فوتبال استفاده می کند تا اذهان عمومی منحرف شود، اکنون با جام جهانی چه خواهد کرد؟

اروپای غربی در مصالح جهانی خود مقابل روسیه ایستاده و البته آمریکا دل خوشی از لطف تاریخی فیفا به روسیه در این خصوص ندارد. روسیه نیز در امنیت، بارها اعلام کرده که نیازی به هیچ کشوری نداشته و ندارد.

این امکان البته وجود دارد که روسیه بخواهد برای برقراری نظم و امنیت در قبل، حین و بعد از جام جهانی به خصوص درباره مقابله با تهدید داعش از همسایگان قدرتمندش مانند ایران کمک بگیرد اما فیفا دلخوری وسیعتری دارد.

نشریه نیشن (ملت) چاپ لندن در ویژه نامه اخیر خود حول محور امنیت جهانی، بخشی را هم به جام جهانی 2018 روسیه اختصاص داده و از قول روابط عمومی فیفا نوشته است:

جام جهانی نظم متعادل می‌خواهد نه نظم روسی! روسیه با کارهای اطلاعاتی عجیب خود، حامیان مالی فیفا را عصبانی کرده است، این همه گیت و ورودی و خروجی عجیب و غریب برای چیست؟ رفتار امنیتی مقامات روسیه در آستانه جام جهانی 2018 ممکن است برای گردشگران خارجی دافعه داشته باشد.

در ادامه این گزارش آمده است: هولیگانیسم همیشه بوده و هست و البته این طبیعت فوتبال بوده که گاهی هواداران یک تیم براشفته شوند و درگیری بین دو تیم ایجاد شود اما این یک جنگ جهانی نیست که روسیه سامانه موشکی خود را برای نمایش در کنار یک استادیوم قرار دهد. منظور روسیه از این کارها چیست؟

روابط عمومی فیفا به نقل از اینفانتینو در ادامه آورده است: جام جهانی و تهدید داعش بهانه خوبی شده برای مانور نظامی و این درست نیست، فوتبال نباید به عرصه چشم و هم چشمی بزرگان صنعت اسلحه و موشک تبدیل شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • طاهری IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۰
    4 2
    ولی مشرق همسایه قدرتمندش ایران رو خوب اومدی میگم چطوره کله تامین امنیته جام جهانی رو بدن به ما

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس