بیکاری

گرچه استاندارد حداقل یک ساعت کار به عنوان اشتغال یک استاندارد بین‌المللی است ولی مشخص است که این معیارها برای جامعه ایران، درست نیست.

 سرویس اقتصاد مشرق - مرکز آمار برای محاسبه شاخص‌های اشتغال و بیکاری به طور فصلی اقدام به آمارگیری می‌کند. یکی از ایراداتی که همواره به این نحوه آمار وارد بود، شاخص تعریف اشتغال است. مرکز آمار هر فرد را که در هفته قبل از آمارگیری حتی یک سال مشغول به کار بود، شاغل محسوب می‌کند.

در سوالاتی که مرکز آمار در طرح آمارگیری نیروی کار از مردم می‌پرسد، معیار «حداقل یک ساعت کار» به عنوان تفاوت بیکار و شاغل آمده است. بر اساس این نوع آمارگیری، افرادی همچون کارگران ساده که کل هفته را کنار خیابان منتظر می‌مانند تا صاحب‌کاری به دنبال آنها بیاید و خرده‌کاری یا کار ساختمانی انجام دهند، شاغل محسوب می‌شوند. یعنی اگر کارگری از شنبه تا جمعه در کنار خیابان منتظر کار بماند و در این هفته فقط به مدت یکی دو ساعت در جایی مشغول به کار باشد، شاغل محسوب می‌شود، نه بیکار.

هرچند استاندارد حداقل یک ساعت کار به عنوان اشتغال یک استاندارد بین‌المللی است ولی مشخص است که این معیارها برای جامعه ایران، درست نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
  9 0
  معیارهای اروپایی/ واقعیت های ایرانی دقیقا مشابه این هست که هزینه هارابادلار میسنجند و حقوق ها را به ریال محاسبه میکنند و همواره منت بر سر کارگر و کارمند است!
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
   1 0
   درود بر شرفت ای مرد به راستی که سخنانت صدق است. میان ارزش یک ساعت حقوق من تا حقوق آن اروپایی گشته معیار تفاوت است از کجا تا کجا
 • یکی IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
  4 0
  این یک ساعت کار، زمانی درست است که ملاک قرار گیرد که به لحاظ ارزش مالی و اقتصادی برای همه یکسان باشد و هزینه های زندگی هم یکسان باشد. وقتی یه ساعت کار با چندین ساعت کار در ایران برابری می کند یعنی ملاک درستی نیست. باید میزان یک ساعت کار در کشوری اروپایی (اگر در انجا یک ساعت کار ملاک باشد) را به لحاظ ارزش اقتصادی و هزینه های زندگی محاسبه شود، سپس ببینند که معادل چند ساعت کار در ایران است. این کار معقول تر است.
 • IR ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۵
  1 0
  این فرمول فقط درموردمیزان کارکردنجومی بگیران صدق میکند!!!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس