کد خبر 831197
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۰
مجلس

روزنامه دولت در شماره دیروز خود پا را از برگزاری همه پرسی نیز فراتر گذاشته خواستار اعطای برخی حقوق فراتر از قانون اساسی برای رئیس‌جمهور شد!

به گزارش مشرق، به دنبال اظهارات عجیب رئیس‌جمهور در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی درباره ضرورت برگزاری همه پرسی روزنامه‌های حامی دولت در شماره‌های دو روز اخیر به تئوری پردازی در این زمینه پرداخته‌اند ، در این راستا روزنامه دولت در شماره دیروز خود پا را از برگزاری همه پرسی نیز فراتر گذاشته خواستار اعطای برخی حقوق فراتر از قانون اساسی برای رئیس‌جمهور شد!


این روزنامه با بهانه عجیب و خنده‌دار محدودیت اختیارات خواستار اعطای حق انحلال مجلس به رئیس‌جمهور شده و نوشته است:

«هرچند رئیس‌جمهوری مستبد خوب نیست، اما رئیس‌جمهوری می‌بایست اختیارات کافی برای اجرای سیاست‌های دولت خود را که برای آن از مردم رای گرفته است در اختیار داشته باشد. به دلیل پیش‌بینی نشدن این سازوکارها در قانون اساسی، می‌بینیم که رئیس‌جمهوری در بسیاری از موارد به بن بست می‌خورد. به عنوان مثال، رئیس‌جمهوری هیچ‌گاه نمی‌تواند مجلس را منحل کند.»


در این زمینه با توجه به مقدمه‌ای که ذکر آن رفت گفتنی‌هایی است که بدان به اختصار می‌پردازیم؛


۱- در امر بازنگری قانون اساسی که به دستور صریح امام خمینی(ره) انجام شد و تا دو ماه پس از رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی کار اصلاح و تتمیم آن در شورای بازنگری قانون اساسی در جریان بود؛ این شورا غیر از اختیارات مطرح شده در اصل ۱۱۰ قانون اساسی، مسئله «حق انحلال مجلس برای مقام رهبری» را به عنوان دوازدهمین اختیار رهبری در دستور کار خود قرار داد.


در پی آن، رهبر معظم انقلاب با ارسال نامه‌ای به مرحوم آیت‌الله مشکینی ریاست شورای بازنگری قانون اساسی، خواستار صرف نظر از این مسئله شدند.


در بخشی از این نامه آمده بود: از آن‌جا که طرح مسئله «حق انحلال مجلس برای مقام رهبری»، از سوی جمع کثیری از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و غیر آنان مورد حساسیت و اعتراض قرار گرفته است، شایسته است که موضوع یادشده از دستور کار شورای بازنگری حذف شود، تا موجبی برای اختلاف‌نظر میان برادران در این جو صفا و صمیمیت به وجود نیاید.


 این نامه تاریخی به خوبی تفاوت‌ها را نشان می‌دهد، رهبر انقلاب در شرایطی که ولایت فقیه به فرموده امام خمینی(ره) ولایت رسول‌الله(ص) بوده و اختیارات حکومتی نبی معظم اسلام را برای اداره جامعه دارا است برای جلوگیری از انشقاق در کشور خواستار آن می‌شوند که حق انحلال مجلس به رهبری اعطا نشود ولی عده‌ای امروز و برخلاف نص صریح قانون اساسی خواستار اعطای حق انحلال « خانه ملت » به رئیس‌جمهور می‌شوند!


۲- مدعیان اصلاحات در سال‌های گذشته همواره بر مخالفت خود با استبداد تکیه کرده و از آن سخن گفته‌اند ولی ممشای آنان نشان داده است که استبداد به مزاج آنان اگر در راستای منافعشان باشد به خوبی سازگار است، تلاش برای مادام‌العمر کردن دوره ریاست جمهوری رئیس‌ دولت سازندگی و در روزهای اخیر مطرح کردن اعطای حق انحلال مجلس به رئیس‌جمهور را در این راستا بایستی مورد ارزیابی قرار داد.


تئوری‌پردازی برای قانونی‌سازی استبداد از طریق رای مردم سابقه‌ای به درازای تاریخ دارد، روشنفکر نماها همواره پس از رسیدن به پشت‌بام نردبان را فراموش می‌کنند و آن را از دسترس دیگران دور می‌سازند که مبادا افراد دیگری نیز بتوانند به جایگاهی که آنان دارند برسند!


۳- اختیارات رئیس‌جمهور چنانچه در قانون اساسی ذکر آن رفته بسیار بالا است، رئیس‌ قوه‌مجریه با اتکای به این اختیارات بایستی در جهت حل مشکلات مردم بکوشد، اگر یک فرد معتقد بوده که رئیس‌جمهور دارای اختیاراتی که بتواند به وعده‌های خود عمل کند نیست حضور او در انتخابات نیز از اساس‌اشتباه بود چرا که او با اتکا به همین قانون اساسی و اختیارات پا به میانه میدان گذاشته و برای پیروزی هر کاری کرده و هر سخنی گفته است، اگر ریاست جمهوری چنانچه برخی گفته‌اند یک تدارکاتچی بیشتر نبوده و آن چنانکه این روزها گفته می‌شود اختیاراتی ندارد طبیعی است که وعده‌های بی‌شمار نزدیک به ۵ سال گذشته برای فریب مردم صورت گرفته است چرا که این وعده‌ها با قدرت اجرایی رئیس‌جمهور آن چنانکه مدعی هستند سازگار نیست!


حضور در انتخابات ریاست جمهوری و تلاش شدید برای پیروزی نشان می‌دهد که قوه مجریه دارای اختیارات بسیار بالایی است که استفاده از این اختیارات افراد را برای رسیدن به این مقام تشویق و تحریک می‌کند و با عرض پوزش بایستی گفت ادعای محدود بودن اختیارات رئیس‌جمهور با توجه به این مقدمه بلاوجه به نظر می‌رسد.


۴- در طول دوره تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی برخی به صراحت گفتند که نمایندگان مجلس باید وکیل‌الدوله باشند و در این جهت شروع به تئوری‌پردازی کردند، آنان به دنبال مجلسی بودند که نه سوال کند و نه به سمت استیضاح پیش برود ، مدیریت مجلس دهم در ماه‌های گذشته این سیاست را پیشه خود ساخته و در این جهت حرکت می‌کند، مسکوت ماندن و به سرانجام نرسیدن طرح سوال از رئیس‌جمهور درباره موسسات مالی و اعتباری را می‌توان در این راستا مثال زد و مورد ارزیابی قرار داد.


خلاصه کلام اینکه برخی حتی تحمل مجلس هم سو و همراستا با خود را نداشته و به سمت انحلال آن خیز برداشته‌اند، قانون اساسی مانع اصلی راه آنان است و در این راستا با طرح مسائلی چون رفراندوم و همه پرسی ابتدا به تضعیف قانون اساسی و در ادامه به سمت تغییر برخی اصول که مانع استبداد قوه مجریه می‌شود حرکت می‌کنند.


۵- مردم چنانچه هویدا است دارای مشکلات فراوان اقتصادی و معیشتی هستند با این وجود ملت ایران در راهپیمایی میلیونی ۲۲ بهمن به خیابان‌ها آمده و ضمن تجدید بیعت با آرمان‌های امام و رهبری تصریح کردند که دولت بایستی به جای توجه به حاشیه‌ها به حل این مشکلات همت خود را معطوف سازد. دولت محترم باید به جای حاشیه‌سازی و موج سواری بر روی این حاشیه‌های خود ساخته به انجام وظایف بنیادین خود در رسیدگی به مشکلات مردم با اتکا به اختیارات فراوان خود بپردازد.


البته چنین مواضعی از سوی دولت و حامیانش عجیب نیست. آنان که تا چندی پیش برجام را حلال همه مشکلات- از جمله آب‌ خوردن مردم- می‌دانستند امروز برای حل مشکلات کشور راهکار انحلال مجلس از سوی دولت را ارائه می‌کنند!

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 26
 • IR ۰۷:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  86 13
  یکدفعه بگین تاجگذاری خلاص
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   50 2
   کردند و برایش تهران را یک روز تعطیل کردند برای اولین بار
  • IR ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   26 2
   همان خواهش و التماس بنی صدر را دارند می کنند
 • IR ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  83 8
  مگر رئیس جمهور در همان حقوقی که الان دارد کاملا امانت داری رعایت کرده که حالا بیشترش کنند.
 • IR ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  73 7
  ممدلی شاه داللی!!
 • حسین IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  5 62
  باسلام باید مجلس فرمایشی را که از رییس جمهور سوال می‌کنه آنها استیضاح بایدم جمع بشه
  • IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   53 2
   مجلس که کامل از خودتونه کنسرتی جون . نگران چی هستی تو
  • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
   50 1
   امام خمینی: مجلس در راس امور است.
 • 22 بهمنی IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  38 8
  حقیقتا که مردم گول خورده با این انتخابشان .چه کسی زا انتخاب برا رییس جمهور.حتی اگرمیتوانست رهبرس راهم منحل میکرد؟................
 • سید IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  114 8
  یک سؤال از اصلح طلبان تهوع آور: هر رئیس جمهوری در ایران باید بتواند یا اینکه رئیس جمهور از اصلاح طلبان فقط باید بتواند این اختیار را داشته باشد و اگر مجلس در دست اکثریت اصلاح طلبان تهوع آور بود و رئیس جمهور یک شایسته اصولگرا بود مثل آقای قالیباف باز هم همین نظر را دارند؟؟؟!!!
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  71 8
  شتر در خواب بیند پنبه دانه
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  62 7
  این روزها شنیدن نظرات پرت و پلا از جانب افساد طلبان بی خاصیت ناکار آمد عادی شده
 • IR ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  79 6
  بیشترین صدمات در دوران اخیر درکشور از طرف جریان اصلاح طلب سینه چاک غرب میباشد
 • IR ۰۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  59 9
  چرا روحانی را استیضاح نمیکنند ؟
 • نوقابی IR ۰۹:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  63 8
  سلام و دورود به شهدا ، امام شهدا ، رهبر معظم انقلاب ، ایثارگران ، جانبازان و کلیه کسانی که دلشان برای حفظ انقلاب می تپد . امام راحل و عظیم الشأنمان رحمت الله علیه فرمودند : مجلس در رأس امور است . لبیرالها می خواهند با دهن کجی به فرموده امام راحل رئیس جمهور را درأس قرار دهند . هیهات هیهات
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  54 4
  مجلسی که توان یک سوال از رئیس جمهور رو نداره ، انگار منحل شده و مرده
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  57 4
  ما هرچه ضربه خوردیم از منافقین داخلی بوده .خدایا همه آنها رارسوا ونابود بفرما الهی آمین.
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  67 1
  مجلسی که اختیارش با دولته انحلالش هم با خود دولت باشه مگر مهمه ؟
 • رحمن IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  70 3
  حرف غلطی است اگر رئیس جمهور رأی آورده نمایندگان هم رأی آورده که رأی کلی مجلس اگر زیادتر از ریاست جمهور نباشد کمتر نیست...حرف آخر را مجلس باید بزند و نه ریاست جمهور...عجیب است رأی اعتماد را مجلس میدهد بعد معکوس می خواهند مجلس را منحل کنند
 • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  71 1
  همین الانم مجلس منحل شده ای داریم
 • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  56 3
  در هر کشوری همه پرسی به علت اینکه حرف دل مردم زده میشه باعث جلوگیری از فروپاشی نظام میشه و نباید جلوش گرفته بشه.
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  8 1
  دولت که کاری بلد نیست بکنه شاید اختیار انحلال مجلس رو داشته باشه همین یک کار رو بکنه و موفق باشه !
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  60 1
  به این حرفها گوش ندید، دارن حاشیه سازی میکنند تا بحثی پیش بیاد و ناکارامدی های دولت رو بشوره ببره!
 • معین IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
  48 1
  هم صحبت از رفراندوم و هم حرف انحلال در یک راستا هست و اونهم انتقام از حضور پر شور مردم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس