کد خبر 830871
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
زنان عربستانی

در ادامه تحولات سریع در متن جامعه سعودی، پوشیدن چادر برای زنان در این کشور غیرالزامی ارزیابی شده است.

به گزارش مشرق، به دنبال تغییر و تحولات در عربستان سعودی این بار شورای علمای عربستان اعلام کرد: زنان سعودی دیگر نیازی نیست از چادر استفاده کنند به شرط اینکه ساده پوش باشند!

در ادامه در عربستان سعودی یک نشانه تازه از آسان گیری در قبال زنان کشور آشکار شده است. شورای علمای این کشور اعلام کرد خانم های سعودی دیگر نیازی نیست چادر (عبایه) به تن کنند، به شرط اینکه ساده پوش باشند. نخستین بار است که شاهد چنین گفتمانی در عربستان سعودی هستیم.

چادر یک پوشش کامل است که دستان و پاهای زنان را در بر می گیرد. این پوشش در عربستان سعودی تا همین دو سال قبل آنچنان الزامی بوده است که در صورتی که خانمی از آن در انظار عمومی اجتناب می کرد می توانست به زندان بیفتد. با این حال یک شیخ بسیار پرطرفدار که عضو شورای علمای این کشور نیز هست، در برنامه رادیویی اش این شرایط را کاملا دگرگون کرده است. وی در رادیو اعلام کرد که از نظر دینی هیچ اجباری برای حمل این پوشش سنتی توسط خانم ها وجود ندارد. 

شیخ عبدالله المطلق می گوید: بیش از نود درصد زنان مسلمان پرهیزگار در جهان اسلام چادر ( عبایه) سر نمی کنند و اصلا این پوشش را نمی شناسند. ما نیز نباید خانم ها را به حمل این پوشش اجبار کنیم. 

 فعلا حکومت عربستان به این موضع واکنشی نشان نداده است، حکومتی که تحت تاثیر محمد بن سلمان ولیعهد کشور، تمهیدات آزاسازانه زیادی را به نفع زنان اتخاذ کرده است. این تمهیدات در چارچوب برنامه ولیعهد موسوم به " دورنمای 2030" با هدف مدرن سازی کشور در دوازده سال آینده اتخاذ شده است. باید بگوییم از چند ماه قبل به این طرف یک انقلاب کوچک در عربستان در حال اجراست. وضع بگونه ای است که برخی خانم ها جسارت به خرج می دهند و کلا حجاب شان را بر می دارند و مش های موهایشان را به نمایش می گذارند. زنان از این پس می توانند به ورزشگاه ها بروند و در کنسرت های موسیقی شرکت کنند.

در یک ماه آینده آنها می توانند به سینما نیز بروند و به زودی البته رانندگی نیز برایشان رسما آزاد خواهد شد. اما هنوز راه زیادی در این حوزه وجود دارد. زنان هنوز برای دریافت گذرنامه و سفر به خارج از کشور به اجازه همسرشان نیاز دارند. زنان سعودی حتی برای بازکردن حساب بانکی باید اذن از همسر بگیرند.

بن سلمان بسیار سعی دارد از خود چهره‌ای ویژه و ساختارشکن در عربستان نشان دهد، از سوی دیگر بسیاری از تحولات اخیر عربستان سعودی، پوششی برای دستگیری‌ها و بازداشت‌های وسیع ماه‌های اخیر از سوی بن سلمان است. 

مفسرین معتقدند ولیعهد جوان عربستان با هماهنگی آمریکا با ایجاد تغییرات شکلی و ظاهری در جامعه این کشور در تلاش است تا زمینه را برای پادشاهی خود فراهم کند، ملک سلمان با وجود کهولت سن نمی تواند مدت زیادی بر سر قدرت بماند و از نظر آمریکایی‌ها بهترین گزینه برای جانشینی سلمان پسر وی محمد است و او می تواند منافع آمریکایی‌ها را تامین کند.

از سوی دیگر اقدامات محمد بن سلمان، عربستان را به سمت درگیری داخلی سوق می دهد چراکه این اقدامات در طی سال‌های گذشته در عربستان سابقه نداشته است، تحلیل گران معتقدند بافت اجتماعی و قبیله‌ای عربستان به نحوی است که هر گونه تغییر دراماتیک در این کشور بدون در نظر گرفتن منافع ودیدگاه‌های قبایل دیگرموجب تقابل و درگیری می شود.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 15
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 17
 • IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  44 24
  هیچ جای اسلام نوع خاصی از لباس رو اجبار نکرده! بلکه داشتن حجاب (ساتر) اجباری است! یعنی مهم نیست چادر میپوشی یا عبا! مهم این هست که پوشیده باشی و جلب توجه نکنی!
  • IR ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   30 50
   بی شک چادر بهترین و کاملترین حجاب است و اصلا هدیه ایرانیها به اسلام است. چادر پوشش شاهزاده خانمهای ایرانی قبل از اسلام بود اما طبقات پایین تر تنها حق داشتند چیزی شبیه مقنعه داشته باشند. لهذا با آمدن اسلام مردم عادی اشتیاق زیادی برای استفاده از چادر داشتند.
  • IR ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   3 12
   اگر جلب توجه کردن ، بد است ، پس چرا پیامبر بسیار علاقمند به عطر و بوی خوش بودند ؟! چرا پیامبر محاسنشان را حنا می گذاشتند که رنگ سرخی زیبایی به خودش بگیرد ؟! چرا از سرمه استفاده می کردند ؟! پیامبر ما آزاد اندیش و با سعهء صدر بودند .
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  12 16
  اصلا اجباری نبود..
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  29 50
  در جامعه ای خشک و شدیدا متعصب ، مثل عربستان ، این تغییرات باعث جنگ داخلی و در نهایت تجزیه کشور میشه. البته آل سعود به عنوان یکی از مجریان طرح خاورمیانه جدید اسراییل ،مشکلی با این قضیه نداره.
 • IR ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  29 22
  تا چند وقت دیگه همجنس بازی هم ازاد میکنن
  • آرامش BE ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   9 15
   آزاده که اونجا
  • BE ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   2 0
   کلا این کاره هستند آل سعود، هیچ نگرانی هم ندارند در این زمینه، عادیه واسشون
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  23 7
  سکولار شدن جامعه وهابی عربستان به نفع ما است
  • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   11 0
   به نفع خاورمیانه است
 • IR ۱۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  16 18
  عقلانیت به عربستان برگشته
 • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  16 24
  تمام کشورهای مسلمان جهان ، این حقیقت را فهمیده اند که اجبار کردن حجاب ، باعث اسلام گریزی زنانشان می شود . با این جور سختگیری ها مردم از دین زده می شوند . ظاهرا ما آخرین مملکتی هستیم که این حقیقت را خواهیم فهمید . اینکه اگر خواهان ترویج اسلام هستید ، از آن چهره ای خشن و آزار دهنده نسازید . چون حقیقتا هم چهرهء اسلام ، خشن و آزار دهنده نیست . اگر چنین بود از همان صدر اسلام این تعداد کثیر از مردمان به اسلام نمی گرویدند . حتما آن را جذاب و لطیف و دوست داشتنی دیده اند که به آن گرویده اند . اینقدر هم سرتان را مثل کبک زیر برف نکنید . این مردم چهل سال پیش اعتقادات مذهبی بسیار قوی و استواری داشتند . چه شد که حالا نسلهای جدید اینقدر از اسلام گریزان شده اند ؟ من خودم میانسال هستم و وقتی حرفهای جوانان را راجع به اسلام می شنوم اصلا مو به تنم سیخ می شود ! چرا جوانان باید از یک دین الهی اینطور با خشم و نفرت حرف بزنند ؟!!! شما چه کردید ؟ بعد هم همش دم از خون شهیدان می زنید ! فکر نمی کنید خون شهیدان را پایمال کرده اید ؟ اگر نگران خون شهیدان هستید باید جوانان را با اسلام آشتی دهید . چهرهء اسلام برای مردم ما زیبا بود . چه شد که نسل جدید ما آن را نازیبا می بینند ؟ از همه بدتر اینکه جامعه دارد به سمتی می رود که علیه نظام قیام کند . من از این موضوع خیلی بیشتر می ترسم . جوری خشم و عصبانیت و عصیانگری و بدتر از آن حرص و ولع و طمع ، جوانان ما را گرفته که اگر خدای ناکرده نظام برکنار شود ، تمام این هشتاد میلیون آنچنان بر سر رسیدن به قدرت به جان هم خواهند افتاد که همه یکدیگر را تکه پاره خواهند کرد . ایران به قبرستان و ویرانه ای تبدیل خواهد شد . ولی متاسفانه جوانان ، ساده لوحند و فکر می کنند اگر رژیم برود ، بهشت از آسمان به زمین می آید !!! من هرگز در هیچ اعتراضاتی شرکت نکرده و نمی کنم و تمام حرفهایم را فقط در همین وبسایت می زنم چون می دانم که منتشر نمی شود ولی آنانکه باید بشنوند ، می شنوند .
  • IR ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   2 1
   بابا دست از مغلطه برادر، تا کی میخواهید نقش اپوزسیون را ایفاء کنید؟
  • IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
   3 0
   ازشما که میانسالید تعجب میکنم..عمده مشکل خانواده های ایرانی هستند که اینگونه فرزندان را تربیت میکنند..مگر نمیبینید ک چطور باهمه این اوصاف که گفتید من دانشجو به اون واقفم شهید حججی ها را تحویل میدهد این نظام اگر ریزش دارد رویش هم دارد..ولی متاسفانه بخاطر وجود ابزار جدید رسانه ای و نابلد بودن وباز ی گرفتن اسلام وسبک زند گی اش در خانواده ها ومسولین مدیران بی لیاقت بی کفایتی که خود مان تحویل میدهیم تحویل میگیرم وضع به اینصورت درامده..کسی چهره خشن نشون نداده مگر اینکه بگویید پیاده کردن اداب اسلامی که قطعا در روند ذهینیت مردم تاثیر دارد ایراد دارد.!
 • BE ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴
  4 2
  حجاب هم مظلوم واقع شد، عجب دنیائیه خدایا/عجیبه که همه جای دنیا گیر دادن به حجاب انگار با هم دیگه یادشون افتاده

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس