کد خبر 82784
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۸

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به خرید تضمینی برنج از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران و پرداخت به روز به کشاورزان، گفت: واردات برنج هم اکنون به دستور وزیر جهاد کشاورزی، ممنوع است.

به گزارش مشرق، عباس قبادی گفت: سالانه دو میلیون تن برنج در کشور تولید می‌شود که بخشی از آن که به نوعی باکیفیت‌تر است، از سوی کشاورزان روانه بازار می‌شود، اما دولت برای بخش دیگری از برنج تولیدی و حمایت از شالیکاران و تولیدکنندگان برنج، قیمت پایه‌ای را برای محصولات پرمحصول قرار داده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: پیش‌بینی می‌‎شود که میزان خرید تضمینی برنج تا پایان فصل برداشت به 60 هزار تن برسد، در واقع دولت این اقدام را فقط به خاطر اینکه شالیکار مطمئن باشد که فردی هست از او حمایت کند و برنج او را خریداری کند، انجام می‌دهد.

وی تصریح کرد: هم اکنون پرداخت‌ها به کشاورزان به روز است و معمولا رضایت نسبی در این خصوص وجود دارد، ولی علیرغم همه تنگناها، اجازه داده نشده است که شالیکاری بیش از ده روز، منتظر دریافت پول برنج خود باشد و خوشخبتانه دولت حمایت‌‌ها را گسترش داده است.

به گفته قبادی، هم اکنون واردات برنج ممنوع است و دولت نیز کمک کرده تا شالیکاران با شرایط بهتری برنج خود را بفروشند.

قبادی همچنین میزان خرید گندم را تا پایان فصل برداشت، بیش از 5.4 میلیون تن دانست و تصریح کرد: برای این خرید، بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان پول پرداخت شده است و هم اکنون گندم به میزان کافی ذخیره‌سازی شده و وجود دارد.

وی اظهار داشت: ذخیره‌سازی گندم به میزانی است که تا فصل آتی گندم، حداقل نیازی به واردات نیست.

قبادی همچنین در خصوص صادرات گندم نیز گفت: در صادرات گندم این امکان وجود دارد که بتوان گندم برخی کشورهای همسایه را از سوی بخش غیردولتی وارد و فرآورده‌های آردی را به کشورهای دیگر صادر کرد. البته این کار از سوی بخش‌خصوصی انجام می‌گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس