کد خبر 825679
تاریخ انتشار: ۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۰
دستمزد

مسئول کارگروه مزد شوراهای اسلامی کار کشور با تشریح پیشنهاد نمایندگان کارگری برای جبران کاهش قدرت خرید کارگران، گفت:پیشنهاد دادیم تا سالانه ۸ درصد در مدت ۵ سال به حداقل دستمزد سالانه کارگران اضافه شود.

به گزارش مشرق، شورای عالی کار تا هفته‌های آینده باید تکلیف میزان افزایش دستمزد سال ۱۳۹۷ بیش از ۱۳ میلیون کارگر را مشخص کند.

بر اساس این گزارش، طبق ماده ۴۱ قانون کار حداقل دستمزد کارگران باید بر مبنای نرخ تورم و هزینه‌های معیشت تعیین شود و معمولاً دولت‌ها در سال‌های گذشته نرخ تورم سالانه را مدنظر قرار می‌دادند، اما هزینه‌های سبد معیشت به فراموشی سپرده می‌شد.

در این باره فرامرز توفیقی با اشاره به جزئیات جدیدتر از پیشنهاد دستمزدی در شورای عالی کار اظهار داشت: به روزرسانی سبد معیشت کارگری در هفته پایانی بهمن‌ماه از جمله تصمیمات کارگروه تعیین دستمزد سال ۹۷ است که باید برای رسیدن به آن سیاست‌های جبرانی در نظر گرفته شود.

این عضو فعال کارگری با اشاره به پیشنهاد جدید جبران عقب‌ماندگی‌های دستمزد در سال‌های گذشته گفت:‌پیشنهاد دادیم تا ظرف مدت ۵ سال علاوه بر افزایش حداقل دستمزد به اندازه تورم، ۸ درصد به دستمزد کارگری اضافه شود تا عقب‌ماندگی‌ها به طور کامل رفع شوند.

توفیقی گفت: در صورتی که پیشنهاد افزایش ۸ درصدی علاوه بر افزایش دستمزد به میزان تورم در شورای عالی کار تصویب شود، می‌توان امیدوار بود که کاهش قدرت خرید کارگران ظرف ۵ سال برطرف شود.وی معتقد است که تورم بر مخارج زندگی کارگری باید مدنظر اعضای شورای عالی کار باشد و جبران فاصله هزینه‌های معیشتی و حقوق دریافتی در اولویت اقدامات طرف‌های مذاکره قرار بگیرد.

وی پیشنهاد کرد: برای جلوگیری از کاهش قدرت خرید کارگری دستمزد آنان به طور واقعی افزایش پیدا کند تا از طرفی مشکلات صنعت تولید که ناشی از کاهش قدرت خرید جامعه است برطرف شود.

منبع: فارس

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 13
 • غیر قابل انتشار: 2
 • علی IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  49 2
  حقوق کارمندان در سال ۹۷بیش از ۲۵درصد افزایش خواهد یافت در حالیکه در حال حاضر وضعیت حقوقی آنها بسیار بهتر از کارگران میباشد؛ آنوقت دستمزد کارگران مثلا ۱۸درصد افزایش یابد!این خیانت بزرگی در حق کارگران بی دفاع میباشد؛ از نمایندگان محترم کارگری مجلس استدعا داریم همانطوریکه مجلس محترم حقوق کارمندان را افزایش دادند؛ به داد کارگران فلک زده نیز برسند و حقوق کارگران بیش از ۲۵درصد افزایش دهند؛ والله کارگران نیز انسان هستند و ساعات کار مفیدشان بسیار بیشتر از کارمندان میباشد.
 • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۷
  8 3
  سلام افزایش حقوق بازنشستگان افزایشی پیدا میکنه؟
 • محمد IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
  6 0
  هر قانونی برای کارمندان گذاشتن برای کارگرها هم بزارن خوبه . همون سقف 5 میلیونی خوبه مثل کارمندان.
 • کارگر RU ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۰۸
  8 0
  ماکارگران حاضریم با نصف حقوق کارمندان کارمنددولت شویم .امان ازاین روزگارکه زندگی روبرای ماکارگران اینقدرسخت کرده.
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۴
  6 0
  چر ا کسی به فکر رفتگران نیست با یک میلیون حققوق از خدا بترسین به فکر گارگرزحمت کش باسین
 • بی پول IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۵
  3 0
  اگردرجامعه ای که حال زندگی می کنیم یک ماه با حقوق کارگری زندگی کنیم می فهمیم که چه ظلم بزرگی درحق کارگرشده است
 • AE ۲۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹
  4 0
  خدارودرنظر بگیرن مسعولانی که هر سال به فکر حقوق کارمندان هستند حتی نصف کارمندان حقوق نمیدن
 • احمد IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۳
  1 0
  سلام موقع محاسبه حقوق کارگران تورم میشه 8 درصد؟ خدایی چطور تورم رو بدست میارنکه میشه این عدد تو واقعیت 8 درصد باشه که ما الان وضعیتمون این نبود. افزایش کالا ها رو از گارسال تا امسال در نظر بگیرید فقط چرتقال گرون نشده نکنه دولت بر مبنای پرتقال تورم رو محاسبه می کنه؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس