اخبارویژه

حجت الاسلام سلیمی نماینده مجلس گفت: در خبرها بحث گم شدن ۱۵ میلیون دلار و همچنین ۶۰ میلیارد تومان از حساب‌های شرکت ملی نفت مطرح شده که مسئولان شرکت نفت این موضوع را تایید کرده اند.

سرویس سیاست مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

********

کیهان

آسیا تایمز: جوانان ایران عمیقاً پشت جمهوری اسلامی ایستاده‌اند
روزنامه آسیاتایمز با اشاره به حمایت غرب از اغتشاشگران در ایران نوشت: غرب درباره نحوه واکنش حکومت ایران به اغتشاش حرف می‌زند اما اگر این اتفاقات در فرانسه یا آلمان رخ می‌داد، پلیس چگونه برخورد می‌کرد.
پپه اسکوبار نویسنده معروف برزیلی نوشت: گفت‌وگو با جوانان در سفر به شهرهایی مانند کاشان یا مشهد به من نشان داد که آنها چگونه عمیقاً در پشت جمهوری اسلامی ایستاده‌اند. آنچه در روزهای گذشته رخ داد این بود که اعتراض مشروع درباره مشکلات اقتصادی توسط اقلیتی که متهم به مخالفت با حکومت اسلامی بوده شد. تلاش‌هایی صورت گرفت تا این اعتراض مشروع اقتصادی به سمت براندازی حکومت تغییر جهت بدهد و نتیجه چنین کاری می‌توانست جنگ داخلی باشد.
خوب البته به این سادگی امکان‌پذیر نخواهد بود. هرکس که با ایران و جامعه این کشور آشنا باشد می‌داند که سیستم این کشور بسیار مستحکم‌تر از آن است که در دام چنین تله خام و آشکاری بیفتد. دست خارجی در قضایای اخیر آشکار بود. استفاده از این عبارت که «کل جهان به تماشا نشسته است» برای این بود که در تهران درباره نحوه پاسخگویی ارعاب ایجاد کند.
در حالی درباره نحوه واکنش و سرکوب خشن صحبت می‌شود که باید پرسید چنانچه این اتفاقات در فرانسه یا آلمان روی می‌داد نحوه پاسخ پلیس این کشورها چگونه بود؟ تغییر حکومت اتفاقی بعید در ایران است و ماجرای اخیر، بیشتر بهانه‌ای برای اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران است. بهانه‌ای که آمریکا امیدوار است اتحادیه اروپا نیز پشت آن بایستد.

ناصری: ناطق هم شاکی شده روحانی برای دولت وقت نمی‌گذارد
«ناطق نوری» از روحانی خواسته وقت بیشتری برای اداره کارهای دولت و رسیدگی به امور اجرایی بگذارد.»
عبدالله ناصری (عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و مشاور خاتمی) در گفت‌وگو با روزنامه فرهیختگان خبر داد: روحانی در مقایسه با همه رؤسای جمهور پیشین بعد از انقلاب، وقت برای دولت نمی‌گذارد. می‌گویند او از ساعت 9:30 صبح تا 19 سر کار است! این را تردید ندارم و یکی از اعتراضات و انتقاداتی است که دوستان روحانی به او دارند.
وی می‌افزاید: ناطق نوری در همین زمینه به روحانی اعتراض کرده و گفته؛ من که الان فقط یک حوزه علمیه در لواسان دارم از ساعت 6:30 صبح آنجا حاضر می‌شوم و شما باید کمی زودتر بروید و به سخن وزرایتان گوش کنید.
ناصری می‌گوید: رئیس‌جمهور حوزه‌های کلیدی کشور را شوخی گرفته است. او به دلیل روحیه‌اش مشورت‌پذیر نیست. روحانی ذهن پیچیده امنیتی دارد. وی همچنین با بیان اینکه «جهانگیری قصد خروج از دولت را داشت با توصیه خاتمی ماند»، گفت: روحانی قدرشناس جهاد جهانگیری در انتخابات نبود.
به گفته ناصری «دستگیری برادر جهانگیری حضورش را برای 1400 سخت کرد».
ناصری می‌گوید: روحانی در حوزه اقتصادی موفق عمل نکرد و حوزه اقتصادی دولت بسیار به هم ریخته است. نهاوندیان گزینه وزارت اقتصاد روحانی بود؛ لاریجانی پیام داد که رأی نمی‌آورد.
یادآور می‌شود تذکر ناطق نوری به روحانی درباره صرف وقت بیشتر برای اداره دولت، در حالی است که مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز در آخرین جلسه یکی از کمیسیون‌های «مجمع تشخیص مصلحت نظام»، از شیوه مدیریت روحانی گلایه و انتقاد جدی کرده بود؛ به این دلیل که وقت کافی روزانه برای رسیدگی به مشکلات اقتصادی نمی‌گذارد و هم اینکه از موضع بالا برخورد کردند و ملاقات با او حتی برای من (هاشمی) هم آسان نیست.

ترمیم تیم و رویکرد اقتصادی مطالبه کارشناسان از دولت
کارشناسان بر لزوم تجدیدنظر در تیم اقتصادی کابینه و سیاست‌های اقتصادی آن  تاکید دارند.
روزنامه جام‌جم در گزارشی خاطرنشان کرد: کارشناسان اقتصادی معتقدند برخی تصمیمات اقتصادی که اخیرا دولت اتخاذ کرده، بوی سیاست‌های آزادسازی قیمت‌ها می‌دهد که نقش برخی حامیان اقتصاد بازار و نسخه‌های صندوق بین‌المللی پول در این تصمیم‌گیری‌ها پررنگ است.
اصرار به گران کردن حامل‌های انرژی بدون توجه به تاب‌آوری جامعه، از جمله این سیاست‌هاست که اتفاقا مورد حمایت صندوق بین‌المللی پول هم قرار گرفته است.
کارشناسان در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گویند برخی افراد حاضر در تیم اقتصادی دولت که سه دهه است پیگیر اجرای سیاست‌های آزادسازی قیمت‌ها و تعدیل اقتصادی هستند، باید تغییر کنند.
دکتر میثم موسایی اقتصاددان در این باره تاکید کرد: یکی از راه‌حل‌های پیش روی کشور، تغییر در تیم اقتصادی و مشاوران رئیس‌جمهور است. وقتی یک سیاستمدار، کاری را پیشنهاد می‌دهد که قابلیت اجرا ندارد، نباید این تفکر در همه دولت نفوذ کند. اکنون اندیشه لیبرالی و نئوکلاسیک که به اقتصاد آزاد و آزادسازی قیمت‌ها معتقد است وجود دارد، در حالی که شرایط و زیرساخت آزادسازی قیمت‌ها فراهم نیست. برای جامعه‌ای که بخش خصوصی بسیار ضعیفی دارد و اکثریت مردم در آن سهمی ندارند، آزادسازی قیمت‌ها تبعات اجتماعی دارد.
افراد تیم اقتصادی دولت بدون آشنایی با بخش اجتماعی و فرهنگی می‌خواهند کارهای اقتصادی بزرگی را انجام دهند که از اکنون محکوم به شکست است. اقتصاددانی می‌تواند برای جامعه نسخه تجویز کند که همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی و سیاسی جامعه را بسنجد، اما تیم اقتصادی دولت با این محور اصلا آشنایی ندارند.
دکتر ابراهیم رزاقی نیز در انتقاد از ترویج سیاست‌های اقتصادی منسوخ معتقد است:
به نظر می‌رسد برای بهبود شرایط اقتصادی باید افرادی سر کار بیایند که سیاست اقتصاد مقاومتی را قبول دارند و اجرا کنند. این‌که ما هر روز از این سیاست تعریف و تمجید کنیم و سیستم اقتصاد آزاد را پیاده‌سازی کنیم، اقتصاد وضعیت مطلوبی پیدا نمی‌کند. در اقتصاد مقاومتی مردم گرداننده اقتصاد هستند و دولت‌ها باید تسهیلگر این موضوع باشند اما دولت اکنون اقتصاد را در نظر گرفته و با نگاه درآمدی بیشتر قصد دارد قیمت‌ها را بالا ببرد.
دکتر ساسان شاه‌ویسی کارشناس اقتصادی نیز می‌گوید: نتیجه آزادسازی قیمت‌ها، فاصله طبقاتی است. تیم اقتصادی دولت اکنون به سیستم اقتصاد آزاد معتقدند و تنها دلیل آن تحصیلات این افراد در کشورهای غربی است و تا زمانی که این تیم اصلاح نشوند اقتصاد ایران با این مشکلات روبه‌رو خواهد بود. آزادسازی قیمت‌ها در شرایطی که زیرساخت آن فراهم نیست و یک‌طرفه اجرا شود بی‌ثباتی اقتصادی، رشد نرخ تورم، نافرمانی اجتماعی و فاصله طبقاتی را به دنبال دارد.
در همین حال بیژن عبدی اقتصاددان می‌گوید: مسئولان دولت می‌گویند که قیمت ارز را باید عرضه و تقاضا تعیین کند اما غافل از آن‌که بازار ارز یک بازار کاملا انحصاری است و دستگاهی به نام قوه مجریه درآمد حاصل از نفت را در بازار با هر قیمتی که بخواهد تعیین می‌کند و هیچ‌کسی نمی‌تواند پایین‌تر یا بالاتر از آن را قیمت‌گذاری کند. در چنین شرایطی وقتی رقابت نباشد قیمت آزاد بی‌معنی است. اکنون همه تیم اقتصادی دولت به اقتصاد آزاد معتقدند و در این شرایط نباید انتظار حل مشکلات را داشت. این افراد از ابتدای ریاست جمهوری مرحوم آقای هاشمی‌رفسنجانی حضور داشتند و تعدادی از آنها کم شد و افراد دیگری جایگزین شدند. به نظر می‌رسد ترمیم تیم اقتصادی دولت و آمدن افرادی که به اقتصاد داخلی و ملی اعتقاد داشته باشند ضروری است.

نمک بر زخم مردم یعنی انکار مشکلاتی که خودتان به وجود آوردید
یکی از سران فتنه که نقش مهمی در القای خوش‌بینی به آمریکا و غرب و کشاندن دولت به ورطه ناکارآمدی و بی‌عملی داشت، اکنون از پذیرش مسئولیت عملکرد دولت شانه خالی می‌کند و نارضایتی مردم را به حاکمیت نسبت می‌دهد.
محمد خاتمی به بهانه حادثه کشتی سانچی و لزوم پیگیری قصور و تقصیرهای احتمالی نوشت: چنین انتظاری درمورد حوادثی که پیش از این رخ داد وجود دارد. در چندین شهر کشور تظاهراتی صورت گرفت، در فضایی که کمبودها و نارسایی‌ها در عرصه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و طبیعی فراوان است و انتظارهایی که نوعاً به حق است، ولی برآوردن آنها بخشی بیرون از قدرت مسئولان و بخش دیگر ناشی از ضعف‌های ساختاری و رفتاری و سیاست‌ها و رویکردهایی است که همه دستگاهها باید سهم خود را در قصور و تقصیر بپذیرند و بخصوص باید فضایی فراهم آید که مردم بتوانند خواستها و مطالبات خود را با امنیت و حتی بدون لکنت بر زبان آورند و دستگاههای مسئول را ملزم به پاسخگویی و اصلاح بینش‌ها و روش‌ها و نیز برنامه‌ریزی سنجیده برای حل مشکلات کنند و نهادها و دستگاههای مسئول نیز به‌جای تحقیر مردم و نمک پاشیدن بر زخم‌های آنان با هدف سیر به سوی همبستگی اجتماعی و ملی به شناخت مشکلات و دردهای مردم و نیز اطلاع‌رسانی درست بپردازند.
وی می‌افزاید: در این شرایط فاجعه است که اگر گروه‌های اجتماعی و کسانی که درد و مطالبه‌ای دارند و حتی معترض‌اند به ‌درستی دیده نشوند و حتی گاه آشوب‌گر و اغتشاش‌گر به‌حساب آیند.
رهبر انقلاب به صراحت می‌گویند که مطالبات مردم (و احیاناً) نارضایتی آنان را باید به‌حساب آورد و در عرصه بروز حوادث، میان آنان که تحت تأثیر احساسات، رفتاری نادرست داشته یا شعار تندی داده‌اند، با آنان که از مردم و مطالبات آنان سوء‌استفاده کرده، بر طبل خشونت و تخریب و حرکت بر اساس برنامه‌های مخرب خواستاران فروپاشی و از هم پاشیدگی اجتماعی کوبیده‌اند تفاوت و تمییز قائل شد.حکومت باید بیش از هر بخش دیگری از جامعه ایفای مسئولیت و نقش کند. باید از تنگناها و بحران‌ها با تدبیر گذر و مسیر حل و فصل بنیادین مسائل جامعه را هموار کرد.
خاتمی کمترین اشاره‌ای به مسئولیت دولت و قصور و تقصیرهای آن در انکار مطالبات اقتصادی و معیشتی مردم نکرد و این درحالی است که مسئولیت اجرایی برعهده دولت است، اما برخی دولتمردان، با انکار مشکلاتی مانند بیکاری و گرانی و رکود، نمک بر زخم مردم می‌پاشند بدون اینکه در طول 4 سال گذشته حتی یک بار هم ازسوی امثال خاتمی مورد نقد و انتقاد قرار گیرند.
درحقیقت طیف اصلاح‌طلبان که دست‌اندرکاران آن بارها دولت را «رحم اجاره‌ای» خود معرفی کرده‌اند، به عنوان خط‌دهندگان و تامین‌کنندگان فکری و مدیریتی دولت، مسئولیت اصلی را در انحراف گفتمانی دولت به سمت خوش‌گمانی محض به غرب و بی‌اعتنایی به مشکلات زندگی مردم داشته‌اند اما اکنون خاتمی به جای آوردن عذر تقصیر و اذعان به اینکه آدرس داده شده درباره اعتماد به آمریکا و اروپا غلط بوده و عقیم از کار درآمده سعی می‌کند حاکمیت را متهم ناکارآمدی‌ها نشان دهد؛ که این نیز نشان از بی‌صداقتی و دورویی خاتمی دارد. در همین حال طیف نمایندگان منسوب به اصلاح‌طلبان نیز ترجیح می‌دهند در قبال عملکرد ضعیف دولت سکوت کنند که موجب نارضایتی مضاعف مردم می‌شود.

اعتماد: دولت چگونه نرخ تورم را 8 درصد اعلام می‌کند؟!
یک روزنامه حامی دولت نوشت معیار محاسبه تورم 8 درصدی غیرمعمول است.
اعتماد با طرح این سؤال که معیار محاسبه تورم 8 درصد چیست؟ می‌نویسد: نرخ تورم سالانه، یکی از شاخص‎های مهم موثر در دستمزد سالانه است که در بند یک ماده ۴۱ قانون کار به آن اشاره شده، از سوی دیگر قانونگذار در بند دوم ماده مذکور به شاخص «تامین زندگی خانواده کارگری» در جریان تعیین دستمزد سالانه تاکید کرده است. اما اکنون که جلسات کارشناسی تعیین مزد ۹۷ آغاز شده، نرخ تورم اعلامی ۸ درصدی واکنش گروه‌های کارگری را در پی داشته است: به اعتقاد آنها در تورم اعلامی هزینه اقلام غیرضروری که در سبد معیشت خانوار دهک‌های کم درآمد جامعه، جایی ندارد محاسبه شده است. علاوه بر این، در سال گذشته اقلام سبد معیشت تاثیرگذار در هزینه جامعه کارگری با توافق شرکای اجتماعی (نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت) تعیین شده و گروه‌های کارگری معتقدند تنها تورم مورد پذیرش، محاسبه تورم بر اساس اقلام سبدی است که پیش‌تر در مورد آن توافق شده است.
در همین زمینه فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور و نماینده کارگران در جلسات کارشناسی مزد ۹۷ معتقد است: در خصوص تغییر سال پایه آماری از ۹۰ به ۹۵ و تاثیر آن در کاهش سبد معیشت خانوار خواستار اعلام جزئیات تغییرات سبد معیشت همزمان با تغییر سال پایه آماری هستیم که در همین راستا در جلسه روز دوشنبه کارگروه مزد قرار شد از نمایندگان مرکز آمار دعوت شود تا جزئیات تغییرات سبد معیشت را اعلام کنند.
توفیقی ادامه داد: پس از استخراج سبد هزینه معیشت خانوار در سال جاری، که قطعا بیش از ۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان سال گذشته است، در پی آن هستیم تا شکاف هزینه سبد معیشت ۹۵ و ۹۶ در تعیین دستمزد جبران شود که در این صورت فقط می‌توان تلاش کرد تا قدرت خرید نسبت به سال گذشته کاهش پیدا نکند. ضمن اینکه علاوه بر این به دنبال کاهش شکاف حداقل دستمزد با هزینه‌های معیشت تحمیل شده ناشی از سال‌های گذشته هستیم.
علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار نیز تاکید کرد: با توجه به اعلام نرخ تورم در دهک‌های مختلف، نمایندگان گروه‌های کارگری مشتاق هستند تا جزئیات عوامل دستیابی به این نرخ‌ها را بدانند. متاسفانه جزئیاتی در این زمینه اعلام نشده است. نتیجه‌گیری نرخ تورم ٨/٨ درصدی دهک درآمدی اول به عنوان کم درآمدترین اقشار جامعه، «تغییر اقلام سبد معیشت به سمت اقلام دارای تورم کمتر» است در حالی که اگر همان اقلام معمول سبد معیشت در نظر گرفته شود به اعتقاد ما نرخ تورم بالاتر از نرخ فعلی بود.

خراسان

ضرر 113 هزار میلیاردی تاخیر در طرح های عمرانی

بر اساس گزارش جدید یکی از وزارتخانه های اقتصادی به تعدادی از مسئولان ارشد اجرایی، اعلام شده طی سال های 1381 تا 1394 به طور متوسط باید 511 طرح عمرانی در هر سال به اتمام می رسید اما فقط 23 درصد آن ها خاتمه یافتند، لذا در مجموع هزینه ای معادل 113 هزار میلیارد تومان، مازاد بر پیش بینی بودجه های سنواتی، بر اقتصاد کشور تحمیل شده به نحوی که حدود 50 درصد اعتبارات اختصاص یافته به طرح های عمرانی طی این دوره، بابت هزینه تاخیر در اتمام پروژه ها بوده است.

شارژ مالی دولت برای پیگیری دعاوی خارجی علیه ایران

پس از آن که یک مقام مسئول در نهاد ریاست جمهوری، در گزارشی به دولت اعلام کرد با توجه به افزایش دعاوی له و علیه دولت در مراجع قضایی و دعاوی خارجی، نهادهای مسئول در کشور ناگزیرند برای دفاع یا طرح دعوی بین المللی از نیروهای متخصص و حقوقدانان آشنا به دعاوی بین المللی و حقوق بین الملل استفاده کنند. اما کارشناسان متخصص و استادان حاضر نیستند با دستمزد پایین مصوب سال 1389 فعالیت کنند؛ هیئت دولت با صدور مجوزی در روزهای اخیر، ارقام پرداختی به این کارشناسان را افزایش داد.

ایران

درخواست ۴۰ نماینده برای آزادی بازداشت شدگان اعتراضات
۴۰ نماینده مجلس شورای اسلامی در نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس جمهوری و رئیس قوه قضائیه، خواستار آزادی هر چه سریعتر بازداشت شدگان اعتراضات اخیر بویژه دانشجویان و دانشجویان دختر بازداشتی شدند. قاسم میرزایی نکو با اعلام این خبر به ایسنا، گفت: «درمتن این نامه که نسخه‌ای از آن به وزیر دادگستری و معاون پارلمانی رئیس جمهوری تحویل شده، آمده است: با توجه به آنکه حوادث تلخ و ناگوار اخیر در کشور بیش از همه باعث نگرانی دلسوزان و دغدغه‌داران شده و بر اساس گزارش‌های ارائه شده در جلسه غیرعلنی روز هفدهم دی ماه امسال، اگر این مسائل مورد تجزیه، تحلیل و کالبدشکافی دقیق قرار نگیرد، مصالح و منافع ملی کشور دچار ضرر و زیان خواهد شد، به منظور جلوگیری از شدت یافتن ریشه‌های نارضایتی دستگیری‌های متعدد از سوی نیروهای امنیتی، ‌اطلاعاتی و انتظامی، ضمن تشکر از زحمات همه عزیزان به‌ نظر می‌رسد تداوم نگهداری و طولانی شدن زمان بازداشت آنان بویژه دانشجویان وبخصوص دانشجویان دختر بازداشتی مسائل و مشکلات متعددی را در پی خواهد داشت. بر این اساس تقاضا داریم نسبت به رفع بازداشت دانشجویان دستور رسیدگی، اقدام و مساعدت عاجل را مبذول کنید.»

درخواست «عادل الجبیر» برای اصلاح برجام
وزیر خارجه عربستان در خلال سفر به بلژیک و دیدار با مقام‌های اروپایی بار دیگر ادعاهای عربستان علیه ایران را تکرار کرد. به گزارش ایسنا عادل الجبیر، در دیدار دیدیه ریندزر، وزیر خارجه بلژیک با حمایت از مواضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت:«این توافق باید تقویت شود تا مانع غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران شود.» وزیر خارجه عربستان همچنین با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم دیدار و درباره مسائل مختلف منطقه‌ای و برجام گفت‌وگو کرد.

ادعای آلمان برای جست‌وجوی ۱۰ مظنون جاسوسی برای ایران
مقام‌های آلمان اعلام کردند که عملیات جست‌وجوی سراسری در این کشور برای یافتن ۱۰ مظنون به جاسوسی برای ایران را آغاز کرده‌اند. به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، سخنگوی دفتر تحقیقات فدرال آلمان اعلام کرد که معتقد است مظنونان از نهادها و شخصیت‌ها در آلمان به نفع نهادی مرتبط با ایران جاسوسی می‌کردند. عملیات یافتن این مظنونان از سوی نیروهای اطلاعات داخلی آلمان صورت گرفته است.

 ادعای سفر انتخاباتی سردار سلیمانی به عراق
الاخبار  در گزارشی ادعا کرده است که قاسم سلیمانی از عاصمة الرشید(الرقه) توانست موانعی که بر سر راه اعلام ائتلاف حیدر العبادی -‏ حشد الشعبی بود را هموار کند. به گزارش «انتخاب»، این روزنامه عرب زبان با اشاره به ائتلاف‌های انتخاباتی درعراق مدعی شده که  صبح شنبه، فرمانده سپاه قدس ‏پاسداران، سردار قاسم سلیمانی به بغداد رفت تا آخرین تغییرات را بر ائتلافی که مورد نظر تهران بود، اعمال کند، ائتلافی که اساس آن را العبادی و حشد الشعبی تشکیل می‌دادند. ‏براساس اطلاعات الاخبار، هدف تهران ملحق کردن همه هم پیمانانش به فهرست العبادی است که در ‏رأس آنها عامری قرار دارد که به نوبه خود با پیوستن جریان صدر  به رهبری مقتدا صدر و عمار ‏الحکیم به این ائتلاف مخالف است.

آرمان

سرنوشت وصیتنامه هاشمی نامعلوم است

غلامعلی رجایی گفت: جست و جو برای یافتن وصیت نامه آیت‌ا... هاشمی همچنان ادامه دارد. وی پس از مراسم بزرگداشت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی که در کرج برگزار شد، در خصوص اظهارات خانواده هاشمی مبنی بر وجود حوله آلوده در جمع خبرنگاران افزود: بنا بوده محسن برای مطالعه پرونده به شورای امنیت برود، این پرونده هنوز مفتوح است. وی اظهار کرد: بررسی شورای امنیت در مورد این پرونده قانع کننده نبوده و هنوز پرونده بسته نشده است. وی در خصوص سرنوشت وصیت‌نامه هاشمی نیز گفت: هاشمی سال 69 یک وصیت نامه نوشت و در آن مسائل مالی را توضیح داده بود. رجایی خاطرنشان کرد: پس از آن گفته شده که ایشان در حال وصیت نامه نویسی دیده شده اما چیزی به عنوان وصیت نامه پیدا نشده، هنوز هم در حال گشتن برای یافتن وصیت نامه هستند اما ممکن است پیدا شود یا پیدا نشود.

نامه 40 نماینده به سران دو قوه

40نماینده مجلس در نامه‌های جداگانه‌ای به رئیس‌جمهور و رئیس قوه قضاییه، خواستار آزادی هر چه سریعتر بازداشت شدگان اعتراضات اخیر به ویژه دانشجویان و دانشجویان دختر بازداشتی شدند.قاسم میرزایی نکو گفت: در متن این نامه که نسخه‌ای از آن به وزیر دادگستری و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تحویل شده، آمده است: با توجه به آنکه حوادث تلخ و ناگوار اخیر در کشور بیش از همه باعث نگرانی دلسوزان و دغدغه‌داران شده و بر اساس گزارش‌های ارائه شده در جلسه غیرعلنی روز هفدهم دی ماه امسال، اگر این مسائل مورد تجزیه، تحلیل و کالبدشکافی دقیق قرار نگیرد،‌ مصالح و منافع ملی کشور دچار ضرر و زیان خواهد شد، به منظور جلوگیری از شدت یافتن ریشه‌های نارضایتی دستگیری‌های متعدد ضمن تشکر از زحمات همه عزیزان به نظر می‌رسد تداوم نگهداری و طولانی شدن زمان بازداشت آنان به ویژه دانشجویان و به‌خصوص دانشجویان دختر بازداشتی مسائل و مشکلات متعددی را در پی خواهد داشت. بر این اساس تقاضا داریم نسبت به رفع بازداشت دانشجویان دستور رسیدگی، اقدام و مساعدت عاجل را مبذول کنید.

رایزنی ظریف و همتای روسی

وزارت خارجه روسیه از گفت‌وگوی تلفنی وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و روسیه خبر داده است. وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: سرگئی لاوروف با محمد جواد ظریف درباره اوضاع سوریه و توافق هسته‌ای به صورت تلفنی گفت‌وگو کرده است. وزارت خارجه روسیه افزود: دو طرف به تبادل نظر درباره مسائل مختلف بین‌المللی از جمله روند صلح در سوریه در چارچوب کنگره سوری مذاکره ملی در سوچی و همین طور اوضاع مربوط به توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی پرداختند.

ضرورت استفاده از شبکه‌های مجازی

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با تاکید بر ضرورت فراهم کردن امکان استفاده از شبکه‌های مجازی مختلف در کشور، گفت که این کار تهدید حضور تعداد زیادی از مردم در یک شبکه مجازی را مرتفع می‌کند.طیبه سیاوشی اظهار کرد: یکی از افتخارات دولت آقای روحانی، ایجاد فرصتی برای مردم جهت تبادل نظر در فضای مجازی بود. اگرچه ما معتقدیم فضای مجازی در کنار فرصت‌هایی که هست تهدیداتی هم دارد. وی با بیان اینکه اکثریت مردم از تلگرام و شبکه‌های اجتماعی به عنوان فرصت برای کار یا تبادل نظر فرهنگی و اجتماعی استفاده کردند، افزود: زمانی که ناآرامی‌ها شروع شد دولت به خاطر تهدیداتی که از فضای مجازی متوجه جامعه می‌دانست آن را فیلتر کرد و در واقع یکی از افتخارات دولت آقای روحانی یعنی فرصت فضای مجازی آزاد که در اختیار مردم گذاشته شده بود به نوعی از دست رفت. البته با آرام شدن فضا مجددا فضای مجازی در اختیار مردم قرار گرفت و تلگرام رفع فیلتر شد.

درخواست بولتون از کنگره درباره ایران

جان بولتون، سیاستمدار تندرو جمهوریخواه آمریکا در تازه ترین اظهار نظر خود که در روزنامه وال استریت ژورنال منتشر شده از کاخ سفید خواسته است تا با عزم و اراده جدی انقلاب اسلامی ایران را نابود کند. جان بولتون که به جناح جنگ طلب نئومحافظه‌کارهای آمریکا وابسته است در ادامه مقاله خود در وال استریت ژورنال نوشته است اختصاص صد و بیست و روز آینده به مذاکره و گفت‌وگو با خودمان، غرب را در حالت سکون و انفعال قرار خواهد داد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به درستی توافق اوباما را اشتباه راهبردی می‌داند اما مشاوران ترامپ بدون ارائه توضیح و استدلال وی را متقاعد کرده اند که از این توافق خارج نشود.

15 میلیارد پول نفت گم شد؟

حجت الاسلام سلیمی نماینده اصولگرای مجلس گفت: در خبرها بحث گم شدن ۱۵ میلیون دلار و همچنین ۶۰ میلیارد تومان از حساب‌های شرکت ملی نفت مطرح شده که مسئولان شرکت نفت این موضوع را تایید کرده اند، این درحالی است که ما در مجلس نمی‌دانیم چگونه از حساب حقوقی این مبلغ کلان یکباره مفقود شده و شخصی که این کار را کرده به کانادا فرار کرده است. باید مشخص شود که چگونه از یک حساب دولتی این مبلغ جابه‌جا شده است.علی مطهری، نایب رئیس مجلس در پاسخ به تذکر سلیمی مبنی بر گم شدن پول از حساب‌های شرکت نفت گفت: درباره گم شدن پول از حساب‌های شرکت نفت باید تحقیق بیشتر انجام شود و وزارت نفت توضیح دهد.

حمایت 170 نماینده از نرم‌افزارهای داخلی

در جلسه علنی دیروز مجلس نامه ۱۷۰ نفر از نمایندگان به روسای سه قوه درباره حمایت از نرم افزارهای پیام رسان داخلی و ساماندهی فیلترشکن‌ها قرائت شد. در این نامه آمده است: ما نمایندگان مجلس به منظور تقویت و حفظ استقلال سیاسی و فرهنگی کشور و پیشگیری از ناامنی و تعدی به حقوق خصوصی آحاد جامعه و صیانت از فرهنگ و هویت ایرانی- اسلامی و تامین حقوق شهروندی و آزادی‌های مشروع، امنیت و آسایش مردم و نیز حمایت از فن‌آوری‌های بومی و توانمندی‌های داخلی، از شما روسای محترم قوا خواستاریم ضمن حمایت از پیام رسان‌های داخلی، دستور فرمائید این پیام رسان‌ها جایگزین پیام رسان‌های خارجی شوند و نسبت به ساماندهی فیلترشکن‌ها نیز اقدام عاجل به عمل آید.

لیست دوتابعیتی‌ها آماده شد

عضو هیأت تحقیق و تفحص از مسئولان دو تابعیتی و دارای گرین کارت از تدوین گزارش تحقیق و تفحص هیأت متبوع خود خبر داد. حسینعلی حاجی دلیگانی از آماده شدن گزارش این هیأت خبر داد و گفت: این گزارش روز گذشته تقدیم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شد. وی با بیان اینکه به دنبال افزایش تهدیدها و بحث نفوذ ضرورت داشت درباره موضوع افراد دو تابعیتی و دارای گرین کارت در حوزه مدیران ارشد کشور تحقیق و تفحصی صورت گیرد، گفت: سال گذشته این تحقیق و تفحص در مجلس تصویب شد و گزارشی تدوین و به مجلس ارائه شد. وی با اعلام اینکه گزارش تدوین شده 33 صفحه و دارای 40 صفحه ضمایم و مستندات است، افزود: یک لیست 100 نفره افرادی که اعم از گرین کارت و دو تابعیتی هستند در جریان تحقیق و تفحص به دست آمده که در گزارش اسامی آنها ذکر شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
  19 0
  درباره گم شدن پول از حساب‌های شرکت نفت باید تحقیق بیشتر انجام شود و وزارت نفت توضیح دهد.یعنی جناب زنگنه حرفی برای گفتن داره ؟ یا فقط پشت میزش منتظر سر ماهه که حقوق یا مفت نجومی بره توی حسابش.
  • یوسف ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
   3 0
   دلار رو چند حساب کردن!؟ 1000 تومن!!؟؟؟؟ الان4400 اگه اشتباه نکنم!؟ پ خیلی بیشتر میشه 15 میلیون دلار!
 • IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
  8 0
  متاسفانه اختلاس در ایران به یک چیز عادی تبدیل شده است
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
  0 3
  حالا چی میشه یعنی مشکلات درست شد
  • IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
   5 0
   عمو جون ما بیشتر از خودمون ضربه میخوریم تا دشمن. ااااوووووففففتتتتاااااادددد.
 • هادي IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷
  4 1
  مسئول بي کفايت اخراج بايد گردد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس