گفتگوی ویژه خبری

پشت صحنه حوادث اخیر کشور در گفتگوی ویژه خبری شب‌گذشته بررسی و تحلیل شد.

به گزارش مشرق، پشت صحنه حوادث اخیر کشور شب‌گذشته (چهارشنبه 13دی) با حضور رضا سراج؛ کارشناس مسائل راهبردی و احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگوی ویژه خبری بررسی و تحلیل شد.

سراج با اشاره به اتفاقات اخیر گفت: آشوب‌های اخیر دارای طراحی راهبردی از سوی امریکا، اسرائیل و آل سعود بود که با محاسبات غلط ناشی از اتفاقات منطقه همراه بود. این آشوب بخشی از طرح عاملان امریکا، اسرائیل و آل سعود برای سال آینده بود که زودهنگام کلید خورد.

وی ادامه داد: طرح عاملان آشوب اخیر کشورمان در فاز اول خود با اقدامات به موقع نیروهای انتظامی و امنیتی شکست خورد ولی امریکائی‌ها در پلان دوم هنوز مشغول طراحی هستند.

این کارشناس مسائل راهبردی افزود: این آشوب در حوزه راهبردی هم به لحاظ طراحی هم عملیاتی حاصل تفکرات خارجی بود. اما این طراحی ­­با استفاده از مناسبات اجتماعی ایران، استفاده از ظرفیت‌های شتاب دهنده ای به نام شبکه‌های اجتماعی و کارکرد آنها و همین‌طور محرک‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی اخیر ایران ایجاد شده است.

امیرآبادی فراهانی در همین زمینه گفت: طراحان آشوب در ایران باز هم شکست خوردند. امریکا، اسرائیل و آل سعود پیشتر هم در کردستان عراق و دیگر در موضوع رفیق حریری در لبنان، کودتای یمن و حالا در ایجاد آشوب در ایران با شکست مواجه شدند. طرح آشوب در ایران هدفی بود که امریکایی‌ها در اتاق فکرشان برای سال آینده ایران تدوین کرده بودند.

وی  با اشاره به گام‌های آغازین آشوب در کشور به مطالبه‌گری‌های برخی سرمایه گذاران در مشهد پرداخت و افزود: در پایان تجمع مطالبه‌گران اقتصادی در این شهر، برخی ماندند و اقدام به سر دادن شعارهای ضد دولت و ضد اصل نظام کردند. البته هدف طراحان این آشوب هم شکل‌گیری مخالفت‌های مدنی در خارج از تهران بود که با حضور مردم آگاه و فهیم و مقابله آنها با بر هم زنندگان نظم عمومی تیرشان به سنگ خورد و به جایی نرسید، حتی ابعاد این آشوب از روز شنبه به سمتی رفت که آمار کشته‌ها افزایش یابد.

رضا سراج استاد دانشگاه و کارشناس مسائل راهبردی در سوی دیگر این گفت‌وگو به بیان مستنداتی مبنی بر حضور تفکر خارجی در پس پرده این آشوب پرداخت و گفت: امریکایی‌ها دو طرح را برای سال آینده پیش‌بینی کرده بودند که براندازی و تغییر ساختار در کشور و دیگر تغییر محاسبات ایران از طریق جنگ محاسباتی به وسیله آشوب و بی ثبات‌سازی ایران برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی ایران از آن جمله بود.

وی بی ثباتی اقتصادی در ایران را بستری مناسب برای اقدامات امریکایی عنوان کرد و ادامه داد: تقویت منافقین و بهره برداری از بستر شبکه‌های اجتماعی توئیتر، اینستاگرام و تلگرام توسط امریکا ابزارهای اولیه طراحی آشوب در ایران محسوب می‌شود.

سراج گفت: ابزار ثانویه امریکایی‌ها، حضور سلطنت طلب‌ها و شبکه‌سازی آنها در شهرهای مختلف ایران بود که نتیجه استفاده از این ابزار، آسیب‌هایی به برخی از مساجد و مراکز نظامی بوده است.

این استاد دانشگاه  افزود: امریکایی‌ها در فاز یک اقداماتشان به دنبال پیاده سازی آشوب همانند لیبی و سوریه در پیرامون بودند، در فاز دوم هم سعی داشتند آشوب را به عملیات مسلحانه تبدیل کنند و به سمت تسخیر و تصرف بروند، در فاز سوم هم پس از مشغول سازی نیروهای امنیتی در حدی وسیع، اعزام تروریست‌های خارجی به ایران هماهنگ شده بود.

امیرآبادی در همین زمینه گفت: مطالبات مردم در بحث معیشت و اشتغال، بحث بیکاری و ورشکستگی صندوق‌های مالی اعتباری به حق است اما میان دستگیر شدگان عده‌ای می‌گویند که فریب بیگانگان و خارجی‌ها را خورده‌اند و دیگر اینکه اشاره به افزایش 70 درصد حقوق نمایندگان مجلس می‌کردند اما حقیقت اینجاست که اصلاً موضوع افزایش 70 درصدی حقوق نمایندگان مطرح نشده و شایعه‌ای بیش نیست. شاید بتوان گفت همین شایعه سازی‌ها در فضای مجازی عده‌ای را گول زد و به خیابان‌ها کشاند.

وی  ادامه داد: عده‌ای از دستگیر شدگان ساکن و بومی شهرهای طعمه آشوب نیستند، درصد قابل توجهی از این افراد اراذل و اوباش هستند، درصد قابل توجهی هم معدومینی هستند که اقوامشان درگیر مواد مخدر بوده و اعدام شده‌اند هستند. اکثر رهبران و لیدرهای آشوب‌ها از سابقه داران هستند، به این خاطر بود که هر روز از تعدادشان کاسته و مردم راهشان را از این افراد جدا می‌کردند.

محمدعلی وکیلی ­عضو هیئت‌رئیسه مجلس در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: با توجه به اینکه در ایران از مدت‌ها قبل گسل‌های نارضایتی شکل گرفته باید طوری به مسائل نگاه کنیم که اگر امریکا و اسرائیل و سعودی‌ها باز هم اقدام به ایجاد تحرکاتی در ایران کردند تحریکی تأثیر نپذیرد. در آشوب اخیر، گسل‌های نارضایتی ایران تحریک شد. معتقدم اگر این گسل‌های نارضایتی از کف خیابان جمع نشود ممکن است دیگر گسل‌ها را هم فعال کرده و مسائل امنیتی جدی‌تری را پدید بیاورد.

سراج گفت: مطالبات مالباختگان اقتصادی اعتراض مشروعی بود زیرا پس از مراجعه به مراجع مربوطه به نتیجه دلخواه نرسیده بودند اما به موازات این اعتراضات 3 جریان منافقین، سلطلنت‌طلب و جریانات مارکسیستی جریان دیگری را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کردند و طی فراخوان‌هایی به رئیس جمهور اهانت شد. از این مرحله به بعد این جریان روند طبیعی نداشت زیرا پس از این فراخوان‌ها، مالباختگان راهشان را از این جریان جدا کردند. پس از این جداسازی شاهد فراخوان تجمع در 32 نقطه سپس 72 نقطه و در نهایت 120 نقطه در کشور بودیم که رفته رفته حضور مردم کمتر شد و آشوبگران پررنگتر حضور داشتند و این حضور پررنگ به کشته شدن 14 نفر انجامید.

وی  ادامه داد: آشوبگران در روز دوشنبه فراخوانی برای 139 نقطه اعلام کردند و اگر شبکه‌های اجتماعی قطع نمی‌شد در روز دوشنبه ممکن بود فاز دوم عملیات مسلحانه را شاهد می‌بودیم.

سراج گفت: در سه روز آشوب به 85 بانک حمله شد و 40 خودروی عمومی و شخصی آتش کشیده شد، 25 نقطه از اماکن مذهبی مورد حمله و اهانت واقع شد اما از وقتی نیروهای انتظامی هوشیاری به خرج دادند شاهد بودیم که طرح اول آشوبگران به ثمر نرسید.

امیرآبادی فراهانی گفت: جالب اینجاست که عمده دستگیر شدگان از قشر مرفه جامعه‌اند که ارتباطی با مطالبه‌گری‌ها ندارند.

وی  در ادامه به بحث مالیات و مصوبات اخیر مجلس اشاره کرد و افزود: تصمیم داریم برای سال آینده تا سقف دو میلیون و سیصد هزار تومان حقوق را از مالیات معاف کرده و از دو میلیون و سیصد هزار تومان تا 6 میلیون تومان را مشمول پرداخت 35 درصد مالیات کنیم.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس