کد خبر 816800
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
مروارید

سنگ مروارید در درون برخی نرم‌تنان دو کفه‌ای مانند صدف ایجاد می شود که خواص فراوانی دارد.

به گزارش مشرق، سنگ مروارید علاوه بر ظاهر بیرونی زیبا و چشم‌نواز دارای خواص باطنی و اثرات درمانی بسیاری است و از گذشته‌های دور به عنوان جواهری گرانبها در میان زیورآلات استفاده میشده است.

مروارید سنگی شفاف و براق است و در طب سنتی همانند خواص درمانی سنگ فیروزه، خواص درمانی زمرد و یاقوت از آن به عنوان مفرح قلب و روح، دور کننده امراض و درمان بسیاری بیماری‌های فکری و روحی یاد کرده‌اند. برای اشنایی با خواص درمانی مروارید و نحوه تشکیل این سنگ با ما همراه باشید.

به طورکلی مروارید برای درمان بسیاری از بیماری‌های داخلی و ناراحتی‌های فکری و روحی مفید است. برخی از مهمترین خواص درمانی مروارید عبارتند از:

در سنگ درمانی از مروارید برای درمان بیماری‌های معده، قلب، جگر، جنون، بواسیر و یرقان استفاده میشود.

استفاده از مروارید برای بیماری‌های دستگاه مجاری ادارار و کلیه مفید است و به دفع سنگ کلیه کمک میکند.

استفاده از مروارید برای درمان خارش‌های درونی مفید است، همچنین این سنگ زیبا برای درمان جوش، کورک و حساسیت پوستی بسیار موثر است.

همراه داشتن سنگ مروارید به درمان ﺷﺐ ادراری، ﺑﯿﻤﺎری ﻫﺎی ﻣﺜﺎﻧﻪ و اﺧﺘﻼﻻت دﺳﺘﮕﺎه ﮔﻮارش، ﺳﺮﻣﺎﺧﻮردﮔﯽ و ﻋﻄﺴﻪ ﻫﺎی داﺋﻤﯽ کمک میکند.

تنظیم غدد درون ریز و کاهش التهابات دستگاه تناسلی در زن و مرد از دیگر خواص درمانی مروارید است.

از مروارید برای معالجه استفراغ، بوی بد دهان و سر درد در طب سنتی استفاده میشود.

همراه داشتن مروارید جهت درمان بیماری‌های گواتر و غده‌های چربی مفید است، به این منظور توصیه میشود یک قطعه مروارید صیقل داده نشده را بر روی چاکرای پنجم (گلو) قرار دهید.

 خواص درمانی مروارید از بعد معنوی

مروارید برای صاحب خود خوش شانسی می‌آورد و لطافت قلب و روح را افزایش میدهد.

استفاده از مروارید به آدمی صبر و اراده میدهد.

همراه داشتن مروارید غم و اندوه را دور میکند.

در منابع آمده است که سنگ مروارید در برطرف نمودن تغییرات ناگهانی خلق و خوی، اضطراب و نگرانی بسیار موثر است و باعث تقویت ﺣﺲ از ﺧﻮد ﮔﺬﺷﺘﮕﯽ، ﻋﻔﺖ و ﭘﺎﮐﺪاﻣﻨﯽ در دارنده خود میشود.

مروارید نیز همانند سایر سنگ‌های شفابخش نظیر یاقوت، زمرد، فیروزه و ... به جذب انرژی مثبت و دفع انرژی‌های منفی کمک میکند.

نحوه تشکیل مروارید

سنگ مروارید در درون بدن نرم تنان دو کفه‌ای مانند صدف ایجاد می‌شود، به طور کلی زمانی ﮐﻪ ﺟﺴمی ﺧﺎرﺟﯽ وارد ﺻﺪف ﻣﯽ ﺷﻮد، ﺻﺪف ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮر دﻓﻊ آن، ﻣﻮادی ﺗﺮﺷﺢ ﮐﺮده ﮐﻪ از ﺟﻤﻊ ﺷﺪن اﯾﻦ ﻣﻮاد ﻣﺮوارﯾﺪ شکل می‌گیرد.

امروزه تعداد مرواریدهای طبیعی بسیار کم شده است و بیشتر انواع مرواریدهایی که در بازار وجود دارد از نوع مروارید پرورشی است.لازم به ذکر است خواص درمانی مروارید پرورشی با مروارید طبیعی فرقی ندارد و تنها شکل و ظاهر این مرواریدها ست که باعث تشخیص ان‌ها از یکدیگر میشود.

این مرواریدها بدون دخالت انسان به صورت طبیعی رشد کرده و به وجود می‌آیند که همانطور که قبلا گفتیم، در سال‌های اخیر به دلیل آلودگی آب اقیانوس‌ها و صید بیش از حد صدف‌ها، این نوع مروارید بسیار کمیاب شده است و در نتیجه بسیار گرانبها هستند.

مرواریدهای پرورشی

مرواریدهایی هستند که انسان به نحوی در رشد و پرورش آن‌ها دخالت دارد و بر خلاف مرواریدهای طبیعی تنها از یک لایه خارجی درست شده اند و هسته مرکزی آن از جنس کفه سخت صدف می‌باشد. با توجه به اینکه مرواریدهای پرورشی به دست انسان تشکیل شده و در زمان کوتاهتری تولید میشوند از قیمت پایینتری نسبت به مرواریدهای طبیعی برخوردارند.

سنگ شناسی مروارید

مرواریدها سنگ‌هایی شفاق و براق هستند و معمولا به رنگ سفید در طبیعت وجود دارند. شکل آن‌ها اغلب به شکل کره است، اما به شکل‌های گلابی، دکمه و حتی شکل‌های نامنظم نیز یافت می‌شود. رنگ‌های دیگر مروارید شرابی، خاکی، خاکستری مایل به سیاه، آبی و زرد است. مروارید را می‌توان در اندازه‌های مختلف در طبیعت یافت از اندازه یک دانه خشخاش تا تخم کبوتر که بزرگترین مروارید جهان تا به امروز است و داری قطر ١٣ سانتی متر و وزن ٣٧.٦ کیلوگرم بود.

درجه سختی و استحکام مروارید 2/5 تا 3/5 است و ترکیب شیمیایی آن شامل حدود 90 درصد کربنات کلسیم و 10 درصد آب و مواد آلی می‌باشد.

لازم است بدانید هر اندازه که مروارید درشت‌تر و گردتر باشد، کیفیت و دوام آن بیشتر خواهد بود. همچنین مروارید اصل دارای رنگ روشن است و تیره و مات نمی‌باشد. نگهداری از این سنگ زیبا در مقایسه با سنگ‌های دیگر، به دقت و توجه بیشتری نیاز دارد چرا که مروارید، بسیار نرم و شکننده است و حرارت زیاد، کرم‌های دست و بدن، عطرها و یا اسپری‌های مو که حاوی الکل و اسید مضر هستند می‌توانند موجب از بین رفتن یکپارچگی و شفافیت سطح مروارید گردند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس