اغتشاش تخریب بانک

موج سواری معاندین بر تجمعات اقتصادی مردم که با آشوب نیز همراه شد، تحریک منفی بازارهای کشور برای اقتصاد و معیشت مردم را به همراه داشت.

 سرویس اقتصاد مشرق - طی روزهای اخیر تجمعات محدود و پراکنده‌ای در برخی از نقاط کشور رخ داد که گرچه در ابتدا رنگ و بوی اعتراض به وضعیت اقتصادی و معیشت داشت اما در کوتاه‌ترین زمان درخواست‌های به حق مردم توسط ضدانقلاب به حاشیه رفت و در برخی شهرها اعتراض مسالمت آمیز جای خود را به آشوب و خشونت داد.

جدای از اینکه تجمعات خیابانی دوروز گذشته باعث شد مردمی که از وضعیت اقتصادی کشور گلایه داشتند و یا جزو مالباختگان موسسات مالی بودند به دلیل شلوغ شدن فضا و سواستفاده اغتشاش گران به خواسته‌های اصلی خود نرسند، اما در مقابل همین خرابکاری‌ها زمینه را برای بدتر شدن اوضاع اقتصادی نیز مهیا کرد.

برای درک بهتر این گزاره مواردی از این قبیل را بررسی می‌نماییم.

آتش اغتشاش بر بازار سرمایه

طی مدت دو روزی که از تجمعات غیرقانونی در کشور می‌گذرد و با آشوب که در برخی موارد با تخریب اموال عمومی نیز همراه شده است، بازار سرمایه نیز از تخریب آشوب گران در امان نبوده که حدود 2700 واحد سقوط شاخص  را می‌توان نتیجه جولان آشوبگران دانست.

این رقم سقوط که طی  3 سال اخیر بی سابقه بوده است، بدین معنی است که بر دارایی حدود 50 میلیون نفری که برگه سهام عدالت در دست دارند تاثیر گذاشته است و دارایی آنان را با تزلزل مواجه ساخته که بلاشک با تداوم تجمعات خیابانی انتظار کاهش بیشتر نیز می‌رود.

برای مشاهده بهتر تاثیر اردوکشی های خیابانی معاندین در روزهای اخیر بر بازار سرمایه، نمودارهای زیر به خوبی گویا خواهند بود.

نمودار رشد شاخص بورس قبل از آشوب‌ها

براساس این نمودار و همانطور که مشخص است در یک سال گذشته بورس به عنوان یکی از بازارهای اصلی کشور، روند مثبت رو به رشد را طی کرده است. حال برای مشاهده تاثیر اغتشاشات اخیر بازه زمانی را از یک سال گذشته به یک هفته قبل تقلیل می‌دهیم تا ببینیم نتیجه چه می‌شود.

نمودار افت شاخص بورس پس از آشوب‌ها

همانطور که مشخص است، در این دو روز اخیر شاخص بورس افت شدیدی را تجربه کرده که بلاشک باعث زیان بسیاری از مردم می‌شود. براساس گزارش روز گذشته بازار، در این مدت بیشترین تأثیر منفی بر حرکت دماسنج بازار سهام به نام نمادهای فولاد مبارکه اصفهان، گروه مپنا و سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین شد که همگی ارتباط نزدیکی با اقتصاد روزمره مردم دارند.

طلا و سکه هم در امان نماند

طی ماه‌های اخیر افزایش قیمت سکه بارها مورد انتقاد رسانه ها و اعتراض مردم قرار گرفت. همین مسئله نیز سبب شد تا بانک مرکزی اقدام به برگزاری حراج سکه نماید تا بدین وسیله مانع رشد افسارگسیخته قیمت این دارایی شود.

فارغ از انتقاداتی که به نحوه برگزاری و اجرای حراج وجود دارد اما آنچه غیر قابل کتمان است این است که اولا جلوی افزایش قیمت بیشتر و سیر صعودی گرانه سکه گرفته شد و در ثانی قیمت ها را نیز تا حدی کاهش داد. اما تصویر زیر نشان دهنده بلایی است که آشوب طلبان بر این بازار آوردند.

روند صعودی قیمت سکه پس از آشوب‌ها

این تصویر به خوبی گویاست که عده‌ای اغتشاشگر چه بر سر اقتصاد کشور می‌آورند. اما بازارهای دیگر نیز روند به همین ترتیب است. برای نمونه طلا را مثال می‌زنیم.

بازار طلا طی این مدت گرچه روند رو به رشد داشت اما سیر صعود آن محدود بود و خیلی از روزها هم افت را تجربه می‌کرد اما نتیجه اغتشاشات اخیر چیزی نشد جز رکوردشکنی. تصویر زیر برای کسانی که به بازار آشنایی داشته باشند می‌تواند موید این گزاره باشد.

طلا پس از اغتشاشات گران شد

رکورد جدید دلار

آشوب طلبان روزهای اخیر در برخی شهرها، همجهت با دشمنان در ضربه زدن به معیشت مردم و مستضعفان باعث شدند بازار ارز نوسانات بسیاری را تجربه و قیمت آن به حدود 4300 تومان برسد که گرانترین دلار تاریخ ایران است.

در واقع اگر چه تا پیش از این تجمعات در آستانه اوج گیری سفرهای خارجی قیمت دلار روند رو به رشد را تجربه کرده بود اما آن رشد دلیل منطقی داشت و مقطعی بود اما این روند افزایش قیمت دلار در بازار به دلیل آشوب‌های عده‌ای نه تنها دلیل منطقی ندارد بلکه دود اصلی آن نیز به چشم مردم مستضعفی میرود که بخشی از مایحتاج روزانه خود را که وارداتی است مجبورند با دلار گرانتر تهیه کنند و این یعنی افزایش قیمت کالاهای موجود در بازار.

اغتشاش گران دلار را گران کردند

درسی که فتنه 88 به یادگار گذاشت

این مواردی که از تاثیرات منفی اغتشاشات عده ای مزدور در چندروز گذشته مطرح شد تنها بخشی از واقعیات است و بسیاری از موارد در آن لحاظ نشده است. مواردی از قبیل هزینه‌ای که آشوبگران با تخریب اموال عمومی و بیت‌المال برای کشور تراشیدند که برای نمونه می‌توان به شکستن شیشه‌های ایستگاه های اتوبوس در تهران و همچنین شکستن شیشه برخی بانک ها و آتش زدن ماشین اتش‌نشانی و ... اشاره کرد که بازسازی و نوسازی این موارد خود ملزم به پرداخت هزینه‌های بسیاری خواهد بود.

همچنین مردم ایران سابقه پشت سر گذاشتن فتنه 88 را نیز دارند که با حمایت تمام قد تمامی دشمنان غربی عربی ایران همراه بود و در خاطرشان هست که اتفاقات آن سال که هنوز هم بخش‌هایی از اسناد خیانت و وطن‌فروشی پیاده نظام میدانی دشمنان در آن ایام منتشر نشده منجر به بروز تحریم‌های بی سابقه ای علیه کشور و مردم شد که تا امروز نیز برخی از آنان همچنان باقی است و یادگاری فتنه گران برای مردم مانده است.

جدای از این مسئله، هزینه های آن 8 ماه درگیری بر سر هیچ در کشور طبق برآوردها و تا جاییکه امکان محاسبه داشت نیز رقمی نجومی را نشان می‌دهد که امکان داشت صرف بهبود وضعیت مردم شود اما صرف بازسازی خسارات برجای مانده از اغتشاشات شد و از بین رفت.

شاید به همین دلیل نیز مردمی که #گله_مندند از وضعیت اقتصادی کشور با درک درست از شرایط و صدماتی که این آشوب‌ها برای ایران دارد از روز دوم دیگر به میان اعتراضات نیامدند و آنچه باقی مانده عده قلیلی فتنه‌گر با همراهی پر قدرت رسانه های خارجی و سرویس‌های امنیتی کشورهای عربی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 64
 • ناشناس IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  ببخشیدچقدموشکافانه زرمیزنید
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   تو فعلا برو با لالائی آمریکا جونت بخواب.
  • M.sh IR ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   زر رو تو میزنی مزدور و خائن وجاسوس
  • قریشی IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   معلومه از سرِ چه سفره ای بلند شدی و چه نوع نونی سر سفره ت گذاشتن که این از آب در اومدی ... مرگ بر امریکا
  • IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   6 3
   ملت تشنه اعدام زناکاران، اعدام اختلاس گرهای بانکی، اعدام جاسوسان مخرب امنیت، داعشی های آدم کش در ایران هستند. این رو فریاد می زنیم . اگر مسئولان کاری نکنند یه روزی خودمان حتما یه کاری خواهیم کرد صبر تمام شده
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  80 21
  زیاد خودشو ناراحت نکن!!!!درست میشه
 • IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  74 10
  شرایط بدی هست تو منطقه از مثلث داعش و بن سلمان و اسراییل تا اون طرف ترامپ که واسه تظاهراتو و اینا کلا وقت مناسبی نیست دعا می کنیم انشاالله به خیر بگذره این جریانات و باعث اشوب و ناامنی در کشورمان نشود قطعا امنیت و سلامتی دو نعمتی هست که تا وقتی از کسی گرفته نشود منزلت انرا نمی داند مردم بدانند وضعیت سوریه از تظاهرت مسالمت امیز شروع شد و سپس با نفوذ گروه های ترویستی به خشونت کشیده شد و نهایتا باعث ویرانی سوریه و مهاجرات و اوارگی 20 ملیون و کشته شدن 2 ملیون نفر از مردم سوریه شد.یا اوضاع لیبی که الان 3 تکه شده سیاست ابر قدرتها اینه که از کشور های انقلابی و ضد اسراییل خیلی سخت انتقام میگیرند الان کشور های زیادی به دنبال انتقام از ایران هستند از قبیل امریکا و کشور های عربی و اروپایی ها مردم خواهشا هوشیار باشند و از همراهی با کسانی که به نا امنی دامن می زنند خودداری کنند تا به تدریج این جماعت منزوی و رسوا شوند انشاالله جایی برسیم که قانون در کشور فصل الخطاب باشه
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   41 11
   آفرين به هشدارهايي كه داده بوديد،منهم فكر ميكنم دراين برهه اززمان ايران نياز به ثابت وآرامش دارد
  • IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   46 2
   فرمایشتان متین. پس برای اینکه این اتفاقات بد نیفتد باید مشکلات اجتماعی، سیاسی و به خصوص اقتصادی مردم را حل کرد. همه باید کمک کنند.
 • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  164 5
  تو این کشور دود همه چی فقط به چشم مردم میره
 • محمد IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  37 45
  فعلا بزارین هر غلطی دلشون میخواد بکنن فقط صبر کنید
  • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   یعنی چی وقتی هر غلطی خواستن کردند و همه چیز را نابود کردند. اینا را دمار از روزگارشون در میاریم. یک نه دی دیگری در راه است. لبیک یا خامنه ای
 • طاهری IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  80 21
  خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ یعنی از این حرف خنده دارترنبود
 • IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  39 59
  جامانده ها از کاروان دفاع از حرم حضرت زینب بسم الله بیایید تو صحنه و با اذن رهبری جواب گستاخی این منافقین را بدید ...نگذارید خون شهدا لگد مال این اوباش بشه...
  • IR ۲۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   28 10
   درود بر مدافعان حرم ولی این پیشنهاد شما به آنها مرتبط نیست و سایر نهادها پاسخگوی مسئولیت خود باشند....
 • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  101 3
  لطفا چشم بر واقعیت جامعه نبندید، واقعیت این است که جیب مردم خالی است بیکاری امان جوانان را بریده و وعده های برجامی دولت محقق نشده است. نه تنها اوضاع اقتصادی اسفناک است بلکه دولت تهدید به افزایش قیمت بنزین و قطع یارانه هم می کند.
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  46 2
  آره ملت چه حرف بزنن چه نزنن دود به چشمشون میره و خاک
 • ناشناس IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  28 20
  باید هرچه زودتر جلوی این اتفاقات گرفته شود
 • IR ۱۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  14 20
  تو بورس تا حالا تو ضرر 17-18 درصدی بودیم به لطف این قضایا تو دو روز 10-12 درصد دیگه هم رفتیم تو ضرر از اصل سرمایه
 • DE ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  38 34
  مسئول این خشم و عصبانیت دولت است که 5 سال خودش را به کری وکوری زد و مردم را به فقر و بینوائی بیشتر کشید در حالیکه اطرافیانش در ناز و نعمت بودند و وزرایش در ویلاها . دولتی که مدعی بود کاری میکند که درآمد مردم آنچنان سرشار بشود که نیازی به یارانه نداشته باشند ..
  • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   12 25
   مثل اینکه خواب تشریف داشتین تا حالا، اینایی که تا حالا دستگیر شدن به همکاری خودشون با مجاهدین خلق اذعان کردن، بعد شما حرف از خشم و عصبانیت مردم میزنی؟
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  13 35
  اگه یه مطلب تحت یه همچین عنوانی کار کنید که مضامین زیر درش باشه بدک نیست. (دم خروس اغتشاشگران بیرون زد/اغتشاشگران 88 به بهانه انتخابات کشور را به آتش کشیدند؛اکنون که رئیس جمهور مطلوبشان بر مسند است چرا اغتشاش می کنند/برای اغتشاشگران فرقی نمی کند چه کسی بر مسند است ، آنها فقط به دنبال آشوبند)
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  9 13
  اغتشاشگران از این طریق سواستفاده کردن
 • IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  14 26
  چرا این اوباش رو جمغ نمیکنن؟ چرا شبکه های اجتماعی خارجی که شدن لانه ی جاسوسی رو نمیبندن؟ چرا ؟
 • علی زنگنه IR ۲۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  12 25
  تفاوت اعتراضات اخیر با فتنۀ 88  نتیجۀ چنین اعتراضات خشونت آمیزی کاملاً قابل پیش بینی است و محصولی فراتر از آشوب‌های سال 88 را برای معترضین، ملت و حاکمیت به همراه نخواهد داشت و همگی در این ماجرا زیان می بینند؛ ولیکن جنس و خواستۀ غالب اقشاری که در تجمعات اخیر شرکت کرده‌اند با آنچه معترضین هشت سال پیش بدنبال آن بودند کاملاً متفاوت است! گروهی به فساد گستردۀ اداری و قضایی معترض‌اند و دسته‌ای از بیکاری به ستوه آمده‌اند؛ گرانی و اوضاع نابه‌سامان اقتصادی برخی را به میدان آورده و بعضی دیگر به دنبال اموال به تاراج رفتۀ خود توسط مؤسسات اعتباری و بنگاه‌های اقتصادی هستند! بی شک وقتی طیف‌های مختلف مردم به صورتی خودجوش در خیابان‌ها به راه می افتند، جلوگیری از ورود و رخنۀ فرصت‌طلبان و افراد آشوبگر در میان صفوف آنها امکان ناپذیر است! افرادی که امروز به میدان آمده‌اند اغلب معترضین معیشتی هستند ولی آنچه مسلم است، به دلیل عدم توانایی در کنترل اوضاع، موجب شده که در بسیاری از شهرها، بند را به آب بدهند! ذوق مرگ شدن دشمنان قسم خوردۀ ملت ایران اعم از هیئت حاکمه ایالات متحده، جماعت خبیث سعودی و... و اعلام حمایت علنی آنها از این حرکات خشن، تصویری واضح از انحراف جریان معترض را در مقابل ما به نمایش گذاشته است!
  • IR ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
   0 1
   این روباه پیر دوباره پاش به ایران باز شد وقتی امریکا جاپایی توی ایران نداره چرا اجازه دادید عروسک گردان فتنه 88 دوباره توی ایران سفارت بزنه و جاسوس و عقده ای تربیت گنه ؟؟؟ و این نیروهای وطن فروش را آمزش داده و در ایران منتظر وقت سوء استفاده باشه . مرگ بر انگلیس ؛ ببینم مشرق جرات داری ایندفعه این رو پخش کنی یا نه؟؟؟؟
 • IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  2 0
  کلا به نظر من باید به وضع معیشت مردم رسیدگی بشه حالا اوناییکه کارمند یا حقوق بگیر دولت هستند شاید مشکلی نداشته باشند ولی بقیه مردم برای نان شبشان مانده اند شاید تو که حقوق بگیری به این حرف من بخندی یا خرده بگیری ولی واقعیته
 • حامد IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  3 0
  متاسفانه یکی از دلایل نارضایتی ها موسسات مالی هستن، برای مثال شرکت پدیده با مجوزات دولت قبل شروع به کار کرد و با تبلیغات فراوان صدها میلیاردها تومن از پول مردم وارد این شرکت شد اما با عوض شدن دولت به یکباره تمام مجوزات باطل و پول مردمی که خانه و زندگی خود را فروختند ۴ سال بدون هیچ افق روشنی بلوکه شد یا در مورد موسسه کاسپین مردم و از جمله خودم با اعتماد به مجوز بانک مرکزی (بنده با روابط عمومی بانک مرکزی تماس گرفتم قبل از مشکلات پیش آمده و روابط عمومی بانک مرکزی از سپرده گذرای در کاسپین و از جمله فرشتگان دفاع کرد ولی پس از همین مشکلات با همان کارمند روابط عمومی تماس گرفتم اما تلفن را همان شخص بر من قطع کرد)هزاران میلیارد پول خود را در موسسه گذاشتند اما بانک مرکزی از مسئولیت شانه خالی کرد مردم در این موسسات هم به هر کجا از دولت و قوه قضاییه و...شکایت بردند جواب درخوری نگرفتن و دست به اعتراضات زدند که همین اعتراضات باعث تجری باقی مردم شد بدون شک اگر دولت رفتار مسولانه تری در قبال مردم و مالباختگان داشت و مسایلشان را همان ابتدا حل میکرد امروز شاهد این مسایل نبودیم لطفا پیغام من را سانسور نکنین، من ملتزم به نظام و ولایت هستم و برای دفاع از نظام جانمان را هم میدهیم اما واقعا در این ۵ سال زندگی ما سیاه شده است
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  9 20
  مرگ بر اسرائیل
  • FR ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   4 3
   چه ربطی داره؟
 • یه بنده خدا IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  3 0
  اموال عمومی که جای خود داره ، ولی به خدا بعضیا هم بودن از تلگرام درآم
 • IR ۰۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  5 1
  دولت روحانی اقتصاد کشور را به پرتگاه کشانده است
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  2 6
  به خدا قسم این نا امنی ها فقط و فقط به ضرر ملته . بس کنید دیگه . مشکلات مملکت با این کارها بدتر میشه . این که راهش نیست . سوریه رو ببینید چی بر سرش اومد .
  • IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   0 0
   ولی حداقل مجلس که با دیدن اعتراضات، کوتاه اومد و جلوی گرونی بنزین و آب و برق و .. رو گرفت. آقای لاریجانی هم شخصا در کمیسیون تلفیق حضور پیدا کردند تا نشون بدن متوجه اوضاع معیشتی مردم هستند. اینا سیگنال های خوبی نیست.
  • قریشی IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
   0 0
   درک این قضیه شعور لازم داره
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲
  2 5
  جانم فدای مردم ایران و رهبر عزیزم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس