دیدار پرسپولیس و صنعت نفت آبادان در جام حذفی

در حذف تیم پرسپولیس از دور رقابتهای جام حذفی مسایل مختلفی دخیل بودند که البته در نهایت باعث شدند تا این تیم در ادامه فصل فوتبالی 97-96 با فراغ خاطر بیشتری جلو برود!

سرویس ورزش مشرق – شکست تیم پرسپولیس در دور یک چهارم نهایی جام حذفی طرفداران این تیم را غمگین کرد ولی طرفداران پرسپولیس لابلای هوای آلوده ای که تیم محبوب شان در دل آن از نظرها محو شد، نور امیدی در مسیر این تیم به سوی قهرمانی در لیگ برتر و البته لیگ قهرمانان آسیا دیدند!

اسماعیل حلالی در گفت و گو با مشرق، در بررسی دلایل احتمالی که در این حذف دخیل بودند شرکت کرد و به نکات فنی مدنظرش پرداخت تا شاید تیمی که روزی برایش توپ می زده در ادامه مسیر مانع از تکرار آن اشتباهات شود و با قدرت به جام قهرمانی لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا حمله کند.

*پرسپولیسِ خسته!  

بی گمان پرسپولیس خسته ترین تیم ایران در طول سه فصل اخیر است. خستگی های این تیم از روزی استارت خورد که هادی نوروزی چشم از جهان فرو بست و هم تیمی هایش تلاش کردند تا تیم ته جدولی را به نایب قهرمانی برسانند. تیمی که از آن زمان به بعد، مرتب در تورنمنت های لیگ برتر، جام حذفی و لیگ آسیایی مشغول است و البته چندین ملی پوش هم دارد که آنها نیز در روزهای استراحت باید در خدمت تیم کی روش باشند! این اواخر هم که بازی های این تیم 4 روز یکبار برگزار می شود و هوادارانش را به یاد ترانه قدیمی "پرسپولیسِ خسته(!)" می اندازد.

*تمرکز برانکو روی لیگ!

اسماعیل حلالی به مشرق گفت:«نوعی بی تفاوتی را می شود در تدابیر برانکو نسبت به مسابقات جام حذفی حس کرد. پارسال هم همینطور بود. او نشان داده بیشتر تمرکزش را روی لیگ برتر می گذارد و برنامه ریزی دقیقی برای جام حذفی ندارد. اصلی ترین دلیل ش هم در چینش نفرات درون میدان است.

*تیمی که پنالتی زن نداشت!

پرسپولیس زمانی بازی را واگذار کرد که پنالتی زن قهاری در جمع نفرات خود نمی دید! موضوعی که مدافع اسبق پرسپولیس هم در گفت و گو با مشرق به آن اشاره کرد:«اگر در بازی بعدی پرسپولیس ضربه پنالتی بدست بیاید هیچ کس نمی داند کدام مهره تیم زننده اصلی پنالتی است و این برای تیمی که شاید با همان یک ضربه نتیجه را تغییر بدهد سَمّ است».

*استرسِ باخت، پرسپولیس را بازاند

حلالی در ادامه خاطر نشان کرد:«ما نمی دانیم بین دو نیمه چه اتفاقی رخ داد که تیم به محض بیرون آمدن از آن گل خورد چون در رختکن نبودیم ولی کاملا مشخص بود ترس از رسیدن به ضربات پنالتی مانع از این می شد که بازیکنان با تمرکز لازم به توپ ضربه بزنند و در زدن ضربات آخر دچار مشکل بودند و در نهایت هم از همان نقطه لطمه خوردند».

*روی احمدزاده و رسن ریسک شد

حضور فرشاد احمدزاده و بشار رسن که هر دو دوران مصدومیت را پشت سر گذاشته اند هم به نوعی یکی از دلایل این شکست تلقی می شود. پیشکسوت پرسپولیس در این ارتباط اضافه کرد:«بازیکنی که دوران مصدومیت را پشت سرگذاشته شده با گذر زمان به سطح قبلی اش برمی گردد. به نظرم بازی دادن به این دو در دیدارهای اخیر حذفی که خیلی برای پرسپولیس حساس بودند ریسکی بود. هر دو آنها در دو دیدار اخیر جام حذفی به زمین رفتند ولی هرگز با اندازه های همیشگی شان برابری نمی کردند و برانکو با آن همه تجربه باید این را می دانست برای این بازی حساس که ما 10 روز پیش با این تیم(نفت آبادان) بازی کرد بودیم درست نبود».

*عدم نفوذ دفاع کناری ها

حلالی افزود:«هر تیمی روبروی پرسپولیس با نزدیک کردن فاصله خط هافبک و دفاع، عمقش را پر می کند تا از گزند بازیکنان این تیم در خط میانی در امان بماند و در این موقع ما از دفاع کناری ها برای ارسال و بردن بازی به عرض استفاده می کنیم ولی در این بازی هرگز این کار را ندیدیم و دفاع کناری ها نفوذ مؤثر نداشتند. شاید فقط در مواردی وحید امیری این کار را می کرد. با این نقص ما عملا کناره ها را از دست می دهیم».

*صنعت نفت مثل بادران گل زد!

هر دو گلی که پرسپولیس در دو دیدار اخیر جام حذفی (در جریان بازی) دریافت کرد مشابه هم بودند. هر دو روی ارسال از کنار و قطع توپ توسط بازیکن مهار نشده در 6 قدم! اشتباهاتی که فارغ از بازیکن تقصیرکار، در رقابتهای این چنینی غیرقابل جبران است. گلی که پرسپولیس مشابه اش را در لیگ قهرمانان آسیا هم کم نخورد. جابجایی دائمی دفاع میانی پرسپولیس با انصاری از دلایل مهم به ثمر رسیدن این گل هاست. نکته ای که اسماعیل حلالی هم به آن اشاره کرد:« وقتی بازیکن یک بازی دفاع چپ است یک بازی دفاع میانی دچار عدم تمرکز می شود. گاهی در طول یک فصل این اتفاق دو بار رخ می دهد که بالاجبار مشکلی نیست ولی اگر این اتفاق دو، بازی در میان رخ بدهد بازیکن را دچار عدم تمرکز در فضای بازی اش می کند و نتیجه اش را هم می بینیم».

*مشکلات مدیریتی هم در حذف دخیل بود

برگزاری مناظره های تلویزیونی شب قبل از بازی پرسپولیس در این شکست چه سهمی داشت؟ پیشکسوت این تیم گفت:«وقتی بازیکن ما اینقدر حرفه ای نشده که بداند نباید دیر وقت بخوابد نتیجه اش همین می شود. این به دلیل فرهنگ غلط مان است. هر چقدر هم به بازیکن توصیه کنید که زود بخوابد ولی شب در اتاقش صدای تلویزیون را کم می کند تا ببیند مدیرش در برنامه تلویزیونی چه می گوید!».

*تنها نکته مثبت حذف!

شاید در دل این حذف اتفاق مثبتی هم نهفته باشد. اتفاقی که تلخی این حذف را از کام هوادار پرسپولیس ببرد. مدافع اسبق این تیم در این باره نظر متفاوتی داشت و گفت:«باید واقع بینانه به اتفاقات دور و بر تیم پرسپولیس نگاه کرد. این تیم در ایران و با شرایط غیر حرفه ای بازیکنانش بازی می کند. وقتی استراحت و تغذیه بازیکن حرفه ای نیست، این حجم از بازی و مسابقه در هفته و ماه بعلاوه حضور بیش از نیمی از نفرات تیم در اردوهای تیم ملی می تواند منجر به آسیب دیدگی های شدید مانند پارگی رباط صلیبی برای بازیکنان شود. قطعا این حذف شدن می توان به سود تیم باشد تا از اینجا به بعد با فشار کمتری به لیگ برتر و البته در ادامه به لیگ قهرمانان آسیا بپردازند». به قول مهدی طارمی شاید در این حذف خیریّتی نهفته که طرفداران پرسپولیس متوجه اش نیستند! مانند بسته بودن پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس در نیم فصل!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • آبیته IR ۰۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
  45 41
  گربه دستش به گوشت نمی رسید می گفت پیف پیف بو میده، آره حتما خیرتی توش بوده. خخخخخخخخ
  • IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
   5 14
   نه داداش می ترسید به استقلال بخوره و حذف بشه . دردش بیشتر بود که کمتر از یکی دو ماه دربی رو ببازه. اون استقلال ناآماده رو به زور با یک گل برد . فقط و فقط و فقط از ترس رویارویی با استقلال.
  • امین IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
   5 2
   پرسپولیس دست کم گرفت و خورد و حذف شد. ولی باز هم سطح بازیشون خیلی بالاتر از بقیه تیم های لیگه.حالا این آبیته، منظورت کدوم تیمه؟ خیلی وقته از استقلال خبری نیست. کجاست؟
 • IT ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
  33 50
  لنگیها جام حذفی و لیگ و قهرمانی باشگاههای جهان رو میخاستند ولی ..........
  • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
   9 4
   فکر نمیکنید با این شرایط تیمتون برای پرسپولیس کری خوندن رو و روحیه ی مضاعفی میخواد؟! آیا از اعتماد به نفس کاذب رنج می برید؟!
 • IT ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
  36 50
  احتمالا بخاطر خستگی بازی با رئال مادرید تو جام باشگاههای جهان بوده
 • مخمد IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
  7 5
  اصلا ارزش جام حذفی قابل قیاس با نایب قهرمانی لیگ برتر هم نیست اینو همه میدونید
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
  10 6
  اگر بد شانسی نیاورده بوویم حالا باید خود را اماده بردن دوباره ی استقلال میکردیم
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۳۰
  11 3
  تنها خاصیت و مزیت جام حذفی اینه که تیم هایی مثل استقلال که در لیگ حرفی برای گفتن ندارن در جام حذفی بتونن با امید به قهرمانی احتمالی به لیگ قهرمانان برسن.
 • مهدي جابري FR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۱
  2 0
  اره بابا رئال ماد ررييد با قشقايي هم خسته بود خخخخ
 • IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۱
  0 3
  جام حذفی جام شگفتیهاست استقلال هم شگفتی افریدوبه نیمه نهایی صعودکردتبریک میگم
 • IR ۰۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۱
  1 3
  هووو خوب که هنوز نساجی وایرانجوان روبردین ایقد زود امیدوارشدین ؟تولیگ برتر و حذفی کل بردهاتون همین دوتیم بود حالا کری میخونیدبرا ما؟ خخخخ. حالا همین صنعت رو بریدبزنید بعد بروبچ گسترش فولادفعلا اجازه کری خوندن دارید کیسه کشای سوراخ.
  • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۱۰/۰۲
   2 0
   خوبه چند سالی خبری ازتون نبود . دو سالی که برانکو اومد و کمک وزیر جون ورزش لنگی و خرج های میلیاردی عابربانک به اینجا رسیدین . تازه الان هم زیاد گنده نیستین . جام حذفی که حذف شدین . جام باشگاه های آسیا هم که اگر به لطف داور بازیکن حریف اخراج نمی شد تو همون بازی رفت 7-8تا می خوردین . یه لیگ مونده هم اونم با بازی به نسبت بهتر با سایر تیم ها و البته خوش شانسی بیشتر نسبت به سایر تیم ها صدر جدولین . خوش شانسی که میگم از بابت اینکه اکثر تیم های حریف حداقل 4-5 تا محروم یا مصدوم دارن زمان بازی با تیم لنگی .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس