موحدی کرمانی

خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه اهل بیت محور وحدت بین اهل تسنن و تشیع هستند، گفت: برخی از حکومت‌های اسلامی بدلیل اینکه فریب خورده‌اند، نمی‌گذارند وحدت در جهان اسلام به وجود بیاید.

به گزارش مشرق، آیت‌الله محمدعلی موحدی کرمانی با بیان اینکه امروز و در خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به فصل بررسی و تصویب بودجه در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان باید بسیار در موضوع دقت کنند و اهم و مهم را در نظر بگیرند.

وی اضافه کرد: در مواردی که بودجه‌ای با جان مردم سروکار دارد باید حتماً به این امر اختصاص یابد و اگر اختصاص بودجه‌ای دیگر آسیبی به کشور نمی‌رساند حتماً اولویت را به موارد مهم‌تر بدهند.

موحدی کرمانی با تأکید بر رعایت عدالت در تدوین بودجه سال 97 گفت: اگر برای مدیران حقوق 17 میلیون تومانی تصویب می‌شود باید به یاد بیچارگان هم باشند آیا آن کارگر زحمت‌کش که عرق می‌ریزد 2 میلیون و یا کمتر حقوق می‌گیرد اما یک مدیر 17 میلیون تومان دریافت کند؛ کجای این عدالت است؟

وی مسئولیت‌ها را امانت‌های الهی خواند و اظهار داشت: مبادا مسئولین مقام ولایت را نشناسند و ارزش آن را نبینند و فقط آن را در شعار مطرح کنند و به آن عمل نکنند.

وی در بخش دیگری از خطبه دوم نماز به نابودی داعش اشاره کرد و با تأکید برآنکه این مسئله‌ای ساده نبود، بیان داشت: قرآن می‌فرماید باطل نابود می‌شود؛ چرا اهل حق از اینکه به میدان بیایند می‌ترسند؟ 

خطیب جمعه تهران گفت:‌ قرآن مثل سخن حق را مثل سخن درختی تونمند می‌داند که ریشه آن در اعماق زمان و شاخه‌های آن در آسمان است؛ مگر می‌شود این درخت تنومند را تکان دارد؟ هیچ طوفانی توان تکان دادن آن را ندارد، اما باطل مثل بوته‌ای می‌ماند که کافی است آن را بگیریم و از ریشه دربیاوریم.

وی افزود: قرآن می‌گوید اهل حق چرا به داد ستم‌دیدگان نمی‌رسند؟ چرا به داد آنها که زیر سلطه استکبار هستند نمی‌رسند، قرآن می‌گوید بیاید و وارد عرصه یاری به مظلومان شوید که ما هم کمک خواهیم کرد.

موحدی کرمانی گفت: در این صورت برای آمریکا قدرت مرجعیت روشن می‌شود و قدرت حزب‌الله، نیروی اسلام و ایران آشکار می‌شود و دیگر با دم شیر بازی نمی‌کند؛ آمریکا باید بداند و بفهمد که ایران شهید حججی‌ها و سردار سلیمانی‌ها دارد. انسان‌های مقتدر و توانمند دارد.

وی افزود: البته از دشمن نباید غافل شد چرا که دشمن اگر جای ضربه ببیند حتماً جای دیگری توطئه می‌کند و ما باید بیدار باشیم.

خطیب نماز جمعه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وقوع زمین‌لرزه در کرمانشاه گفت: این امتحان سختی بود که هم مردم آسیب‌دیده و هم سایر مردم ایران داده‌اند و مردم ایران چه خوب کمک کردند.

وی با آرزوی صبر و عجر برای آسیب‌دیدگان این زمین‌لرزه و رحمت و غفران الهی برای جان‌باختگان اظهار داشت: بحمدالله مسئولان هم در این حادثه خوب عمل کردند از جمله اورژانس کشور و وزارت بهداشت موفق شدند در همان ساعات اولین 7350 مجروح را به بیمارستان‌ها منتقل کنند به علاوه 44 مصدوم را به خارج استان انتقال دادند و 1930 عمل جراحی در بازه سه روز بر روی مصدومان انجام دادند.

موحدی کرمانی همچنین از فرماندهان سپاه و نیروی زمینی ارتش جهت کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله کرمانشاه تشکر کرد و برای آنها از درگاه خداوند اجر فراوان خواستار شد.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به برگزاری کنگره بین‌المللی قرآن و علوم انسانی عنوان داشت: مسئولان باید بررسی کنند که علوم انسانی تدریس شده در کشور اگر منطبق بر اسلام و قرآن نیست حذف شود.

خطیب نماز جمعه همچنین با اشاره به روز مجلس و سالروز شهادت آیت‌الله سیدحسن مدرس گفت: مدرس برای نمایندگان در پاکی، شهامت و مقاومت در برابر دشمن الگو است و آنان باید از مدرس در این زمینه بیاموزند.

وی ادامه داد: شهید مدرس در مقابل رضاخان قلدور تا حد شهادت ایستادگی کرد تا اینکه او را در سال 1316 با وضعی فجیع به شهادت رساندند.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری اجلاس زکات گفت: قرآن مجید در مورد توجه به فقرا یک دستور کلی دارد و آن زکات است که در کنار نماز بر روی آن تأکید شده و در روایات آمده است که نماز بدون زکات قبول نیست. اما علاوه بر زکات در آیات قرآن توصیه‌هایی به ثروتمندان شده است برای نمونه می‌فرماید در دارایی انسان‌های متمکن حدی برای سائلان و محرومان وجود دارد.

وی ادامه داد: در روایات آمده است که این امر غیر از زکات است که هر کس در مال و دارایی‌اش باید سهمی برای فقرا قائل شود. یا هر روز یا هر جمعه یا هر ماه مقداری برای فقرا کنار بگذارد. 

موحدی کرمانی گفت: قرآن می‌فرماید وای بر کسانی که نماز می‌خوانند و از نماز بی‌خبرند. وی بر انسانی‌های ریاکار و وای بر آنها که «ماعون» را نمی‌دهند. در روایات برای ما ماعون معنا شده؛ پولی است که به‌رغم توانایی هنگامی که نیازمند مراجعه می‌کند به او داده نمی‌شود؛ همچنین ماعون اجناسی که امکان امانت دادن آنها را به نیازمندان را داریم و قرآن می‌گوید وای بر آنان که می‌توانند ماعون را بدهند اما نمی‌دهند و یا هر کار خوبی دیگری که انسان بتواند انجام دهد مصداق ماعون است.

وی اظهار کرد: قرآن می‌فرماید؛ متقین کسانی هستند که به غیب ایمان آورده نماز می‌خوانند و آنچه به آنها داده‌ایم انفاق می‌کنند و این محدود به زکات نیست بلکه از علم، آبرو، توانایی، حکومت و قدرت برای کمک به دیگران استفاده می‌کنند.

خطیب نماز جمعه همچنین در خطبه‌ اول نماز جمعه امروز تهران با گرامی‌داشت سالروز ولادت پیامبر اسلام و هفته وحدت ضمن امیدواری برای اتحاد اهل سنت و تشیع در برابر دشمنان و ایستادگی در برابر توطئه‌ها و مکائر دشمنان گفت: مذاهب اسلامی نباید فریب دشمن را بخورند و باید از پیامبر اسلام تبعیت کنند. چرا که ایشان به سوی وحدت گام برداشت و کوشید امتی واحد به وجود آورد و به برکت همین وحدت بر دشمنان غالب آمد.

وی خاطرنشان کرد: امت متفرق و پراکنده طعمه دشمن  قرار می‌گیرد و اگر متحد باشند دشمن نمی‌تواند هیچ ضربه‌ای به آنان بزند. پیامبر اسلام برای وحدت گام‌های فراوان برداشت.

آیت‌الله موحدی کرمانی گفت: بعضی به واسطه فریب‌خوردگی و ترس مانع وحدت میان مسلمین می‌شود و الا بسیاری از اهل سنت و تشیع خواهان اتحاد هستند. 

امام جمعه موقت تهران حاکم بودن کرم، عدل و محبت را بر جامعه اسلامی عامل ایجاد وحدت خواند و بیان داشت: مسئولان باید حقیقتاً مردم را دوست بدارند و خود را خادم ملت بدانند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس