کد خبر 804030
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
شهید شهریاری

سال‌ها پیش در چنین روزهایی دشمنان نظام تلاش کردند با به شهادت رساندن یکی از دانشمندان کشور به مقابل پیشرفت‌های هسته‌ای را بگیرند، اما غافل از اینکه راه شهدا با شدت و سرعت بیشتری ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش مشرق، حدود هفت سال پیش در چنین روزهایی خبر ترور و شهادت شهید مجید شهریاری، دانشمند هسته‌ای کشورمان قلب میلیون‌ها ایرانی را به درد آورد و یک بار دیگر دشمن که نتوانسته بود پیشرفت‌های علمی جمهوری اسلامی ایران را تاب بیاورد، دست به جنایتی دیگر زد تا به گمان خام خودش مقابل پیشرفت‌های روزافزون علمی و هسته‌ای را بگیرد. امروز به بهانه سالروز شهادت شهید شهریاری به بازخوانی زندگینامه این شهید بزرگوار پرداختیم که در ادامه می‌خوانید.

شهید مجید شهریاری در سال 1345 در زنجان متولد شد. وی متاهل و دارای دو فرزند به نام‌های محسن و زهرا بود. همسر این شهید بزرگوار، بهجت قاسمی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی است.

وی تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در زنجان، دوره کارشناسی را در رشته مهندسی الکترونیک در دانشگاه صنعتی امیر کبیر ( از سال 1363 تا سال 1368 )، دوره کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی هسته‌ای در دانشگاه صنعتی شریف ( از سال 1369 تا سال 1371) و دوره دکترا را در رشته مهندسی هسته‌ای در دانشگاه امیرکبیر (از سال 1372 تا 1377 ) گذارند. بدین تربیت، این شهید عزیز تمام تحصیلات خود را در کشور جمهوری اسلامی ایران گذرانده است.

شهید شهریاری پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه امیرکبیر به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مشغول به کار شد. شروع به کارش به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه شهید بهشتی در دانشکده مهندسی هسته‌ای و در گروه آمورشی کاربرد پرتوها با مرتبه استادیاری پیمانی بود.

وی در 28 اردیبهشت 83 از مرتبه پیمانی به مرتبه رسمی آزمایشی تغییر وضعیت داد و حدود چهار سال بعد از شروع به کار به مرتبه دانشیاری ارتقاء پیدا کرد.

 در این مرحله از ارتقاء، نمره کیفیت آموزشی‌اش در چهار سال تدریس در دوره استادیاری نمره 18.5 (از بیست) و در امر پژوهش با چاپ 10 مقاله علمی پژوهشی در مجلات علمی بین المللی، ارائه سخنرانی در 21 کنفرانس بین المللی، راهنمایی و مشاوره 20 دانشجوی کارشناسی ارشد و راهنمایی 3 دانشجوی دکترا و بالاخره اجرای 5 طرح پژوهشی با امتیازی بالا به مرتبه دانشیاری ارتقاء پیدا کرد.

شهید شهریاری سال 1388 و بر اساس تصویب هیات ممیزه به درجه استادی ارتقاء پیدا کرد. در واقع بعد از چهار سال دوره دانشیاری و حدود هشت سال از زمان شروع به کار که حداقل زمان لازم برای برای ارتقاء به درجه استادی است، به این مرتبه ارتقاء یافت. نمره کیفیت تدریس وی در دوره دانشیاری 19.46 از 20 بود. به علاوه، فقط از ماده 2 آئین نامه ارتقاء، 115.83 امتیاز کسب کرد. جمع امتیازهای وی برای ارتقاء به مرتبه استادی 169.79 بود. در دوره دانشیاری، استاد راهنمای 17 دانشجوی کارشناسی ارشد و 5 دانشجوی دکترا بود و 21 مقاله تخصصی در مجلات علمی پژوهشی به چاپ رساند. همچنین در 24  کنفرانس بین المللی به ایراد سخنرانی در رشته تخصصی خود پرداخت و در این دوره مجری 5 طرح پژوهشی بود.

* مشاغل اجرایی شهید شهریاری

 شهید شهریاری از سال 83 تا زمان شهادت نماینده دانشگاه شهیدبهشتی در امور اجرایی همکاری با سازمان انرژی هسته‌ای بود. وی همچنین عضویت در انجمن هسته‌ای ایران، مدیریت گروه کاربرد پرتوها، عضویت در شورای آزمایشگاه و شورای فناوری دانشگاه، عضویت در کمیته تخصصی فنی و مهندسی هیات ممیزه، مشاور جمهوری اسلامی ایران در پروژه سزامی و برگزاری چهار کمیته علمی و کارگاه آموزش را در پرونده اجرایی خود داشت.

* زمان شهادت

شهید مجید شهریاری دانشمند فرزانه و استاد فیزیک هسته‌ای دانشگاه شهید بهشتی ایران سرانجام در تهران در 8 آذر 1389 توسط رژیم صهیونیستی و باهمکاری اطلاعاتی منافقین در یک عملیات تروریستی به درجه رفیع شهادت نائل شد.

* همسر شهید شهریاری: مراسم ازدواج ما در سلف‌سرویس اساتید دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

بهجت قاسمی همسر شهید مجید شهریاری می‌گوید: زمانی وارد دانشگاه صنعتی امیرکبیر شدم که به تازگی دوره کارشناسی خود را به اتمام رسانده بودم و هنوز شهید شهریاری را نمی‌شناختم. چند سالی را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر حضور داشتم و بالاخره در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی هسته‌ای از دانشگاه صنعتی شریف قبول شدم و در این دانشگاه بود که با شهید شهریاری آشنا شدم.

وی افزود: شهید شهریاری دانشجوی نمونه و به قولی تاپ دانشکده مهندسی هسته‌ای دانشگاه صنعتی شریف بود. او را در ابتدا در ترم اول تحصیل خود دیدم و همیشه وی در سایت دانشگاه حضور داشت و به قولی مرجع دانشگاه و دانشجویان بود.

همسر شهیدشهریاری ادامه داد: همسرم فردی آرام و ساکت بود و دائماً با دانشجویان در مباحث علمی به بحث می‌پرداخت و اساتید دانشگاه صنعتی شریف بسیار وی را دوست داشتند. در ترم دوم تحصیلی خود کرسی درسی برپا داشت و در این کلاس بیشتر با شهید شهریاری آشنا شدم.

این استاد دانشگاه بیان داشت: مراسم ازدواج من و شهید شهریاری در سلف‌سرویس اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد که به نظرم اکنون این محل به یک محل اداری تبدیل شده است و به یاد دارم که پس از آن با لباس عروس به خوابگاه رفتیم و زندگی بی‌تکلف خود را آغاز کردیم.

وی افزود: شهید شهریاری از نظر رفتاری بسیار نمونه و فردی بسیار متشرع بود. در کلاس درس سن و سال من از بقیه دانشجویان بیشتر بود و در آن حین کارمند دانشگاه صنعتی امیرکبیر هم بودم و دانشجویان جوان‌تر از متشرع بودن شهید شهریاری بسیار تعریف و تمجید می‌کردند و این امر باعث می‌شد تا وی را بیشتر بشناسم.

همسر شهید شهریاری تصریح کرد: پس از ازدواج با شهید شهریاری عمق رفتار نمونه و متشرع بودنش را در زندگی شخصی خودمان دیدم و نماز شب‌ خواندن همسرم را مشاهده کردم. در شب اول ازدواج‌مان سجاده نماز شب شهید شهریاری پهن بود. شهید شهریاری بسیار مبادی اخلاق بود و ادب،‌ نگاه، صحبت، رفتار و تقدم سلام وی همیشه زبان‌زد بود.

وی افزود: در زمانی که قرار بود پایان‌نامه خود را ارائه دهم تا ساعت 22 یا 23 در خارج از منزل حضور داشتم و وی در این برهه در فعالیت‌های منزل نیز کمک می‌کرد.

‌یادم هست برای انجام کاری به کرج رفته بودم با شهید شهریاری تماس گرفتم و به وی گفتم برای فرزندان‌مان غذا درست کند که وی بدون ریختن روغن و نمک برای فرزندان نیمرو درست کرده بود. سال‌هایی که با شهید شهریاری زندگی کردم بسیار مرا رعایت می‌کرد و به جرأت می‌توانم بگویم لقمه غیر حلالی وارد زندگی‌ ما نشد.

قاسمی با تأکید براینکه شهید شهریاری علاقه داشت آنچه را که فرا گرفته به همه منتقل کند، تصریح کرد: شهید شهریاری بارها تا ساعت یک تا دو نیمه‌شب در خارج از منزل می‌ماند و هنگامی که از وی می‌پرسیدم کجا بودی؟ می‌گفت تز درسی یکی از دوستان به مشکلی برخورده بود و در سایت کامپیوتری دانشگاه برای رفع این مشکل حضور داشتم. شهید شهریاری به دانشجویان خود بسیار کمک می‌کرد و برایشان وقت می‌گذاشت که در این خصوص به وی می‌گفتم وقت خودم را حلالت می‌کنم اما باید برای فرزندانمان وقت صرف کنیم.

همسر شهید شهریاری با بیان اینکه همسرم در انجام واجبات و ترک محرمات نیز به اندازه‌ جدیت در مسائل علمی جدی بود، خاطرنشان کرد: شهید شهریاری حتی در برخی عروسی‌ها حضور پیدا نمی‌کرد و با کسی هم تعارف نداشت. می‌گفت وقتی قرار است حلالی حرام شود در آن محل حضور پیدا نمی‌کنم.

قاسمی با اشاره به اینکه همسرم بسیار مراقبت می‌کرد تا حلال را حرام نکند، تأکید کرد: شهید شهریاری مطالعه تفسیر قرآن را هرگز رها نمی‌کرد و تفسیر آیت‌الله جوادی آملی را به صورت کتاب و نرم‌افزار همیشه همراه خود داشت. در خانه بخش‌هایی از تفسیر قرآن را برای من و فرزندان بیان می‌کرد و همچنین ارادت خاصی به حافظ داشت.

وی افزود: شهید شهریاری شعرهای حافظ را می‌خواند و آرام‌آرام اشک می‌ریخت. برخی اوقات روبروی من می‌نشست و شعر می‌خواند و نمی‌دانم در این اشعار چه می‌دید که اشک می‌ریخت. به نظرم این قانون الهی بود که همسرم شهید شود و واقعاً لیاقت وی شهادت بود و شاید به همین دلیل است که خداوند صبر عظیمی به من داده است.

همسر شهید شهریاری اظهار داشت: آیت‌الله جوادی آملی در مراسم چهلم همسرم در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: « همسر و خانواده شهید شهریاری مطمئن باشند که وی در روح و ریحان است. اگر با دو دست پر به بارگاه الهی راه یافت، نه تنها مشکل خودش را حل می‌کند بلکه مشکل دیگران را هم برطرف می‌کند و از دیگران شفاعت خواهد کرد.»

وی افزود: آیت‌الله جوادی آملی شخصیت کمی نیست و طی چند سال اخیر با ایشان حشر و نشر داشتیم و به صورت خانوادگی خدمت ایشان می‌رسیدیم.

قاسمی با بیان اینکه یقین دارم جایی که اکنون شهید شهریاری است بسیار خوب است و به منزل خود نیز نظر دارد، گفت:‌ از دو یا سه روز پیش از حادثه تا آخرین لحظاتی که با همسرم بودم ارتباط عاطفی بسیاری بین ما برقرار شده بود. اگر آرامش درونی من نبود فکر می‌کنم نمی‌توانستم دوری شهید شهریاری را تحمل کنم و باید باور داشته باشید که حضورش را در منزل حس می‌کنم.

همسر شهید شهریاری تصریح کرد: شهید شهریاری به من و فرزندانم حتی اکنون که به شهادت رسیده آرامش می‌دهد و باید این نکته را توجه داشت که خداوند توفیق داد که به عنوان همسر در کنارش بودم. شهید شهریاری از نظر روحی بسیار به من نزدیک بود و در همه موارد زندگی با یکدیگر مشورت می‌کردیم. امیدوارم همسرم در پیشگاه خداوند متعال ما را از یاد نبرد و شفیع ما باشد.

* چگونگی شهادت شهید شهریاری

همسر شهید شهریاری در گفت‌وگویی با خبرنگار واحد مرکزی خبر ماجرای آن حادثه تلخ و فراموش نشدنی را اینگونه توصیف می‌کند: روز قبل از حادثه دکتر از دانشگاه به من زنگ زد و گفت در دانشگاه جلسه‌ای هست که من هم باید بروم، چون من یک طرح در دست اجرا داشتم که مدتی بود به مشکل خورده بودم و دکتر گفت مشکل طرح من در آن جلسه حل می‌شود. فردای آن روز من خیلی خوشحال بودم.

 صبح روز بعد با دکتر از منزل بیرون رفتیم. به علت آلودگی هوا و زوج و فرد شدن خودروها،‌ دکتر نمی توانست خودرو بیاورد به همین دلیل با خودروی من رفتیم و به پسرم محسن هم گفتیم با ما بیاید اما گفت کلاس دانشگاه او ساعت 10 صبح است و نیامد و این لطف خدا بود که نیاید تا شاهد این حادثه تلخ نباشد.

شهیدشهریاری و راننده جلو نشستند و من هم عقب، دکتر مطابق معمول که بیشترین استفاده را از وقتش می کرد در ماشین شروع به گوش کردن تفسیر قرآن آیت اله جوادی آملی کرد، حدود پانصد، ششصد متر در بزرگراه ارتش رفته بودیم که یک موتوری نزدیک ماشین شد در همین حین راننده فریاد زد دکتر برو بیرون.

 شهیدشهریاری پس از فریاد راننده گفت چی شده؟‌ من چون کمربند نداشتم بلافاصله از ماشین پیاده شدم راننده هم سریع پیاده شد من رفتم در سمت دکتر را باز کنم تا دکتر سریع پیاده شود که در همین حین بمب جلوی صورت من منفجر شد. بیهوش نشدم، حرارت اولیه انفجار را در صورتم احساس می‌کردم. خواستم بروم به مجید کمک کنم اما نمی‌توانستم حرکت کنم و فقط می‌گفتم مجید من. راننده آمد بالای سر من به او گفتم برو مجید را کمک کن اما راننده که آمد بالای سر مجید، دیدم توی سر خود می زند. یک نگاه به من می‌کرد و یک نگاه به مجید. دیدم کسی نبود کمک کند خودم را کشان کشان رساندم به درب خودرو دیدم مجید بی سر و صدا سرش به سمت راننده بی حرکت افتاده، فهمیدم که مجید شهید شده در این دقایق من فقط داد می زدم و ناله می کردم مجید من.

وی ادامه می‌دهد: لحظه‌ای بعد فهمیدم روی برانکارد نیروهای امداد هستم، بی اختیار تا یاد مجید افتادم صحنه کربلا به ذهنم خطور کرد که سر فرزند زهرا (س ) را بریدند و چه بلاهایی که بر سر اهل بیت نیاوردند اما مجید من که خاک پای انها هم نمی‌شود. پس از آن گفتم الحمدلله...

همسر شهید شهریاری می‌گوید: بعد از شهادت شهید علیمحمدی به ما هم تذکر داده بودند که مراقب باشیم و ما هم جدی گرفته بودیم اما می گفتیم هر چه خدا بخواهد می‌شود حتی برخی اوقات در جمع دوستان خانوادگی شوخی می‌کردیم که این بار شهادت نوبت همسر شماست یا من. در مجموع دوری مجید خیلی برای من و فرزندان سخت است. البته فقدان مجید برای جامعه علمی هم دشوار است. اما مطمئنم که راه مجید ادامه پیدا خواهد کرد.

همسر شهید شهریاری می افزاید: مجید واقعا آماده شهادت بود چون وقتی زندگی این مرد را مرور می کنم می بینم رویه مجید در زندگی هیچ سرانجامی جز شهادت نداشت.

امروز هفت سال از هشتم آذر 89 که پیکر بی جان شهید شهریاری روی دست هزاران نفر از مردم این سرزمین به امام زاده صالح برده شد و در آنجا آرام گرفت، می‌گذرد؛ مردم ما هیچگاه یاد و خاطره شهید شهریاری و شهدای علمی و هسته‌ای کشورمان را فراموش نخواهند کرد. امیدواریم مسئولان نظام هم پاسدار دستاوردهای عظیم و خون این شهدای گرانقدر باشند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 33
 • در انتظار بررسی: 32
 • غیر قابل انتشار: 11
 • مهدی IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
  99 13
  خدا رحمتش کنه باید از دانشمندان ما محافظت بشه
  • شقایق IR ۰۳:۰۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۱
   14 0
   سلام خدا رحمتش کنه روحش شاد یادش گرامی باد الآنم در شبکه آی فیلم مستند ایشون را پخش کردن سریال صبح آخرین روز واقعا عالیه
 • مهدی IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۰
  74 10
  خدا رحمتش کنه باید از دانشمندان ما محافظت بشه
 • یوسف سلیمانزاده IR ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
  38 3
  روحش شاد و یادش گرامی
 • هیلر IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۶
  35 6
  ممنون بابت تحقیق عالی تون خدا رحمت کنه این شهید بزرگوار رو
 • ا لرستانی IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  26 2
  مرد بزرگی بوده روحش شاد خدا عاقبت ما رو هم ختم به خیر بگرداند
 • IR ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۵
  19 4
  هم دانشمند هم عالم به دین و هم عامل به اخلاق و شرعیات و دست آخر هم شهید .... خوشا به سعادتش. همنشینی با ارباب بی کفن حسین ابن علی علیه السلام گوارای وجودش باد. برای شهید شدن باید شهید زندگی کرد.
 • مسلم IR ۲۲:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۱
  18 4
  دشمن بداند به یادشهیدانمان هستیم وراهشان راادامه می دهیم.من ازگرگان به مزارش رفتم
 • زهره IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳
  16 0
  مرد با این عظمت روح و فکر رو خیلی راحت از دست دادیم ایشالا که از ما راضی باشند و برای نسل باقیمانده دعا کنند
 • Minecraft IR ۱۷:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۷
  14 2
  خیلی درد ناکه
 • علی IR ۰۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۰۹/۱۱
  6 1
  خداوند بیامرزدش
 • صبا IR ۲۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۹/۲۶
  6 2
  روحشان شاد باشد انشاالله
 • آیدا IR ۱۹:۴۴ - ۱۴۰۱/۱۰/۱۳
  5 0
  عالی بود
  • هیراد حاتمی IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۳
   3 0
   ما همه مدیون همچین افرادی هستیم خدا بیامرزدت عمو مجید 🥺🥺😥😢
 • ناشناس IR ۱۳:۱۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۶
  2 0
  روحش شاد
 • رسول IR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  6 0
  روحش شاد باشه این قهرمان وطن! خدا کنه فردای قیامت این عزیزان از همه ما راضی باشند و راهشون پر رهرو باشه
 • مهدیس IR ۱۳:۲۳ - ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
  2 0
  دانشمند بزرگی بود الان داره در شبکه ای فیلم مستند ایشون رو پخش می‌کنند صبح آخرین روز ۱۴۰۱/۱۰/۲۷
 • نرگس ملگانی IR ۱۰:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۰/۳۰
  2 0
  خدا رحمتش کنه،خیلی واقعا...😭😭
 • حسین IR ۲۱:۵۶ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۲
  4 1
  خداوندرحمتش کندوراهش پررهرو 94اینها همچون ستارگان کم یاب نورانی هستنددربین ما ک متاسفانه توسط دشمنان این مرزوبوم شناسایی وحذف میشوندکاش فکری برای امنیتشان میکردند
 • IR ۱۳:۴۷ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۳
  5 1
  روحش شاد 😔
 • نام IR ۲۰:۱۳ - ۱۴۰۱/۱۱/۰۹
  1 1
  عالی
 • مجتبی IR ۱۴:۱۴ - ۱۴۰۱/۱۱/۱۲
  5 0
  خون شهدای هسته ای مانند شهید علیمحمدی.شهید شهریاری،شهید احمدی روشن و شهید رضایی نژاد فقط و فقط بر گردن دیپلمات ها و سیاستمداران خائن ایرانی است
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۵
  7 0
  درود
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۴۰۱/۱۲/۰۵
  0 0
  شهادت را لیاقت داشت
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۰۷
   0 1
   خدا رحمتش کنه
 • جهان پور IR ۰۸:۵۴ - ۱۴۰۱/۱۲/۲۸
  1 1
  مزار این شهید والا مقام در امام زاده صالح تجریش هستند. تنها کاری که از دستمان بر می امد.زیارت قبر اایشان بود. به امید شفافت ایشان
 • علی IR ۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۲
  1 0
  روحش شاد یادش گرامی باد واقعا خیلی از نظر روحی داغونم خداوند به همسر وفرزندانش وتمامی بازماندگانش صبر عنایت فرماید
 • IR ۱۴:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۲۶
  2 0
  شهید با اخلاق راهت ادامه دارد روحت شاد
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۶/۳۱
  1 0
  روحشان شاد.خوش به سعادتشان خداوند کمک کنه تا شرمنده شهدا نباشیم. ان‌شاءالله ما رو هم شفاعت کنن
 • مهدا IR ۲۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۱
  0 0
  عالیه
 • مینا IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۲
  1 0
  سلام امروز فیلم آخرین شکوفه پاییز رو دیدم در مورد زندگی شهید شهریاری بود چقدر گریه کردم هم دانشمتد و هم مومن بود و همسرش هم یک انسان علمی.ایران همواره با وجود چنین افرادی مقتدر خواهد ماند
  • زینب IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۲/۱۰/۱۸
   0 0
   راهت ادامه دارد 😭✨
 • زهراسادات صادقیان IR ۱۸:۳۰ - ۱۴۰۲/۱۱/۳۰
  0 0
  بسیار عالی بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس