سامان قدوس

سامان قدوس در سومین بازی ملی اش موفق شد در مصاف با پاناما اولین گل ملی اش را به ثمر برساند تا با ارائه یک بازی تأثیرگذار برای طرفداران این رشته دلبری کند.

سرویس ورزش مشرق – سامان قدوس بازیکن دزفولی تیم ملی که در دوران کودکی با خانواده اش از ایران به سوئد مهاجرت کرده پس از درخشش در لیگ سوئد و در حالی که به عضویت تیم امید آن کشور درآمده بود توسط کی روش به اردوی تیم ملی بزرگسالان دعوت شد و در همان نخستین اردو از ابتدا در ترکیب تیم کشورمان مقابل توگو به میدان رفت. فرصتی که پیش از آن هم کی روش در اختیار خیلی های دیگر قرار داده بود اما قدوس فوتبالی ارائه کرد که کی روش را برآن داشت تا بر پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران به جای سوئد به او اصرار کند.

برای بررسی شرایط این بازیکن درون زمین با یکی از کارشناسان فوتبالی کشورمان حرف زدیم.

جلال چراغپور در گفت و گو با مشرق، به علل درخشش این بازیکن در ترکیب تیم ملی و گلزنی اش برابر پاناما اشاره کرد و او را بازیکنی فوتبال بلد اما همسطح با فوتبالیست های لیگ برتر خودمان برشمرد.

متن صحبتهای وی در ادامه می آید:

* کی روش به قدوس کمک می کند

این روزها به سامان قدوس کمک می شود که داشته هایش را نشان بدهد. این را می توان از نوع چینش بازیکنان درون میدان و در اطراف این بازیکن به وضوح دریافت که بستر برای بازی او فراهم است. این را در ارنج تیم هم می توان دید. کی روش قدوس را کنار بازیکنانی قرار می دهد که هیچکدام مانع نشان دادن خودش نشده و بتواند همه ظرفیتش را نشان بدهد. پس به قدوس کمک شده است. این کمک ممکن نیست به هر کسی حتی در داخل لیگ خودمان بشود. لااقل تا امروز که خیلی کم چنین تشابهی دیده ایم.

*اثرگذاری قدوس را تشدید می کنند

همواره بخشی از بازی گرفتن از بازیکن به اتفاقات کنار دستش بستگی دارد و البته بخشی دیگر به خود او و فوتبال ذاتی اش. گاهی با استقرار یک بازیکن در منطقه ای غلط همه چیز بد از آب در می آید، یا اینکه فرصت کمی به بازیکن بدهیم. سامان قدوس در پست و در لحظاتی به میدان می رود که اثرگذاری اش را تشدید می کند.

*قدوس را با فیکس ها ساندویچ می کند

در همین لیگ برتر خودمان خیلی ها هستند که اگر این کمک به آنها می شد یا به موقع میدان می دیدند حتی بهتر از قدوس جواب می دادند اما نشد! ما بازیکنی داریم که 20 ثانیه برای تیم ملی بازی کرده است. مقایسه می کنیم با کسی که ابتدای بازی او را به میدان می فرستند آن هم در کنار طارمی و وحید امیری. کسی که مانند ساندویچ بین دو بازیکن فیکس تیم ملی قرار می گیرد و وقتی آنجا و از ابتدا هم بازی می کند یعنی با گرم شدن فوتبال او هم گرم می شود.

*همسطح قدوس در ایران کم نداریم

البته قبول می کنیم که سامان قدوس فوتبال را بلد است. اما ما الان بر سر سطحش حرف می زنیم. لِوِلی که بازی می کند. به نظر شخص من، سطح فوتبال سامان قدوس از بچه های خودمان، یعنی همین ها که داخل لیگ برترمان داریم و انتخاب نشده اند یا شاید دیده نشدند یا اگر دیده شدند در زمان مناسب از آنها استفاده نشده یا اگر زمان مناسب استفاده شد به آنها کمک نشد که خودشان را نشان بدهند بالاتر نیست.

*فیکس بودن با 20 ثانیه بازی کردن یکی است؟

برای درخشش یک فوتبالیست چند عامل وجود دارد که اگر برای هر کدام شان 10 درصد سهم در نظر بگیریم مجموعه ای از آیتم ها را تشکیل می دهند. وقتی بازیکنی را دقیقه 90 یا 91 به میدان می برند کاری از دستش برنمی آید. یکی از بازیکنان تیم ملی را دیدم که دقیقه 92 به میدان رفت! در وقت اضافه! اولین بازی ملی اش بود که گزارشکر بازی هم به این موضوع اشاره کرد. او در 20 ثانیه چه کاری می تواند انجام بدهد؟ فیکس به میدان رفتن را با بازی 20 ثانیه ای مقایسه کنید تا متوجه اصل بحث بشوید.

*ایجاد این همه بستر حتما دلیل دارد

در بررسی خود قدوس باید گفت او فوتبال بلد است اما سطح بازی کردن فوتبالش، فُرم بدنش، مُدل انفجارهایش و نوع حرکت فوتبالش برتر از وحید امیری که بازیکن تیم ملی ماست نیست، حتی در آن سطح هم نیست. در سطح رضا قوچان نژاد هم نیست. یا حتی دژاگه. در سطوح داخلی هم بازیکنانی با این خواص وجود داشته اند که اگر دعوت شدند به موقع از آنها استفاده نشد و اگر به میدان هم رفتند ترکیب اطراف شان به شکلی نبود که آن بازیکن بتواند در آن پست به راحتی کاری که بلد است را نشان بدهد ولی برای قدوس این بستر مهیا شد. بستر برای نشان دادن قدوس مهیا بود. البته قطعا باید دلایلش دلایل دیگری باشد که بعدها مشخص شود که چرا این بستر مناسب فراهم شد. با این همه باز هم تأکید می کنم سامان قدوس فوتبال بلد است. بازی کرده است و اتفاقا از مراحل پایه کار را شروع کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • بیچا IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
  8 3
  نمی‌فهمم کی به چراغپور و رضایی و روشن گفته کارشناس،،،بازیکنی با این سطح رو نمیفهمن
 • حسن IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
  7 1
  مشرق در مورد فوتبال یا کارشناس آگاه نداری یا بیراهه میری. همیشه چیزی منتشر میکنی که نا حق بودنش واضحه. هر کی فوتبال رو بفهمه از حرکات شخصی قدوس گذشته از حرکت تاکتیکی متوجه مهارت بالای اون میشه. همون گلی که به پاناما زد اکثر مهاجمان داخلی اگر بودن به روشی عجیب از بالای دروازه میزدنش بیرون. مشرق! هم با فوتبال مهربان باش و هم در دادن تریبون به کارشناسان دقت کن. منتشر کن
 • سعید IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
  3 1
  همه جای دنیا بازیکناشونو میبرن بالا و میگن خوبه و اینا ما اینجا میزنیم تو سر بازیکنامون که واقعا خوبن اگه بی اطلاعی مشرق جلن بدون سامان بهترین بازیکن لیگ سوئد شده و فرق لیگ سوئد و ایران زمین تا آسمونه خواهشا تخریب نکن تیم و بازیکنارو
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
  4 1
  بی خیال پس چطوری تیم ملی سوئد دعوت شد اونجا هم کی روش بود تروخدا الکی نظر نده
 • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
  9 1
  شعر نگید بابا
 • اهواز IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
  6 1
  سلام.سامان که باباش اهوازی هست! پس میشه اهوازی!!!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس