ریپر

نباید فراموش کنیم که توانایی موشک های بالستیک یمنی نیز زمانی در حد ابتدایی و محدود به منطقه ای کوچک بود ولی کم کم دست بلند یمنی ها به پایتخت سعودی نیز رسید.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، بیش از دو سال از آغاز تهاجم ارتش سعودی و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس به یمن می گذرد و در این مدت علی رغم آنکه این نیروها حجم گسترده ای از حملات را به نقاط مختلف یمن ترتیب داده و هزاران نفر از مردم بی گناه این کشور را به قتل رسانده اند، اما به نتیجه خاصی نرسیده و نتوانسته اند حتی بخش کوچکی از این کشور را به تصرف خود در آورند. یکی از دلایل کشتار وسیع مردم یمن، آن است که آنچه به عنوان نیروی هوایی یمن و سامانه های معمول دفاع هوایی این کشور وجود داشته، در روزهای اول این جنگ عمدتا نابود شده اند و در این مدت نیروی هوایی طرف مقابله تقریبا بدون هیچ مشکلی در آسمان یمن جولان داشته است.

بر این اساس، بحث دفاع هوایی از جمله شاید مهم ترین مشکلات و کمبودهای نیروهای یمنی در حدود بیش از دو سال از آغاز تهاجم سعودی به حساب می آید؛ مسئله ای که به نظر می رسد اخیرا تغییراتی در آن ایجاد شده است.

جاسوس یانکی ها سرنگون شد

روز اول اکتبر سال 2017 میلادی، یک فروند پهپاد MQ-9 آمریکا در نزدیکی صنعا سرنگون شد و نیروهای یمنی اعلام کردند که آنها این عملیات را به انجام رسانده و توانسته اند این پهپاد آمریکایی که در حال جاسوسی و کسب اطلاع از مواضع و مناطق حساس پایتخت یمن بود را با موفقیت شناسایی و سپس در زمانی مناسب، سرنگون کنند.

سرنگونی پهپاد آمریکایی در یمن

اندکی بعد هم، فیلمی از شلیک یک موشک به سمت پهپاد مورد نظر و ساقط کردن آن منتشر شد. با دقت و رعایت اصول حفاظتی توسط نیروهای یمنی، در فیلم مذکور، پرتابگر و موشک به طور کامل تار شده اند و نمی توان از آن تصاویر به هویت کامل و دقیق موشک پی برد. البته دود خارج شده از پشت موشک حداقل نشانگر این مسئله بود که با یک سامانه پدافندی سوخت جامد رو به رو هستیم. در مدت کوتاهی پس از این کدهای دقیق، آمریکا نیز به از دست دادن این پهپاد اشاره کرد و مجبور شد به این اقدام مهم نیروهای یمن اعتراف کند ولی درباره دلایل از دست دادن این پهپاد و این که به چه شکلی بر فراز صنعا ساقط شده اشاره ای نکرد.

پهپاد MQ-9 ریپر در حقیقت مدل پیشرفته تر از MQ-1 پردیتور است که در برای امور شناسایی و تهاجم هوا به سطح توسعه پیدا کرده. این پهپاد ساخت شرکت  General Atomics  آمریکا است و هر فروند آن در حدود 17 میلیون دلار قیمت دارد. ارتفاع نهایی پرواز این پهپاد که به یک موتور توربوپراپ با قدرت 900 اسب بخار مجهز است، 15 کیلومتر و سرعت نهایی آن 482 کیلومتر بر ساعت است و می تواند تا 1700 کیلوگرم محموله را حمل کند. موشک هوا به سطح هلفایر و بمب های سبک هدایت لیزری از جمله تسلیحات اصلی این پهپاد محسوب می شود.

جاسوسی سعودی و یک احتمال نزدیک به یقین

اما اخیرا تصویری در شبکه های اجتماعی و سایت های تخصصی عربی در حال دست به دست شدن است که احتمالا می تواند حل کننده این معما باشد؛ تصویری که به ادعای سعودی ها به تاریخ 6 اسفند ماه 1395 تهیه شده و در آن یک تیر موشک هوا به هوای آلامو ساخت روسیه در پشت یک کشنده و خودرویی نیز در کنار آن قرار دارد که سعودی ها آن را منبع تامین قدرت این سامانه اعلام کردند. اما این موشک چیست و چطور از یمن سر در آورده است؟

تصویر گرفته شده توسط سعودی ها _ به شکل سرجنگی دقت کنید

موشک مورد نظر در حقیقت یک سلاح هوا به هوا برای جنگنده های میگ 29 یمنی است که سالها پیش نزدیک به 100 تیر از آن توسط حکومت قبلی یمن خریداری و به ارتش این کشور تحویل داده شده است. سیستم هدایت اصلی این موشک به صورت هدایت نیمه فعال راداری است و در عین حال نمونه هایی از آن با هدایت فروسرخ نیز توسعه پیدا کرده است. این موشک از سوخت جامد نیز بهره می برد، سرعت آن 4.5 ماخ و وزن سرجنگی آن نیز در حدود 39 کیلوگرم است.

نمایه گرافیکی از موشک های هوا به هوای سری آلامو _ موشک های اول و سوم از نوع هدایت فروسرخ هستند

نمونه های هدایت نیمه فعال راداری این موشک نیاز به رادار و باقی ماندن قفل راداری بر روی هدف و رساندن اطلاعات به موشک مورد نظر تا لحظه برخورد را دارد و تبدیل کردن آن از یک موشک هوا به هوا به یک موشک سطح به هوا اقدامی است که شاید در شرایط فعلی یمن تقریبا ناممکن باشد.

اما با دقت به تصویر گرفته شده توسط سعودی ها می توان به یک نکته جالب دیگر پی برد. موشک مورد نظر در این تصویر نه مدل هدایت راداری، بلکه مدل هدایت فروسرخ این موشک است. با استفاده از این موشک این احتمال بسیار قوی تر است که یمنی ها موفق شده باشند با فعال کردن این موشک ها و شلیک آن ها به سمت محدوده هدف مورد نظر و سپس فعال شدن جستجوگر فروسرخ موشک مذکور، روی هدف قفل کرده و آن را ساقط کنند.

فیلم منتشر توسط یمنی ها درباره سقوط پهپاد مورد نظر نشان دهنده این مسئله است که هدف در ارتفاع نه چندان بالایی قرار دارد و در نتیجه می توان تئوری مورد نظر را تا حدی زیادی صحیح اعلام کرد. برخی منابع و کارشناسان البته به استفاده از موشک های دوش پرتاب برای هدف قراردادن این پهپاد اشاره کردند که البته می تواند درست باشد اما سوالی که در این میان پیش میاید این نکته است که چگونه در این مدت خبری از این دوش پرتاب ها برای مقابله با متجاوزان نبوده است؟ که این موضوع نیز می تواند ناشی از حل مشکلات فنی برای استفاده از این سامانه ها باشد.

به هر حال هر آنچه که در یمن رخ داده است ، مشخصا نشان دهنده این مسئله است در حال حاضر و حداقل در شرایط فعلی، یمنی ها دارای نوعی از دفاع هوایی (حداقل در ارتفاع پایین) برای مقابله با تهدیدات هوایی هستند. بسیاری از کارشناسان این حرکت یمنی ها را نوعی اخطار و مجبور کردن هواپیماهای ائتلاف عربی به افزایش ارتفاع پروازی یا احتیاط در نزدیک شدن به مناطق حساس این کشور تفسیر کرده اند.

مسلما امروزه این توانایی یمنی ها در ابتدای راه قرار دارد و هنوز به سطح بالایی نرسیده اما بهتر است فراموش نکنیم که توانایی موشک های بالستیک یمنی نیز زمانی در همین حد ابتدایی بود ولی کم کم دست بلند یمنی ها به پایتخت سعودی نیز رسید. در این میان آنچه که طرف یمنی برای توسعه توانایی خود نیاز دارد مسئله زمان و تداوم ابتکارات خلاقانه است که می تواند 100 تیر موشک را به 100 تهدید مهم برای پرنده های کشتار جمعی سعودی و همپیمانان معدودش تبدیل کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 30
 • در انتظار بررسی: 3
 • غیر قابل انتشار: 1
 • AT ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۳۰
  17 2
  خیلی کمه ۱۰۰ تیر
 • IR ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  کشورشون صرفا با بمبارانهای هوایی تلی از خاکستر شده مشرق پز پدافند هواییشونو میده. اخه از نظر شما زدن یک هدف مساوی پیروزی است حتی اگه خودت به خاک سیاه نشسته باشی !!!
  • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   46 2
   خب چکار کنند طفلکی ها برن زیر بیرق آل یهود خوبه؟
  • IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   36 3
   منفی بافی در حد تیم ملی
  • IR ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   65 1
   عزیزم، اگر ما شلوار رو در برابر غربیها در بیاریم هم اینا ول نمیکنن. بفهم
  • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   48 1
   کاربر بی نام و نشان تمدن در سختی ها ایجاد شده است نه در خوشی ها. سختی ها است که انسان ها را می سازد. یمنی ها از امروز شروع کرده اند. سال آینده قطعا بهتر از امسال خواهد بود. ائتلاف سعودی هر چی داشته است هزینه کرده است. بیشتر از این نمی تواند زمین بگیرد. ولی یمنی ها هنوز خیلی از داشته های خود را علنی نکرده اند و می توانند بیشتر از این پیشرفت کنند. حداقل اگر دین ندارید آزاده باشید.
  • حجت IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   47 2
   بستگی داره که کی قراره پز بده. اگه یک کشور مثل ما باشه پز دادن نداره اما اگه جایی مثل یمن که تک و تنهاست باشه پز دادن داره. اونم چه پز دادنی
  • حسین IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   34 1
   شما یا از جنگ چیزی نمیفهمی و تا بحال ندیدی و یا درک درستی از امنیتی که الان توش قرار داری متوجه نشدی. در هر صورت مشخصه که تفکر وادادگی داری
  • علی IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   7 31
   برای مشرق وامثال مشرق بله همین طوره. کل کشورت پودر شه یه پهبادشون رو بزنی شما برنده ای. بعد یه عده میان میگن نه اینا که قدرتشون یکی نیست. خوب بنده خدا ماهم از اول همین رو میگیم این کجا‌اون کجا. نزدیک ۹۰ میلیارد خرید تسلیحاتی داره سالانه عربستان. یمن الان دقیقا یه خرابه ازش مونده همین
  • IR ۱۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   34 6
   گر صبر کنی ز قوره حلوا سازیم. برای آمریکایی که یک زمانی فکر می کرد فقط می تواند بزند و برود حالا خیلی گران می آید که وقتی می زند جوابش را بلافاصله می گیرد. و البته درست است که هجم پاسخ به آمریکا هنوز در حد تجاوزاتش در یمن نرسیده ولی سالی که نکو است از بهارش پیداست. دیر نیست که هجم پاسخ های کوبنده تری از جبهه مقاومت به استکباریون در منطقه و جهان داده شود.
  • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   16 1
   هان پسر مشو نامید از سِرِ غیب باشد اندر پرده بازیهای پنهان غم مخور
  • IR ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
   3 0
   غوره درسته نه قوره
 • ناشناس IR ۰۱:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  27 38
  این وهابی های جنایتکار که بیشتر یمن را تصرف کردنند چرا میگید نتونستند حتی بخش کوچکی از یمن را تصرف کنند
  • IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   13 1
   کاربر ناشناس هی قبیله ای می تواند بیابان را تصرف کند. همان طور که داعش بادیه سوریه را اشغال کرده بود. ولی شهرهای اصلی و کلیدی یمن هنوز در اختیار انصارالله و کنگره خلق و ارتش قانونی یمن است
 • در جستجوی حقیقت IR ۰۲:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  50 16
  خنزل پنزل های امریکایی رو ببین عین مگس نابود میشن خخخخ
  • علی IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   17 23
   حاجی همین خنزل‌پنزلا الان یمن رو به خرابه تبدیل کردن. همین خنزل‌پنزل امریکایی تو دست ماهم بود و هیچ پرنده عراقی حریف اف ۱۴ های ما نمیشدن.
 • مغزمتفكرجعلي IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  46 6
  احسنت كه بدون اواكس هم موفق ميشن
 • مغزمتفكرجعلي IR ۰۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  30 9
  آواكس چيز خوبيست
  • نوید IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
   1 11
   خدا نکنه بعضیا یه کلمه یاد بگیرن که یخورده باکلاس باشه. صحبت از تفنگ و فشنگ بشه، یکی درمیاد میگه آقا جان اواکس اوجب واجبات است. آواکس رفت آواکس آمد. آواکس اینطرف؛ آواکس آنطرف. فازٌ غریباً سیدی.
 • ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  53 1
  آمریکا وسعودی جنایتکار وانگلیس شیطان صفت وفرانسه ی کودن داعش را تسلیح ومجهز کردند ماهم باید با شجاعت وصراحت ازمردم یمن حمایت ودفاع کنییم .امروز باید سعودی را غافلگیرکرد تا حساب کارش بیایدیمن باید به موشکها وتسلیحات موشکی رفوق پیشرفته تجهیز شود
 • ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  40 2
  موشکها باید بر ناوگان آمریکا برود منفجر شود
  • حجت IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
   7 5
   داداش اشتب زدی. اینا بدرد جنگنده می خوره نه ناو
 • ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  46 2
  این موشکها باید به یاری خداوند برقلب ناوگان آمریکا وسعودی در منطقه بنشیند
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  62 2
  درود بر تمام آزاد مردان عالم مرگ بر امریکا و کسانی که چشم گشایش از جانب شیطان دارند
 • IR ۰۹:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  13 30
  خاک بر سرت مشرق احمق
 • سوسان IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  17 20
  روسیه اگه بخواد یک شبه جنگ یمن رو تموم میکنه چهار سال پیش در سوریه بود که یک اف 22 و 15 موشک کروز رو که به سمت دمشق میرفتند ساقط کرد و در دمشق یک منطقه امن ایجاد کرد و حساب کار دست آمریکا آمد که روسیه اجازه حمله به دمشق را نخواهد داد .اگر فقط چند موشک مثل سیستمهای روسیه داشتیم هیچوقت به یمن حمله نمیشد خیلی عقبیم خیلی هنوز در عصر حجر زندگی میکنیم.
  • علیرضا GB ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۵
   1 1
   F-22 ساقط شده؟!! توهم خوبیه آفرین
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  101 4
  درود تجهیز نیروهای انصارالله حزب الله حشد اشعبی عراق و سوریه حتی اگر به قیمت فقر ما تمام شود واجب است واجب درود بر حزب الله و انصارالله و قاسم سلیمانی و سپاه
 • علی IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  19 86
  ادم وقتی بخش کامنتای مشرق رو میخونه یه لحظه هم باورش نمیشه که بخش دفاعی ونظامی هستش. یعنی معلومات درحد کشک.
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۱
  6 1
  ان شا الله ما انبوه توليدش ميكنيم به نام قادر 120

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس