کد خبر 800076
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
وزیر نفت

مدیرعامل شرکت توتال بارها اظهارات ابهام آمیزی را مطرح کرده، در حالی که وزیر نفت نگرانی رسانه ها را ناشی از "ترجمه غلط اخبار" می داند، بهتر است خود اقدام به بازخوانی اخبار اینچنینی کند.

به گزارش مشرق، "متاسفانه عده‎ای می خواهند که توتال از این پروژه (فاز 11 پارس جنوبی) کنار برود تا بگویند پیش بینی ما درست از آب در آمد؛ یک عده هم مرتباَ خبرهای مربوط به حضور توتال در ایران را غلط ترجمه می کنند تا نگرانی ایجاد کنند؛ آدم که از ترس مرگ خودکشی نمی کند."

این اظهارات، بخشی از واکنش روز گذشته بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان در خصوص ابهاماتی است که به حضور توتال در پروژه فاز 11 پارس جنوبی بازمی‌گردد. بیش از 4 ماه از امضای قرارداد 4.8 میلیارد دلاری بین شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی به رهبری شرکت توتال فرانسه به منظور توسعه فاز 11 پارس جنوبی می گذرد. در این مدت بارها و بارها مدیران ارشد شرکت توتال، به خصوص پاتریک پویان، مدیرعامل این شرکت نسبت به حضور در پروژه فاز 11 پارس جنوبی اظهارات ابهام آمیز و بعضاً متناقضی را بیان کرده اند. این اظهارات در ماه اخیر، به صورت واضح به عدم پایبندی این شرکت فرانسوی به مفاد قراردادی با ایران و همچنین عدم تمایل آن به توسعه فاز 11 پارس جنوبی با شرایط مطرح شده دارد.

در حالی وزیر نفت، ابراز نگرانی رسانه های جمعی ایران را از عدم پایبندی این شرکت فرانسوی به توسعه هر چه سریعتر یک فاز مرزی میدان مشترک پارس جنوبی با عناوینی چون "ترجمه غلط اخبار" و "تمایل برای کنار رفتن توتال" و ... عنوان می کند، مدیرعامل شرکت توتال 5 روز پیش به طور واضح اعلام کرد که "این شرکت در صورت اجرای تحریم های جدید، مجبور به بازنگری در معامله گازی با ایران می شود."

از این دست اظهار نظرها از سوی مدیرعامل شرکت توتال در طی ماههای اخیر زیاد بوده، در حالی که وزیر نفت نگرانی رسانه ها را ناشی از "ترجمه غلط اخبار" می داند، بهتر است خود اقدام به بازخوانی اخبار اینچنینی کند تا ببیند مدیران توتال در خصوص حضور خود در ایران چگونه گوش به فرمان امریکا هستند.

پاتریک پویان در روزهای اخیر در بخشی از مصاحبه خود با CNN عنوان کرد: «ما داریم روی پروژه گازی ایران کار می کنیم. ما مناقصه هایی برگزار کرده ایم و باید قراردادهای مربوط به این مناقصه ها را منعقد کنیم... این قراردادها تا ماه ژانویه منعقد خواهند شد... من امیدوارم تا آن زمان ما پاسخی (از جانب کنگره) برای رئیس جمهور داشته باشیم و رئیس جمهور (آمریکا) باید در آن زمان در مورد تمدید یا عدم تمدید مجوز (فعالیت شرکت ها در ایران) تصمیم گیری نماید.»

به عبارتی این شرکت فرانسوی تا زمانی که امریکا اجازه فعالیت ندهد، مسائل را روی کاغذ دنبال می کند و حتی پیچی در فاز 11 پارس جنوبی بسته نخواهد شد. بهتر است وزیر نفت و مسئولان ارشد دولتی در این خصوص با حساسیت بیشتری ورود کنند و اجازه عدم پایبندی توتال به قرارداد توسعه فاز 11 را ندهند، چرا که سالهاست ایران در برداشت از این فاز مرزی میدان مشترک پارس جنوبی عقب مانده و با تعلل بیشتر این شرکت فرانسوی، باز هم تأخیر در توسعه این فاز، به زیان مردم ایران تمام می شود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس