پول و پورن

اگر نویسنده گزارش مد نظر با یکی از قربانیان گرفتارشده در کارتل الکس که مجبور بودند در دوبی خدمات جنسی به اعراب حاشیه نشین دهند، رو در رو به گفتگو می‌نشست، بازهم همان مواضع قبلی را اتخاذ می‌کرد؟

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - روزی که قرار بود که مستند «پول و پورن» در حوزه هنری رونمایی شود یکی از روزنامه‌های اصلاح طلب در واکنش به انتشار این مستند متن تحلیلی را  با عنوان "خط‌قرمزهایی که سفید می‌شوند" منتشر کرد.

محتوای این مطلب اشاره به سه مستند فقر و فحشا (مسعود ده نمکی)، انقلاب جنسی(حسین شمقدری) و مستند پول و پورن (مهدی نقویان) داشت. در این مطلب بامتلک‌پرانی مرسوم به سبک همان روزنامه‌ به محتوا و اسامی سه فیلم مذکور اعتراض شده بود. حسن عباسی تحلیلگر مسائل فرهنگی - سیاسی در نشست این فیلم جملات غیر متعارفی  را در مورد روزنامه مذکور بکار برد و گفت عامل فروپاشی جمهوری اسلامی زندگی بورژوایی است و  ارگان رسمی ترویج چنین زندگی نشریات .... و..... و....  هستند.   

البته در این مجال،  نقد رسانه مذکور هدف و منظور اصلی نیست. در تحلیلی تازه‌تر باید به یک نکته مهم‌تر بپردازیم و لحن‌ها، افراد و گرایشات سیاسی را قضاوت نکنیم. متن و محتوای پول و پورن درباره چیست؟  آیا مستند مذکور به زعم روزنامه زنجیره‌ای، از خطوط قرمز مرسوم عبور کرده، و این مستند هدفش ترویج فحشاست؟! آیا کارت بلانش پرداختن به موضوعات ممنوعه، فقط در دستان جریان رسانه‌ای خاص و جریان روشنفکری باید باشد؟ روزنامه مذکور جزء طرح پرسش و اشاره به موضوع خط قرمزها قصد و نیت دیگری ندارد و هدفش آگاهانه یا ناآگاهانه مشخص است. هنوز «پول و پورن» منتشر نشده سعی می‌کند به مخاطبش قضاوت جهت‌داری بدهد. اما این مستند حاوی مسائل و موضوعاتی است که جناح بردار نیست. وقتی مسئله فیلمی ملی و میهنی باشد، قضاوت عجولانه سیاسی و انگ جناحی زدن ، سبب ضایع شدن اصل موضوع است. طبیعی است که مدعیان روشنفکری و آزاد اندیشی در روزنامه‌ اصلاح طلب مذکور چرا روش‌های گازانبری نوشتاری را برگزیده‌اند؟ چرا برای دیده نشدن آثاری که توسط افراد غیر خوشایند روزنامه زنجیره‌ای از روش دیوارکشی برای ندیدن و قضاوت نشدن استفاده می‌کنند؟

مستند «پول و پورن» مستقل از هر نگرش سیاسی باید قضاوت شود، چون مستند مذکور افشا کننده جنگی پنهان است. در هر جنگی دارایی‌ها و خانواده مدافعان از سوی مهاجمان در معرض تهدید است. صورت مسئله پول و پورن در واقع افشا کننده جنگ بزرگی است که به صورت پنهانی و آرام، با استفاده از فضای مجازی، زنان و خانواده افراد را فریب می‌دهند و از آنان بهره‌کشی جنسی می‌کنند. اگر کسی خطر این جنگ و دشمنی را از طریق اثرش اعلام کند از خط قرمزها فراتر رفته است؟

 پرچمداری جریانی که ده نمکی به راه انداخت

پول و پورن ادامه مستند فقر و فحشاء مسعود ده‌نمکی، روزنامه و فیلمساز است. فیلمسازی که ساخت مستند جنجالی‌اش و انتشار آن عملا به بحث روز بدل شد و سبب شد بسیاری از سیاستمداران به  مصادیق طرح شده در این مستند پاسخ دهند. «فقر و فحشاء» به شکل بی‌پروایی به تن‌فروشی دختران ایرانی در دبی اشاره می‌کند. بیش از یک دهه از ساخت مستند ده نمکی می‌گذرد و مستند مهدی نقویان به تن فروشی سیستماتیک، کارتلی و سازماندهی شده پنهانی دختران ایرانی، در دوبی می‌پردازد و اگر اطلاع رسانی درستی در جامعه نشود، یک دهه دیگر یعنی در بیست سالگی مستند فقر و فحشا شاید منتظر علنی شدن تن فروشی دختران ایرانی باشیم!

مستند پول و پورن یک پرونده پیگیری شده و به سرانجام رسیده  را در مقابل مخاطبش باز می‌کند، درباره مردی ایرانی با نام مستعار الکس که مقیم مالزی است و تشکیلات عظیم و گسترده‌ای را برای ارائه خدمات سازماندهی شده جنسی در دوبی را تاسیس کرده است و از طریق شبکه‌های مجازی، دختران ایرانی را برای سوء استفاده جنسی و بردگی جنسی به دوبی می‌برد. آیا ساخت چنین مستندی برای ارائه هشدار و آگاهی از منظر روزنامه اصلاح طلب خطاست؟ آیا  پرداختن به این رویداد خطاست؟ آیا آگاهی رسانی در مورد فساد سازمان دهی شده  در مورد بردگی جنسی زنان که در تمام کشورهای دنیا جرم محسوب می‌شود فراتر رفتن از خط قرمز است؟

روزنامه اصلاح طلب به بهانه‌های مختلف حسن عباسی را می‌نوازد و مطالب هجوی را به او نسبت می‌دهد تا رقیب سیاسی و گفتمان مقابلش را تخریب کند (اینجا) طبیعی است وقتی حسن عباسی متن و محتوای بر حق پول و پورن را بررسی و تحلیل می‌کند و با تخریب‌های رسانه‌ای مواجه می‌شود، درخواهد یافت که متن منتشره در روزنامه زنجیره‌ای در جهت تخطئه امنیت ملی و امنیت اجتماعی مردم به نگارش درآمده است و طبیعی که پاسخ‌ «های»، «هوی» است. در بسیاری از موارد روزنامه‌های اصلاح طلب در حال هوهو کشیدن و تخریب چهره‌های منتسب به جریان انقلابی و اصولگرا هستند و مستندی که هنوز منتشر نشده را تخریب می‌کنند، بدون آنکه نسبت به محتوای مستند آگاهی داشته باشند.

اینجا بحث اصلاح طلب واقعی و اصلاح طلب جعلی مطرح می‌شود. برای اصلاح طلب واقعی گفتمان هشدار دهنده حسن‌عباسی بر اساس مطالبه امنیت اجتماعی کاملا بر حق است.  وقتی حسن عباسی در گفتمانی عدالت‌خواهانه در راستای مقاصد آگاهی رسان مستند پول و پورن لب به سخن می‌گشاید، باید در مقابل سبک آگاهی رسانی با اتکاء به منافع حزبی موضع گرفت؟ اگر نویسنده گزارش مد نظر با یکی از قربانیان گرفتارشده در کارتل الکس که مجبور بودند در دوبی خدمات جنسی به اعراب حاشیه نشین دهند،  رو در رو به گفتگو می‌نشست، بازهم همان مواضع قبلی را اتخاذ می‌کرد؟ آیا مطالبه امنیت اجتماعی در  قالب یک فیلم مستند باید قربانی دعواهای سیاسی شود؟

البته بخشی از این تقصیر متوجه سازندگان و حامیان این مستند در حوزه هنری است. اگر با کمی درایت به سبک سازمان اوج ، قبل از اکران عمومی،  نسخه DVD «پول و پورن» را برای اغلب رسانه‌های اصلاح طلب می‌فرستادند، شاید این گارد و هجمه رسانه‌ای تبدیل به فضای تعاملی می‌شد.  در صورتیکه مجریان طرح می‌نتوانستند برای رسانه‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا نمایش جداگانه بگذارند و یا به تمامی رسانه‌ها نسخه فیلم را ارسال کنند تا فضای مطبوعاتی خوبی حول این اثر شکل بگیرد و حتی مخالفان این اثر در روزنامه‌های جریان خاص سیاسی تصور نکنند جریان مقابلشان فراتر از خط قرمزها رفته‌ است؛  این مستند حاوی یک گزارش مستند و امنیتی دردناک از باند شکار دختران جوانی است که آنان را برای کار در اسکورت کارتل‌هایی که خدمات جنسی می‌دهند، در فضای مجازی شکار می‌کنند و دیدن آن برای خانواده‌ها ضروری است.

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 5
 • غیر قابل انتشار: 7
 • IR ۱۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  86 2
  چرا با عامل اصلی فساد یعنی فقر برخورد نمیشه ؟ چرا با این مافیای قاچاق دختران به امارات برخورد نمیشه ؟ پس فرق ما با کره جنوبی و ژاپن و امثالهم که در برابر سو استفاده جنسی از دخترانشون سکوت می کنند چیست ؟
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   13 27
   برخورد با فقر یعنی اداره درست کشور که کار واقعا سختیه و هر کشور درست و حسابی پس از شاید صدها سال مبارزه به نتیجه رسیده و داره برداشت میکنه ولی ما تازه اول راهیم
  • IR ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   32 0
   پاسخ دهنده اول صحیح گفتند. باید ریشه فساد که فقر و نابرابری است از بین برود که همه شعارش را میدهند.
  • IR ۱۴:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   21 10
   فقر؟ هیچ زنی فقیری فاحشه به دنیا نمی آید الا اینکه مرد ثروتمندی تن او را می خرد. درد ما از تلون مزاج پولدارهای بالاشهری است.
  • IR ۱۷:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   24 0
   چرا باید در اموزش و پرورش که مرکز اموزش هست برای یک دانش اموز در سال کمتر از یک میلیون هزینه شود. اما برای یک زندانی بالای 5 میلیون هزینه شود؟ آیا این هزینه ها در مراحل اولیه و برای پیشگیر از جرم انجام شود بهتر نخواهد بود. چرا هر روز جرایم در کشور بیشتر می شود؟ مطمئنا اگر یک ریال در اموزش هزینه شود در سالیان بعد 100 ریال از هزینه های دولت کمتر خواهد شد. و در اخر چرا باید معلم حق التدریس حقوق خود را بعد از یک سال دریافت کند؟ آیا این اموزش کارآمد خواهد بود؟ به امید روزی که اموزش و پرورش درک شود.
  • IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   5 0
   افرین
  • IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
   3 0
   خدا رحمت کند شهید مظلوم بهشتی را که با او تفکر اقتصاد تعاونی دفن شد
 • FR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  37 44
  کاش حاج قاسمی دیگر هم می آمد و می توانست جلوی این متجاوزین را هم بگیرد.
  • FR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   11 50
   البته همین حاج قاسم رشید فعلی هم میتونه.
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  28 3
  مشکل اصلی ما تربیتی وآموزشی هست .ما میلیاردها تومن پول خرج تبلیغات دینی وبرنامه های معارفی می کنیم .تومدارس معلم قران ودینی ممعارف اسلامی وپرورشی داریم اما سوال اینجاست که وقتی یک پسر یا دختر بعد ازدوازده سال درس خوندن از این سیستم بیرون میاد چه قدر مومن هست ؟چه قدر ایمان درست داره؟چه قدر وطن دوست هست؟چه قدر نوع دوست هست؟حجاب یک چیز اعتقادی هست یک باورهست اما متاسفانه خیلی اززنان ایرانی حجاب رو بالاجبار رعایت میکنند .اما تو فضای مجازی صورت دیگرماجرارومی بینیم تو مهمانیها وعروسیها شکل دیگر مساله رو میبینیم .
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   11 18
   دلت خوش هست؟ما کجا میلیاردها تومان خرج فرهنگ و معارف دین کرده اییم؟درضمن اسلام و احکام اسلامی چه ظابطه اجراییی داشته باشد چه نباشد لازم الاجرا هست...مشکل عدم اجرای احکام اسلامی به عدم وجود رزق حلال در خانواده هاست...همان حرامخواریی که باعث قتل امام حسین شد همان هم باعث بی حجابی مردم میشود
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   18 4
   اتفاقا احکام اسلام اگر اجرا شده بود، اگر ازدواج موقت ترویج شده بود اگر زناکاران علنا شلاق شده و یا سنگسار می شدند ریشه این بدبختی هم کنده می شد. از طالبان زیاد بد شنیدید. اما آیا شنیدید که در مناطق تحت کنترل آنها دزدی و تجاوز به صفر رسید و برای همین الان مردم به آنها بیش از دولت مرکزی اعتماد دارند؟
 • سیدمرتضی IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  5 43
  بهتر. همان بهتر که دختران فاسد از این کشور خارج شوند تا جوانان کمتر به گناه بیوفتند.
  • IR ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   22 0
   به جای معلول باید علت را دریابید . باید دید چرا یک انسان به چنین وادی سوق پیدا می کند . اتفاقا مستند فقر و فحشا دست روی این عامل گذاشت . زیر ا از هر دری فقر وارد شود از در دیگر ایمان خارج می شود . باید فکری به حال این معضل در جامعه کرد بعد متوجه می شویم که درصد بسیاری از عوامل بزهکاری حذف خواهند شد . توزیع ناعادلانه ثروت در جامعه و رواج حرام خواری و حق دیگران خواری عامل است .
  • IR ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   21 0
   طرز تفکر مدیران ایرانی همینه، نمیگه چرا شرایط جوری شده که کار نباشه آینده نباشه طرف برا پول بره خودفروشی، بلکه میگه بهتر که فاسدها میروند...
 • ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  3 31
  چکارکنیم ؟ به دختران ایرانی باید پول بیشتری بدهیم تا برای تن فروشی به دبی نروند؟ اینجور دخترها را بهتر نیست بگذاریم بروند وبرنگردند؟
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  10 16
  چون فحشا در ایران غیرقانونیه روسپی ها به دوبی می روند اصولا فحشا به فقر زیاد ربط نداره بلکه انحرافات جنسی و حرص افراد برای داشتن درآمدهای آنچنانی باعث رواج فحشاست
  • سلام IR ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   20 4
   خدا میدونه که اینجور نیست! لطفا از این قضاوتهای نسنجیده که مبتنی بر بی اطلاعی وحس شخصی خودتان است دوری کنید.(ان بعض الظن اثم) شاید نظر شما 20 تا نهایتا 30 درصد این افراد را در بر بگیره اما 70 درصد دیگر فقط به دلیل فقر و مشکلات شدید خانوادگی به این روز افتاده اند! فقط کافیه یکمی پای حرفهای کسایی که از این راه برگشتند بشینید واقعا آدم از خودش خجالت میکشه.
  • اشرفی AE ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   21 3
   اونی که از روی شکم سیری قصد این کار رو داشته باشه داخل ایران بازار شدید براش گرمه نیازی نداره بره دبی اتفاقا فقر ارتباط مستقیمی با فحشا داره من به چشم خودم دختران 14-15ساله رو دیدم که بخاطر فقر خانواده شب کنار ماشین های سنگین منتظر بودند بسیار ناراحت کننده به همون اندازه ای که صبح عید یک پسر بچه داخل زباله دنبال غذا می گشت هر دو بخاطر فقر اگر میخواهید اعتیاد ناامنی فحشا نباشه برای رفع فقر کاری کنید
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   12 3
   پس چرا در کشوری با دولت رفاه مثل آلمان یا هلند زنان و دختران علنا برای تن فروشی کنار خیابان می ایستند؟
 • احمد IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  11 3
  کجایند مردان بی ادعا...............
 • زیبا احمدپور US ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  8 0
  جالب و قابل تامل بود بعضیا از اینستا دنبال شوهر و خیانت و بدن نمایی با انگیزه درامد هستند متاسفانه
 • IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  10 2
  درکنارفرهنگ سازی بایدبرخوردخشن هم باافرادی که فسادروترویج میدن انجام میشه.واقعا حاج قاسم بعدازداعش بیا وریشه فساداجتماعی واقتصادی رو ریشه کن کن
 • IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  7 2
  تن فروشی سیستماتیک، کارتلی و سازماندهی شده پنهانی دختران ایرانی؟
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   13 0
   گاهی هم برخی از بانوان آسیبهایی را ایجاد می‌کنند. مگرنه کم نبودند مادرهایی که با رختشویی و زحمت کشیدن در منازل به عنوان سرایدار و نظافتچی و... نان حلال به بچه‌هایش داده‌اند و آن‌ها را به مدارج عالی رساندند.
 • ehsan IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  4 5
  تا وقتی فرد فقیر نباشد مجبور نمیشود تن فروشی کند! فقر ریشه فساد ، فحشاء و همه بدبختی های این نگین خاورمیانه هست!
  • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
   13 3
   دروغ است. چه بسیار فقرا که عفیف هستند و چه بسیار ثروتمندان که کارشان ترویج فحشا است. همین الان طلاق در شمال تهران بیشتر است یا باقرشهر؟
 • IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
  9 3
  اینقدر نباید عریان صحبت کرد، قبح مطالب در جامعه ریخته میشود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس