کد خبر 79436
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۳۹۰ - ۱۱:۳۲

رئیس کل سازمان توسعه تجارت با تشریح آخرین وضعیت الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) گفت: بحران های اقتصادی جهانی بر کشورهای عضو این سازمان تاثیر گذاشته است.

به گزارش مشرق، حمید صافدل در گفتگو با مهر در مورد آخرین وضعیت الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی گفت: سازمان توسعه تجارت کشورمان برای الحاق به WTO مراحل قانونی را طی می کند و هم اکنون عضو ناظر این سازمان است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه در این مرحله سئوالاتی از ما صورت گرفته است که به آن پاسخ داده ایم، افزود: منتظر هستیم که مجددا متناسب با پاسخ هایی که از سوی ایران ارسال شده است، سئوالات جدید را از ما نسبت به کل نظام نامه داشته باشند.

وی با اشاره به رفت و برگشت هایی که در این مرحله صورت می گیرد، عنوان کرد: این رفت و برگشت ها در برخی از کشورها حدود 7، 8 سال به طول می انجامد، به نحویکه زمان الحاق دو کشور روسیه و چین به سازمان تجارت جهانی بسیار طولانی است.

صافدل با اشاره به اینکه روسیه هنوز جزو اقتصادهای بزرگ خارج از WTO است و مراحل الحاقش بسیار طولانی شده است، عنوان کرد: در مورد الحاق ایران به نظر می رسد که برخی از حواشی سیاسی در این امر بی تاثیر نیست، کما اینکه در مورد روسیه هم چنین اتفاقی افتاده است.

وی عنوان کرد: قبلا در مورد چین هم این اتفاق افتاده بود و برخی از کشورهای آسیای میانه هم با فواصل کمتر از یک سال و نیم به سازمان تجارت جهانی پیوسته اند، بنابراین زمانی معادل 1.5 سال تا 8 سال برای الحاق به سازمان تجارت جهانی محتمل است.

رئیس کل سازمان توسعه تجارت الحاق ایران به WTO را باعث تسهیل تجارت خارجی کشورمان در برخی از زمینه ها دانست و افزود: به هر حال بحران های اقتصادی جهانی بر کشورهای عضو این سازمان تاثیر گذاشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس