کد خبر 79092
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۰ - ۰۹:۳۵

برخلاف آنچه تصور می‌شود،‌ شرایط زندگی در عربستان به قدری برای شهروندان این کشور سخت و طاقت‌فرسا شده که بسیاری زندگی در این کشور را غیرممکن می‌بینند، اگرچه رسانه‌های عربی وابسته به آل‌سعود تلاش خود را بکار می‌بندند تا این حقایق هیچ‌گاه به بیرون درز پیدا نکند.


زندگی در عربستان سعودی با اسرار و مشکلات بسیار زیادی همراه است که رسانه‌های این کشور تلاش بسیار می‌کنند، یا آنها را مخفی کنند یا از میزان و اهمیت آن بکاهند.
فارس:

زندگی در عربستان سعودی با اسرار و مشکلات بسیار زیادی همراه است که رسانه‌های این کشور تلاش بسیار می‌کنند، یا آنها را مخفی کنند یا از میزان و اهمیت آن بکاهند و در این میان شبکه‌های ماهواره‌ای عربی وابسته به عربستان سعودی که با پول‌های آل‌سعود فعالیت می‌کنند، نقش بسزایی در این میان ایفا می‌کنند.
 
* گسترش پدیده حلبی آبادی‌ها
 
بسیاری از شهروندان سعودی که در جده زندگی می‌کنند، اوضاع زندگی در این کشور را بسیار بد توصیف کرده‌اند، و برخی از آنها نخواستند نامشان فاش شود، از گسترش پدیده حلبی‌ آبادی‌ها در این شهرهای این کشور به ویژه در منطقه الشرقیه جده و کوی العوامیه سخن می‌گویند.
 
* رواج ارتشا و تقدم رابطه بر ضابطه
 
همچنین این شهروندان از گسترش پدیده رشوه‌گیری و مقدم بودن رابطه بر ضابطه سخن می‌گویند،‌ به عنوان مثال س.ع شهروند سعودی می‌گوید، این پدیده نه تنها در عربستان که در دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نیز به شکلی قابل توجه گسترش پیدا کرده است و در این باره تاکید می‌کنند،‌ درحالی‌که هزینه گرفتن اقامت در عربستان سعودی به بیش از 300 تا 400 دلار نمی‌رسد، اگر شهروندی بخواهد در این زمینه اقدام کند، ادارات وابسته مبلغی حدود 4 تا 5 هزار دلار از متقاضیان پول دریافت می‌کنند.
افزون بر آن این شهروند سعودی در ادامه می‌افزاید: درحالی‌که بر اساس قوانین کشور شهروندان سعودی هر 5 سال یک‌بار مجاز به رفتن به مکه برای ادای فریضه حج می‌شوند، برخی از شهروندان این مجوزها را با قیمت چند برابر از برخی مسئولان خریداری می‌‌کنند.
 
* خریدن نیروهای معارض با پول
 
س. ع می‌افزاید: رژیم سعودی تلاش می‌کند، برخی از نویسندگان و روزنامه‌نگاران و خبرنگاران معارض را با پول بخرد و نمونه‌هایی سراغ داریم که قبلا جزو معارضان بوده، اما هم اکنون در روزنامه‌های سعودی برای رژیم قلم می‌زنند، غیر از آن آل‌سعود از ترس پای گذاشتن انقلاب‌های عربی به عربستان اقدام به دادن برخی پست‌ها به برخی چهره‌ها و شخصیت‌های خارج از خاندان اما نزدیک به آنها و همساز با خط مشی حکومت کرده، همچنین حقوق کارمندان و اوضاع اقتصادی را بهبود بخشیده و تمام این کارها نه به خاطر ملت که از بیم اعتراض‌های مردمی صورت گرفته است.
 
* تعمیم آموزه‌های وهابیت در مراکز آموزشی
 
در بعد آموزش و پرورش این شهروند تاکید می‌کند که در سیستم آموزشی عربستان سعودی بگونه‌ای وضع شده که در تمام مراحل تحصیل آیین وهابیت را در میان دانش‌آموزان و دانشجویان تعمیم و گسترش دهد و در این باره به این بهانه توسل جسته می‌شود که چون آیین آل‌سعود حنبلی است باید این آیین در تمام مدارس و مراکز آموزشی تدریس شود، بدون آنکه مذاهب دیگر یا پیروان آنها مد نظر قرار گیرند، اما مشکل اساسی در این نهفته است که مدهب حنبلی تمام مذاهب و آیین‌های دیگر از جمله تشیع و تسنن را نه تنها قبول نمی‌کند،‌ بلکه تکفیر می‌نماید و این ستم بزرگی است که بر ملت عربستان روا داشته می شود،‌با این حال کسی فراموش نمی‌کند که جریان وهابیت که هم اکنون بر عربستان حاکم است، در نتیجه ائتلافی که 200 سال پیش میان محمد بن سعود و محمد بن عبد الوهاب صورت گرفت بر کشور کم کم حاکم شد تا این‌که هم اکنون به این وضعیت رسیدیم.
 
* تلاش عربستان برای بدست گرفتن رهبری کشورهای عرب حوزه خلیج فارس

 
اما درباره نقشی رهبری که عربستان تلاش می‌کند،‌ میان کشورهای عربی ایفا کند، این شهروند سعودی می‌گوید که عربستان سعودی سال‌هاست که تلاش می‌کند، رهبری کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را بدست گیرد و در این راه برخی از این کشورها به دلیل واهمه‌ای که از آل‌سعود دارند، تن به این خفت داده‌اند، به جز کشور عمان که تلاش کرده در تصمیم‌گیری‌ها همچنان مستقل عمل کند و تن به خواسته‌های عربستان ندهد.
 
* اختلاف حاکم بر آل‌سعود و بروز فساد اخلاقی در جامعه
 
درباره اختلافات حاکم میان آل‌سعود نیز این شهروند سعودی معتقد است، جریان وهابی در داخل با مشکلاتی مواجه است و هم اکنون به دو جریان فکری تقسیم شده است و می‌افزاید: جدای از طبقه حاکمه مردم نیز در عربستان با فروپاشی و فساد اخلاقی مواجه هستند و تمام نشانه‌های اسلامی که در کشور به چشم می‌خورند ظاهری بوده و به هیچ یک از آنها عمل نمی‌شود، مثلا درحالی که پیش از این مردم عربستان هنگامی‌که صدای اذان به گوششان می‌رسید، مغازه‌ها را ترک می‌کردند و برای ادای فریضه نماز به مساجد می‌رفتند، هم اکنون این کار جز با حضور ماموران امر به معروف و نهی از منکر ممکن نمی‌گردد و حتی در موارد بسیاری مشاهده شده که صاحبان مغازه‌ها، دکان‌های خود را قفل می‌کنند و به داخل آنها پناه می‌برند و این‌ها همه به دلیل سوء برداشت و فهمی است که از دین میان مردم به وجود آمده و عامل آن آیین وهابیت و آل‌سعود است که چنین درکی از مذهب را به مردم القا کرده‌اند.

 در منطقه الشرقیه در جده عربستان دختران جوان مشاهده می شوند که علنا فساد اخلاقی خود را در خیابان‌ها دنبال می‌کنند و اینها صحنه‌های ساده و کوچکی از وضعیت حاکم بر زنان عربستان سعودی از یک سو و جامعه عربستان از سوی دیگر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۸/۲۴
    0 0
    خدا وهابی ها را لعنت کنه کثافتا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس