کد خبر 788806
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
غلامرضا کاتب رئیس فراکسیون تولید و اشتغال مجلس

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره جلسه غیر علنی مجلس پیرامون بررسی بودجه سال ۹۷ توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش مشرق، غلامرضا کاتب نماینده مردم گرمسار از جلسه غیر علنی مجلس با محمد باقر نوبخت، پیرامون رویکرد بودجه سال ۹۷ و راهکارهای کاهش هزینه‌های جاری این بودجه خبر داد.عضوهیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: جلسه غیر علنی نمایندگان با محمد باقر نوبخت قرار است در تاریخ ۳۰ مهرماه درمجلس برگزار شود.
 

دولت به موقع بودجه را ارائه می‌کند
مهرداد لاهوتی پیش‌تر درباره جلسه فراکسیون مستقلین ولایی مجلس با محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه درباره بودجه سال ۹۷ به خبرنگار میزان گفته بود: در این جلسه نوبخت گزارشی از روند ارائه لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور به مجلس ارائه کرد و تاکید داشت که دولت لایحه بودجه سال ۹۷  کل کشور را به موقع و در زمان معین به مجلس ارائه می‌کند.

ماده ۱۸۷ آئین نامه داخلی مجلس تصریح می‌کند: "دولت موظف است لایحه بودجه سالانه کل کشور را حداکثر تا ۱۵ آذر ماه هر سال به مجلس تسلیم نماید.

گفتنی است؛ بودجه سندی است که بر اساس آن دولت موظف است طبق برنامه‌ریزی کوتاه مدت یک‌ساله، امور مالی و نحوه توزیع اعتبارها را به اجرا در آورد.

براساس این سند، قوه مجریه باید علاوه بر تامین منابع مالی که از محل‌های مختلف تامین کند، به موازات باید حقوق و دستمزد کارکنان، کمک‌های بلاعوض، امور رفاه اجتماعی و مباحث مربوط به امور عمرانی، تولیدی، درمانی، سلامت، آموزشی، امنیتی و ... را بر اساس مصوبه و تکالیف مجلس به نحو درست تشخیص دهد.

بودجه کل کشور، از دو بخش بودجه عمومی دولت و بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسه‌های انتفاعی وابسته به دولت تشکیل شده است.

بودجه عمومی
بودجه عمومی دولت نیز خود به دو بخش درآمدها (منابع) و هزینه‌ها (مصارف) تقسیم می‌شود.


منابع بودجه عمومی
منابع بودجه عمومی دولت به صور عمده از:
الف) درآمدهای حاصل از نفت و فرآوردهای نفتی
ب) منابع مالیاتی
ج) منابع حاصل از واگذاری شرکت‌های دولتی و سایر منابع به اضافه منابع حاصل از هدفمند کردن یارانه حامل‌های انرژی، منابع حاصل از استفاده از موجودی حساب ذخیره ارزی تشکیل شده است.

درآمدهای مالیاتی
درآمدهای مالیاتی از پنج بخش تشکیل یافته‌اند:
الف) مالیات‌های اشخاص حقیقی
ب) مالیات درآمدها
ج) مالیات بر ثروت
د) مالیات بر واردات
ه) مالیات بر کالاها و خدمات

مصارف بودجه عمومی
مصارف بودجه عمومی نیز از سه بخش 1 -هزینه‌های جاری 2- سرمایه‌گذاری عمرانی و 3- تملک دارایی مالی (بازپرداخت اصل و سود اوراق مشارکت و ...) تشکیل یافته است.

هزینه‌ها
بخش زیادی از هزینه شامل حقوق و دستمزد کارکنان و رفاه اجتماعی است، پس بخش مربوط به یارانه‌ها، استفاده از کالا و خدمات، کمک‌های بلاعوض، هزینه‌های اموال دارایی و سایرهزینه‌ها، از جمله هزینه‌های اموال دارایی و سایر هزینه‌ها، از جمله هزینه‌های مصرفی، هزینه‌های سرمایه‌گذاری و بازپرداخت تعهدات و دیون تشکیل شده است.

اعتبارات عمومی بودجه در چهار بخش متشکل از امور اجتماعی و فرهنگی، امور عمومی، امور دفاعی و امنیتی و امور اقتصادی تقسیم می‌شوند.

همچنین در بین وزارتخانه‌ها، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، دفاع و... بودجه زیادی را به خود اختصاص داده و در واقع تکالیف زیادی را برای دولت ایجاد می‌کنند.

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha